Hlohovec
Pravá stránka Hlohovca



Správy

Slovensko

Sestra Moniky Jankovskej sa topí v problémoch. Čelí dvom disciplinárkam a hrozí, že príde o talár












28.9.2022 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 28. september 15:25




Andrea Haitová, sestra bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej, čelí na Najvyššom správnom súde SR ďalšiemu disciplinárnemu konaniu.

Kauza miliónových zmeniek TV Markíza



Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podala voči nej ako aj ďalšej sudkyni Ivone H. disciplinárny návrh pre ich rozhodnutie, ktorým ako členky senátu Krajského súdu v Bratislave zrušili uznesenie Okresného súdu Bratislava V o zastavení občianskoprávneho konania v kauze miliónových zmeniek.

Ich vyplatenie požadoval podnikateľ Marian Kočner. Ústavný súd SR neskôr skonštatoval, že rozhodnutím odvolacieho súdu boli porušené práva spoločnosti Markíza Slovakia ako účastníka konania.

Podľa návrhu rezortu spravodlivosti sa Andrea Haitová a Ivona H., ktorá je v súčasnosti sudkyňou Okresného súdu Bratislava I, svojím rozhodnutím dopustili svojvoľného rozhodnutia hraničiaceho so zneužitím moci.

Za to Andrei Haitovej, ktorá je stále sudkyňou Krajského súdu v Bratislave, navrhujú preloženie na súd nižšieho stupňa. Obom sudkyniam zároveň navrhuje ministerstvo znížiť plat o 70 percent na jeden rok.

Všetky členky senátu pochybenie odmietajú



Andrea Haitová pred disciplinárnym senátom uviedla, že je postihovaná za svoj právny názor. „Nie som si vedomá spáchania disciplinárneho previnenia," vyhlásila. Ako ďalej povedala, v senáte, ktorý rozhodoval o predmetnej veci bol len zastupujúcou členkou.

Jej právny zástupca Jiří Kučera ešte predtým označil disciplinárny návrh za šikanózny. Ivona H. zase považuje záležitosť za politickú. „Tam nešlo o žiadne svojvoľné rozhodnutie," skonštatovala. Zároveň doplnila, že svedomie má čisté.

Ako svedkyňa pred súdom vypovedala aj Elena Ondrišová, ktorá tiež bola členkou senátu v predmetnej veci, od roku 2020 však už nie je sudkyňou. „Absolútne sme sa zhodli všetky tri členky senátu na veci," povedala svedkyňa s tým, že konanie o vyplatenie miliónovej zmenky bolo na prvostupňovom súde pôvodne prerušené. Ak by boli procesné strany tri mesiace nečinné, mohlo byť podľa Ondrišovej zastavené.

Keďže Markíza však podala návrh na prerušenie daného konania až do skončenia trestného konania vo veci zmeniek, krajský súd to podľa nej považoval za návrh pokračovania v konaní. Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec však túto interpretáciu odmietol.

Pojednávanie v tejto bude pokračovať ďalším dokazovaním 7. novembra.

Môže prísť o talár



Sestra Jankovskej čelí aj ďalšiemu disciplinárnemu návrhu, konkrétne na zbavenie funkcie sudkyne. Ten podala ešte v roku 2020 bývalá šéfka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

Dôvodom je, že sudkyňa na vypočutí pred súdnou radou údajne klamala o vymazaní 17 kontaktov a komunikácií z mobilného telefónu, ktorý jej v roku 2019 zaistili príslušníci Národnej kriminálnej agentúry. Tým sa dopustila závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu.

Podľa komunikácie z aplikácie Threema chcel dnes už odsúdený podnikateľ Marian Kočner, aby v spore o zmenku za 8 miliónov eur, ktorej vyplatenie mu priznala sudkyňa Zuzana M., na odvolacom súde rozhodoval práve senát, ktorého členkou bola Andrea Haitová.

Tá však ešte v júni tohto roku poprela, že by bola takzvanou „Kočnerovou sudkyňou". „Osobu Mariana Kočnera nepoznám, nikdy som sa s ním nekontaktovala, čo bolo preukázané," skonštatovala vtedy sudkyňa.





Viac k témam: Disciplinárne konanie, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Sestra Moniky Jankovskej sa topí v problémoch. Čelí dvom disciplinárkam a hrozí, že príde o talár © SITA Všetky práva vyhradené.



© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia