Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini
RÍM 13. júna (WebNoviny.sk) - Nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini v stredu vyzval Francúzsko, aby sa ospravedlnilo Taliansku za utorňajšie vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že talianske odmietnutie lode Aquarius so stovkami utečencov bolo "cynické a nezodpovedné".

Odporúčame:
Taliansko a Malta odmietli prijať záchrannú loď Aquarius so stovkami migrantov

Salvini, šéf protiimigrantskej strany Liga, v prejave na pôde talianskeho parlamentu vyhlásil, že naopak Francúzsko si neplní povinnosti, ktoré mu v súvislosti s prijímaním utečencov vyplývajú z jeho záväzkov.

Sľuby FrancúzskaSalvini pripomenul, že Francúzsko sa v roku 2015 zaviazalo, že v rámci relokácie utečencov medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ prijme 9 816 migrantov, no odvtedy ich prijalo len 640. "Takže žiadam prezidenta Macrona, aby prešiel od slov k činom a aby zajtra ráno prijal 9 816 migrantov, ktorých Francúzsko sľúbilo prijať," vyhlásil Salvini.

Šéf Ligy nebol jediným talianskym politikom, ktorý v stredu riešil Macronove utorňajšie vyhlásenie o údajnom talianskom cynizme. Talianske ministerstvo zahraničia si v tejto súvislosti predvolalo francúzskeho veľvyslanca a taliansky minister financií Giovanni Tria zrušil na stredu naplánovanú návštevu Francúzska a stretnutie so svojím francúzskym rezortným partnerom Brunom Le Maireom.

Pochválil ich Viktor OrbánLoď Aquarius so 629 utečencami odmietlo cez víkend prijať nielen Taliansko, ale aj Malta, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že ju musí prijať tá druhá. Situáciu nakoniec vyriešilo až pondelňajšie rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď môže pristáť v španielskej Valencii.

Odporúčame:
Konečne, vzdychol si premiér Orbán po rozhodnutí Talianska nevpustiť loď s migrantmi do prístavu

Talianov za rozhodnutie loď odmietnuť v utorok pochválil maďarský premiér Viktor Orbán. Ako povedal, jeho prvotnou reakciou na túto informáciu bol povzdych "Konečne!". Podľa jeho slov bolo "také deprimujúce" celé roky počúvať, že morské hranice Európy nemožno chrániť, až "človek prakticky stratil chuť žiť".

Viac k témam: Afrika, Emmanuel Macron, Francúzsko, Matteo Salvini, migranti, Taliansko, utečenci, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia