Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

9. november 2008

Hlohovec bez alkoholu na verejnosti

Mesto prijalo nariadenie o obmedzení požívania, predaja a podávania alkoholických nápojov.

Neblahý vplyv alkoholu je všeobecne známy. Aj preto existujú určité obmedzenia jeho predaja, podávania a požívania. Niektoré z nich reguluje štát prostredníctvom zákonov. Medzi inými aj zákazom predaja a podávania alkoholu osobám mladším ako 18 rokov, alebo podnapitým osobám. Medzi takéto nariadenia patrí aj zákaz podávania alkoholu na verejných zhromaždeniach s výnimkou piva a vína.

Okrem toho však dáva zákon obciam a mestám možnosť obmedziť predaj, podávanie a konzumáciu alkoholu v určitých hodinách a dňoch. Aj preto sa Mesto Hlohovec, podobne ako iné mestá, rozhodlo využiť túto možnosť a prijalo VZN 102/2008. Svoje rozhodnutie odôvodnilo: „...zabezpečením zdravých podmienok a spôsobu života obyvateľov mesta Hlohovec, predovšetkým mládeže, ako aj z dôvodu zabezpečenia a ochrany verejného poriadku i životného prostredia v meste a tiež ochrany majetku mesta a majetku jeho obyvateľov.“ 

Predmetom obmedzenia je zákaz požívania alkoholických nápojov v čase od 06:00 hod. do 03:00 hod. nasledujúceho dňa na týchto verejne prístupných miestach v meste Hlohovec:

- v okolí areálov škôl a školských zariadení, na detských ihriskách a pieskoviskách
- v okolí zdravotníckych zariadení, v okolí úradov verejne správy
- v okolí kostolov a na cintorínoch
- v Zámockej záhrade a ostatných parkoch v meste
- v priestoroch a okolí železničnej stanice, v prístreškoch a na zastávkach prímestskej dopravy a mestskej hromadnej dopravy
- na Námestí sv. Michala, Námestí sv. Cyrila a Metoda, na Františkánskom námestí a na uliciach Za poštou, Michalská, Pod Beranom, Kamenná, SNP, Hlohová, Tolstého, M.R. Štefánika, Komenského, Starý rínok, Pribinova, Jesenského
- v m.č. Šulekovo na uliciach Šulekova, Školská, Ľ. Podjavorinskej, Osloboditeľov a Záhradnícka.

Celoplošné obmedzenie a bez časového ohraničenia by bolo v rozpore s ústavou a Listinou základných práv a slobôd. Zákaz sa nevzťahuje na exteriérové sedenia pred prevádzkami, zriadené so súhlasom mesta Hlohovec. Taktiež pre prípady v čase konania kultúrnych podujatí, alebo príležitostných trhov (napr. vianočných) s povoleným predajom alkoholických nápojov.

K určitým obmedzeniam došlo aj v prípade predaja a podávania alkoholických nápojov. V čase od 18:00 hod. do 24:00 hod. sa vzťahuje zákaz na predávanie a podávanie alkoholu aj v stánkoch a iných zariadeniach s predajom na verejne prístupné miesto (tzv. predaj cez okienko). Prevádzkovatelia sú povinní na toto obmedzenie upozorniť verejnosť výrazným označením.

Kontrolu nad plnením tohto nariadenia budú vykonávať hliadky mestskej polície. Za jeho porušenie môžu udeliť fyzickej osobe blokovú pokutu do výšky tisíc korún. Právnická osoba môže byť sankcionovaná až do výšky 200–tisíc korún.
Diskusia k článku (23)


Podobné témy
Ohňostroje budú viac pod kontrolou
Ohňostroje budú viac pod kontrolou
Hlohovec má nové nariadenie o používaní zábavnej pyrotechniky. Prináša jasnejšie pravidlá a vyššie pokuty.


Diskusia k článku (23 komentárov) »

23 komentárov


 1. gravatar

  Hlavne je potrebné dôsledne kontrolovať a postihovať podávanie alkoholu mladistvým. MsP spolu so štátnou by mala navštevovať 'známe' podniky a dávať fúkať. Mal by sa tiež kontrolovať predaj čapovaného vína do plast. fliaš.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  len aby to prišlo aj do života a neostalo na papieri. Hlavne také miesta ako sú Belák a impodobné

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar
  lu

  mňa by len zaujímalo, podľa akých kritérií vybrali ulice? Zaujímavé...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Tak že od 3,00 do 6,00 sa može chlastat neobmedzene !!! Ochranujte všetkych nočnych pičov,aby si všimli že už je po 6,00.O nočny klud asi už davno nejde.No a kto už mohol schvalit taky nezmysel, že v Šulekove sa nesmie pit na jednej strane krčmy , ale krčma ma 4 rohy a ulica susedi so všetkymi.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Nesmie sa piť v okolí kostolov, ale v kostole áno, jupí...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar
  reg

  Skvelé VZN - autori ukázali svoju odbornú spôsobilosť. Len na okraj - čo je to okolie napr.školy, kostola - 1m alebo 10m alebo 100m? Čo je to ulica - platí to aj pre všetky domy, ktoré sú na uvedenej ulici? Pán primátor - len tak ďalej - aspoň občania budú vedieť koho nevoliť!! Asi prenáša skúsenosti s tvorbou predpisov z parlamentu!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Máš pravdu, je chybou, že to okolie nie je presne definované a môžu nastať problémy pri uplatňovaní sankcií za nedodržanie VZN. Čo sa týka tej ulice, to je hádam jasné. Predpokladám, že sa to týka ulice ako verejného priestranstva. V dome, na svojom dvore a napr. vo vlastnej predzáhradke môžeš piť do nemoty :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar
  reg

  Čo tak panelák - a budem stáť na prvom schode?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  To už tu rozvíjaš absurdné a nezmyselné konštrukcie, ale odpoviem Ti: Môžeš piť na prvom aj na poslednom schode, ale keď uvidíš hliadku MsP, vbehneš dnu do domu a zamkneš za sebou dvere. Bez súdneho príkazu im nemusíš otvoriť a kým si ho vybavia, už budeš triezvy. Stačí? Tak teda na zdravie! A už mi nepíš, idem na druhý najvyšší vrchol sveta (K2 - Čhogori 8611 m n.m.).

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar
  ich

  Podľa stavebného zákona má 'reg' pravdu.Prvý schod je súčasť paneláku a nie verejný priestor. Celé VZN je vymyslená, resp. nedomyslená hlohovecká blbosť mestského úradu a zastupiteľstva.Ak niečo chceli urobiť na profesionálnej úrovni - tak je potrebné aj niektoré uvedené skutočnosti aj zadefinovať. Celé VZN je opísané aj s chybami z nejakého mesta alebo obce.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Ako nápad to nie je zlé, len si neviem predstaviť ako chcú všetky tieto verejné priestranstvá ustriehnuť, aby naplnil zmysel tohto pokusu, ...je to až priveľmi nereálne.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  pekny den vsetkym neviem naco su taketo zakazy a prikazy ked dnes stretnut 15 rocneho pubertiaka v piatok a v sobotu pod vplyvom alkoholu nieje problem..samozrejme nesmieme zabudnut a teenegerov Pusa Kia Sportage HC 404 AZ a Lukasa Masarika z Frana Krala ktory ako vidim nemaju z odbytom marihuany ziadny problem a obchod im krasne prekvita..cez tyzden po ucilistiach hlavne na technickom a cez vikendy po baroch a diskotekach..samozrejme ze pani POLICAJTI o vsetkom vedia ale tvaria sa ze vsetko je ok..len tak dalej..

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Prijatím takého VZN mestskí úradníci chcú rýchlo ukončiť kauzu - železničné priecestie. Občania - nezabudni kto a ako Vám 'vládne', najmä poslanci, ktorí nebývajú vo Vašom obvode - títo nikdy neriešia a nebudú zastupovať Vaše záujmy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  akoze ...nevim naco je to dobre..tak ci tak si ten chlast zezeneme ako si ho znahame kazdy vikend cize mate smoluuu

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  To nie je pravda. Dr. Ďurišová vzorne zastupuje svoj obvod, ale zaskakuje aj za poslancov v mieste bývania - 6 obvod? Tam mestský zamestnanec a zároveň poslanec sa bojí o džob, ako sa sám vyjadruje. Je to fakt. Aj občanka čo vystúpila v priestore pre občanov sa sama musela chytiť iniciatývi. Ako sama povedala.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Takéto tvrdenie môže mať len ten, kto nechodí na MsZ. Jedna lastovička leto nerobí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  Rada by som vedela, kde mám, okrem krčmy, kostola a polorozpadnutého empírového divadla vo Fraštáku ísť, keď je už 'mesto'? Nakoniec z nudy každý skončí v šenku, v horšom alebo lepšom. V Hlohovci skapal pes...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  aby ste si nemysleli, že na úrade nikto nič nerobí a aby nikto nemohol namietať, že o tomto VZN nevedel, poslali každému podnikateľovi prevádzkujúcemu bar, cukráreň, atď... toto nariadenie poštou, konečne viem, čo mám robiť:-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Dobrý deň, ako žena by som Vás chcela požiadať za viacero žien a kamarátok, či by ste nám nemohli zabezpečiť vystúpenie programu REPETE kde účinkuje Martin Jakubec, Oľga Szabová. Bola som pred dvoma týždňami v Piešťanoch kde mali úžasný koncert aj s hosťami Dušanom Grúňom a boli famózni! Tá atmosféra, tie krásne melódie. Po takomto programe túžime už dlho. Prosím myslite aj na nás aby sa zavavila stredná aj staršia generácia poslucháčov v meste. Dokonca p. Jakubec vystupuje v Akcent paráde so svojou skupinou Akcent a robia výbornú zábavu, sú mnoho krát lepší ako Senzus , pretože hrajú krásne ľudové piesne bez vulgarizmov. Za celý klub Vám budeme nesmierne vďační, a vás bude tešiť fakt, že KD bude úplne plný. Ďakujem za odpoveď na môj mail, naučila som sa ho ovládať, tak mi prosím odpíšte. Ďakujem Katarína Poláčková

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar

  Dobrý deň pani Katka, tento druh zábavy ja nemusím, aj keď som stedná generácia, ale páči sa mi, ako sa vedia dôchodcovia domáhať svojho...my, ostatní sme proti Vám úplné nuly... A teraz by ste mohli, pani Katka, zaintervenovať, aby sa konečne postavil nový most cez Váh a obchvat Hlohovca, mohli by ste, vy dôchodcovia, urobiť niečo pre nás, zbabelcov? Bojíme sa o seba, lebo fraštacká mestská mafia je ako chobotnica, urobíte tým veľa aj pre svoje deti a vnukov. A mohli by ste s tým vyrukovať zrovna v tom plnom kulturáku po koncerte...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar

  Dake opatrenia neuskodia,ale toto???Mam pocit,ze primator mesta Hlohovec to ani necital.Moc jednoduche riesit opilcov ...nemame na to policiu???Mal by sa konecne riesit problem mosta,asi neviete kolko dop.nehod sa udialo koli tomuto problemu...a to bez priciny alkoholu...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar
  ico

  co tak dodrzat obycajny zakon podavania alkoholu mladistvym. ja som si uz za jednej doby nemohol dat pivo o 10 hod. az mi je v tejto dobe na zvracanie ako sa nejaki sudruhovia dokazu skovat za takyto paskvil len aby si legalne do svojich pajzlov pritiahli klientelu. toto fakt nikto nevidi.naozaj ste vsetci slepi

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar
  LS

  ulice vyberali jednoducho, vsade kde su nejake krcmy. inak si myslim, ze myslienka je to pekna, ale nerealna.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.