Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Mrazené jahody z Poľska môžu byť zdrojom hepatitídy A, kontrolóri hovoria o ich výskyte na Slovensku
BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) žiadala od rakúskych kontrolných orgánov podrobnosti o dodávkach mrazených jahôd pochádzajúcich z Poľska do slovenskej obchodnej siete, o ktorých sa na základe štúdií rakúskych a švédskych odborníkov potvrdilo, že sú zdrojom ochorenia hepatitída A. To sa v týchto dvoch krajinách v posledných dňoch vyskytlo.

Žiadne informácieŠVPS SR však doteraz nedostala žiadne podrobnosti o týchto dodávkach. Informovala o tom ŠVPS SR na svojej internetovej stránke.

"ŠVPS SR žiadala od rakúskych kontrolných orgánov podrobnosti o dodávkach týchto jahôd do slovenskej obchodnej siete na základe medializovaných údajov. Do dnešného dňa (piatok – pozn. redakcie) sme podrobnosti o týchto dodávkach nedostali. Rovnako k uvedenej potravinovej kauze doposiaľ nevydala odborné stanovisko pre členské krajiny ani Európska komisia," uviedla ŠVPS SR v stanovisku.

Kontrola v skladoch a obchodnej sietiVzhľadom na túto situáciu podľa veterinárnej a potravinovej správy momentálne prebieha na Slovensku kontrola v mraziarenských skladoch a v obchodnej sieti spojená s odberom vzoriek.

"Z uvedeného dôvodu ŠVPS SR zároveň vydáva odporúčanie pre spotrebiteľov, aby nekonzumovali mrazené jahody zakúpené v obchodnej sieti bez ich predošlej tepelnej úpravy," dodala v stanovisku ŠVPS SR.

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky zverejnila stanovisko v reakcii na správu vydanú v EUROSURVEILLANCE – (Europe's journal on infectious disease surveillance, epidemiology, prevention and control) k štúdii rakúskych a švédskych odborníkov týkajúcej sa ochorení na hepatitídu A v týchto dvoch krajinách a určení ich zdroja – mrazených jahôd pochádzajúcich z Poľska.

Viac k témam: hepatitída A, ŠVPS SR Štátna veterinárna a potravinová správa SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Mrazené jahody z Poľska môžu byť zdrojom hepatitídy A, kontrolóri hovoria o ich výskyte na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia