Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Bývanie v Bratislave stojí o takmer 100 eur viac ako je priemer na Slovensku
BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) - Dospelá osoba zaplatí na Slovensku za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie v priemere 190 eur mesačne.

Tento osobný výdavok predstavuje približne štvrtinu disponibilného príjmu a každý mesiac je tou najväčšou finančnou záťažou väčšiny Slovákov. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky, ktorý pre ňu uskutočnila spoločnosť 2muse na vzorke 510 respondentov.

Štvrtina disponibilného príjmuPrieskum ďalej ukázal, že bývanie v inom kraji neprináša výrazné zníženie podielu tohto výdavku na príjmoch.

Na Slovensku totiž platí, že tam, kde sú náklady na dom a byt nižšie, tam sú väčšinou podľa Poštovej banky nižšie aj zárobky. Najväčšiu ťarchu osobných nákladov na bývanie z tohto dôvodu pociťujú v Trnavskom kraji.

Bývanie je však najdrahšie v Bratislave, kde stojí o takmer 100 eur viac, ako je priemer na Slovensku. Najnižšie výdavky majú na východe krajiny, v Trenčianskom a v Nitrianskom kraji.

OECD sleduje hypotekárne nákladyOECD sleduje tzv. ukazovateľ prílišnej ťarchy nákladov na bývanie, ktorý berie do úvahy výdavky zahŕňajúce hypotekárne náklady, nájomné, ako aj náklady na poistenie, povinné poplatky za služby, pravidelnú údržbu a opravy, dane a energie. Ak tieto výdavky tvoria viac ako 40 % disponibilného príjmu, hovorí sa už o prílišnej ťarche nákladov.

"Na základe tohto ukazovateľa môžeme povedať, že pre viac ako 78 % Slovákov s najnižším príjmom, ktorí majú hypotéku, sú náklady na bývanie veľmi zaťažujúce a patria do ohrozenej skupiny obyvateľov. Bývanie im berie vyše dvoch pätín disponibilného príjmu," konštatovala Poštová banka.

Viac k témam: náklady na bývanie, OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Poštová banka, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk -
style="text-decoration: underline">Bývanie v Bratislave stojí o takmer 100 eur viac ako je priemer na Slovensku
© SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia