Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Nezamestnanosť klesla aj po ukončení podporných schém, slabšie regióny si polepšili
26.9.2021 (Webnoviny.sk) - Nezamestnanosť pokračovala v relatívne silnom poklese aj v auguste. Ako upozornil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, kým v predchádzajúcich mesiacoch miera nezamestnanosti klesala najmä v ekonomicky silnejších regiónoch, v auguste zaznamenali jej výraznejší pokles ekonomicky slabšie regióny Slovenska.

Miera nezamestnanosti by mala ďalej klesaťNateraz sa nepotvrdili ani naše obavy, že ukončenie podporných schém na trhu práce by mohlo viesť k vzniku druhej vlny prepúšťania a výraznejšiemu spomaleniu, resp. zastaveniu poklesu nezamestnanosti," uviedol analytik.

Vzhľadom na legislatívne obmedzenia sa však podľa neho nedá úplne vylúčiť, že v nasledujúcich mesiacoch predsa len uvidíme jemné zhoršenie. Rastúca ekonomika by však podľa Koršňáka aj prípadný efekt druhej vlny prepúšťania mala pretlačiť a až na tradičné sezónne faktory, ako je napríklad septembrová registrácia absolventov stredných škôl, by miera nezamestnanosť mala ďalej klesať.

Najnižšia úroveň za posledných 10 mesiacovMiera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka 7,37 %. Ide o najnižšiu úroveň za posledných 10 mesiacov. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,29 percentuálneho bodu a medziročne o 0,23 percentuálneho bodu. Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce v minulom mesiaci po prvýkrát od mája minulého roka klesol pod hranicu 200-tisíc osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola najnižšia od mája uplynulého roka roka, keď v auguste tohto roka dosiahla 8,02 %. Úrady práce evidovali celkovo 217 147 ľudí bez práce, čo je o 7 239 osôb menej ako v júli 2021. Medziročne ich počet poklesol o 12 370 osôb.

Viac k témam: nezamestnanosť, nezamestnanosť v SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezamestnanosť klesla aj po ukončení podporných schém, slabšie regióny si polepšili © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia