Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

10. marec 2007

Sedem rokov ako jeden deň

Dobrovoľní hráči so smrťou.

Snáď boli iba trochu zvedaví a vtedy im ktosi podal kľúč od trinástej komnaty. Veď oni tam chceli iba nazrieť, iba raz ochutnať zakázané jablko, čo tak lákalo nedočkavé zmysly. A teraz sa túžia otočiť a vybehnúť preč. Stratili však smer. Mnohých pohltí nenávratno, väčšina ostane blúdiť v temnotách, len málokto z nich ešte nájde cestu späť...

Keď mal Dano sedem rokov, vstúpila do jeho života prvá vážnejšia zmena – rozvod rodičov. Na maminých pleciach tak spočinula výchova dvoch detí, s ktorou sa odteraz musela popasovať sama. Keby sme sa vrátili v čase do jeho školských rokov, stál by pred nami obyčajný chalan, vyznamenaný žiak, ktorému učenie nikdy nerobilo problémy, ktorý mal rád život a dobré autá, tak ako väčšina jeho rovesníkov. Prišlo rozhodnutie, že sa vyučí za automechanika, ale počiatočné nadšenie vyprchalo, keď Dana viac ako motory začal lákať život za bránami školy. Jeho novou školou bola ulica, kamaráti - ľudia s pochybnou minulosťou a zdrojom príjmov sa stali krádeže. Droga vstúpila do života, vtedy už osemnásťročného Dana, celkom nenápadne. Jedného dňa, keď boli s partiou von, kamarát sa sťažoval na bolesť nôh. Tvrdenie, že liek mu určite zaberie odbil tým, že jemu nepomôže tabletka, ale díler. A skutočne, keď si dal svoju cigaretu, bolesť v okamihu zmizla. Prekvapený Dano vtedy ešte nerozumel. Bolo už naozaj len otázkou krátkeho času, kedy v tomto prostredí  pokušeniu podľahne aj sám.

Vstupenka do tajomného sveta s názvom heroín stála vtedy 300 korún. Cigareta za smiešne tri stovky priniesla pocit neskutočnej pohody, ktorú si spočiatku s kamarátmi dopriali raz za týždeň, zväčša v sobotu. Časom však chceli, aby sobota aj v stredu bola ... „Myslel som, že tie tri kilá na cigaretu budem mať vždy a čo sa týka nejakých psychických, či fyzických atakov, veril som, že to jednoducho ukočírujem, keď mi bude zle, tak si ľahnem a oddýchnem.“ Dano ešte stále nerozumel, nevedel čo je to závislosť, ešte stále to bol iba vzrušujúci úlet za hranice všednosti. Až raz, asi po pol roku, prišlo mu doma veľmi zle. Cítil nesmiernu bolesť v nohách, v hlave, točil sa mu žalúdok. Dal si cigaretu a v tom okamihu všetko pochopil. „Vtedy som si uvedomil, že som závislý. Drogy som už potreboval na to, aby som fungoval normálne, tak ako predtým.“ Ak sa dovtedy pohyboval medzi narkomanmi, od tohto momentu sa skutočne stal jedným z nich. „Mysleli sme, že sme nejakí iní, že sme niečo viac. V partii sme boli všetci závislí, na prvom mieste boli drogy, tam vôbec nebolo dôležité, aký kto je, či je niekto tučný, chudý...

Po roku už bral heroín čoraz častejšie, nechcel tie stavy malátnosti, keď mu bolo fyzicky úplne nanič a všetko ho bolelo. Nejako to potreboval zakryť a vedel, že to zakryje 300 korunami. Časom sa však dávky stupňovali, telo si zvykalo a po dvoch rokoch už Dano berie za 2 000 korún denne. Prestáva o seba dbať, celé dni chodí neumytý, neučesaný, stále v tom istom, oči čoraz častejšie nadobúdajú neprítomný, sklenený pohľad. Na otázky ustráchanej mamy, ktorá už tuší, že niečo nieje v poriadku, iba úsečne odpovedá, že ide von, aby sa nestarala. „Nemohol som jej predsa povedať, že si idem kúpiť heroín!“ Hlohovec je však príliš malé mesto na to, aby sa tu niečo utajilo. Mama odvádza syna do Pezinka, kde rozbor moču iba potvrdí jej obavy. Dano je však už dávno plnoletý a liečbu nepodpíše. Myslí, že to má pod kontrolou, že sa z toho dostane, že to zvládne aj sám. Nezvládne - za sedem rokov svojej závislosti nakoniec absolvuje takýchto liečení sedem. Od Pezinka, Bratislavy cez Sokolovce až po Banskú Bystricu. Najkratšie strávi na pobyte 16 hodín, najdlhšie 3 mesiace, chvíľu sa drží a potom to príde znovu. Ten večný kolotoč. Peniaze, drogy, peniaze, drogy... Svet dílerov je veľmi krutý a bezohľadný. Z prevažnej väčšiny sú to tiež závislí ľudia, ktorí si týmto spôsobom privyrábajú na svoju dávku. S bossom, ktorý je nad tým všetkým a zabezpečuje samotný dovoz  „materiálu“, sa bežný feťák nestretne nikdy. “Díleri, tí ti dajú aj na sekeru, lebo vedia, že prídeš znova, že sa priplazíš, že urobíš čokoľvek.“ Často sú to aj rodičia, ktorí zaplatia dlh za svoje deti, len aby sa rodine nič nestalo.

Mama vybavovala Danovi liečenie za liečením, plakala, prosila, veľmi sa snažila, aby sa z toho dostal. Keď už naozaj nevedela čo ďalej, od samého zúfalstva ho priväzovala reťazami o posteľ. Samozrejme, prvé čo sa stalo, keď sa dostal von - sfetoval sa. Každá dávka stojí peniaze a Dano ich potrebuje čoraz viac na to, aby si mohol vstreknúť do žíl látku, ktorá ho udrží pri živote. Denne na to potrebuje 5 000 korún, už dávno mu nestačí cigareta za tri stovky. Ak mal v začiatkoch závislosti absťák raz za tri dni, teraz sú to už každé tri hodiny. „Keď má človek krízu, vtedy je schopný urobiť čokoľvek. Od ukradnutého bicykla až po násilný čin. Ťažko odhadnúť kto a čoho je vtedy schopný. Porobil som veľa vecí, mal som problémy so zákonom, prišli podmienky, rok som bol zatvorený za krádeže áut v Leopoldove.

Keď sa vrátil z basy, bol rozhodnutý prestať, tisíckrát všetko oľutoval, chcel si nájsť poctivú prácu. Ľudia, tí si však pamätajú... Tlak na psychiku je obrovský, dištanc spoločnosti frustrujúci, veď každý chce predsa niekam patriť a narkoman dobre vie, že tá partia feťákov ho zoberie vždy. Dano vydržal niekoľko mesiacov a už sa znovu topil v závislosti. Toto obdobie trvalo asi rok a pol až prišiel zlomový deň. Sú práve Vianoce, Dano má opäť krízu, aby bolo na dávku rozhodne sa predať televízor. Mama už nemá síl zabrániť mu v tom a svoj boj vzdáva. Je odhodlaná nechať synovi celý dom,  Dano môže predať úplne všetko čo tam je, ona už jednoducho nevládze. Niečo sa v ňom zlomí a príde mu to veľmi ľúto. Poslednýkrát ju uprosí, aby vybavila liečenie. Po toľkých zúfalých pokusoch by v tom už asi len málokto videl zmysel, nakoniec však mama privolí. Poslednýkrát. Dano odchádza do Banskej Bystrice.

Keď som tam bol asi tretí deň, dostal som strašný absťák. Bol som v takom stave, že som ani nevedel trafiť von z izby. Plazil som sa po štyroch a strašne som kričal: Ja chcem ísť domov, ja chcem ísť domov! Našťastie ma nepustili. A vtedy som si uvedomil, že sa už nevládzem znovu vrátiť do toho kolotoča.“ Ani to najlepšie zariadenie so skvelými liekmi, revolučnými metódami, ochotným personálom, či mrežami na oknách, závislému človeku nepomôže, ak to nechce on sám. „Zistil som, že brať drogy je oveľa ťažšie, ako ich nebrať. Ten život s nimi je život bez víkendu, bez odpočinku, brať drogy musíš každý deň, či je nedeľa, alebo Vianoce. Je to permanentný stres a kolotoč. Tých sedem rokov bolo pre mňa ako jeden deň. Človek asi naozaj musí padnúť na samé dno, aby pochopil, že treba prestať. Je veľmi ťažké vysvetliť, že drogy sú zlé človeku, ktorý práve objavuje stavy, aké by za iných okolností nezažil.“ Po tomto liečení Dano absolvoval niekoľkomesačný resocializačný pobyt, aby sa dokázal pozerať na svet novými očami, aby sa opäť dokázal tešiť z maličkostí, aby znovu dokázal žiť.

Dnes je to už šesť rokov, čo úspešne abstinuje. Opäť si musel nájsť cestu k ľuďom, rovnako ako oni k nemu, oženil sa, rozbehol vlastnú firmu. Neexistuje však deň, aby si nespomenul na tú desivú etapu svojho života. Prešiel snáď všetkými možnými zdravotnými problémami. Dodnes trpí chronickými stavmi úzkosti, ktoré mu napríklad nedovoľujú cestovať. Keď mu lekár potrebuje zobrať krv, ide to len veľmi ťažko... Dá sa však povedať, že Dano mal, na rozdiel od ostatných, šťastie. V takýchto prípadoch nie sú vôbec neobvyklé oveľa vážnejšie dôsledky spôsobené psychózami, hepatitídou typu C, B, alebo vírusom HIV. Z domu, kde pred tým žil so svojou mamou sa musel odsťahovať. Nezniesol pohľad na miesta, kde si pichal heroín, nemohol sa pozerať na koberec, pod ktorým si ukrýval striekačky. Dodnes mu  káva na lyžičke pripomína ten zvláštny rituál, rovnako ako toalety na benzínových pumpách, rovnako ako desiatky iných miest, ktoré v sebe nesú hrozbu spomienok, na ktoré by radšej zabudol. Nikdy však nezabudne na ľudí, ktorí v tom čase stáli pri ňom. A nie je to len mama, brat, jeho manželka, sú to aj lekári, sestričky, ošetrovatelia, tváre a mená, ktoré si dnes už nepamätá, ale navždy si bude pamätať, čo títo ľudia pre neho urobili. Svoju vďačnosť Dano vyjadruje aj tým, že sa dnes dokáže otvorene podeliť o spomienky s ostatnými.

To, že sa v Hlohovci o drogách málo hovorí a píše, ešte neznamená, že tento problém tu nie je. Naopak. Drogy sú oveľa lacnejšie a dostupnejšie ako v čase, keď im podľahol Dano. Heroín síce takmer vymizol, namiesto neho je tu synteticky získavaná, novodobá „techno vzpruha“ - metamfetamín, alebo ak chcete pervitín, péčko, piko, biele, či perie. Jeho menej čistá kryštalická forma je na čiernom trhu známa ako speed, crank, alebo raw. Najbežnejšou drogou v uliciach nášho mesta je však marihuana. Aj keď je nebezpečenstvo tejto „mäkkej drogy“ často podceňované, neblahé dôsledky jej pravidelného užívania medicína rozhodne nespochybňuje. Je šokujúce, že do prvého kontaktu s marihuanou prichádzajú už žiaci základných škôl a nemalú zásluhu na tom má aj tak nevinne pôsobiaca vlna hip – hopovej kultúry. Podľa našich informácií, na niektorých typoch stredných škôl v Hlohovci nie je nič neobvyklé stretnúť sa s fajčením marihuany cez prestávku. Cena cigarety sa momentálne pohybuje okolo 250,- Sk a keď si uvedomíme, že „dobre poslúži“ partii aj piatich kamarátov, hravo tieto náklady vykryjú z vreckového. Vo väčších mestách, predovšetkým na súkromných školách, sa snažia riešiť tento problém náhodnými policajnými raziami so špeciálne vycvičenými psami na vyhľadávanie drog.

Aké sú teda signály, ktoré vám napovedia, že niečo nie je v poriadku? Predovšetkým je to zmena správania. Nepodceňujte tento príznak. Za akoukoľvek zmenou v chovaní sa môže ukrývať aj niečo viac ako iba „plieskanie puberty“. Rodič je predsa človek, ktorý najlepšie pozná svoje dieťa a mal by takúto zmenu zaznamenať. Rovnako by si mal všimnúť aj to, ako chodí oblečené, upravené, či v poslednom čase neprestalo dbať o svoj zovňajšok. Neprehliadajte ani časté strácanie hodnotnejších vecí. To, že vašej ratolesti zmizne mobil, mp3 prehrávač, či značkové oblečenie nemusí mať vždy na svedomí iba zábudlivosť. Úplne jasnou indíciou je napríklad striekačka so zataveným koncom - takýmto spôsobom sa totiž predáva pervitín. 100% istotu vám však dá až rozbor moču.

Čo máte robiť, keď sa podozrenie potvrdí? Ak je vaše dieťa pod vplyvom drog a hrozí mu  nebezpečenstvo, zavolajte lekára. Odborníci radia, že v takýchto chvíľach nemá zmysel vážnejší rozhovor s  potomkom, ten si nechajte na neskôr. Nehanbite sa za svoje zistenie, zabudnite na to, čo povedia susedia, teraz ide o zdravie a život vášho dieťaťa. Ak však chcete zostať v anonymite, alebo máte pocit, že v mieste vášho bydliska nie sú kvalitní odborníci, máte právo využiť všetky dostupné možnosti aj mimo hranice vášho mesta. Robte maximum preto, aby ste dieťaťu zabránili v pokračovaní závislosti. Postavte váš vzťah na neustálom a otvorenom dialógu. Odpútajte ho od nevhodnej spoločnosti. Vyzdvihnite jeho úsilie a každý úspech odmeňte pochvalou, aby ste posilnili jeho sebavedomie. A hlavne nepodceňujte dlhodobú výchovnú stratégiu. Tá musí byť láskavá a cieľavedomá zároveň.

Môžete s istotou povedať, že vaše dieťa si za vreckové, ktoré dostalo na malinovku nekúpilo jointa?  Viete, s kým sa stretáva a čo robí vo voľnom čase? Nenudí sa? Netrápi sa? Viete, aké sú príznaky drogovej závislosti? Viete, že nie je hanbou včas požiadať o pomoc odborníka? Viete, že príbeh, ktorý ste si práve prečítali, sa už zajtra môže stať aj vám?

Kontakty, ktoré vám môžu pomôcť:
Linka dôvery Nezábudka 0800 117 878, www.infodrogy.sk, www.drogy.sk. Diskusné fórum o závislostiach nájdete na www.psychologia.sk, www.edusan.sk. Adresár psychiatrov a psychológov s ich psychoterapeutickým zameraním ponúka stránka www.psychoterapia-sk.sk


Red.Diskusia k článku (61)


Podobné témy
Ako môžu Hlohovčania ušetriť na online nákupoch
Ako môžu Hlohovčania ušetriť na online nákupoch
Obchody sa zatvárajú, ale nákupná horúčka neutícha. V dnešnej dobe vám však kamenné obchody prakticky vôbec nemusia chýbať.

Filmový večer sľubuje divácke lahôdky!
Filmový večer sľubuje divácke lahôdky!
Milovníci strieborného plátna sa majú na čo tešiť. Občianske združenie Publikum.sk ponúkne v spolupráci s Kinom Úsmev v Hlohovci tri vynikajúce snímky.

Jarmok opäť prilákal záplavu návštevníkov
Jarmok opäť prilákal záplavu návštevníkov
Michalský jarmok oslávil svoje okrúhle jubileum. Prinášame vám fotoreportáž 20. ročníka tradičného podujatia.

Plaváreň zrejme dostane nateraz stop
Plaváreň zrejme dostane nateraz stop
Špičkové športovo-relaxačné centrum pravdepodobne zatiaľ nebude. Výstavba sa zrejme presunie na neurčito.


Diskusia k článku (61 komentárov) »

61 komentárov


 1. gravatar
  ivo

  Veľmi dobrý článok, aj téma. Všetko je to pravda, je veľa takýchto mladých ľudí, veľa podobných príbehov. Zažil som pri liečení týchto závislých ako veľmi sa chcú z toho dostať, lebo je to strašná závislosť. Ale drogoví díleri sú bezohľadní biznismani, chodili dokonca k bráne nemocnice, liečení závisláci mali niekedy doslova paniku, keď ich zbadali. Báli sa návratu z liečenia, ako hovoril jeden z nich, bojim sa vrátiť domov. Díler býva vo vedlajšom vchode, ked zistí že som doma, príde a bude núkať aj zadarmo. Držím palce každému kto sa odváži a chce sa liečiť. Nie je to ľahké, ale dá sa z toho dostať ako je vidieť aj na príklade v článku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Redakcia magazinu opat dokazala, ze vie nachadzat a prinisat super temy. Clanok som precital jednym dychom. Obdiv aj - pre v clanku spominaneho Dana - ze svojim pribehom robi osvetu. Myslim, ze magazin vo velkej miere zatienil tzv. casopis Zivot v HC s jeho 'odami' na nic.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  ANO ANO 2000 SK KAŽDY DEN ZA DAVKU TROŠKU ROZMYŠLAJTE OK A POTOM PIŠTE TAKETO VECI ....CHLAPEC BY MAL 24 HODIN NON STOP STAVY NEE?? ZASA SA UKAZALO AKY STE MUDRY A ROZOBERATE TEMY KTORYM SA DOBRE ROZUMIETE LEN TAK DALEJ POCHVALA

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar
  abc

  'Cena: okolo 300 Sk za štvrtku(gramu), ťažko závislí sú postupne nutení zvyšovať dávky i na niekoľko gramov denne, čo je pre nenavyknutého smrteľná dávka' - ZDROJ: http://www.drogy.sk/drogy/heroin.htm

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Priatelia, kamarati, nikdy som drogy nebral a ani nebudem, som uz na to dost stary, ale tie ceny co pisete v clanku su vazne prehnane. Za 2000 mate gram kokainu a nie heroinu a uz vobec nie teraz, ked je v Afganistane naduroda opia. Drogy sa naozaj stavaju lacne oproti dobe 10-15 rokov dozadu a to je nebezpecne. A este jedna otazka na Dana. Kde bral peniaze ked minul na heroin 2000 denne t.j. 60000 mesacne a 7 rokov. To by musel ukradnut cely Frastak...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  V clanku sa pise ze jeho DENNA davka po dvoch rokoch bola 2000 korun. Nie ze gram heroinu stoji tolko. Gram kokainu stoji okolo 2500 korun ako pise dealer funo s prehladom o situacii na blizkom vychode.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Niektoré veci rád vysvetlím, kedže tento článok je o mojom živote. Začnem cenami: 1 gram heroínu stojí 1000-1200sk podla toho, kde sa kupuje. V článku boli písané dávky v peniazoch tak si to prepočítajte na gram. Kolko peňazí som prefetoval?? Toľko koľko som mal a ukradol som viac ako 'cely frašták' a keby som si to mal odsedieť, tak sedím 300 rokov. Nebral som 7 rokov 5g denne ale tak 4 roky isto. Je to veľa veľa penazí, ale ked dávku potrebujete, neni nic vela. Mal som kamoša, ktorý bral 30g denne - tiež z HC, ale to bol asi najväčsí narkoman, akého som stretol a to som ich stretol dosť či vonku, v base alebo na liečeniach. Čo sa týka stavov, po 3 rokoch brania heroínu som nemal stavy žiadne, ani keby som vyfetoval za 10 000 sk denne. Bral som aby som neskapal od bolesti – abstakov. Myslim, ze tu ale vôbec nejde o to koľko gramov som bral a na chválu tiež nie je ani to, že som veľa kradol a dokonca ani to, že som sa z drog dostal. Pomohlo mi viac ľudí ako mam mien v telefone -a to ich tam mam fakt dosť - ktorí nečakali vďaku, peniaze alebo pochvalu. Veľmi,veľmi im za to ďakujem aj keď ich možno už nestretnem a vďačím im za život. Drogy prestať brat musíte. Buď prestanete alebo zomriete, aj keď zomrieme každý, no otázka je ako a za ako dlho. Ľudia, čo mi pomohli mi zachránili život. Neviem, či tento článok dokáže ľudí od drog odradiť alebo sa aspon zamyslieť ale to by som chcel. Myslím, že ľudia naozaj zavislí na drogách asi nečítajú tento článok a im nepomôže - skor potrebujú odbornú a vašu pomoc, ale ktorí koketujete z myšlienkou dať si drogu len raz za rok, mesiac, týždeň ale to je jedno. Prosím, dobre si to rozmyslite a rodičia, priatelia zavislých ľudi skúste im pomôcť. Je to boj, kde vôbec nie je jasný výsledok no za pokus to predsa stojí, veď v hre je „ľudský život“ možno vášho priateľa, syna, brata alebo len známeho. Sú len dve cesty, ale to som už pisal: buď prestaneš alebo……

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Držím palce, a zároveň máš môj obdiv. Mám brata ktorý je už cca 7-9 rokov závislí na heroíne, a je to velmi zložité... : (

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Je vidieť, že chalan cíti veľkú vďačnosť za život a za to, že dostal druhú šancu. Nie každému sa to podarí a je k tomu potrebná pomoc. Nikto to nezvládne sám a aj okolie prejde obrovskou skúškou. Vďaka všetkým, ktorí chápu, že droga si nevyberá. Mladý človek väčšinou nemá silu, aby odolal tlaku okolia, módy, kamarátom a len naivný môže povedať - v mojej rodine sa niečo také stať nemôže. Aj ja držím palce. Aj ostatným závislým a tiež rodinám, aby mali dostatok sily a trpezlivosti.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Netrep o 5-tich gramoch denne, toľko neberie ani naj narkoman z HC P...O a tých 30 gramov denne , to čo si dával múku alebo čo.Keď chceš zaujať , tak píš reálne veci Dano , nedrístaj a neklam teoretikov.5 gramov denne po dobu 4 rokov bude z teba čistá MÚMIA , videl si ten film ...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  .ked som ja bral heroin bol 20% a teraz je nejakych 5%.ja nemam preco klamat ci som bral gram alebo 5g.teraz mam 120kg a v 'najlepsom' som mal 68kg.vyzeral som ako mumia nakolko mam 197cm vysku a film som nevidel :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Veď práve , tvrdíš o sebe , že si bral 5 gramov alebo aj 30 gramov denne . Tvoje tvrdenie o 20 % heroíne v tej dobe , ja tvrdím brať 20 % heroín po takú dobu o množstve 5 alebo dokonca až 30 gramov je smrtelné . Celé je to klamstvo , oni vám predávajú naschvál šid ,aby ste ho kupovali čo najviac za deň a kde berieš informácie o percentuálnom zložení heroínu ako to možeš posúdiť čo máš v tele nejaký indikátor...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  mam s heroinom len teoreticke skusenosti...a tych 5 gramov naozaj nie je vela po takom dlhom case, ved existuje take nieco ako tolerancia. Ale tych 30 gramov sa mi vazne nezda, je to naozaj ineformacia s prvej ruky?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar
  Ivo

  Prosim Vas o čom sa tu dohadujete. Je jedno kolko kto berie, chodte na par dni napr.do V.Zálužia medzi pacientov -narkomanov a vypočujte si ich pribehy. Nikto z nich nepotrebuje zveličovat ani sa chvalit kolko toho bral, nevymýšlajú si, sú nešťastní, chcú sa z toho dostat. Ak sa to niekomu podari, tak len on sam naozaj vie, kolko to stoji síl a sebazaprenia. Všetci,ktori to dokážu si zaslužia obdiv a rád im podám ruku. Je mi jedno či brali 5 alebo 30 gramov, alebo pol kila, dôležité je že dokážu prestať.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Netrep o tom , že ich lutuješ , sú si sami vinní . Ich liečenie je zbytočné , pokiaľsa sami nechcú vyliečiť a dobrý psycholog ich odhadne ako to myslí z vyliečením . Väčšina tam ide iba na intoxikáciu a potom utečú a idú ďalej a to je peňazí a potom zdravotníctvo krváca . Podľa mňa tu chýba prevencia na školách a mimoškolských zariadeniach . Je pekné vynakladať peniaze na tzv. prevenciu , ktorá sa míňa účinkom , zakladať drogové komisie na mestskom úrade , ktroé sú len pro forma , teda na papieri a neriešia nič . Prevenciu má táto komisia vykonávať alebo koordinovať , veľmi závažný problém , ktroý sa podceňuje a myslím si , že situácia je viac ako kritická , ale netreba len držať palce .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar
  Ivo

  S niektorymi vecami tykajucimi sa praktickej prevencie s tebou plne suhlasim. Pisal som, ze obdivujem ked najdu v sebe silu dostat sa z toho. Zisla by sa vsak liečit cela spoločnost, jej etika, ono je to asi tak, ze keby nebolo zákaznikov, neboli by ani krčmy, ani bordely, ani nadrogovaní. Dealeri drog nebývajú chudobní, vozia sa na drahých autách, vyholené hlavy, výpalníctvo, a pod. - ale to sa toleruje, tých nekritizuješ? Vyzera to že odsúdeniahodní a náklady sposobuju len odberatelia, t.j. alkoholici, fajčiari, narkomani, gambleri - lebo liečenie je drahé. Ale prečo tolerujeme napr.tolko krčiem, tolko herní, tolko propagácie sexu a erotiky, prečo predávame cigarety, a pod. Kričíme,že je znečistené prostredie, ale už tu máme najmenej 3 automobilky, ktoré chrlia smradiace autá, pozrite sa na tie tony pracích práškov, saponátov v obchodoch - kde končia? No predsa vo vode. Všade sú plasty, mikroténové sáčky, plastové flaše...., Ide o etiku, prevenciu a výchovu. Nielen pri drogách. Ale ked už vidim ubožiaka, ktorý sa dostal na dno aj ked vlastnou vinou, nemam ho lutovať, tak je najjednoduchšie ho odsúdiť, pretože sa tam dostal vlastnou vinou, že? Ako by sme potom obstáli u lekárov, keby sa na nás takto pozerali, napr. pri obezite - ved ste sa nemali prežierat, alebo pri iných chorobách, napr. depresiach, že?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  Nechcel som , aby sa debata zvrtla k trestno právnej zodpovednosti , ale keď si začal prosím . Mne skôr celá vec okolo fetu pripadá tak, že táto spoočnosť začala tolerovať narkomanov , čo sa dá pochopiť , avšak horšie je , že toleruje aj samotných dílerov a dnešná mládež im dokonca fandí , to sú vzory !!! Potom sa Ivko nečuduj , že nemám pochopenie pre madých narkomanov a taktiež to už nemá nič spoločné s etikou to je o tom či si tú drogu zoberieš alebo nie . Narkománia nie je choroba to je závisosť , ktorej sa nikdy taký človek nezbaví iba hu v sebe potláča . Bohužial voľakedy sme mali idoly športovcov , spevákov a dnes nám cez média vnucujú lacné moderátorky ktorá má väčší vrkoč , reaity shov a v nich účinkújú väčšinou tzv. vyliečení narkomani a ľudia , čo majú problémy so zákonmi a dileri sedia v prvých radách na tzv.' laifkách ' , to nie je o etike to je o peniazoch .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  Danko, samozrejme, ze mas pravdu, ale uvedom si niekolko faktov. Neviem kolko mas rokov, ale urcite si uz prisiel do styku s alkoholom a s cigaretami. Kolkokrat musi clovek ochutnat alkoholu, aby sa z neho stal alkoholik - teda zavisly na alkohole? Kolko cigariet je treba na to, aby sa stal clovek hotovy fajciar? Tvrde drogy su zakerne predovsetkym preto, lebo staci niekolkokrat 'ochutnat' a uz v tom clovek lieta. Pri heraku je to vraj do 10x pre uplnu zavislost. Neviem, neskusal som, ale viem, ze je to hrozne. Mlademu cloveku nemozes zakazat pozerat sa na televizor, nemozes ho izolovat od spolocnosti. Mozes na neho akokolvek pozitivne vplyvat a potom, ked pojde von, ticho doma trpnut, ci tvoja snaha bola dostatocna. Aj toto je zivot. Preco je 'Vyvoleny' slovenskeho naroda indiferentny-a prostitut-ka, ktora minie stvrt mega mesacne na kokain a podobne? Pretoze to chcu ludia vidiet - chcu sokovat. Chcu adrenalin, bezne veci su im uz malo. Praktiky dilerov su zakerne, pretoze (ako pises) ide o peniaze. Myslis, ze kazdy je rovnako silny ako ty, aby odolal? Netreba ich odsudzovat pre chvilkovu slabost, ktora ich rychlo niekde stiahla...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Neviem koľko máš rokov ty a je mi to jedno , ale ja mám dosť na to aby som si mohol dovoliť odcudzovať koho ja budem chcieť . Prečo rodičia zakazujú deťom pozerať porno a potom sa chcú pozerať live na propagáciu prostitúcie a užívanie drog ?? Opýtal sa mňa alebo teba v televízii či sa chcem na to pozerať , pokiaľ viem nie , toto je ľuďom cez médiá vnútené , ide osledovanosť a peniaze ... Mám pochopenie pre iné chvíľkové slabosti , poznáš nejakú rodinu , kde je narkoman , to sú terorizovaní a týraní ľudia , ktorí postupne prichádzajú o majetok kôli droge , tak to propagujme a ľutujme ich všetci .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar

  Prosim ta, co to tu pises??? Ako mi televizia vnucuje program? Ked nieco nechcem pozerat, tak to nepozeram. Nie som ovca. Prepnem to, alebo si precitam knihu. Robim to preto, lebo si vyberam JA. Dieta sa nieco take musi naucit. Ulohu selekcie tu zohravaju rodicia, ale aj prostredie. V kolkych rokoch si ochutnal prvu cigaretu, ked ta nou ponukli kamarati v partii? Odolal si? Povedal si im - chalani, ja to nebudem robit, lebo som pocul, ze to nie je zdrave - skodi to pleti a vraj je z toho aj rakovina. S reakciou, ktora by po takej vete nasledovala, by sa dieta vyrovnavalo az do neskorej adolescencie. A co dalej pises o majetku - to je predsa dosledok drogy. Snazim sa ti vysvetlit len jednu zakladnu vec - nie kazdy je tak silny, aby odolal vplyvu prostredia ako ty. A ked sa uz do toho dostane, sam si s tym neporadi. Potrebuje pomoc a nie obycajne odsudzovanie.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar

  Počúvaj ty spasiteľ tohoto sveta , asi budeš miestnou organizáciou KDH navrhnutý na vyhlásenie za svätého . Najskôr však budeš musieť podľa mňa založiť nejaký útulok pre týchto ľudí a starať sa o nich a nie ich iba morálne podporovať . A jasne že ti vnucujú svoj program , ako potom môžeš vedieť , kto vyhral reality show?! Ty to predsa vieš a ešte ako bonus aj čo sú to za ľudia a netrep JA sa rozhodnem čo budem pozerať . Po prvé nevedel by si čo sa deje na slovensku s kým spala Boučková atď. a po druhé , kedy by si čítal knihu keď si stále na nete a surfuješ tu , tak kedy potom čítaš knihu ha ? A už ťa majú ...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  Prečítaj si názov článku , pôvodný ,čo teda vlastne podporuješ alebo komu držíš palce ! A je mi jedno čo si o mne myslíš !!! Dobrovľní HRÁČI so smrťou !

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar
  Ivo

  Vo svojich prispevkoch som sa vyjadril k článku. Sú ľudia, ktori narkomanov odsudzujú, lebo si za to môžu sami, a podľa nich všetci potom doplácame na ich liečbu. V poriadku, aj takí ľudia majú právo žiť a vyadrovať sa. Nikto umyselne nevychovava deti k tomu, aby drogovali, ani ja tie svoje nevediem k drogam. Ale súčasna doba im poskytuje žial tolko priležitostí, že môžu do nejakej zavislosti lahko spadnut, a ja tomu tažko dokažem zabranit. Mam vela znamych, ktorí to zažili na vlastnej koži, mam osobne skusenosti z nemocnice kde sa závislí liečia. Preto ešte raz a naposledy hovorim, že tým, ktorí sa z toho chcú dostať, tým držim palce aby sa z toho dostali, a tí čo to dokážu, si zaslúžia obdiv. Ked o tom pišu, chcu vlastne propagovat, že sa to dá, chcú povedať v akom pekle boli, a že našli v sebe silu dostat sa z neho. Tu nejde o propagaciu drog, ale boja proti nim. Zdravym sa lahko odsudzuje. Ale vela závislým takéto príklady pomohli. Nech vidia, že sa z toho dá dostať.V žiadnom pripade by sa však nemalo tolerovať dealerstvo!! Ono je to začarovaný kruh a nielen u drog - keby nebolo odberateľov, nebola by ani ponuka, alebo naopak? Sú to totiž dve veci: Napr.: Aj na krabičkach cigariet píšu - Fajčenie môže zabijať. Ved ono aj zabíja. Je aj zákon na ochranu nefajčiarov, no ako je to s jeho dodržiavaním? Fajčiari maju vyhradenú miestnosť - aj u nas v praci, a tam chodia min. 5-6x denne fajčiť. Nikomu nevadia tieto prestoje. A nefajčiari to musia tolerovať. Všade je plno špakov, krabičiek z cigariet atd. Aj fajčenie je závislosť. Tu nejde o náklady štátu na liečenie? Alebo alkoholici? Takže každú závislosť ako takú treba odsudzovať. Malo by sa skôr propagovať a ukazovať to aké majú tieto závislosti následky. Namiesto reklám ukazovať zdrogovaných a zničených narkomanov, rozvratené manželstvá alkoholikov, prefajčené pľúca fajčiarov, zdeptaných gamblerov a pod. Aby si mládež nemyslela, že fajčiť, piť, drogovať je frajerina. Ved decká len nasledujú rodičov, a dospelých, vzory z telky a pod. Ľahko do toho spadnúť. A čo potom? K tejto téme ťažko niečo nové povedat, treba zmeniť myslenie spoločnosti a nemyslieť len na peniaze. Lebo za všetkým sú peniaze - cigarety, alkohol, prostitúcia, drogy všetko je obrovský biznis. Čaute.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 24. gravatar

  To čo si tu teraz popísal sa nazýva jedným prostým slovom , PREVENCIA , na ktorú vynakladá štát obrovské peniaze , ale to nie je nikde vidieť . Vykonáva sa len papierovo a fiktívne a peniaze určené na prevenciu štátom , rôzne individuality malým alebo veľkým tunelom pošlú do vlastných vreciek . A hlavne chýba v tomto štáte MORÁLKA !!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 25. gravatar

  Najradšej mám vymúdrených moralistov, ktorí majú na všetko najlepší názor a neotrasiteľné argumenty . Tých s patentom na rozum a super receptom na každý problém. Najľahšie je spochybňovať snahu iných a vnucovať svoj pohľad na vec každému, kto si dovolí mať iný názor...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 26. gravatar

  A kto sa s tebou rozpráva a vnucuje ti môj názor , ja ti nič nevnucujem , tak to nečítaj . Ty si asi jeden s tých čo sa ich to týka a hovorí, ži a nechaj žiť , no a tých mám najradšej , špekulantov .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 27. gravatar

  Rozmyslam nad tym ked citam prispevky ci som toto chcel.Danko-vazim si kazdeho cloveka a aj tvoj nazor len neviem s cim sa snazis bojovat.Myslim si ze kritiziovat je potrebne a zniest kritiku tiez.Myslis si ze tebe sa ' to' nemozeze stat-myslim drogy.Je to mozne ale je mozne aj to ze sa raz v zivote budes musiet popasovat z drogami ci uz ty alebo tvoje deti ale to ti nozaj neprajem-naopak nech ta to nikdy nestretne ale to asi da tazko v dnesnom svete,no mozno budes mat stastie.Ak odsudzujes zavislich ludi je to tvoja vec a mozno mas pravdu aj ked pravda je relativny pojem.Ja som sa 'sam' do toho dostal a vela ludi mi pomohlo von.Teraz robim pracu ktora zabezpecuje dovoz a vyvoz tovaru a mozno aj ty mas z nej uzitok-teda urcite.Je to jedno.Tento pribeh fakt ak niekomu pomoze budem len rad len myslim ze nepriamo napadat ludi v diskusii to nebol ciel,no mozno tvoj hej.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 28. gravatar

  A čo si chcel , aby ťa všetci ľutovali alebo ti zatlieskali alebo aby sa o tom hovorilo . Z mojej práce majú všetci takí ako ty prospech a nikomu to nezazlievam . Nesťažuj sa a venuj sa robote aby si nespadol späť tam , kde si už bol . Chalan a v týchto veciach ohladne fetu by som ti mohol radiť !!! Len by som strašne rád videl týchto mudrlantov , čo sem vypisujú ako feťákov v meste obchádzajú s odporom a keď si niekto z nich myslí , že mu vnucujem môj názor , opakujem nečítaj ho .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 29. gravatar

  Konečne si ma odhalil ! Ja som fakt vážny špekulant a fetujem na plné pecky. Doteraz som to tajil . Už som prezradený. Obdivujem Tvoju neomylnosť a logiku. Klobúk dolu !

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 30. gravatar

  Sklapni , kto sa s tebou baví a to je tvoja vec či fetuješ , mňa to vôbec nezaujíma !!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 31. gravatar

  Rád si píšem s INTELIGENTNÝMI ľuďmi - tak Ty sa prosím Ťa nevnucuj .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 32. gravatar

  Ty si , pracujúca ineligencia v zdravotníctve a keď sa obzriem okolo seba , zdá sa mi , že v Hlohovci je to samí iteligent !

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 33. gravatar

  Feťák si Ty aj s Krstnou mamou a určite si aj Policajt-podľa názorov

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 34. gravatar

  Myslim ze vsetci tolerujeme nazory druhych v ramci svojich moznosti a schopnosti- ani vysoke IQ nezarucuje dostatocnu mieru empatie, trpezlivosti a pochopenia celkovo ... Tento clanok nie je ziadnym upozornenim na drogovu zavislost ako taku ale na to, ze existuje cesta, sposob ako zmenit cely zivotny styl poznaceny kolotocom uzivania drog. Mozno si po precitani aspon jeden clovek z dvadsiatich bude vsimat tych svojich najblizsich, znamych viacej, trochu sa zastavi a zamysli... Kazdy z nas je jedinecny clovek a kazdy sme tu pre nieco ine a zaroven aby sme si jeden druhemu pomahali. P.S Dankovi: Zovseobecnovanie je castou chybou nasho myslenia ale u teba sa prejavuje dost vyrazne a urcite s tym mas problemy aj v beznom zivote, lebo nic nie je cierne alebo biele....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 35. gravatar

  Avant , keď si taký inteligentný , tak si pozorne prečítaj čo si napísal , feťákom si sa nazval sám . Ja teba len špekulantom , chlapec môj . Dobrú noc . Avantovi a Marchovi , chlapci , len či ste vy dosť empatickí ...či nemáte náhodou ružové okuliare , rozprávate o téme , ktorej nerozumiete a s ktorou pravdepodobne nemáte skúsenosti , tu empatia nepomáha , chlapec môj ,tu môžeš byť empatický, tolerantný aj tak to dopadne rovnako , hodnote situácie , ktoré ste prežili a nie z počutia asi tak .Avant teba to už nebavilo , tak čo vypisuješ a píseš si iba s inteligentmi , si písal ... Avant , ty inteligent , inteligent uráža iba osobu s ktorou komunikuje a nie ostatných na okolo , tak si , či nie si ten inteligent ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 36. gravatar

  Tak konečne mi to niekto vysvetlil otázku inteligencie. Želám Ti rýchly postup v hodnosti a veľa vybratých pokút...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 37. gravatar

  Mily Danko, mas svoj nazor, ale zasadne reagujes na kazdy, ktory sa od neho odlisuje, pritom stale zovseobecnujes, robis neopodstatnene zavery: Ad1.: inteligent s dostatočnou mierou emocionalnej inteligencie neuraza vobec, ale ako som pisala - ani vyssie IQ nezarucuje primerane spravanie... Ad2.: March je zenske meno - som zena .... nemam ruzove okuliare - o zavislosti viem viac ako si myslis, ja netusim ake mas ty skusenosti vlastne alebo s okolim co sa tyka zavislosti, takze v tomto smere sa k tebe nevyjadrujem a nemal by si to robit ani ty ... podla toho ze reagujes na vsetko a negativisticky, jednostranne si myslim ze si sklamany, nestastny, zatrpknuty alebo frustrovany.... Prepokladam, ze zareagujes, ak je tvojim cielom zakazdym zaujat - tak sa ti to podarilo, v negativnom slova zmysle samozrejme :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 38. gravatar

  Dievča , je pekné , že hodnotíš moje názory , ale mne je to jedno čo si ty o tom a o mne myslíš. . Bohužilaľ asi sama dobre vieš , že každý človek má na jednu vec iný názor a nemožno mu ho brať , pokiaľ si dobre pamätám , lebo sa mi to nechce celé od vrchu čítať , ja som túto debatu nezviedol k posudzovaniu niečej inteligencie a hodnotenia štylizácie . Myslími si , že väčší inteligent v tomto vymieňaní názorov je AVANT , veď si len prečítaj jeho posledné názory . Jedno ma však teší , AVANT napísal , že si dopisuje iba s inteligentnými ľuďmi , takže mi ešte z nej trocha ostalo i keď nie som policajt ako inteligent AVANT píše , dokonca nie je ani taký neomylný v pravopise ako sa zdalo , že Avantko .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 39. gravatar

  No, uz davno nie som dievca :-) Ked ta nezaujima, co si o tebe myslim, naco reagujes na moj nazor? Neda ti to, aby si nereagoval, ze? Ty jednoducho musis reagovat na vsetko.... a hlavne negativisticky. Problem drogovej zavislosti sa tyka nas vsetkych, nepriamo alebo priamo, clanok sa mi pacil, je podnetny, nie je to len suchy opis, redakcia ponukla aj konkretne moznosti, to je cenne. Cielom bolo vyvolat diskusiu ale urcite nie osobne utoky, ako bolo spomenute vyssie, takze ti mily Danko zelam co najmenej podnetov na utvrdenie tvojich negativistickych presvedceni v buducnosti a dufam, ze ta nestretne clovek, ktory bude na hrane zivota z akehokolvek dovodu aj kvoli drogam a bude rozmyslat co urobi dalej, lebo by asi nedopadol dobre...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 40. gravatar

  Članok bol dobre napísaný, avšak niektoré veci nadnesené , hraničiace s výmyslami 30 g atď. Na hrane žijem už 8 rokov , takže šlus , ende , konečna , koniec , nezaujíma ma to a vy tiež . Klamte sa naďalej !!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 41. gravatar

  Dano, držím Ti palce a lepšie je veci prehnat ako podceniť

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 42. gravatar

  Majka neprehánaj už šlus ,ende , konec

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 43. gravatar

  Ak chcem zmeniť akúkoľvek skupinu ľudí, musím začať od seba. Čakať na druhých je čistý alibizmus. Zaujíma ma človek, nie niečo 'studené' alebo kto viac. Skúste týždeň nepiť alkohol, alebo nefajčiť, len tak, z vlastného rozhodnutia. Neostaňte pri konštatovaní, ale to naozaj skúste. Rozprávajte sa s ľuďmi, počúvajte čo Vám hovoria. Počúvajte čo Vám chcú povedať, nie čo chcete počuť. Dano, prajem Ti veľa trpezlivosti, odvahy a pevnej vôle do každého triezveho dňa, teším sa tejto stránke, radšej neskôr ako nikdy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 44. gravatar

  S veľkým úžasom a po prečítaní názorov musím skonštatovať len jedno. Dana poznám, sme v kamaráti a ďakujem mu zato, že je!!! :O)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 45. gravatar

  Dobre si to napisal kamarat. Drzim palec.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 46. gravatar

  Nevie mi niekto poradit, neaké stránky o ústavnej liečbe.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 47. gravatar

  Aby som to trocha upresnila. Asi pred rokom som mala súd. Tam mi stanovili ústavnú liečbu. Je pravda, že som to nečakala práve dnes, lebo mám narodeniny a je to fakt pekný darček. Ale problém je v niečom inom, ja totiž už nebývam doma, takže som si neprebrala zásielku. V podstate som na to kašlala, lebo som to nepovažovala za dôležité a bývam v BA, takže sa mi nechcelo ísť domov. Až dnes ráno mi otec volal, že u nás boli policajti, lebo som nenastúpila. Takže dnes musím domov, zajtra to zoberiem a asi hneď aj pôjdem, len sa bojím, aby ma nezavreli za marenie alebo čosi, preto som hľadala také stránky. Nevie mi niekto poradiť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 48. gravatar

  Milá Silvia, Tvoja otázka by mala byť smerovaná na právnika. Podľa môjho (neprávnického) názoru si zmarila súdne rozhodnutie. Usudzujem to podľa toho, že už boli u Vás policajti. Pokiaľ si neprebrala zásielku, tá mohla byť náhradne doručená napr. uložením na Obecnom úrade (alebo také niečo) a po určitom čase sa považuje za doručenú aj napriek tomu, že si ju neprevzala a bola určená do vlastných rúk. Skús ísť na liečbu a tam Ti určite poradia (je to ich poslanie) a určite Ti pomôžu tento problém vyriešiť. Hlavne Ti držím palce, aby si vyriešila práve ten problém, pre ktorý tam musíš nastúpiť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 49. gravatar

  Ďakujem ti Peťo, že si mi aspoň trocha poradil. Aj za to, že mi držíš palce. Ale mám z toho strach. Vieš, konečne som si dala život ako tak dokopy. Ja netvrdím, že som čistá. Niekedy dostanem blbý nápad. Ale tvrdiť, že aj keď idem raz za mesiac za dva by bol alibizmus, takže ešte stále mám problém a z tohto pohľadu mi to len pomôže. Dokonca si myslím, že čím dlhšie, tým lepšie. Ale mám iný problém. Mám priateľa, on nefetuje. Veľmi ho ľúbim a asi aj on mňa. Lenže on má družku a tá má deti a aj keď nie sú jeho má ich rád. Sme stále spolu a vtedy mi nič nechýba. On chodí cez víkendy domov a práve vtedy keď premýšľam čo asi robí tak ma to občas chytí a dám si. On by bol rád so mnou, ale sme spolu krátko a s ňou je dlho a bojí sa, že keď ju opustí a zostane so mnou tak ho možno opustím aj ja. Proste má strach, že nemá istotu. A v tom je problém, lebo sa bojím, že keď tam budem dlho, tak keď sa vrátim, už to bude o inom, a potom by to bol pre mňa asi šok, lebo stratiť niekoho koho miluješ a vieš, že za to stojí je zlé, pretože celý život som sa pohybovala medzi feťákmi a aj moji frajeri boli to isté čo ja a toto je niečo iné a hlavne ma berie takú aká som a to je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí ako som ja. Asi tak...Proste potrebujem vedieť, že niekomu na mne naozaj záleží a viem, že jemu áno.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 50. gravatar

  Cez víkend sa vraciam domov do HC. Musím si kúpiť neaké veci a tak a v pondelok odchádzam. Je pravda, že chcem byť ešte aj so svojou rodinou, lebo sú sviatky a všetci sa stretnú. Aspoň sa rozlúčim, pretože neviem na koľko to bude. V pondelok ma zavezie. Aspoňže nejdem na Prednú Horu, ale niekde do Zálužia alebo tu niekde bližšie, len neviem ako je to s telefónmi a návštevami, lebo som ešte na liečení nebola.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 51. gravatar

  dano citam tvoju skusenost s heroinom a placem.riesim teraz problem s bratom ktory je tiez zavisly od heroinu a som zo silami na dne.neviem si rady som zufala je to najstrasnejsia vec v zivote.kde si nabral odvahu a ake boli tvoje prve kroky aby si sa z toho dostal?porad prosim

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 52. gravatar

  zrejme uzivanie drog uz vramci rodiny nezvladate, preto by bolo vhodne, keby si sa obratila na odbornikov - minimalne sa isla niekam poradit, skonzultovat postup. Kazdemu vsak pomoze nieco ine - niekto dokaze prestat aj sam bez pomoci druhych, ale kym na to budete cakat, skuste si nechat pomoct od ostatnych. Nepises, ci Tvoj brat ma nejaku snahu s tym prestat alebo nie... to je velmi dolezite. Prvy kontakt z Vasej strany moze byt so psychiatrom alebo psychologom, ambulantna liecba vsak v takomto pripade byva malo efektivna, casto je potrebna ustavna liecba zavislosti. O tomto vsetkom by si sa mala s niekym poradit. Na konci clanku su kontakty na stranky, kde najdes psychologov aj psychiatrov podla regionu kde byvas. Drzim palce.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 53. gravatar

  Ahoj Danielka.Danielka viem ako sa citis a ta bezmocnost je velmi zla.Mojou zavislostou som asi najmenej trpel ja a najviac rodina ale to v clanku je. Kde som nabral odvahu?? Tazka otazka ale bola to splet udalosti ktore sa odohrali pocas mojej zavislosti.Prestat je velmi jednoduche aj ked sa to zda tvojmu bratovi teraz nerealne.Nastupil do vlaku z ktoreho si mysli ze sa neda von ale da.Bezny zivot uz ani poriadne nevie ako vyzera.Jeho zivot su drogy a sam si nevie pomoct.Mozeme mu pomoct spolu a ak mas chut tak sa mozeme o tom porozpravat osobne.Nemam ziadnu konkretnu radu aby si urobila to alebo ono ale vzdy sa da.Kazdopadne sa neda klamat ze drogy nie su dobre alebo tvrdit ze su zle.Drogy su fajn ale co prichadza potom je strasne.Neviem to napisat ale skusim.V mierke 100% su drogy na 5% perfekne ale tych 95% su take hrozne stavy,straty a hazard ze cloveku je jasne ze za tak malicko 'dobroty' je toho strasne zleho neprimerane vela.Je to ako milovat sa z H.I.V pozitivnym clovekom.Milovanie ako take je super ale co pride potom je strasne.Ak by si cokolvek potrebovala napis alebo sa mozeme stretnut.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 54. gravatar

  až časom som sa úplne uistil že píšeš o veciach iba z počutia a nič na tvojom článku nie je autentické a to proste z jednoduchého dôvodu nie si narkoman ani bývalý uveď svoje pravé meno a potom ti uverím...možno

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 55. gravatar

  ci je to pravdive?? bodaj by nebolo. meno mas a Bultman

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 56. gravatar

  tak toto sa na teba vôbec nepodobá to si bol iný frajer Luke pýcha a pád koľký krát ... kontrolná otázka vieš kto je Pikso potom ti uverím že si Dano Bultman

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 57. gravatar

  tento clanok neni o tom kto som. vobec na tom nezalezi. islo mi len o to podelit sa so svojou zivotnou skusenostou a mozno ak si to precita clovek ktory vaha ci skusit drogy alebo nie ma moznost sa aj pomocou toho co sa docital rozhodnut. kto je pixo vie kazdy kto mal co docinenia z drogami aj ked pod touto prezyvkou Tomasa poznal malo kto. nehrajme sa na mena a ja ti nemusim a ani nechcem nic dokazovat.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 58. gravatar

  drzim ti palce dano, viem cim si si presiel. ja som mala problem s chlastom a poviem ti po mojich samovrazdach, lieceni a tom vsetkom som rada ze zijem.drz sa

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 59. gravatar

  Tak na toto musim zareagovat aj ked podla datumu pozeram ze trocha neskoro. Dano ma pravdu lebo ho dobre poznam a nemusi nikomu nic dokazovat on to uz dokazal a Danko je chuj. Dano vie kto to pise. CAU RISO-HUSQARNA

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 60. gravatar

  Nepochopim takych ludi ako si ty, obtieras si tu usta o cloveka, ktoremu urcite nesiahas ani po päty a vidiet ze nemas paru co prezival v tom najtazsom obdobi. Dristas tu ty a mumiu vidis asi pri kazdom pohlade do zrkadla. Ja toho cloveka obdivujem, ze sa z toho dostal a chce takto pomoct inym ludom. A dufam ze to otvori oci aspon tym, co to chceli vyskusat. A ti co tomu prepadli...treba drzat palce aby mali taku silnu volu ako Dano.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 61. gravatar
  AAA

  Obdivuhodné a nepochopitelné.Danko, prajem Ti vela šťastia v živote a dúfam, že už vieš akú cenu má život

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.