Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Ľuboš Ferus sa v kauze piešťanských piťovcov koncom októbra postaví pred odvolací súd
12.10.2023 (SITA.sk) - Najvyšší súd vytýčil na 26. októbra verejné zasadnutie s Ľubošom Ferusom, ktorý býva označovaný za šéfa nitrianskeho podsvetia a tiež bývalým policajtom Milanom K. v kauze takzvaných piešťanských piťovcov.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v tomto prípade v júni 2022 Ľubošovi Ferusovi za členstvo v zločineckej skupine vymeral trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov.

Pokiaľ ide o Milana K., ten za prijatie úplatku 500 eur dostal nepodmienečný trest na jeden rok, deväť mesiacov a 11 dní. Práve toľko si obžalovaný už v danej trestnej veci odsedel vo väzbe.

Výpoveď jediného svedka nebraliProti verdiktu o treste vtedy podal odvolanie prokurátor a proti rozhodnutiu o vine a treste aj obaja obžalovaní. Súd v prípade dvojice obžalovaných už vyniesol rozsudok v roku 2015 a tiež v roku 2018, oba však boli odvolacím súdom zrušené.

Predseda senátu ŠTS Ján Hrubala v odôvodnení rozhodnutia v júni minulého roku povedal, že súd sa riadil názorom odvolacieho Najvyššieho súdu SR.

„Všade, kde bola len výpoveď jedného svedka, sme oslobodili," povedal s tým, že vinu súd uznával pri skutkoch, kde svedčilo viac svedkov.

V prípade Ľuboša Ferusa Hrubala zdôraznil, že nesúdil, či bol „šedou eminenciou" nitrianskeho podsvetia", ale posudzoval tvrdenie prokuratúry, že bol na vyšších miestach riadenia piešťanskej skupiny a koordinoval jej činnosť.

Najvyšší trest dostal FerusPokiaľ ide o mimoriadne zníženie trestu oproti prvému verdiktu, súd podľa Hrubalu prihliadol na dĺžku konania.

Podľa rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva ako aj Ústavného súd SR je totiž každé trestné konanie dlhšie ako šesť rokov neprimerané.

Súd v tejto veci v decembri 2015 vyhlásil rozsudok, ktorým odsúdil 13 členov piešťanskej skupiny známej aj ako „piťovci II" a troch spod obžaloby oslobodil.

Najvyšší trest, 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku, uložil v roku 2015 senát práve Ľubošovi Ferusovi. Podľa rozsudku skupinu pomáhal založiť, stál v rámci nej na najvyšších pozíciách a bol zároveň podielnikom ziskov z trestnej činnosti.

Vec vrátili špecializovanému súduExpolicajtovi Milanovi K. uložil súd trest štyri roky a šesť mesiacov. Vinným ho uznal z trestných činov prijímania úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR v roku 2016 vo veci rozhodol tak, že väčšinu trestov potvrdil. V prípade Ľuboša Ferusa a Milana K. však označil najvyšší súd odvolanie za odôvodnené a vec vrátil prvostupňovému senátu na doplnenie dokazovania.

Následne ŠTS vo februári 2018 dvojicu oslobodil, na čo prokurátor opätovne podal odvolanie. Najvyšší súd SR uznal odvolanie prokurátora a vec v roku 2019 opätovne vrátil na prejednanie ŠTS.

Šestnásť obžalovanýchPôvodne 16 obžalovaných v tomto prípade súdili pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy.

Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní v období od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku.

Medzi obžalovanými nebol pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a svedčil proti kumpánom.

Viac k témam: Piťovci II
Zdroj: SITA.sk - Ľuboš Ferus sa v kauze piešťanských piťovcov koncom októbra postaví pred odvolací súd © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia