Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Assangea by mohli vydať do Spojených štátov, britský minister vnútra podpísal príkaz
LONDÝN 13. júna (WebNoviny.sk) - Britský minister vnútra Sajid Javid podpísal príkaz na vydanie väzneného Juliana Assangea do Spojených štátov.

Ako Javid vo štvrtok uviedol pre britskú rozhlasovú stanicu BBC, o tom, či zakladateľ portálu WikiLeaks bude v Spojených štátoch čeliť obvineniam zo získavania a zverejňovania tajných informácií, rozhodne súd.

Odpykáva si trest v LondýneNa žiadosť Washingtonu bude o tejto otázke súd pojednávať v piatok. Prijatie samotného rozhodnutia potrvá pravdepodobne niekoľko mesiacov.

Assange si v súčasnosti odpykáva v londýnskom väzení Belmarsh 50-týždňový trest odňatia slobody za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Jeho zdravotný stav mu neumožňoval zúčastniť sa na nedávnom vypočutí súdom. V piatok by sa mal zúčastniť pojednávania prostredníctvom videorozhovoru.

Ukrýval sa na veľvyslanectveSpojené štáty americké obvinili Juliana Assangea zo získavania a zverejňovania tajných informácií. Assange podľa Washingtonu ohrozil bezpečnosť USA tým, že zverejnil tisíce tajných dokumentov, vrátane mien dôverných armádnych a diplomatických zdrojov.

Assange sa od júna 2012 ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne práve pre obavy z vydania do Spojených štátov.

Jedenásteho apríla tohto roku mu však Ekvádor odobral azyl. Dôvodom bolo "opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov".

Plán Spojených štátov stíhať Assangea za uverejňovanie informácií vyvolal otázky týkajúce sa slobody slova. Assange trvá na tom, že je novinárom chráneným prvým dodatkom americkej ústavy.

Viac k témam: Spojené štáty americké, WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk - Assangea by mohli vydať do Spojených štátov, britský minister vnútra podpísal príkaz © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia