Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Umenie

Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby
10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) v piatok odovzdala čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby pätici remeselníkov v sídle Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Informovala o tom vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Titul udeľujú už desiatky rokovOcenenie si prevzali čipkárka Soňa Bezúchová z Banskej Bystrice, sklár Peter Dolinaj z Valaskej Belej, rezbár Michal Fratrič z Banskej Bystrice a autorská džbankárska dvojica Tatiana Homolayová Hanzelová z Marianky a Peter Lužák zo Stupavy.

Tento čestný titul udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR každoročne od roku 1959. O laureátoch rozhoduje odborná komisia zložená z výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších odborných pracovníkov.

Tradičné remeslá sú čoraz vzácnejšie„Ľudová umelecká tvorba spoluvytvára našu národnú identitu a je zrkadlom toho, ako vyzeral kedysi dávno život u nás,“ napísala Milanová.

Verí, že diela ocenených pripomenú i nasledujúcim generáciám minulosť. Podľa nej sú tradičné remeslá a ľudová umelecká tvorba čoraz vzácnejšie.

Dodala, že ich spoločnou úlohou je vytvoriť im čo najlepšie podmienky, aby nielen prežívali, ale aby mohli prekvitať.

Viac k témam: čestný titul, majster ľudovej umeleckej výroby, ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia