Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Zomrela bývalá prvá dáma Južnej Kórey Li Hi-ho, Kim Čong-un pošle na pohreb kvety aj kondolencie
SOUL 12. júna (WebNoviny.sk) - Severokórejský líder Kim Čong-un pošle kvety a kondolencie na stredajší pohreb bývalej prvej dámy Južnej Kórey Li Hi-ho, ktorej zosnulý manžel uskutočnil v roku 2000 historický summit s Kimovým otcom.

Kvety doručia na hraniceSoulské ministerstvo pre zjednotenie uviedlo, že severokórejskí predstavitelia vedení Kimovou sestrou Kim Jo-čong, vysokou predstaviteľkou severokórejskej vládnej strany, doručia kvety a kondolencie predstaviteľom Južnej Kórey v dedine na hraniciach medzi krajinami.

Ku kontaktu medzi oboma Kóreami prichádza v čase opatrných vzťahov medzi týmito dvoma rivalmi. Severná Kórea po neúspešnom summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo februári výrazne obmedzila diplomatické aktivity a svoju angažovanosť s Južnou Kóreou.

Zúčastnila sa na summite lídrovLi, manželka zosnulého juhokórejského prezidenta Kima Te-džunga, zomrela v pondelok vo veku 97 rokov. Rozlúčka s ňou potrvá až do piatka.

Kim Te-džung získal v roku 2000 Nobelovu cenu za mier za jeho zápas za demokraciu a zblíženie sa so Severnou Kóreou. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po stretnutí s vtedajším severokórejským lídrom Kim Čong-ilom v Pchjongjangu na prvom summite medzi oboma Kóreami od vojny v rokoch 1950 - 1953.

Li sa na summite zúčastnila po boku svojho manžela a severokórejskú metropolu navštívila aj v roku 2011 po smrti Kim Čong-ila, keď sa stretla s Kim Čong-unom a vyjadrila mu svoju sústrasť.

Rovnako Pchjongjang vyslal po smrti Kima Te-džunga v roku 2009 do Južnej Kórey delegáciu na vysokej úrovni.

Viac k témam: pohreb, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela bývalá prvá dáma Južnej Kórey Li Hi-ho, Kim Čong-un pošle na pohreb kvety aj kondolencie © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia