Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Veda a technika

Čínska lunárna sonda Čchang-e 5 úspešne pristála na Mesiaci, na Zem má priviezť horniny
1.12.2020 (Webnoviny.sk) - Robotická sonda z čínskej lunárnej misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je priviezť na Zem mesačné horniny, v utorok pristála na Mesiaci. Informovali o tom štátne médiá s odvolaním sa na predstaviteľov vládneho programu.

Sonda Čchang-e 5 "úspešne pristála na Mesiaci vo vopred určenej pristávacej oblasti", uviedla Čínska spravodajská služba bez uvedenia ďalších detailov.

Sondu vyslali na Mesiac 24. novembra z ostrova Chaj-nan. Kľúčovou úlohou misie je vyvŕtať na Mesiaci dieru s hĺbkou približne dva metre, nabrať asi dva kilogramy hornín a prachu a priviesť tento náklad na Zem.

Ak bude misia úspešná, bude to po prvý raz od 70. rokov minulého storočia, čo budú mať vedci k dispozícii čerstvé vzorky mesačných hornín.

Čchang-e 5, s ktorej monitorovaním pomáha Číne aj Európska vesmírna agentúra (ESA), je ďalšou zo série odvážnych misií čínskeho vesmírneho programu, ktorého cieľom je okrem iného pristáť na Mesiaci s ľuďmi.

Viac k témam: čínska sonda Čchang-e 5, Mesiac, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska lunárna sonda Čchang-e 5 úspešne pristála na Mesiaci, na Zem má priviezť horniny © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia