Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

4. máj 2008

Eurofondy v Hlohovci

Možnosť čerpania finančných zdrojov z eurofondov ponúka zaujímavé možnosti rozvoja a zvyšovania životnej úrovne aj pre obyvateľov Slovenska.

Eurofondy sa stali, okrem mestského a štátneho rozpočtu, rôznych neštátnych fondov a nadácií, jednou z ciest realizácie plánov a vízií miestnych samospráv. Možnosť využitia takejto formy dotácie sa aktuálne ponúka v rámci programovacieho obdobia 2007 - 2013. Z tohto dôvodu mnohé mestá čoraz intenzívnejšie reagujú na zverejňované výzvy a snažia sa predložiť čo najzaujímavejšie a najkvalitnejšie spracované projekty. Niektoré z miest v tejto súvislosti využívajú a uprednostňujú komplexný servis agentúr špecializujúcich sa výhradne na túto oblasť. Aj vďaka fondom Európskej únie mnohé z nich nielen zvýšili kvalitu života svojich obyvateľov, ale zároveň prilákali do svojich miest turistov.

Napríklad v Pezinku sa aj vďaka zdrojom z eurofondov podarilo vybudovať Vinohradnícky náučný chodník. Mesto Skalica využilo príspevok od Európskej únie na vybudovanie rekreačného prístavu, ktorý je súčasťou turistickej vodnej cesty – Baťov kanál. Pekným príkladom sú aj Turčianske Teplice, ktorým sa aj prostredníctvom eurofondov podarilo vybudovať rôzne tematické trasy podporujúce rozvoj kúpeľného regiónu.

Mesto Hlohovec malo v programovacom období 2004 – 2006 ambíciu získať finančné prostriedky z fondov Európskej únie  prostredníctvom ôsmich projektov. Na zozname figurovali rekonštrukcie základných škôl, príspevok z  eurofondov mal dopomôcť aj pri rekonštrukcii amfiteátra a letného kina, nemocnice s poliklinikou a dva projekty boli zamerané na podporu budovania priemyselnej zóny. Zo zoznamu predložených zámerov získalo mesto finančný príspevok od EÚ na jeden projekt vo výške 940 000,- slovenských korún. Konkrétne išlo o spracovanie Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktorý by sa mal stať východiskovým materiálom pre ďalšie programovacie obdobie.

Téma eurofondov sa preberala aj na zasadnutí Mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 14. februára tohto roku. Diskusia medzi poslancami, primátorom mesta a vedúcou Oddelenia regionálneho rozvoja JUDr. Kornéliou Žákovou mala pomerne živý priebeh. Práve zmienené oddelenie totiž zodpovedá za celý proces tvorby, implementácie a propagácie projektov. Jeho náplňou je taktiež získavanie finančných prostriedkov z rôznych zdrojov.

Kritika zaznela na slabú úspešnosť pri získavaní finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Pripomienky sa dotkli aj samotného zamerania jednotlivých projektov. Podľa názoru MVDr. Olivera Pestúna – poslanca za miestnu časť Šulekovo, chýbali medzi predloženými projektmi atraktívnejšie zámery, ktoré by dokázali prilákať do Hlohovca návštevníkov. Oliver Pestún taktiež predniesol názor, či by nebolo vhodnejšie, keby takéto materiály pre mesto spracovávala externá agentúra. Podľa názoru vedúcej oddelenia, ani služby súkromnej firmy nemusia byť vždy zárukou úspešnosti projektu. Na pripomienku týkajúcu sa zamerania predložených projektov Kornélia Žáková uviedla, že aj pekne zrekonštruované objekty môžu do mesta prilákať návštevníkov. Zaujímavou pripomienkou z poslaneckých lavíc bol názor, že mesto by malo mať zoznam priorít, z ktorých by sa vychádzalo aj pri zostavovaní materiálov so žiadosťami o dotáciu.

V súvislosti s problematikou eurofondov je dôležité spomenúť aj vymenovanie ďalšieho viceprimátora (17. apríla 2008) Ing. Jána Tassyho, ktorý už v tejto funkcii predtým pôsobil. Nový zástupca primátora by sa mal zaoberať oblasťami kultúry, športu a čerpania zdrojov z fondov Európskej únie. Viceprimátor Peter Dvoran sa bude naďalej zaoberať problematikou školstva, zdravotníctva a miestnej časti Šulekovo.

Doterajšie výsledky v oblasti eurofondov v Hlohovci, ktorých skóre je sedem ku jednej v neprospech verejného sektora, naozaj nie sú príliš lichotivým výsledkom. V procese schvaľovania je momentálne osem projektov uchádzajúcich sa o rôzne formy dotácií. Tri z nich sú zamerané na obnovu kultúrnych pamiatok (reštaurovanie ďalšej časti Empírového divadla, úprava Jaskyne Grotta a oprava časti strechy Zámku v Hlohovci), ďalší predložený projekt je venovaný podujatiu Deň zdravia a zostávajúce štyri projekty sú zamerané na seniorov.

Vzhľadom na to, že takéto zámery by mali byť prostriedkom na skvalitnenie a spríjemnenie života všetkých občanov, určite by nebolo na škodu aktívnejšie počúvať aj ich názory, nápady a pripomienky. Nie je tomu tak dávno, keď vedenie mesta dostalo rovno na stôl projekty súťaže
Moje zviditeľnenie mesta spracované obyvateľmi Hlohovca. Medzi zaujímavými nápadmi týkajúcimi sa rozvoja turistického ruchu bola napríklad myšlienka vybudovania replík vodných mlynov na Váhu, či výstavba autokempingu. Takéto nápady vychádzajúce priamo od občanov by rozhodne nemali končiť bez povšimnutia. Mesto by malo v maximálnej miere využiť všetky možnosti, vrátane eurofondov, na to, aby sa zmenilo na atraktívnejšiu lokalitu. Aj prostredníctvom zaujímavých projektov by sa mohol stať Hlohovec vyhľadávaným miestom, ktoré má občanom, investorom aj návštevníkom vždy čo ponúknuť.  

Galéria k článku
Diskusia k článku (19)Diskusia k článku (19 komentárov) »

19 komentárov


 1. gravatar

  Teda 4 projekty z 8 spracovaných zamerané na seniorov, tomu sa hovorí vďačnosť voličom za preukázané služby, prípadne poistenie si budúcich volebných výsledkov... Škoda, že sa v rovnakej miere nemyslí na mladé rodiny a na deti, napríklad aj na tie najmenšie, ktorých rodičia môžu len snívať o takých možnostiach, aké poskytujú napr. materské centrá pomaly v každom malom mestečku či obci. V každom prípade, tie projekty museli byť veľmi kvalitné, keď schválili 'až' jeden. Isteže, aj pekne upravené budovy zaujmú návštevníka, ale neprilákajú, nikto sa nepríde pozrieť, ako pekne opravili fasády v Hlohovci, zvlášť keď v iných mestách to urobili už dávno. Prilákať návštevníkov musí niečo iné, čo inde nemajú a to tu zrejme ešte nikto nevymyslel.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar
  Kat

  Máme veľký a teoreticky pekný zámok, no nikto netuší, aké s ním majú naši 'vládcovia' zámery. Tam by sa toho dalo urobiť a určite aj získať na to peniaze z Eurofondov. Žiaľ, vyzerá tak, ako vyzerá. Minule sa manžela na benzínovej pumpe pýtal cudzinec lámanou slovenčinou, ako sa dostane na Hlohovecký zámok. Na jeho prekvapený pohľad sa ustil : 'Máte tu zámok, nie?' Tak mu manžel dal za pravdu, že zámok tu síce máme, ale nič tam neuvidí, okrem opadaných omietok a možno psov za bránou, to len aby sa nezľakol, keby čakal nejaký skvost. Rada by som videla toho pána, keď zbadal stav zámku, o ktorom sa vo všetkých informačných letákoch píše ako o pamätihodnosti Hlohovca. A pamätihodnosť by mala znamenať aj to, že je to niečo, čo je hodné toho, aby sme na to pamätali. Takže kedy bude zámok slúžiť Hlohovčanom a turisti sa ho nezľaknú?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  no ta veta, ze z osmych rozpracovynch projektov je venovana polovica dochodcom ma fakt dobre pobavila. :D

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Inak, ked ma Hlohovec PHSR - co sa spomina aj v texte - tak by malo byt aj jasne, ake aktiivty sa maju v buducnosti realizovat, o.i. aj z prostriedkov EU. Tak mi nejde celkom do hlavy, ake priority by mali este byt? :-) Mozno treba len trosku zalistovat v tom dokumente :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Hlohovec - the city of the fallen old angels ;)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Mne nejde celkom do hlavy, na čo je také oddelenie, ktoré má tak 'úžasnú' úspešnosť. Niekto zodpovedný by sa už mal nad tým zamyslieť a dokázať, že keď vie s úžasným vysvetlením rušiť komisie, dokáže aj zariadť niečo tak, aby to fungovalo. Bude veľká škoda, keď sa táto šanca nevyužije a budúce generácie nám to budú vyčítať iba preto, že ciele zodpovedných siahali len po najbližšie voľby. Doplatíme na to všetci.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Veru, nechápem, ako je možné, že v iných mestách sa z Eurofondov realizujú najrozmanitejšie projekty, ktoré naozaj slúžia obyvateľom a nie sú len naoko a tu to nejde. Buď sú zlé projekty alebo nie je záujem či schpnosť od tých, ktorí majú možnosť o peniaze z týchto fondov žiadať. Je to veľká šanca dostať sa k peniazom na zámery, ktoré by samosprávy nemali možnosť financovať z vlastných zdrojov a samosprávy iných miest a obcí ich využívajú naplno. Ktovie, aká bude o dva roky odpoveď volených predstaviteľov na otázku, čo zásadné sa zmenilo v Hlohovci od posledných volieb. Zatiaľ po uplynutí polovice volebného obdobia je odpoveď z môjho pohľadu ako občana Hlohovca - jedno veľké NIČ. Dúfam, že najväčšia zmena, ktorá bude po budúcich voľbách, bude zmena primátora a vôbec vedenia tohto mesta. Len či ešte aj potom bude EU ponúkať toľko peňazí zo svojich fondov...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Toto mesto je pre starých (City for old men), Triler; 122 min; 2007, Réžia: HZDS, SNS, SMER, KDH (Ethan Coen a Joel Coen to nezvládli), Hrajú: MsZ Hlohovec, MsÚ Hlohovec (Josh Brolin, Tommy Lee Jones a Woody Harrelson neuspeli v castingu), Príbeh, SR 2007, thriller, nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov, Oficiálna stránka filmu: www.cityforoldmen.hlohovec.com

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar
  ada

  Ja by som doplnila, že aj obce využívajú eurofondy a nemajú ani špeciálne oddelenia. ďalej zmena musí byť aj v mestských úradníkov, ktorých si tam dotiahli vedúci funkcionári...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Najväčším problémom je, že na tomto úrade v konečnom dôsledku nik za nič nezodpovedá. Stačí, keď úradník vykáže minimálnu činnosť a nájde sa dostatok vysvetlení, prečo to alebo ono nešlo zariadiť. Každý aspoň priemerne schopný manažér by sa prinajmenšom zamyslel nad nutnosťou oddelenia, ktorého úspešnosť nie je taká, ako by si všetci predstavovali. Akú zodpovednosť nesú zamestnaci zodpovední za spracovanie projektov a ich nadriadení? Dôvodov na pridelenie odmien primátorovi sa nájde dosť, najlepšie formou čím viac, tým lepšie. Bude sa ale niekedy zodpovedať za to, čo neurobil? Kto zodpovedá za oficiálnu stránku mesta, kde sú doslova dezinformácie ako napríklad pohotovosť lekární, more gramatických chýb a neaktuálne údaje? Kedy sa konečne bude o Hlohovci písať aj niečo pozitívne a nielen to, že sa jeho primátorovi schválili jedny z najvyšších odmien pre primátorov na Slovensku? Pán primátor, keby ste si odpustili niečo z tých úžasných odmien podľa vzoru primátora z Holíča, myslíte, že by z toho bolo možné zachrániť nejaké to pieskovisko? Alebo k takému niečomu dôjde až vtedy, keď sa budú hrať s formičkami a kýblikmi dôchodcovia?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Súhlasím s Tvojim názorom, že: ' priemerne schopný manažér by sa prinajmenšom zamyslel nad nutnosťou oddelenia, ktorého úspešnosť nie je taká, ako by si všetci predstavovali'. Pani JUDr. Kornélia Ž. je vedúcou Oddelenia regionálneho rozvoja už 6. rok a výsledky sú popísané v príspevku Eurofondy v Hlohovci. Myslím si však, že k zrušeniu Oddelenia regionálneho rozvoja nemôže dôjsť v žiadnom prípade, lebo uvedená vedúca je z tej 'správnej strany'a ako píše v predchádzajúcej reakcii 'ada': je to vedúca, ' ktorú si tam dotiahli vedúci funkcionári...'. U týchto ľudí nie je výkon ich pracovnej činosti najdôležitejší.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar
  ada

  Moje zistenia o správne nasadených vedúcich sa vzťahujú aj na ostatných - napr. elektrikár, strojár akože riadi stavebníctvo, dopravu,školstvo, televíziu, kultúru... vojak - kontrolu, domov dochôdcov, ....právnik-techniku, .... poľnohospodár-bytové,...To nie je závisť - to je len suché konštatovanie.Záverom môžem aj menovať - pretože vedeli na akú funckiu idú a sú preto verejní predstavitelia a klábosenie niekoho, že sú to osobné údaje je veľká nepravda, resp. klamstvo bez opory v legislatíve. Inak mená funkcionárov sú zverejnené a zverejňované už roky na internete a títo sú platení z peňazí-daní občanov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Oddeleniu regionálneho rozvoja na čele s vedúcou JUDr. Kornéliou Ž. sa podarilo z predložených zámerov získať pre mesto finančný príspevok od EÚ na jeden projekt vo výške 940 000,- . Myslím si, že táto čiastka postačuje na platy a odvody oddelenia regionálneho rozvoja asi na jeden rok. Pani vedúca oddelenia však pracuje na uvedenej funkcii už 6. rok. Kedy a kto zaplatí platy oddelenia za ďalších 5 rokov?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Karol, bohužiaľ, nie je to úplne tak. Platy tohto oddelenia nie sú vôbec závislé od jeho úspešnosti a teda ani od tohto jediného schváleného EÚ projektu. Na ten mimochodom získa peniaze asi každé mesto, ktoré o niečo také požiada, pretože tento dokument (PHSR) je základom budúceho programového rozpočtovania. Na plat pracovníka MsÚ stačí pravidelná dochádzka do zamestnania.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Panička, Vy ani nevíte, čo taký polnohospodár šetko ví. Ked má správne stranícke zázemí (KSČ, HZDS, a pod), tak ví šetko. Šak aj prasátka a kravičky mosá volakde bývat.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  No pozrel som si tie slávne výsledky tohto oddelenia a som zhrozený. Chcel by som sa poďakovať hlavne za naše deti, ktoré ešte dlho budú využívať jeho úspechy. Nečudujme sa potom, že mladí utekajú z tohto mesta, ktoré nemá perspektívu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  je jedinečné v Európe a nech sa oprepadnem, ak by sa naň nenašli peniaze z Eurofondov, pokiaľ by sa vypracoval dôsledný projekt. Čo si pamätám naposledy sa otŕčala pani Uhráková s nejakým panelom s pár tisíckami na opravu strechy, ktoré vybavili z eurofondov. Už vtedy by nebola opravila za tie peniaze strechu ani na stodole...lenže to taká pani Uhráková nemôže vedieť... Ja keď niečo neviem, tak sa opýtam, v tomto prípade by mohol poradiť napríklad pán Kleiman...a nie vševedúci pán primátor. To som myslela, samozrejme, ironicky.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar
  L.

  Uzasne, miesto aby sa vypracoval nejaky projekt na vystavbu obchvatu sa ziadaju peniaze na projekty pre dochodcov..Nic proti dochodcom, ale Hlohovec ma podla mna akutnejsie problemy..No ale aspon ma pan primator zabezpecene hlasy do dalsieho volebneho obdobia..Hlohovec uz bude fakt len mesto dochodcov, ziadne seriozne pracovne prilezitosti pre ludi zo stredoskolskym a vysokoskolskym vzdelanim ( pasova vyroba je pre ludi co maju zakladnu skolu) , katastrofalna dopravna situacia, zla primeska doprava do okolitych miest, nesulad prichodu vlakov do leopoldova a autobusov z leopoldova do HC.. Ale hlavne ze sa vyhadzuju peniaze na projekty pre dochodcov...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar
  L

  Úspešnosťou by bolo zrušiť toto oddelenie čo najskôr, lebo sa tým získa viac prostriedkov ako z eurofondov

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.