Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

13. december 2007

... s pozdravom MESTO HLOHOVEC

Dôležitým predpokladom, aby si ľudia mohli vzájomne porozumieť je komunikácia.

Táto rovnica by mala taktiež fungovať medzi občanom a Mestským úradom. Slabá informovanosť občanov totiž akosi prirodzene vytvára bariéru a neraz je práve ona spúšťačom rôznych nepodložených rečí a fám. Keď sme sa v jednom z našich predchádzajúcich článkov zmienili o slabej komunikácii medzi poslancami a občanom mesta, spomenuli sme aj fakt, že Mestský úrad v Hlohovci má iba jednu zverejnenú elektronickú adresu. Komunikáciu prostredníctvom tejto dostupnej e–mailovej  adresy sme si vyskúšali aj sami. Odpoveďou nám, okrem iného, bola aj informácia, že naše otázky nemali konkrétneho adresáta. Aj v prípade, že do správy uvediete meno pracovníka, ktorému je váš dotaz určený, nemusíte sa ešte „trafiť“ správne. V inom prípade sa môže stať, že pracovník, ktorého ste uviedli,  bude síce kompetentný, ale v tom čase nemusí byť na úrade prítomný a jeho zastupovaním nebude nikto poverený. Aj tentoraz vychádzame z vlastnej skúsenosti. Občan sa však nemusí v prípade, ak sa chce dočkať svojej odpovede, oboznamovať s organizačnou štruktúrou zmieneného úradu.

Niektoré mestá iniciatívne vyvinuli prostredníctvom svojich oficiálnych webových stránok aktivitu a ponúkajú občanom diskusné fóra, kde im na otázky týkajúce sa práce Mestského úradu odpovedajú kompetentní. Takýmto príkladom je aj mesto Skalica. Náštevníci stránky môžu svoje otázky písať bez udania konkrétneho adresáta a výber zamestnanca, do ktorého kompetencie položená otázka spadá, určuje prednosta MsÚ. Keďže je tu zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) môžu sa úradníci odvolávať na formálne údaje, ktoré má každá žiadosť o sprístupnenie informácií obsahovať. Napriek tomu sa na takýchto diskusných fórach zaoberajú aj anonymnými príspevkami.

Aj keď náš Mestský úrad zriadil pozíciu vedúceho sekretariátu – hovorcu, ktorú momentálne zastáva Eva Uhráková, MsÚ Hlohovec pravidelne nepublikuje tlačové správy (ako napr. www.martin.sk) a neorganizuje tlačové besedy. Práve tieto výstupy sú významným prvkom prezentácie mesta.

K lepšej propagácii ako aj k rozvoju turistického ruchu Hlohovca a blízkeho okolia by prospelo aj zriadenie informačnej kancelárie, ktorou sa už môžu pochváliť aj menšie mestá. K dobrej informovanosti prispieva aj taká zdanlivá maličkosť ako hlavičkový papier mesta. To, že sa na ňom nachádzajú neaktuálne údaje sme si všimli nielen my, ale na ostatnom zasadnutí MsZ upozornila na túto chybu aj jedna z poslankýň.

Na celej skutočnosti je smutné najmä to, že vyššie zmienený prístup niektorých našich úradníkov neraz zatieni aj reálne dosiahnuté výsledky zamestnancov, ktorí svoje pôsobenie vo verejnej správe chápu ako poslanie a odvádzajú prácu aj nad rámec zákonom vymedzených povinností.

Galéria k článku
Diskusia k článku (18)Diskusia k článku (18 komentárov) »

18 komentárov


 1. gravatar

  Na Slovensku existuje cela plejada miest, ktore maju vynikajuco nastaveny system komunikacie s obyvatelmi, ktori si sluzby miest a obci platia zo svojich dani. Pozrite si napr. stranku www.trencin.sk alebo www.turciansketeplice.sk. Tieto mesta maju napriklad uz rok dopredu zavedeny system programoveho rozpoctovania, ktory umoznuje obyvatelom identifikovat ciele MsU, na ktore su naviazane rozpoctove zdroje mesta a sledovat vykonnost mesta a jeho zamestnancov. Takze HC sa ma cim inspirovat.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Pokiaľ bude za komunikáciu s obyvateľmi zodpovedná súčasná vedúca sekretariátu nie je možné očakávať žiadne zlepšenie komunikácie, publikovanie tlačových správ ani organizovania tlačových besied, 'lebo v Hlohovci je to tak'. Iné mestá nás už ďaleko predbehli, a žiaľ nie len v komunikácii s obyvateľmi.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Primátor Žiliny zrušil financovanie mestskej televízie, lebo bola financovaná z mestského rozpočtu a nevedela zabezpečovať objektívne spravodajstvo. Čo Vy na to občania a poslanci mesta?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  So zrusenim mestskej televizie nemam problem. Pytam sa, pre koho vysiela, za kolko, aka je spokojnost s obsahom vysielania, neexistuju ine komunikacne kanaly?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  ja som tiez za. hlavne preto, ze vysiela to, co niektori chcu aby vysielala!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Hovorkyňa asi nevidí žiadnu odvedenú prácu a rozhodnutia úradníkov, pre ktoré by bolo dobré robiť tlačovú správu. Keď mám pravdu povedať, tak ani ja. A v televízii budú ďalej vysielať háčkované dečky pre voličov. Ešte že sa to vysiela len v okrese. Keby to pustili cez satelit, tak tu hneď máme celý svet. Veď tu je ako v raji. Žiadne problémy, žiadna kritika, všetko funguje úplne skvele, plány sa plnia. Ako STV za komančov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Úradníci nerobia rozhodnutia, tie robí primátor mesta a mestské zastupiteľstvo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Vážená redakcia, vo svojom článku okrem iného píšete aj nasledovné nezmysly: 'Odpoveďou nám, okrem iného, bola aj informácia, že naše otázky nemali konkrétneho adresáta. Aj v prípade, že do správy uvediete meno pracovníka, ktorému je váš dotaz určený, nemusíte sa ešte „trafiť“ správne. V inom prípade sa môže stať, že pracovník, ktorého ste uviedli, bude síce kompetentný, ale v tom čase nemusí byť na úrade prítomný a jeho zastupovaním nebude nikto poverený'. Podľa môjho názoru, ak občan napíše na e-mailovú adresu [email protected] píše Mestskému úradu v Hlohovci a e-mail bude doručený na podateľňu MsÚ, ktorá ho podľa obsahu pridelí príslušnému pracovníkovi na vybavenie v zákonom stanovenej lehote. Nejde teda o akési súkromné e- maily a súkromnú diskusiu s pracovníkmi úradu a už vôbec občan nemusí poznať mená všetkých pracovníkov úradu a ich pracovné náplne. Ak chcete v budúcnosti písať o témach, ktoré dostatočne neovládate, naštudujte si ich, alebo ich prekonzultujte s ľudmi, ktorí problematike rozumejú.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  V rubrike 'Fórum' sme zriadili možnosť zasielania otázok a pripomienok k práci Mestského úradu. Odpoveďou hovorkyne bolo, že 'otázky neboli adresované konkrétnej osobe, t.j. konkrétnemu pracovníkovi MsÚ' - presne tak, ako je uvedené v článku. V článku je tiež uvedené (rovnako ako v odpovedi pre MsÚ), že zadávateľ otázky nemusí poznať organizačnú štruktúru úradu, kde sa otázky dožaduje. Nešlo teda o súkromné zasielanie emailov, takže dobre nechápem vašu pripomienku. Píšete presne to isté, čo bolo pointou článku. Čo sa týka našej komunikácie s MsÚ, riadi sa predovšetkým zákonom č. 211/2000 Z.z.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Mišo, prečítaj si článok ešte raz a poriadne, aby si pochopil, kto sa čoho dožadoval a aká bola odpoveď.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Dobrý deň! Už opäť odvádzate perfektnú prácu. Môžem sa Vás spýtať či budete pokračovať do konca? Teda aké kroky zvažujete ... S úctou a pozdravom ...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Dobrý deň Juraj, samozrejme, otázky zasielame v zákonom predpísanej forme a veríme, že rovnako sa v súlade so zákonom a v stanovených termínoch naši čitatelia dočkajú aj odpovedí. Použijeme všetky nami dostupné prostriedky, aby sme zlepšili komunikáciu a informovanosť občanov Hlohovca.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Vďaka len smelo ďalej!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Prepáčte práve som sa rozčúlil na fóre doprava - otrasné. Nie je to až tak dávno čo tu bola diskusia o komunikácii mesta s občanmi. Nemám pocit že by sa niečo posunulo zopakujem tézu z fóra. Je nás 25 000 a niekto si dovolí tejto mase teda nám niečo odmietnuť? Je mi absolútne jedno meno toho(tej) dotyčnej ktorá odmietla odpovedať na otázky (a zatienila tým kvality iných ako ste napísali) pre mňa je záver jasný. Toto mesto nehodlá nám 25 000ckam jej občanov odpovedať - čo ma vedie k trom úvahám: 1, Toto vedenie je neschopné resp. nedokáže komunikovať 2, Toto vedenie ignoruje 25 000 ľudí ktorý si ich platia, teda sú jej zamestnávateľmi (absurdné že?) 3, Obi dva dôvody sú dostatočné na to aby súčasné vedenie už nikdy nebolo zvolené. Toto vedenie predsa nemôže platiť - pardon voliť žiaden triezvo uvažujúci človek. Nemám pocit, že toto mesto spravilo pre mňa niečo výnimočné čo by neurobil skutočne hocikto iný (skôr naopak) ... S pozdravom všetkým občanom ..

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Včera už pribudli otázky pre Mesto do fóra, takže sa asi niečo pohlo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  super!! to vedieť, tak sa toľko nenadrapujem :o)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  'Ďakujem, bolo fajn a sexy...' aj takto začína jeden oznam v rubrike tzv. Tlačové správy mesta Martin. Považujete toto za oficiálnu tlačovú správu. Ja určite nie. Tlačové správy sú o niečom inom. Dajte lepšiu ukážku mesta, ktoré robí tlačové správy na úrovni mesta ako je Hlohovec.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  Tlačové správy na úrovni Hlohovca má napríklad Horné Trhovište, alebo Pastuchov, alebo Krvavé Šenky. Občan by sa mal premenovať na úradník, lebo iba jemu môže vadiť, že sa poukazuje na nečinnosť. Ukážte mi jednu tlačovú správu hovorkyne z Hlohovca - kľudne aj sexy :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.