Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

3. august 2008

Bez ružových okuliarov

V priebehu posledných piatich rokov sa z Hlohovca odsťahovalo takmer dvojnásobne viac ľudí ako sem prišlo bývať.

Faktory ovplyvňujúce pohyb obyvateľstva z jednotlivých miest sú rôzne. Okrem subjektívnych dôvodov, možno niektoré z príčin migrácie zovšeobecniť. Ľudia prirodzene preferujú lokality s perspektívnym hospodárskym rozvojom, dostatkom zaujímavých pracovných príležitostí, bytovou výstavbou, školstvom, atraktívnou ponukou kultúrnych a športových oddychových aktivít. V Hlohovci sa od posledného sčítania, ktoré sa uskutočnilo v roku 2001, znížil celkový počet obyvateľov o 1.079. Pokiaľ v roku 2001 predstavoval tento stav 23.729 občanov, začiatkom apríla tohto roku ich bolo evidovaných 22.650, vrátane mestskej časti Šulekovo. Počas obdobia rokov 2003 – 2007 sa v Hlohovci narodilo 1.010 detí a 1.015 občanov zomrelo. Za posledných päť rokov prišlo do Hlohovca bývať 1.023 obyvateľov. Takmer dvojnásobne viac občanov (1.945) sa však za rovnaké obdobie z mesta odsťahovalo. Ide o prirodzený stav, alebo sú tieto klesajúce čísla akýmsi varovným signálom? Má občan žijúci v tomto meste skutočne dostatok dôvodov na to, aby pri prvej príležitosti nezaváhal a nezmenil svoje pôsobisko?

Na to, v čom môžu spočívať dôvody klesajúceho počtu obyvateľstva v Hlohovci, sme sa opäť opýtali priamo vás, občanov mesta. Aj keď mnohí konštatujú, že vybudovaním priemyselného parku sa miera nezamestnanosti znížila, ako jeden z najčastejších dôvodov odlivu ľudí uvádzajú práve zaujímavejšie pracovné príležitosti. Medzi odpoveďami respondentov sa opakovane objavoval aj názor, že Hlohovec sa stáva málo príťažlivým aj pre nepriaznivú dopravnú situáciu. Mladšie vekové kategórie vidia zásadný problém v bytovej otázke. Mladí, ale najmä rodičia s malými deťmi, postrádajú v Hlohovci dostatok zaujímavých možností športového, ale predovšetkým kultúrneho vyžitia: „My, ktorí máme malé deti a chceme, aby mali aj trochu širší rozhľad, musíme hľadať pre ne program v iných mestách, bližšie či ďalej od Hlohovca. Tu by sme hľadali márne,“ posťažovala sa jedna z respondentiek. Medzi odpoveďami občanov zazneli aj názory týkajúce sa nekvalitných služieb v zdravotníctve, či nečistoty v meste.

Zostrih ankety:

Je pravdou, že percento nezamestnanosti v regióne za posledné roky skutočne pokleslo. Nemalú zásluhu na tom má aj príchod významnejších investorov do Hlohovca. Nie každý má však záujem realizovať sa vo výrobnej sfére, ktorá tvorí väčšinový podiel pracovných príležitostí v meste. Mobilita pracovnej sily, ktorá na základe posledného sčítania obyvateľstva predstavuje asi pätinu z ekonomicky činných občanov svedčí o tom, že mnohí dochádzajú za prácou mimo hranice mesta. A práve oni sa neustále potýkajú nielen s problémom časovej náročnosti, neustále sa zvyšujúcimi cestovnými nákladmi, ale najmä s nepriaznivou dopravnou situáciou. Dôkazom toho sú tradičné kolóny v popoludňajších hodinách pred vjazdom do Hlohovca: „Je to o nervy najmä koncom týždňa, keď v dopravnej zápche, vytvárajúcej sa na moste, strávim najdlhšiu etapu cesty,“ prezradil nám jeden z občanov dochádzajúci za prácou do Trnavy. V oblasti bytovej otázky treba konštatovať, že v Hlohovci neustále chýba dostatok nájomných bytov, najmä pre mladé nesolventné rodiny. Podľa aktuálnych štatistík sa napríklad cena trojizbového bytu v Hlohovci pohybuje od dvoch miliónov korún.

Čo sa týka kultúrneho vyžitia v meste, Hlohovec trpí akútnym nedostatkom kvalitných podujatí určených najmä tým najmenším. Treba otvorene priznať, že súčasná koncepcia kultúry sa orientuje predovšetkým na vyššie vekové kategórie. O tom, že mesto má eminentný záujem na podpore aktivít adresovaných seniorom svedčí aj zoznam projektov uchádzajúcich sa o rôzne formy dotácií. Na druhej strane, napriek sympatickej iniciatíve vychádzajúcej z radov občanov, vedenie mesta nepodporilo ani myšlienku existencie materského centra: „Hlavní predstavitelia mesta by mali myslieť aj na tých, ktorí v Hlohovci vyrastajú. Mali by sa k nim správať tak, aby tu chceli žiť, aj keď raz budú dospelí,“ tvrdí nespokojná mamička na materskej dovolenke.

Oddaní lokálpatrioti pravdepodobne nebudú súhlasiť, ale príčina odlivu obyvateľstva sa do značnej miery ukrýva aj v týchto skutočnostiach. Aj oni totiž tvoria reálnu súčasť života v Hlohovci tak, ako ho vnímajú samotní ľudia. Tentoraz však bez permanentnej proklamácie úspešného budovania, neustále sa zvyšujúcej prosperity a bez ružových okuliarov.

Galéria k článku
Diskusia k článku (19)Diskusia k článku (19 komentárov) »

19 komentárov


 1. gravatar

  Pan primator, nehanbite sa za Hlohovec, ked sem pridu navstevy z druzobnych miest? Ja by som na Vasom mieste hanbil ako pes.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  A človek potom len oči otvára od prekvapenia, keď sa dozvie aké parádne odmeny si naši 'hradní páni' schválili. Tak ma napadá otázka, že za čo vlastne?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  za skvelé oblbovanie svojich voličov...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Koho ste si zvolili, respektive - koho ste ani NESLI VOLIT, pretoze sa Vam nechcelo alebo ste to povazovali za zbytocne, toho tu teraz aj mate! Pre hlbsie pochopenie mojho prispevku Vam silno odporucam zhliadnut niektore zo zasadnuti metskych zastupitelstiev v Hlohovci ...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  ib

  Ktorá oligarchia politických strán vládne v Hc - KDH alebo HZDS?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Záleží od okolností :-) Ale v zásade to druhé H (akože hnutie som mal namysli).

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  sranda je, ked zoberiete svoje dieťa do mesta, ktoré má 1500 obyvateľov a to dieťa povie, tu je to oveľa lepšie ako v hlohovci:-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Ja nepoznam ziadne mesto, ktore ma 1500 obyvatelov. Vobec pochybujem , ze niekde v Cesku ci Slovensku nejake take mesto existuje ;)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar
  MH

  Mesto Modrý Kameň na juhu Banskobystrického kraja má 1434 obyvateľov a je najmenším mestom na Slovensku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  No a Hlohovec má 23000 obyvateľov a je to dedina.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar
  jj

  poznám aj dediny aj mestá, kde majú slušne vychovaných obyvateľov. dokonca ochotných pozametať si aspoň pred vlastným činžiakom, čo sa mi zdá v hc úplne ako sci-fi.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Presne tak, tiež si myslím, že tento článok nemal vyvolať diskusiu o tom, čo je dedina a čo mesto, ak má dedina schopného starostu a poslancov a obyvateľov, čo majú záujem niečo zlepšovať, tak na tom môže byť v mnohých smeroch stokrát lepšie ako mesto, napr. to naše...Všade záleží na ľuďoch.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Vysvetli bližšie, čo rozumieš pod pojmom: ' shopný starosta, poslanci a obyvatelia'.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Takí, ktorí viac robia ako vysvetľujú...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  chodil si niekedy do školy? ak ano, vystrcil si niekedy nos z HC? ked vobec nepoznas slovensko, potom sa tazko porovnava. je to pre tuto diskusiu bezpredmetne, ale nedalo mi to...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Ach, lolek, lolek!!!!!!!!!!!!! Tu nie je podstatne, či je niekde take male mesto, ale podstatné je to, že Hlohovec v skrášlovani , vystavbe a kultyurnych podujatiach už predbehla hocijaka dedina. V Hlohovci skapal pes, tu sa darí iba šenkom. Ale kam by sme inam šli?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  mesto bude vymierat, pretoze sa tu podporuje len populacia stalych volicov vo vysokom veku, ktorym urcite vsetci za vsetko dakujeme, ale skuste sa opytat napriklad primatora na materske centrum, co sa tu snazilo niekolko rokov najst staly priestor pre stretavanie mamiciek.... pan primator s usmevom verejne prislubi hocico, ale potom zdochol pes..... za tie prachy, kto by primatoroval, ze? ;o) a kto by aj primatoroval inaksie, ze? aspon nebudu cochvila v meste zapchy, ked vsetci odidu za Vah, blizsie k svetu.....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  nie len Hlohovec , ale aj Šulekovo . Chodte sa pozrieť do okolitých obcí/ Madunice, Trakovice, Drahovce atd./ VŠulekove je len zelina a bordel, nikto sem ani nepozrie.Spravili pre občanov na ihrisku drevennú vežu pre deti, aby zalepili ľudom oči, a to je všetko. Cez zimu bude ihrisko zatvorené, cigáni vežu rozoberú a spália. Pán primátor , aj s pani 'poslankyňou' nemáte peniaze na kosenie buriny?! V Šulekove , vedľa pošty bol starý dom, pred časom ho niekto kúpila zbúral. Chodte sa prosím pozrieť čo tam je. To nikomu nevadí. Páni poslanci aj s primátorom, môžete sa hambiť za takúto časť Hlohovca. Prídite sa pozrieť, alebo sa zamyslite či by ste tu chceli bývať. Iné dediny majú oveľa viac peňazí na chod a údržbu celej dediny. Peniaze ktoré dostal Hlohovec za predaj pozemkov v Priemyselnom parku, sa mali použiť aj na rozvoj Šulekova, veď všetci /hlavne mi starší / vieme že to boli pozemky šulekovské. Dúfam že pri prvej možnosti sa od Hlohovca odtrhneme a skúsime si riadiť obec sami , tak ako voľakedy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Veľa obyvateľov z našeho mesta odchádza z viacerých dôvodov, ale dva najhlavnejšie sú: - nedostatok pracovných príležitostí -vysoká cena bytov. Hlohovec nie je až taká zaujímavá lokalita, aby cena 3-izb. bytu bola od 2 do 3 miliónov. No ktorá mladá rodina si to môže dovoliť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.