Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Slovensko má vraj migračnú vlnu pod kontrolou, podľa Mikulca boli prijaté opatrenia na odhalenie nelegálnych prisťahovalcov
30.9.2022 (Webnoviny.sk) - Súčasná situáciu v súvislosti s nelegálnou migráciou je pod kontrolou a Ministerstvo vnútra SR ju aktívne monitoruje. V prihraničných oblastiach sa zvýšila hliadková činnosť a budujú sa záchytné kapacity. Rezort to uviedol vo svojom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Budovanie záchytných kapacítMinisterstvo podľa nej postupuje v zmysle platnej legislatívy s prihliadnutím na celoeurópsky rozmer a platný Schengenský kódex. Prioritou je hájiť záujmy Slovenskej republiky v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

„V prihraničných oblastiach sú v spolupráci so samosprávami budované záchytné kapacity, rovnako tak okresné úrady v prípade, že by potrebovali zvolať zasadnutie miestnych krízových štábov. Zvýšila sa tiež hliadková činnosť v prihraničných oblastiach,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Len v Trnavskom kraji aktuálne vykonáva činnosť 52 hliadok, teda viac ako 100 príslušníkov krajského riaditeľstva policajného zboru. Na mieste sú aj policajti Úradu hraničnej a cudzineckej polície, respektíve Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii.

Migrantov umiestňujú v záchytných táboroch„Migranti sú situovaní na základných útvaroch policajného zboru, následne sú riešení príslušným útvarom cudzineckej polície. Ak je dôvod na zaistenie z dôvodu vyhostenia, v tom prípade sú umiestnení v záchytných táboroch v Sečovciach a v Medveďove, ktoré sú aktuálne naplnené na tri štvrtiny,“ doplnil riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Robert Gucký.

Ministerstvo vnútra pripravuje v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom iniciatívny krok na postavenie núdzového stanového mestečka. Stane sa tak v prípade, ak si to situácia vyžiada. Zástupcovia ministerstva vnútra sú v pravidelnom kontakte aj so svojimi zahraničnými partnermi vrátane kolegov z Česka.

„Slovensko posilňuje policajné hliadky dlhodobo, v súčasnosti zintenzívňujeme počet príslušníkov Policajného zboru na území Maďarska. Cieľom je ochrana hranice Schengenu a zníženie počtu nelegálnych migrantov,“ uzavrel prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Viac k témam: Kontroly na hraniciach, Nelegálna migrácia, Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko má vraj migračnú vlnu pod kontrolou, podľa Mikulca boli prijaté opatrenia na odhalenie nelegálnych prisťahovalcov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia