Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

22. september 2009

Hviezdou jarmoku opäť Jadranka

Programová nádielka Michalského jarmoku ani tentoraz neprekonala úroveň predchádzajúcich ročníkov.

Dni posledného septembrového víkendu patria už tradične Michalskému jarmoku. Miesto ostáva oproti prechádzajúcim ročníkom nezmenené, takže dianie sa opäť sústredí na Hlohovú, Zábranie  a priľahlé ulice. Zmena nastáva v posune tribúny a umiestnení stánkov s remeslami. Vzhľadom na súbežné konanie medzinárodného hádzanárskeho turnaja Slovakia Cup v športovej hale na Zábraní, návštevníci nájdu majstrov tradičných remesiel na Vajanského ulici.

Počas jarmoku musia Hlohovčania počítať aj s uzávierkou ciest, ktorá potrvá od štvrtkového rána (24. 9.) do nedeľnej polnoci (27.9.). Neprejazdné budú komunikácie od križovatky na Tolstého ulici po križovatku na ulici M. R. Štefánika. Počas jarmoku sa autom nedostanete na ulicu Vajanského, Komenského, R. Dilonga a samozrejme na ulicu Zábranie.

Tento rok by sa malo v Hlohovci objaviť približne 300 stánkov s jarmočným tovarom. Výdavky na podujatie budú stáť mestskú pokladnicu vyše 13 tisíc EUR. Najväčšiu položku zhltne kultúrny program a čistenie jarmočiska, ktoré zabezpečí firma Ľubomír Kutan - TKO EKOPRES II. Príjmy z podujatia počítajú s čiastkou vyše 20 tisíc EUR (619 993,- SKK). Vedúcim jarmoku je riaditeľ mestského kultúrneho centra Jaromír Kratochvíl.    

Dramaturgia šestnásteho ročníka najväčšej kultúrnej udalosti v meste ani tentoraz výraznejšie neprekvapila a drží sa svojej osvedčenej programovej štruktúry z predchádzajúcich rokov. Ako najväčšie lákadlo podujatia je prezentovaná country kapela Bukasový masív z Modry, žilinská rocková formácia Arzén, či tradičné Zlaté husle z Bratislavy. Rovnako ako minulý rok aj tentoraz by sa mala stať hviezdou jarmočného pódia Jadranka. V duchu šlágrov Repete sa taktiež ponesú vystúpenia Gizely Oňovej a Dušana Grúňa. Okrem folklórnych regionálnych súborov sa objavia aj domáce kapely Ska 3X a Rocka Rolla.

V programovej nádielke orientovanej na hudobnú produkciu opäť chýbajú atrakcie, ktoré by spestrili a oživili charakter tradičného podujatia. Organizátori by sa mohli inšpirovať jarmokmi v iných mestách, kde okrem tradičných remesiel nachádzajú svoje zastúpenie aj rôzne divadelné predstavenia, výstavy, prehliadky historických vozidiel, doboví šermiari či sokoliari. Kultúrna úroveň podujatia by sa tak značne skvalitnila a stala sa atraktívnejšou aj pre náročnejších návštevníkov. Pestrejšiu programovú ponuku by zaiste privítali aj rodičia s deťmi, pre ktorých predstavujú jeden z mála svetlých bodov Michalského jarmoku iba kolotoče.


Piatok - 25.9.2009

16.00 hod.    HLOHOVČANIA HLOHOVČANOM
                      - Akadémia mažoretiek
                      - Hlohovskí furajisti
                      - Slávnostné otvorenie jarmoku primátorom, privítanie hostí
                      - DFS Inovček
17.00 hod.    HOSTIA Z HRANÍC a ich program
18.00 hod.    GIZELA OŇOVÁ – Či sa môj milý pamätáš?
19.15 hod.    KAKTUS BAND, Lančár
20.30 hod.    BUKASOVÝ MASÍV, Modra
22.00 hod.    Ukončenie prvého dňa jarmoku

 

Sobota - 26.9.2009

10.00 hod.    Dychová hudba BOROVIENKA
14.30 hod.    Hudobná skupina NEVERBACK, Nitra
16.00 hod.    DUŠAN GRÚŇ
17.00 hod.    Hudobná skupina SKA 3X, Hlohovec
18.00 hod.    Hudobná skupina ROCKA ROLLA, Hlohovec
19.20 hod.    HUDBA Z MARSU, Trnava
20.45 hod.    ARZÉN, Žilina
22.00 hod.    Ukončenie druhého dňa jarmoku

 

Nedeľa - 27.9.2009 – INOVECKÉ SLÁVNOSTI

13.30 hod.    FS Šulekovo
14.10 hod.    FS ZOBOR, Nitra
15.15 hod.    FS Šulekovo
16.00 hod.    FS SLNEČNICA, Piešťany a ZLATÉ HUSLE Bratislava
17.00 hod.    JADRANKA
18.00 hod.    Ukončenie tretieho dňa jarmoku


Zmena programu vyhradená.
Diskusia k článku (34)


Podobné témy
Program tohtoročného jarmoku je známy
Program tohtoročného jarmoku je známy
Program tradičného podujatia.

Advent rozvoňala verejná zabíjačka
Advent rozvoňala verejná zabíjačka
Vianočné trhy už začali. Pozrite si fotopostrehy z podujatia.

Jarmok opäť prilákal záplavu návštevníkov
Jarmok opäť prilákal záplavu návštevníkov
Michalský jarmok oslávil svoje okrúhle jubileum. Prinášame vám fotoreportáž 20. ročníka tradičného podujatia.

Michalský jarmok uzavrie ulice
Michalský jarmok uzavrie ulice
Tradičné podujatie budú sprevádzať dopravné obmedzenia. Okrem uzávierky ulíc presmerujú i spoje MHD.

Program Michalského jarmoku je už známy
Program Michalského jarmoku je už známy
Tohtoročná programová nádielka opäť poteší najmä tých skôr narodených. Hviezdami podujatia budú Otto Weiter a Gizka Oňová.


Diskusia k článku (34 komentárov) »

34 komentárov


 1. gravatar

  Najväčšiu položku zhltne kultúrny program a čistenie jarmočiska, ktoré zabezpečí firma Ľubomír Kutan - TKO EKOPRES II. :D :D :D Odkedy jarmok uz nebyval na Stefanikovej a na namesti, tak to uz nie je taky dobry jarmok, ako kedysi byval.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Jarmok bude vyzerať stále rovnako, pokiaľ ho budú organizovať stále tí istí 'odborníci'. Treba vo voľbách zvoliť niekoho, čo má aspoň trochu predstavu o kultúre a nechápe ju iba ako prihrievanie si polievočky u voličov za mestské peniaze.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Jadranka rulez and forever! Ďakujeme organizátorom, mestu Hlohovec a v neposlednom rade p. poslancom a p. primátorovi za zabezpečenie úžasného umeleckého zážitku. Už sa tešíme na nevšedný hudobný koncertný skvost v podaní tejto divy slovenskej pop music.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar
  Ja

  Jadranka vymetá mnohé akcie HZDS, takže určite nájde podporu v mestách, kde má toto hnutie silnejšie zastúpenie. Kritériom potom nie je kvalita, ale vkus politickej strany. BTW, čo sa potom zmenilo po revolúcii? Možno len text piesní: 'Nech žiarivo nám slnko svieti, lúčami zhrieva mieru kvet...'

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Škoda, že tradičný jarmok v HC je iba o handrach a nie o tradičných remeslách.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar
  a

  Zranica, handry a chlast - tradicny jarmok HC. Ale kto iny by sem chodil?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Na Hlohovec a jeho jarmok sa hodí úryvok z textu piesne od Petra Hapku: Hospúdka páté cenové skupiny a nabídka je pořád stejná: jenom buřty a pivo a nenávist.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  na margo tvojho príspevku kto zhltne prachy. Som kamarát jedného zo zamestnancov tej firmiTKO EKOPRES II, viem čo sa robý a čo nie ale chcem ti len toľko: Dnes ráno si si mohol privstať o 5 00 hod a ísť rozmiestniť DZ ale to by si si ho musel najprv kúpiť zohnať ludí co to namontujú nejaké autá čo ti to rozvezú. Na zajtra si kúp koše /ale rátaj stým že po jarmoku ich nebudeš mať všetky lebo sa kradnú/, lavičky / po jarmoku vždy polámané/a môžeš ich zasa rozviesť a poukladať, potom o 24 00 hod prídi s ludmi a strojmi na čistenie jarmočiska / je to zábava- vyskúšaj/ a v sobotu to zopakuj a v nedeľu to stihni do 24 00 hod všetko upratať poodvážať / koše,lavičky a všetky značky/ a potom si zabezpeť úložné na skládke možno ti to zoberú zadarmo. Ked to všetko dokážeš zabezpečiť tak Kután nemusí zhltnúť nič. Veľa šťastia ale nezabudni že ludia ktorý budú šoférovať tie tvoje autá si na jarmoku navypijú burčiak a v noci nebudú spať tak ako všetci ostatný a cez deň sa nepôjdu prechádzať po jarmoku lebo budú spať aby v noci mohli zas upratovať a v pondelok ráno zas nastúpia normálne do zamestnania. dokáž to všetko a potom tu vypisuj.....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  ...a keby ste sa lepsie ucili (vid gramatika tvojho prispevku) tak sa zivite inak.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Sme všetci zabudliu, že pán Kutan vlastne robí pre mesto charitu a preto určite uteká pred redaktorom z Markízy, keď sa ho chce spýtať na bordel v meste. Ak je to také namáhavé a nevýhodné, nech to dá robiť niekomu druhému...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  No vypadá to tak, že pán Kután je jediný schopný takejto činnosti...iný sa ešte nenarodil v Hlohovci...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  preco si v tomto clanku nespomenul najvacsiu hviezdu Hudbu z Marsu ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Opäť príklad závisti - / firma Kután/ Ľubo nič si z toho nerob, lebo na Slovensku závidia aj RAKOVINU !!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Všetci ste zabudli dodať, že ten bordel v meste nie je len o upratovaní, ale o mentalite spoluobčanov. Kto robí ten neporiadok? Samo sa to stalo? A jarmok? Vo všetkých mestách je viacmenej rovnaký.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar
  L.

  Ferovi : Myslim, ze keby v meste bolo cisto nikto by nepovedal ani pol slova, ale Kutana platime my obcania a platime mu viac ako ine mesta a vsade je bordel, kose su preplnene, ten bordel z nich lieta po sidliskach, separovany odpad sa nevynasa, odpadkove kose ktore su v meste su vacsinou preplenene... Hlohovcanke : Ano na tom bordeli maju zasluhy aj obyvatelia v HC, kedze vacsina z nich sa pristahovala z dedin, kde asi nedostali zakladne hygienicke navyky, ale to je na dlhsiu a inu diskusiu..Ze si mesto nevie urobit poriadok z bezdomovcami, ktory robia bordel to uz na obcanov hadzat nemozeme. Ja odpad separujem, papieriky ani iny odpad nechadzem na zem, ale uz skoro tyzdne nemam kde vyniest plastove flase, lebo do vcera boli kose plne od 14.9, minule som prazdnu plastovu flasu nosila v taske, lebo kose v meste boli preplnene a nemala som to kde vyhodit..Chod sa pozriet k emprirovemu divadlu, tie listy co su na schodoch su tam uz od minulej jesene. Chod sa pozriet do panskej aky bordel je v mociari , ten sa necistil hadam 3 roky..Minule niekto pisal, ze povodie Vahu sa upratalo tak , ze vsetok bordel bol zhrnuty do vody.. Za toto si ja platim ????

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar
  M.

  Je zaujímavé, aký tuhý život majú primitívne a xenofóbne názorové šteky typu: 'obyvatelia v HC, kedze vacsina z nich sa pristahovala z dedin, kde asi nedostali zakladne hygienicke navyky....'. Čo dodať - aký L-autor, také názory. A je jedno, či sa ku tým inteligenčným skvostom dopracoval v meste, alebo na dedine. V každom prípade ti slúži ku cti, že udržuješ čistotu a poriadok a separuješ odpad. Nie si však jediná(ý), robia to aj iní (uznávam, že sú asi v menšine). To ťa však neoprávňuje separovať aj ľudí na dobrých a zlých podľa domicilu ich rodičov. Súdiac však podľa Tvojej doterajšej 'tvorby' na tomto fóre, toto je u Teba nevyliečiteľná diagnóza. Tak Ti prajem dobré zdravie a hladkú cestu z Trnavy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar
  L.

  Ja tych ludi neseparujem oni to robia sami. Aha trafena hus zagagala :) Mas pocit, ze ludi nejako obmedzujem aby sa chovali kultivovanejsie ? Je to taky problem vyhodit papier do kosa miesto na zem, alebo plastovu flasu do separovaneho odpadu miesto, aby ich hadzali do mociara ? Myslis si, ze keby to robili tak, by som mala dovod napisat co som napisala ? Mily M, malo by sa ti zdat skor primitivne , ked sa niektori chovaju horsie ako cigani ..To, ze v HC je momentalne uz vacina pristahovalcov z dedin je fakt, takze chces povedat, ze bordel v HC robia samo a sato ze ? Pokial by vacsinu obyvatelov HC tvorili ludia z Mesiaca tak napisem, ze na Mesiaci nedostali hygienicke navyky, mne je fakt jedno odkial kto je, no ma sa chovat ako clovek a nie ako prasa. Urazaj si ma, mne to je jedno, pokial to pomoze tomu, ze nabuduce ti ludia, o ktorych hovorim chodia papierik do odpadkoveho kosa miesto na zem, posluzte si budem len rada :)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar
  L.

  A doplnim ospravedlnujem sa tym pristahovalcom z dedin, ktori su kultivovani, ale bohuzial su v mensine podla toho ako toto mesto vyzera :(

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar
  M.

  Svojho času koloval svetom jeden vtip. Riaditeľ filharmónie v Moskve vysvetľoval riaditeľovi filharmónie New York vyspelosť sovietskej spoločnosti na názornom príklade. Onen mužík riekol nasledovné: U nás, v Sovietskom zväze je veľmi vyspelá a tolerantná spoločnosť. Napríklad v našom orchestri účinkuje 15 židov a berieme ich ako seberovných, vôbec im to nepripomíname a nediskriminujeme ich. Ako je to u vás, v New Yorku? Koľko židov je vo Vašom orchestri a ako sa ku nim chováte. Nato mu ten Američan odpovedal: Ja neviem, ja ich nepočítam a neviem koľko ich je a ktorí sú to. Toľkoto vtip. Takže Tvoje tvrdenie: „...v HC je momentalne uz vacina pristahovalcov z dedin.....“ a osočovanie určitej skupiny spoluobčanov na základe tohto tvrdenia je primitívne a xenofóbne, bez ohľadu na to, či je tých občanov väčšina (áno, takto sa to slovíčko píše a nie tak, ako je uvedené v Tvojom príspevku), alebo nie. A je smiešne, ak sa osoba s takýmto názormi ešte aj cíti byť dotknutá pomyselnými urážkami. Múdry a tolerantný človek nerozlišuje ľudí podľa toho odkiaľ pochádzajú (akú majú farbu pleti, akého sú pohlavia, aké náboženstvo vyznávajú,.....), ale podľa iných kritérií. Načo Ti to tu však píšem. Súdiac podľa Tvojho predošlého príspevku nie sú základné atribúty tolerancie a empatie Tvojou doménou. Aj keď nehádžeš odpadky po ulici a do jazierka, čo je chvályhodné. Ale zároveň nič zvláštne, za čo by sa mal nositeľ týchto „čností“ povyšovať nad iných. Či už jeho rodičia pochádzajú z hlavného námestia, alebo Bariny, z hlavnej ulice, alebo Lúky, z Petra, alebo Novej štvrte, z Kovárskej, alebo Panšule. Pochopila si. Asi nie. Nevadí. Tak pekný víkend.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar
  L.

  Lahsie je prskat ako sa zamysliet,ze?Keby po tom,co sa v HC zmenila struktura obyvatelov by bolo mesto cistejsie,nemam problem kritizovat povodnych obyvatelov a napisat,hanbite sa,ludom co tu nezili zalezi na meste viac ako vam(nam).Ale nechapes,ze?Nevadi,ani to necakam.Pekny vikend.PS:Nechadzat smeti na zem nie je cnost,ale normalna vec.Treba skusit myslim,ze sa ti to zapaci:)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar
  M.

  Nič si nepochopila a nič nevieš. Úprimne Ťa ľutujem.. Venoval som ti už dosť času, ktorý je veľmi drahý. Ďalej Ťa učiť slušnému správaniu je asi zbytočné. Aspoň si prosím Ťa udrž dobrý zvyk: separovať odpad. Možno to je jediná vec, čo Ťa ctí. Prajem ti pekný hodový a jarmočný víkend,

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  Ktory superman vymyslel jarmok na jednej hlavnych ulic mesta a urobil tak tunajsim obyvatelom z vikendu peklo? Byvam na Zabrani a pytam sa, preco musim pocuvat tretotriedne brakove kapely s prebudenymi basgitarami, infantilne texty v style Senzus, preco sa mi tri dni musia triast okna, preco mam pocuvat moderatora s podivne modulovanym hlasom, pripominajcim stvorpercentnu mensinu? (verim, ze za to nemozem, ale kto ho na to podium postavil?) Nerozumiem, preco sa toto 'super' podujatie nedeje v Panskej zahrade, ktora je pre taketo akcie ako stvorena, nikomu tam tento typ 'kultury' neprekaza a hlavne tam aj historicky patri?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar

  Veru ta lutujem. Dnes som tam isla, a mozno keby boli merali hlucnost, tak bz aj jarmok skoncil. Alebo by mesto dostalo mastnu pokutu. Az v hrudniku som citila ten treskot. A keby sa to dalo aspon pocuvat. Nemato ziadnu uroven. Vraj jarmok. To je len stretnutie opilcov a burzovnikov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 24. gravatar
  ww

  A to isté sa opakuje, keď sú 'promenádne' koncerty na pešej zóne ! Na akú činnosť sa využíva priestor v zámockej záhrade?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 25. gravatar

  Na to, aby zamocka zahrada vyzerala vobec tak, ako vyzera - otrasne. Piestany nemaju ziadnu zamocku zahradu, no odporucam vsetkym Hlohovcanom ist pred komunalnymi volbami navstivit Piestany, konkretne park za amfiteatrom a kupelny ostrov. Plačte, plačte, plačte. Keby maju Piestany taky skvost, ako je Zamocka zahrada, tak by vyzerala uplne inak, ako vyzera za bačovania mesta Hlohovec.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 26. gravatar
  L.

  Ved to, zamocka zahrada ma velky potencial, mame francuzske zahrady, zamok, jazierko..A vsetko je strasne zanedbane, spinave :( Zamok sa rozpada, zahrady su neudrziavane, mociar smrdi este na 100 metrov ..Clovek sa hanbi vobec tam niekoho zobrat :(

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 27. gravatar

  Hviezdou priebehu jarmoku bola mestská polícia, ktorá zase preukázala svoju nepodplatiteľnosť. Náčelník vydával rozkazy podľa počtu lietajúcich holubov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 28. gravatar

  Tradične bol program jarmoku určený pre nositeľov zubných náhrad. Veru, dlho som rozmýšľal, kde som tú slávnu tetu Gizelu videl.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 29. gravatar

  Akí občania - taká úroveň kultúry. Keby tam nikto neišiel, nemal by kto počúvať Jadranku, piť mútnu brečku, míňať na kolotoče a ropné odpady/ vláda sa mala prísť pozrieť čoho sú schopní voliči/ ale primitívi z dedín urobili z Mesta Ruží strediskovú vesničku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 30. gravatar
  Tak

  A sliepka z dediny zakotkodákala na svoju rodnú postať, čo väčšou dedinou vždy bola, hoc aj mestom ruží zvala sa. Ale fraštacká nátura 'nepustý', všakže rodáčka.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 31. gravatar

  veru, veru...teľa sa kravou stane, aj keď sa jeho rodičia do mesta presťahujú...akurát sa divím, že aj takíto brzdiči návesov už dokážu surfovať po nete a našli dokonca toto fórum...ty si na jarmoku nebola?...tvoje deti nelákajú kolotoče?...a tie kydy o ropných odpadoch si tiež nechaj pre seba-určite nechodíš do obchodov, nevlastníš auto, nejazdíš autobusom, všetko si proste dopestuješ na balkóne, a bez hnojiva...čo má jarmok spoločné s vládou a voľbami už tiež nechápem...väčšina ľudí berie jarmok ako šancu stretnúť sa so svojimi priateľmi, ktorých by inak nestretli...niektorí chodia domov len na Vianoce alebo jarmok...vypijeme si, najeme sa a pokecáme...a je nám srdečne jedno, či hrá na pódiu Jadranka, alebo Prodigy...samozrejme nehovorím, že jarmok bol zvládnutý na výbornú...je to tradičný podpriemer...ale to je už skôr o ľuďoch, ktorí ho organizujú a o peniazoch...nikto tam zadarmo vystupovať nebude a dať 10 tisíc eur nejakej známej kapele si asi tiež mesto dovoliť nemôže...5x toľko remesiel, 2x menej handier, raz toľko vyčlenených prostriedkov z pokladne mestskej (napr. z predaja polikliniky)...a ešte by som bol rád, keby som sa aspoň jeden jarmok nemusel pozerať na to individum Módera.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 32. gravatar

  ...aký človek, taká úroveň. Svoj čas a peniaze si vážim. Nerozhajdákam ho pri zabrblaných stánkoch a návštevy si pozývam domov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 33. gravatar

  presne to som si povedal aj ja pri čítaní Tvojich príspevkov...človek má toľko času, koľko si dokáže urobiť a peňazí, koľko si dokáže zarobiť...preto najvyšší čas si začať vážiť iné hodnoty...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 34. gravatar

  nepotrebuje narocnejsich divakov ani mladsich. on potrebuje dochodcov, ktori ho zvolia zas. komunisticky saso. kutan pozeral som faktury, ze cistenie nelegalnych skladok cez 300 tisic skk. a kde ich likvidoval? v okoli bratislavy? ja som nevidel ani jednu ze by zmizla''' DLHOPOLEC FUJ

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.