Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky
6.10.2022 (Webnoviny.sk) - Ústup pandémie v Ázii sa premieta do uvoľňovania úzkych hrdiel v dodávateľských reťazcoch. To spôsobuje podľa analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií pokles svetových cien lodnej prepravy. Tento pokles by sa mal podľa nich časom prejaviť aj v cenách tovarov a prispieť k zníženiu inflačných tlakov.

Chýbajúci dopytPostupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch pozorujú aj v Európskom priemysle. Hodnotenie objemu dokončenej výroby podľa analytikov naznačuje, že eurozónu postupne prestávajú trápiť chýbajúce komponenty. Vzhľadom na vývoj nálad v najväčších európskych ekonomikách môže byť v nasledujúcom období väčším problémom chýbajúci dopyt. „Aj údaje z prieskumu nákupných manažérov v Eurozóne už signalizujú recesiu,“ uvádza IFP.

Šetrenie energiiCeny elektriny a plynu v reakcii na pripravované európske opatrenia stabilne klesajú. Slovensku sa naďalej podľa analytikov darí šetriť so spotrebou elektriny. Tá sa v uplynulom týždni využívala o 12 % menej ako v predkrízových rokoch.

Nominálne maloobchodné tržby podľa eKasy pokračujú v medziročnom raste. Počas septembra boli vyššie o 10,8 %. „Vysoké medziročné rasty pozorujeme aj v reštauráciách a ubytovaní, ale porovnania v týchto sektoroch už môžu byť čiastočne skreslené, kvôli minuloročnému jesennému nástupu pandémie,“ informuje IFP.

Viac k témam: Dodávatelia, lodná preprava
Zdroj: Webnoviny.sk - Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia