Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

16. marec 2007

Veterný park

Perspektívny a ekologický zdroj elektrickej energie v Hlohovci.

V poslednom čase sa aj na fóre našej internetovej stránky rozpútala pomerne živá diskusia na tému veterný park. Je zrejmé, že táto problematika našich občanov zaujíma a aj preto sme sa rozhodli predstaviť vám ju bližšie.


Veterná energia
 
Dostupné historické pramene hovoria o tom, že využívanie sily vetra siaha až päť tisíc rokov do minulosti. Spájané sú s ním už počiatky ľudskej civilizácie, kedy sa táto energia začala využívať na pohon plavidiel. Človek je však tvor vynaliezavý a tak vývoj napredoval. Prvé veterné mlyny sa objavili na území dnešného Afganistanu pred viac ako 2700 rokmi. Využívali sa na mletie múky a na zavlažovanie polí. V roku 1854 sa v USA  objavilo prvé vodné čerpadlo poháňané vetrom. Keďže 20. storočie zaznamenalo boom nových energetických zdrojov, boli veterné čerpadlá postupne zatlačené do úzadia. So 70. rokmi minulého storočia však prišla ropná kríza a tak sa záujem o veternú energiu znovu prebudil.

Veterné agregáty sú budované na celom svete a ich energetické využitie už ocenili aj susediace  krajiny ako Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, alebo Poľsko. Prvý veterný park na Slovensku vznikol v Cerovej (Malé Karpaty) v roku 2003, neskôr pribudla aj veterná elektráreň na Ostrom vrchu (Myjava), či veterný park v Skalitom (Kysuce).

Odborné štúdie skúmajú zemský povrch (terén), ktorý je so svojou vegetáciou a budovami dôležitým faktorom ovplyvňujúcim rýchlosť vetra. Množstvo prekážok v teréne sa často označuje ako jeho drsnosť. Rýchlosť vetra je najdôležitejších parametrom ovplyvňujúcim množstvo energie, ktoré je turbína schopná vyrobiť. Narastajúca intenzita vetra znamená vyššiu rýchlosť rotora a teda väčšiu produkciu energie. Ich veľkou výhodou je  okrem ekonomického a ekologického hľadiska aj to, že sa dajú postaviť a pripojiť do verejnej siete v relatívne krátkej dobe.

Veterný park Hlohovec – JUH

Jedná sa o projekt, ktorý zastrešuje spoločnosť Solar Plus Slovakia a ako nás informoval jeho autor - Dušan Kuruc, s vybudovaním sa zatiaľ počíta v katastrálnom území Bojničky (kopec Bakšajka nad obcou) - 2 turbíny a Hlohovec - 1 turbína. Celkový inštalovaný výkon tohto parku bude 6 MW/hod. Pre porovnanie, napr. Zentiva má spotrebu 3,5 – 4,5 MW/hod. Výška jedného stožiaru by mala byť 80 metrov s priemerom rotora 92,5 metra. Pri výrobe budú použité reciklovateľné materiály so špeciálne upraveným povrchom nenáročným na údržbu. Vyrobená elektrina bude predávaná elektorozvodným závodom za vopred dohodnuté a štátom garantované ceny. Samotnému projektu predchádzala podrobná štúdia jeho vplyvov na životné prostredie – Environmental Impact Assessment (EIA), ktorá trvala zhruba 2 –3 roky a skúmala vplyv hluku na okolie, stroboskopický efekt (blikanie a tieň), vplyv na faunu a flóru krajiny a pripojiteľnosť na verejnú sieť. Momentálne prebieha posudzovanie tohto zámeru na Ministerstve životného prostredia. Mesto Hlohovec sa k projektu Veterný park Hlohovec – JUH postavilo kladne. V utorok 20. marca o 15:00 hod. sa v priestoroch Kultúrneho domu Hlohovec koná verejné prerokovanie, kde máte možnosť aj vy – občania, vyjadriť sa k tomuto zámeru. Pre obec Bojničky je verejné prerokovanie 23. marca o 17:00 hod. v Kultúrnom dome.

Stavba by sa mala začať realizovať v roku 2008. S jej ukončením a spustením do prevádzky sa počíta už v roku 2009, všetko však závisí nielen od financií, ale aj doby výroby technológie. V súčasnosti je dodacia lehota 2 roky. S výstavbou veterného parku nebudú súvisieť žiadne obmedzenia pre občanov. Napríklad, samotný dovoz komponentov na miesto realizácie stavby bude prebiehať v nočných hodinách, aby sa tak predišlo prípadným nežiadúcim kolíziám. Okrem vybudovania vyhliadkovej plošiny pre rozvoj cestovného ruchu na jednej z turbín, plánuje spoločnosť Solar Plus Slovakia podporiť určitým percentom z predaja elektrickej energie aj rôzne kultúrne a športové aktivity v meste Hlohovec a v obci Bojničky.            

Obavy z možných rizík

V kontexte s výstavbou veterných elektrární sa často hovorí o problémových parametroch súvisiacich s hlukom, stroboskopickým efektom, alebo rušením elektromagnetického poľa. Vzhľadom na to, že týmito aspektmi sa výrobcovia intenzívne zaoberajú, možno konštatovať, že súčasné technologické postupy, ako aj použité materiály sú na podstatne vyššej úrovni ako tomu bolo v minulosti a tieto vplyvy sa im tak podarilo do značnej miery eliminovať. Jedným z pozitívnych výsledkov riešenia týchto problémov bolo aj podstatné zníženie hlučnosti moderných turbín. Projekt Veterného parku Hlohovec - JUH počíta s využitím konštrukcie nízkoobrátkových rotorov, ktoré podstatne znižujú hladinu hluku.

Úplne neopodstatnené sú aj obavy z tzv. stroboskopického efektu. Stroboskopický efekt je blikanie, ktoré spôsobí turbína, keď je v smere dopadajúcich slnečných lúčov na zem. V tomto prípade, ako nám ozrejmil Dušan Kuruc, je spomínaný efekt nulový, lebo listy týchto turbín sú veľmi tenké a nikdy nezaclonia celé slnko, takže tieň nie je pozorovateľný.
Čo sa týka rušenia elektromagnetického žiarenia, je pravdou, že všetky kovové časti rotujúcich turbín môžu predstavovať isté riziko. V súčasnosti sa však listy rotorov vyrábajú výlučne z plastu a neovplyvňujú elektromagnetické žiarenie.

Veľmi častým argumentom v súvislosti s bojom proti veterným elektrárňam sú aj možné kolízie vtáctva pohybujúceho sa v ich bezprostrednej blízkosti. Štatistiky však hovoria o tom, že neporovnateľne väčšie množstvo takýchto nešťastí lietajúcich operencov sa stáva pri stretoch s telekomunikačnými stožiarmi, automobilmi, vedením vysokého napätia, alebo budovami, hlavne keď majú presklené fasády.
       
Pozitíva

Medzi najdôležitejšie pozitíva získavania elektrickej energie prostredníctvom veterných elektrární je predovšetkým ušetrenie paliva, ktoré je neobnoviteľné, a tým aj zamedzenie produkcie oxidu uhličitého, ktorý by vznikal jeho spálením. Zároveň sa tak zamedzuje tvorbe  škodlivých plynných emisií, tuhých úletov, pevných a kvapalných odpadov ako aj vzniku odpadového tepla uvoľneného do atmosféry alebo vôd. 

Pán Dušan Kuruc  zo spoločnosti Solar Plus Slovakia, rád odpovie na vaše otázky aj prostredníctvom diskusie k tomuto článku.

Galéria k článku
Diskusia k článku (34)Diskusia k článku (34 komentárov) »

34 komentárov


 1. gravatar

  Aký je rozpočet na taký projekt a kto to všetko financuje?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Projekt Hlohovec Juh je do 300 mil. SKK. Pokusame sa o ziskanie dotacie z EU , co je velmi narocné a malo pravdepodobne pri terajsej politike nasej vlády. Inak sa ponuka zahranicný investor s ktorým by sme zalozili akciovú spolocnost pre tento ucel.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  mozete mi vysvetlit ,vyska 80 m priemer rotora 92,5m?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Pomôžem Ti. Priemer je dvojnásobok polomeru. Už Ti to zaplo? :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  a co ked nezafuka?alebo preto bojnicky ,lebo maju skusenost so sosovicou a ked nie priroda ,tak o vetry sa postaraju oni ,ze?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Pán Kuruc.Rád by som sa sa Vami osobne stretol ohľadom možnosti čerpania dotácií z Eurofondov.Viem Vám pomôcť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar
  ja

  bol som na verejnom prerokovávaní a fakt nemám nič proti výstavbe... veď alternatívne zdroje sa derú do popredia a nemôžeme byť vo všetkom vždy poslední. gratulujem, že sa vôbec niekto do toho pustil

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Presne tak. Nechápem, čo má niekto proti výstavbe veterných elektrární. Dominantou Hlohovca, ako to zaznelo, sú predovšetkým krčmy. Nikomu nevadí 'Kaváren' na pešej zóne. Tu sa niekto zaviazal, že bude odvádzať percentá zo zisku na šport a kultúru a toto pribrzdené mesto mu v tom ešte bude brániť? Alebo to celé spochybňovať? A načo máte na MsÚ právnikov? Nepripadáte si ako v Kocúrkove? Pokojne schválite 150-tu (???) krčmu, ktorá okrem ďalších opitých neprinesie nič. Ak tu podnikateľ prisľúbi z vlastnej iniciatívy pomoc, mali by ste to privítať. Pozitíva tohto projektu ďaleko predčia negatíva. Skôr mi to pripadá ako závisť, že je tu niekto schopný s veľkými plánmi, ktoré dokáže aj zrealizovať.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Počas prerokovania nebol objasnený doteraz schválený územný plán HC - či sa v ňom uvažuje o individuálnej bytovej výstavbe v blízkosti 'posledného domu k elektrárni. Hlučnosť 30 alebo 40 decibelov -je podľa mňa vysoká hodnota.Tým pádom hodnota pozemkov bude v dosahu 850 až 1000m nulová(kružnica).Jediná nádej je, že Bojničania to neschvália.Podľa mňa, nech sa postaví celý les vrtúl-ale nie pri ľudských príbytkom.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Teraz ste sa pekne prezradili. Ide vam o cenu pozemkov pre individualnu vystavbu a nie o celospolocensky zaujem. Naco su nam peniazky na sport a kulturu, ked si mozme trosku privyrobit na predaji pozemkov, nie??? Pokial budu rozhodovat o meste taki ludia ako vy, bude Hlohovec stale na urovni z cias Marie Terezie (slava, ze mame verejne osvetlenie). Myslim si, ze HC ma moznost prezentovat sa ako moderne mesto a som jednoznacne za vystavbu. Argumenty ako nulova hodnota pozemku su ubohe. Celkom by som privital, keby mi pani Jandikova s haciendou na konci Hlohovca, v susedstve Kauflandu a hlavnej cesty na Nitru 'darovala' cast svojho pozemku, ale velmi pochybujem, ze by som obstal s argumentami ake pouzivate vy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Dobry den...Ak chcete konkretny priklad chodte sa pozriet do Cerovej. Chodieval som tam dost casto a ma udivila jedna vec. Ticho. Jedine co pocut su iba turbiny, otacajuce sa vo vetre. Ale skuste tam najst zvieratka...Vibracie a el.mag. vlnenie ovplyvnuje ovela viac veci ako si myslime alebo ako nam to tu popisu. Nie som proti elternativnym zdrojom energie ale treba rozhodnut ake zdroje a kde...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Zobudte sa, žijete v kapitalizme - tak o darovaní pozemkov od p.Jandíkovej môžete snívať. Nie ste náhodou budúci lenin?Teda aspoň hlohovecký!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Vrtule sa mi pacia od malicka,ale len ked sa vrtia.co ked fakt bude fukat malo ,alebo nic .oplati sa to?Treba podpisat zmluvu s kralom vetrov.kral slnka =slnecnik,kral mesiaca=mesacnik, kral vetrov=konecnik

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Pán Kuruc nedajte sa odradiť tími krikľúnmi,ktorí iba mútia vodu svojimi prázdnzmi rečami okolo vykupovania pozemkov,alebo argumentujú hlučnosťou vrtúľ.Asi neboli ďalej ako za humnom.Stačí ísť do Bratislavy a odtiaľ je vidbno na rakúskej strane espústu vrtúľ.Nerátal som ich,keď som pod nimi prechádzal a veru ani počuť nebolo nič.Pošlite ich na smetisko dejín.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar
  ja

  ako dopadlo verejné prerokovanie vrtúľ v Bojničkách??? tiež v pohode, podobne ako v Hlohovci?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Veru pocut ich je malo alebo vobec.Chodim tade casto a malokedy sa tocia.Je ich tam kopu, ale ci sa im to oplaca to este neviem ,ale zistim.Rakusania su v tomto cudny ,postavia si atomku a potom si ju zakazu prevadzkovat.Tak isto si postavili sto vrtul ,a ci sa tocia je im asi jedno ,ked si to zaplatia z rozpoctu.Aspom je atrakcia.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  Chodte ďalej do Pandorfu.Tam sa točia.Netreba hned zatracovať všetko nové.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar
  rr

  V akej vzdialenosti od obydlí?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Ved o tej oblasti pisem ,windpark, je ich tam 138,a netocia sa stale ,vobec to nezatracujem, ved to ani nie je noveveterne mlyny sluzia uz dlho,ja len ci sa to pri tych cenach oplati?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar
  ivo

  Včera som pozeral HTV a tam p.Dvoran informoval, že na zasadnuti mestkej rady prijali rozhodnutie, že Mestská rada nedoporučí výstavbu veter.elektrární. Takže rozhodnutie zrejme padne na zasadnutí zastupiteľstva. Jedným z dôvodov bolo, že vraj by to nebolo estetické a pod. No neviem, ale asi z toho zatiaľ nič nebude.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar

  Chladiace veže v J. Bohuniciach nie sú tiež dva krát estetické a nevadia mi , že p. Dvoran ? Možno keby bol on gestorom projektu ,tak by to bolo OK .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  23.3 prebehlo prerokovanie v Bojničkách, ludtujerm, len jedno, že je sala, kde sa to robilo takmer spojená s krčmou. Padlo tam niekolko nazorov aj za aj proti. Najviac sa bojovalo proti hluku. Vraj boli na Cerovej a tam sa pýtali ludí ako to vnímaju. Bolo to 5050% aj ano aj nie - hlavne tí co byvali takmer pod vrtulami - 400m. Padlo tam vela nazorov a niektoré dokonca také, že by sa Vám rozum zastavil. Nakoniec to skončilo tak, že investor navrhol zajazd k vrtuliam rovnakého výkonu a velkosti. V stredu sa tohot výletu zučastnilo 13 ludí z Bojničiek vrátane tých ktorí mali pochybnosti. Boli sme v Pavove pri Jihlave sú tam 2 vrtule 1MW a 2 vrtule 2MW také ako maju byť tu. Zjavne bolo vidieť, že tie väčšie sa točia ovela pomalšie. Pýtali sme sa obyvateľov na ich názor, chvalili si a dokonca tvrdili, že popod vrtule chodí zver a venidia v tom žiadne problémy. Schválili si dalších 10ks pod lesom v ich katastri. Potom sme navštívili starostu obce. tak isto to potvrdil že nikto nema namietok ani po roku prevádzky, skorej zmenili názor ku kladnému stanovisku. Odtial sme isli k velkým turbínam, všetci boli prekvapení ich tichostou a nelenilo sa im zase pýtať obyvatelov na hluk. Celý zajazd zastavil autobusom cca 800m za turbínami v smere vetra - nebolo nič počuť. Na konci zajazdu sme spravili písomný zapis s otazkou či súhlasia s výstavbou vysledok bol : 5 x ano , 0x nie a 7 x nneviem -to bolo skorej pre aliby aby im niekto v obci nevyčítal keby niečo. Písomne prišla iba jedna pripomienka a to sa týkalo dopravy a obmedzenia cez obec. Aj to je už vyriešené - doprava nepojde vobec cez obec. Prepačte za interpunkčne znamienka, lebo som zvyknuty pisat e- maily bez nich. Kuruc

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar

  Pan Kuruc. Drzim Vam palce. Vcera som cital clanok o tom, ako zaujemcovia o stavbu veternych elektrarni narazaju na problemy s byrokraciou a chybajucou legislativou, co by sa malo onedlho zmenit. V horizonte 6 rokov by takuto el. energiu mohlo vyuzivat az 600 000 ludi. Staci vydrzat a nenechat sa znechutit uradnikmi a zavistlivcami.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 24. gravatar

  precital som si celu vasu diskusiu k tomuto problemu. ozaj zaujimave kolko ludi tolko chuti,skoda vsak ze ten kto jednoducho nechce nieco pochopit,tak nepochopi ani keby ste ho drzali pod krkom. Len pekne vydrzte a snazte sa stale viac a viac dostat sa do povedomia ludi. ved alternativne zdroje su buducnost.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 25. gravatar

  Fy. OMPRO SK Leopoldov davala žiadosť na vystavbu dalších 10 ks turbín na Blanaroch za Hlohovcom smerom na Klačany. Jedná sa o projekt SEVER na ktorom sa pracuje súbežne s projektom JUH. Minulý rok sa k tomuto projektu vyjadrili poslanci neutrálne a vyjadrili sa že počkajú na reakcie obcanov. Z tejto výstavby by malo mesto ročný príjem 4,5-5 mil SK na podporu kultury a športu. Co je pekná čiastka. Dnešné zasadnutie zastupiteľstva dalo tomuto projektu NIE. 14 NIE 5 ANO 4 sa dzržali Prosím Vás o vaše reakcie na [email protected] Kuruc

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 26. gravatar
  Ivo

  Ked si predstavim mestské zastupitelstvo, tak sa ani nedivim, že sa zaoberajú len hladanim negativnych vyjadreni. Nechcem nikoho urazit, ale nikto nema žiadne skusenosti a takto je to pohodlnejšie. Mozno strach zo zodpovednosti, aj ked prevazna cast zodpovednosti lezi na pleciach predkladatela a realizátora projektu. Navyše ak by sa prevadzkou elektrarni ukázala opodstatnenost ich 'obáv', že je to hlučné, že to zráža vtákov, že to žiari, alebo to spadne, tak sa to predsa dá odstránit ovela lahšie, ako napr.vodná, alebo atomova elektráren. Zdemontuje sa stožiar, vrtula a vedenie. Ono je lahšie a pohodlnejšie niečo odmietnut a pritom nemusia nič robit. Asi budeš Dušan musiet ist na to politicky cez nejaku vplyvnu stranu, alebo kandidovat na primatora. Všade sú lobistické skupiny, ktore presadzujú svoje zaujmy. Asi ste nepredložili, kolko z tejto investicie by išlo do vrecka mestskeho zastupitelstva a konkretnym ludom (ako na to poukazal aj minister Jahnatek, ktory povedal, že provizie existujú, ale treba ich zlegalizovat, a preto ho hned chceli odstavit). Podla mojho nazoru je idea veternych elektrarní ovela realnejšia a užitočnejšia ako idea splavnenia Váhu. Po Váhu nikdy nebudu cez Hlohovec plávat lode, ako si to vyfantazírovalo zdruzenie p.Pikusa, tam je to len premyvanie penazí z EUfondov, za co, za akú konkretnu činnost vlastne berú prachy? Čo produkujú konkretne, okrem fiktivnych projektov? Nemohli by ti pomoct? Také splavnenie by si vyžiadalo miliardy a skutočne neverím že je reálne, a ani potrebné. Ale elektrina bude stále drahšia a potrebnejšia. Neostáva nič len trpezlivo vysvetlovať a skúšať nájsť spôsob a cestu presadenia veterníkov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 27. gravatar

  Ivo, máš úplnú pravdu. Pán Kuruc mal do nákladových položiek zahrnúť aj príspevok vo forme provízií z predaja pre správnych ľudí a nemusel by sám bojovať proti veterným mlynom.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 28. gravatar

  Projekt splavnenia Váhu a prepojenia na Odru až po Komárno je absolutne reálny.Je to otázka iba pár mesiacov a projekt sa spustí.Sudruh Pikus nie je autorom projektu.On ho iba ukradol a chvalabohu nie cely.Tie lode po váhu plávať budu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 29. gravatar

  Nevyznám sa celkom v tejto problematike ale myslím si ,že mesto si mohlo dať aj podmienky za akých by mohli byť vrtule postavene.Napr.pravidelne meranie hluku z nejakej určitej vzdialenosti (ale určite tam záleží aj na sile vetra a smere vetra).Možno by sa dal vymyslieť dáky vzorec na tento vypočet.Všetko sa dá keď sa chce.Možno aj ako' turistická atrakcia' by to bola a nejaké zvýšenie návštevnosti a propagácie Hlohovca.Ved poznám dosť ľudí čo idú v nedeľu na výlet do obchodného domu ( Tesco....atd :o) ).Veď pokiaľ nebola vyhliadka šianec tak tam skoro nikto nechodil a teraz je tam problém tam nikoho nestretnut.A rozvoj športu a kulturi mesto potrebuje ako sol.Ale veď nakoniec Hlohovec sa iba tvári ako mesto ,ale v skutočnosti je to iba veeeelka dedina.No, ale to je iba môj skromný názor.Ale som skôr toho nazoru ,že by sa to malo postaviť.Ale je to skôr subjektivny nazor.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 30. gravatar

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 31. gravatar

  Obdivujem vašich poslancov, že sa dokázali vzoprieť veternej loby. Je to len malá iskrička nádeje, ale pribúdajú ďalšie. Košický kraj, Šaľa a ďalší už zamietli výstavbu. Žial v obci v ktorej žijem to je presne naopak. Budeme teda znášať všetky negatíva a možete sa na nás chodiť pozerať ako na opice v klietke. Kto venuje len polhodinku svojho voľného času hľadaním významu a škodlivosti, musí pochopiť o aký mega podvod ide. Stačí začať na stránkach http:www.stop-vetrnikum.webz.cz http:www.krajinabezvrtul.sk

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 32. gravatar

  moc sa do toho nerozumiem, ale som tiež toho názoru, že sa tu konečne niekto pustil do projektu, ktorý bude osožný pre všetkých. Každý len ofrfleme, čo niekto chce urobiť, ale pomocnú ruku podá málokto. Gratulujem a prajem Vám, aby Vám to vyšlo. A kompetentný okolo projektov na Mestskom úrade by nemohli pomôcť? Ktoré ich projekty už konečne uvidia svetlo sveta?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 33. gravatar

  Musím oponovať proti výstavbe veternej elektrárne v okolí Hlohovca resp. na území Slovenska. Ľudia (alebo skôr 'mozgy' tohoto projektu ) si asi neuvedomujú vplyv týchto zariadení svoje na okolie, pomerne malú energetickú výnosnosť atď. s porovnaním, akým významným spôsobom nám zasiahnú do krajiny. Ako poznám Slovač, budú za tým 'provízie' resp. ako vždy, biznis. PS: Šetrime

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 34. gravatar

  Musím oponovať proti výstavbe veternej elektrárne v okolí Hlohovca resp. na území Slovenska. Ľudia (alebo skôr 'mozgy' tohoto projektu ) si asi neuvedomujú vplyv týchto zariadení svoje na okolie, pomerne malú energetickú výnosnosť atď. s porovnaním, akým významným spôsobom nám zasiahnú do krajiny. Ako poznám Slovač, budú za tým 'provízie' resp. ako vždy, biznis. PS: Šetrime

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.