Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Moderátorka Sobčáková ide proti Putinovi, chce byť ruskou prezidentkou
MOSKVA 18. októbra (WebNoviny.sk) - Kandidatúru na post ruskej prezidentky v stredu oznámila známa ruská televízna moderátorka Ksenija Sobčaková. Tridsaťpäťročná celebrita oznámila prezidentskú kandidatúru na videu, ktoré zavesila na YouTube. Moderátorka je dcérou Anatolija Sobčaka, politika, ktorý bol na začiatku 90. rokov starostom Petrohradu a ktorý vytiahol do politiky aj súčasného prezidenta Vladimira Putina, keď z neho spravil svojho zástupcu na petrohradskej radnici.

Sobčaková je považovaná skôr za stúpenkyňu opozície, v rokoch 2011 a 2012 sa zúčastňovala aj na moskovských protivládnych protestoch. Proti Putinovi, ktorý bol rodinným priateľom Sobčakovcov, však nikdy verejne nevystúpila.

Putin vedieSamotný Putin ešte nezverejnil, či v marcových prezidentských voľbách bude opätovne kandidovať, alebo nie. Začiatkom oktobra povedal, že svoje rozhodnutie oznámi do konca tohto roka. Putin má podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky viac ako osemdesiatpercentnú podporu medzi ruskými občanmi. Ak sa rozhodne opäť kandidovať, je veľmi pravdepodobné, že zvíťazí a bude zvolený na ďalšie šesťročné obdobie.

Odporúčame:
Putin sa ešte nerozhodol, či bude opäť kandidovať v prezidentských voľbách

Medzi ďalšími kandidátmi sa spomínajú najčastejšie traja veteráni ruskej politiky - komunista Gennadij Zjuganov, ultranacionalista Vladimir Žirinovský a liberál Grigorij Javlinský - z ktorých ale ani jeden nemá reálnu šancu na zvolenie.

Navaľný chce kandidovaťNajpopulárnejšia postava súčasnej ruskej opozície, známy bloger a aktivista Alexej Navaľný, síce trvá na tom, že bude v prezidentských voľbách tiež kandidovať, ale Kremeľ tvrdí, že mu to neumožní, keďže sa podľa neho dopustil opakovaného porušenia zákona, napríklad organizáciou nepovolených zhromaždení.

Keď sa nedávno objavili správy, že ohlásenie prezidentskej kandidatúry zvažuje aj Sobčaková, Navaľnyj jej odkázal, že tým len pomôže Putinovi, keďže svojou kandidatúrou spôsobí len to, že hlasy opozične zmýšľajúcich Rusov sa budú deliť medzi viacero kandidátov.

Viac k témam: Ksenija Sobčaková, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk -
style="text-decoration: underline">Moderátorka Sobčáková ide proti Putinovi, chce byť ruskou prezidentkou
© SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia