Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Platy Slovákov stúpli a v priemere zarobia mesačne 1068 eur, medzi krajmi vedie Bratislavský
5.12.2019 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 5. decembra, 12:56
Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku v treťom štvrťroku tohto roka medziročne stúpla o 7,7 % na 1 068 eur. V porovnaní s druhým kvartálom tak priemerná mzda spomalila svoj rast, keďže za apríl až jún hrubé mzdy išli medziročne nahor o 9,7 %.

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy dosiahol 4,7 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti druhému štvrťroku tohto roka vzrástla o 0,9 %.

Pozitívne prekvapenieAko pre agentúru SITA uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová, mzdový vývoj aj v treťom tohtoročnom kvartáli bol pozitívnym prekvapením. "Rast priemernej nominálnej mzdy v našom hospodárstve totiž dosiahol až 7,7 %, čo je vysoké číslo predovšetkým vzhľadom na prítomné spomalenie rastu HDP, ktoré zasiahlo našu ekonomiku už v druhom štvrťroku a ešte výraznejšie v treťom kvartáli," upozornila.

V predchádzajúcom štvrťroku podľa nej rástla mzda až o takmer 10 %. "Stále pomerne priaznivá situácia na našom trhu práce sa naďalej prejavuje aj v raste disponibilného príjmu, vďaka čomu rástla v 3. štvrťroku aj spotreba našich domácností," povedala.

Mzdový vývoj v nasledujúcich mesiacoch bude podľa Dovalovej závisieť hlavne od toho, ako sa bude vyvíjať globálna ekonomika a či sa nemecká ekonomika odrazila a nastane oživenie. "To sa následne môže premietnuť aj do vývoja miezd v našom hospodárstve," dodala.

Nominálne mzdy prekonali očakávania aj podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej. "Nespomalili až tak výrazne oproti nadštandardne vysokému rastu v druhom kvartáli tohto roka, na ktorý malo okrem iného vplyv vyplácanie 13. platov," povedala. Rast miezd podľa Muchovej reflektuje aj administratívne zmeny, ako sú príplatky za prácu cez víkend a v noci.

Najnižšia v ubytovacích službáchNajvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví informácie a komunikácia (1 840 eur), finančné a poisťovacie činnosti (1 768 eur) a dodávka elektriny, plynu a pary (1 749 eur). V jedenástich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR.

Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (689 eur), ostatných činnostiach (740 eur) a v stavebníctve (749 eur).

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná nominálna mzda vzrástla vo väčšine odvetví, relatívne najrýchlejšie vo verejnej správe a obrane (o 16,8 %), vzdelávaní (o 11,9 %), zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 11,5 %) a v umení, zábave a rekreácii (o 10,9 %).

Nadpriemer v Bratislavskom krajiVyššia ako v priemere za celé slovenské hospodárstvo bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 311 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 829 eur v Prešovskom kraji do 1 017 eur v Trnavskom kraji.

Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v treťom štvrťroku vlaňajška s najvyšším relatívnym prírastkom o 9,9 % v Nitrianskom kraji.

V prvom až treťom štvrťroku tohto roka dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 1 064 eur. Medziročne sa zvýšila o 8,1 %, reálna mzda vzrástla o 5,4 %. Rast nominálnej aj reálnej mzdy bol o 1,7 percentuálneho bodu rýchlejší ako v rovnakom období minulého roka.

Viac k témam: priemerná mesačná mzda na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Platy Slovákov stúpli a v priemere zarobia mesačne 1068 eur, medzi krajmi vedie Bratislavský © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia