Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

16. december 2009

Rozpočet: Nemocnica, opäť aktuálna téma

Menej dostanú športové kluby, viac peňazí pôjde na čaje dôchodcov.

Medzi horúce momenty decembrového stretnutia poslancov nepatril iba návrh rozpočtu. Okresný klub politickej strany vyhodil svojho člena, znova sa hovorilo o nemocnici a jeden z poslancov sa opäť postaral o veľkorysé gesto.

Ešte predtým, ako sa začali poslanci venovať jednotlivým bodom programu, informoval ich Emil Kuruc o vylúčení Olivera Pestúna z klubu za SMER – SD. Šulekovský poslanec sa o tejto skutočnosti dozvedel poštou. Na stretnutie okresnej rady, kde sa jeho vyhadzov spečatil, pozvaný nebol a oficiálne dôvody mu nikto neoznámil. V aktivitách zástupcu občanov sa rozhodol pokračovať ako nezávislý.

V súvislosti s informáciou o získaní 2-miliónovej dotácie (60 252 000,- Sk) z eurofondov na vybudovanie diagnostického centra sa opäť hovorilo o nemocnici. Na výstavbu nového oddelenia je ešte potrebných ďalších takmer 200-tisíc eur (3 604 494,- Sk). Tie má vykryť Nemocnica s poliklinikou v Hlohovci. Poslanci  schvaľovali 49-percentnú spoluúčasť mesta na tomto zámere. Zvyšok by mal uhradiť väčšinový vlastník nemocnice, spoločnosť KLIMATI LOGISTIC.

Oliver Pestún upozornil na fakt, že mesto v roku 2009 poskytlo nemocnici vyše 116-tisícový (3 500 008,- Sk) transfer. Nakoľko nový investor vstúpil do spoločnosti v júni tohto roku, poslanec sa domnieva, že počnúc týmto obdobím mal taktiež participovať na spomenutej sume určenej pre údržbu zariadenia. A práve túto pomernú čiastku navrhol odrátať od vkladu mesta na vybudovanie diagnostického centra. Podľa vyjadrenia prednostky Evy Lukáčovej nie je možné spájať výdavky s dotáciou a preto označila prednesenú možnosť za neakceptovateľnú. Zastupiteľstvo návrh taktiež zamietlo.

Poslanec zo Šulekova sa vyjadril aj k transferu pre nemocnicu na budúci rok. Vzhľadom k tomu, že sa mesto stalo menšinovým vlastníkom spoločnosti, považuje čiastku 96 200 eur (2 898 121,- Sk) za privysokú. „Vstupom súkromného kapitálu do nemocnice s poliklinikou chcelo mesto zlepšiť ekonomickú situáciu v spoločnosti a odľahčiť mestský rozpočet. Z uvedeného však vyplýva opak,“ povedal Pestún a pripomenul aj nedávne odpustenie dlhu spoločnosti. Zároveň navrhol, aby mesto prispelo na nemocnicu iba vo výške necelých 57-tisíc eur (1 714 983,- Sk). Toľko totiž predstavuje 49 percent zo sumy, ktorú dostalo zariadenie v tomto roku. Zvyšných vyše 39-tisíc eur (1 183 138,- Sk) navrhol využiť pre detskú pohotovosť.

Proti rozdeleniu sumy sa opäť vyjadrila Eva Lukáčová: „V tejto chvíli skutočne nevidím partnera, ktorému by sme tieto prostriedky poskytli,“ povedala prednostka a dodala, že v prípade potreby by mesto mohlo, či už z rozpočtu alebo dotáciou, detskú pohotovosť dofinancovať. Vyriešenie problému vidí v možných rokovaniach so župou a odporúča zaoberať sa touto otázkou v priebehu roka. Pestún oponoval, že vstupovať do rozpočtu už nebude také jednoduché ako v minulosti a vyslovil nutnosť rokovania s Trnavským samosprávnym krajom. Návrh nakoniec podporila iba Helena Pekarovičová, 5 poslancov sa vyjadrilo proti a 14 sa zdržalo hlasovania.

Ďalšie položky v rozpočte sa už zaobišli bez búrlivejších diskusií. Hospodárska kríza sa prejavila najmä v 10-percentnom poklese zisku z podielových daní. Napriek návrhu komisií nie sú v rozpočte prostriedky na opravu niektorých mestských komunikácií, napríklad Ulice Závalie alebo Československej armády. Pozitívom je generel dopravy, ktorý by mal riešiť aj pripomienky občanov, rekonštrukcia Hlohovej a Hviezdoslavovej ulice, či rozšírenie a spevnenie parkovacích plôch. Uskromniť oproti minulému roku sa budú musieť športové kluby a v najbližšom období mesto neinvestuje ani do prestrešenia ľadovej plochy. Naopak, v oblasti kultúry narástli výdavky na Michalský jarmok, rovnako ako položka pre čaje dôchodcov, ktorá sa v porovnaní s tohtoročnými posedeniami vyšplhala takmer na dvojnásobok.

Podobne ako v čase, keď sa začalo intenzívnejšie hovoriť o protikrízových opatreniach, prišiel s veľkorysým gestom Milan Domaracký. Riaditeľ Bytového hospodárstva sa opäť, v prospech mládeže a športu, vzdal svojich budúcoročných odmien za poslanecký post, členstvo v komisiách aj v mestskej rade.

Galéria k článku
Diskusia k článku (35)


Podobné témy
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Od apríla môžu Hlohovčania sledovať rozpočet mesta aj v online interaktívnej forme.

Schvaľovanie rozpočtu sprevádzal chaos
Schvaľovanie rozpočtu sprevádzal chaos
Primátor Peter Dvoran spôsobil pri hlasovaní zmätok. Poslanec Patrik Voltmann odišiel na protest z rokovania.

Rozpočet: Šetrenie na nesprávnych miestach
Rozpočet: Šetrenie na nesprávnych miestach
Menej pre športovcov i na údržbu zelene. Ako bude gazdovať mesto tento rok?

Mesto odpísalo dlhy za 135 tisíc
Mesto odpísalo dlhy za 135 tisíc
Mesto odpísalo nevymožiteľné pohľadávky. Dôvodom sa stal zánik dlhujúcich firiem a ich vymazanie z obchodného registra.

Primátor: Všetkým sa vyhovieť nedá
Primátor: Všetkým sa vyhovieť nedá
Návrh rozpočtu si vyslúžil kritiku. Poslancom chýbali priority, koncepcia a investície.


Diskusia k článku (35 komentárov) »

35 komentárov


 1. gravatar

  Nepáči sa ti vlastný obraz v zrkadle? Jednoduché riešenie: rozbi zrkadlo. V tom bola lúza, zvaná KSS a KSČ majstrom. Zvyk je železná košeľa a vytrvá roky rokúce. Dnes sú to tí istí, iba si zmenili meno – SMER myslenia majú rovnaký. Fairytales of yesterday will grow but never die, I can fly - my friends, The show must go on, The show must go on, I'll face it with a grin.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Uplne suhlasim! A myslim ze pre p. Pestuna je to len dalsie plus k dobru, mnohym vadila prave jeho stranicka prislusnost....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  tiež súhlasím !!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Eštébáci oprášili svoje praktiky ale paradoxne dopomohli. Všetkým ukázali, čo za lúza rozhoduje. Úbohe, úbohé a ešte raz úbohé. Je treba otvorene hovoriť, kto za tým stojí a komu kritika nehrá do karát. Potrvá ešte roky pokým porazíme komunisticko eštébácku gardu, ktorá sa snaží držať koryta, ale niekto začať musí. Držím palce pánovi Pestúnovi a prajem veľa energie v boji s veternými mlynmi, ktoré točia stranícke vetry. U mňa máte ďalší bod k dobru.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Tak toto je len plus pre pana Pestuna. Uz nie je ziadnej prekazky, pre ktoru by som ho nemal volit. Nech sa mu dari. Jedinou moznou nevyhodou je to, ze vladny SMER dava viac penazi tym mestam, v ktorych vladne SMER. Som antiSMERak, ale komunalne volby su trosku o niecom inom...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Akosi tu p. poslancovi Pestúnovi uniká podstata problému okolo financovania spoluúčasti na získaní vyše 6O mil. z eurofondov na rekonštrukciu polikliniky. Zveladením tohto zariadenia asi stúpne o 60 miliónov aj hodnota majetku z ktorého 49 % zostalo vo vlastníctve mesta Hlohovec. Alebo sa mýlim? Možno je to tým že p. Pestún chce byť za každú cenu zaujímavý. Keby však v komentári bola uvedená celá pravda asi by to už nebolo to pravé orechové!!!???

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Akosi všetkým uniká zmysel odpredaja obchodného podielu nemocnice súkromnej firme, keď sa jej potom odpúšťajú dlhy a dotuje sa mestskými peniazmi rovnako ako v minulosti. Tak nám napíš celú pravdu, nech vieme, prečo primátor sám vybral riaditeľa nemocnice, ktorý je blízky firme Maynet a teda ostatným, čo stoja za ňou. Vysvetli nám, prečo sa zveľaďuje nemocnica a na druhej strane ruší detská pohotovosť. Vysvetli nám, prečo mesto nemá 100% z tých 60 miliónov, keď má oddelenie regionálneho rozvoja a mohlo podať projekt bez toho, aby odpredávalo podiel a budovu nemocnice. Nerobí sa to preto, aby mal spolúčasť na tom všetkom aj niekto iný? Napríklad aj ty? Je jasné, že ak vieš odpovede na tieto otázky, nemusíš sa robiť zaujímavým a pýtať sa ako ostatní. Kuruc to všetkým vysvetlil, keď vykrikoval, že ich Pesún otravuje.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  zlaté oči, ktoré uvidia to zveladenie 'nemocnice'...svoje určite vedia ľudia, ktorí majú tú česť pracovať u spomínaného rodinného zoskupenia...tam kde sa hľadajú spôsoby, ako nedať svojim zamestnancom ani len to, na čo majú nárok zo zákona a kde sa jedna nemenovaná malá tetuška baví s nimi na urovni štvrtej cenovej skupiny, tak tam určite nepôjde o dobro nás všetkých...zvelaďovať sa bude, ale niečo úplne iné a už vôbec nie mestské...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Aj predchádzajúceho riaditeľa vybral primátor, zhodou okolností destského lekára, ktorí sú už všetci privátni a odmietajú slúžiť na detskej pohotovosti (prečo asi?) veď sa jedná o ich pacientov a kam to pán riaditeľ dotiahol? Veď hrozilo, že celá Nemocnica s poliklinikou skrachuje, lebo nemala zazmluvnené výkony s poisťovňami a produkovala iba dlhy. Treba tu asi vytvoriť konkurenčné prostredie aj v zdravotníctve. Neviem čo má s poliklinikou spoločné Maynet. Pokiaľ viem ich podnikanie v Hlohovci je v úplne inej oblasti tak čo to sem pletieš. Mňa obviňuješ úplne zbytočne ja som iba taký istý radový občan Hlohovca ako mnohí iní. Ale podľa všetkého tebe a p. Pestúnovi vadí, že v Hlohovci sa idú zlepšiť služby v zdravotníctve (nové CT, Rontgen, Mamograf, laboratóriá, jednodňová chirurgia). Keď to mohol zariadiť p. Pestún, prečo to aj s Tebou už dávno nevybavil???

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  to sú len plané keci

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  daj nejaký svoj zmysluplnejší argument. Tento je dosť úbohý!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Vždy ma dobre pobaví, keď vidím, ako sa opekňujete pred ľuďmi, že vám ide o ich blaho, záchranu nemocnice a podobné rečičky. Mne alebo Pestúnovi vadí, keby sa mali zlepšiť služby? Tak toto je úbohý argument človeka, ktorý nechce aby sa v tom niekto vŕtal. Ty určite nie si obyčajný radový občan, ako tu píšeš. Podľa mňa si jeden z tých poslancov, ktorí sa na tom všetkom podieľajú, ale to je jedno, lebo tu budeš aj tak tvrdiť niečo iné. Toho spasiteľa v podobe riaditeľa nemocnice poslal predsa ten, ktorý stojí za firmou Maynet a ten, ktorý to všetko vybavil. Loajálny bývalý spolumajiteľ jednej z Bobákových firiem (http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=52492&SID=7&P=1) predsa nebude robiť problémy. Tak sa nesnaž zahmlievať čo má nemocnica spoločné s Maynetom, je to zbytočné. Pokiaľ budú v meste rozhodovať ľudia ako Doktor Ruža a jemu podobní, vždy bude za tým niečo iné, ako sa snažíte všetkým nahovoriť. Držím palce, aby vám ten domček z karát spadol, ukázala sa vaša pravá tvár a nech všetci uvidia, čo ste vlastne vybavili pre ľudí a čo pre seba.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Vsetky cesty vedu aj tak k Ivanovi...ci uz cez maynet alebo klimati. To si treba uvedomit :o)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  myslim ze nasim 'tienovym vladcom' Hlohovca musi strasne vadit nielen pan Pestun ktory ich len akoze otravuje (ze, pan K.?) ale otravuje ich urcite aj tato stranka ktoru maju mnohi z nich v 'oblubenych polozkach' a dennu ja racia navstevovat... M. zastupitelstvo je jedna velka fraska kde par ludi, ako ste uz popisali, bojuje s mlynmi a kde sa vsetko skor ci neskor prevali..len vynimka oproti inym mestam je to, ze ked sa to aj PREVALI, tak sa ako keby nic nestane a hlavy nepadaju.. smutne...som mlady obcan tohoto mesta, chcel by som tu, pokial to bude mozne ostat zit, zalozit si rodinu ale stale mna OTRAVUJU tito stari paprdovia ktorym stale nie je dost..ani za 1.2 ci uz 4 vlady ich stranikov vo vlade!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Olimu unika pointa. Niekto tu realne nieco urobil a asi to mu vadi ako aj autorom tychto prispevkov. Maynet prerobi celu halu na nepoznanie, pravidelne usporaduva sportove zapasy, pripravuje projekt rekreacneho centra a zle, riaditel nemocnice zachranuje mestske zdravotnictvo, dotiahol 60 mega dotacie na nove ct a tez zle. Sorac, ale nechapem...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Veru, veru ukazovateľ....nechaj tých 'MVDr.' zadubených...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  A čo ten aktivista tam rieši detskú pohotovosť? Nech sa stará o My Vet Clinic alebo neni taká úspešná?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  A to ti šéf nepovedal, že máš robiť dlhšie intervaly medzi príspevkami, aby to vyzeralo, že ste dvaja? 2 minúty sú málo, to každý vidí, že si vypotil sám všetky tie múdrosti. Choď do N-centra na poučenie.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Nevim, Brych=Pestun....aneb Brych=red.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar

  0907219415

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar

  Chlapče, aj 6 minút je málo. Za takéto lapsusy Ťa vyhrešia, alebo ti odnímu červenú kravatu. Pestún neposlúchal a už mu ju vzali.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  Pestuna by bez cervenych tazko niekto memoroval. Ale z cervenymi tazko, ked je tam generacny problem. Aj ked to je otazne, pretoze ked uz nic, tak cerveny maju aspon nos na neschopnych...ked ho vylucili...neee

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar

  Skor by som povedal, ze cerveni sami su neschopni, ale este malinko schopnost vylucit Oliho. A ja len hovorim - chvalabohu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 24. gravatar

  Chcel by som Vám pogratulovať. Z predchádzajúcich príspevkov je vidieť úroveň niektorých Vašich kolegov, ktorí vo Vás vidia konkurenta. Tu nejde o vyhadzovanie neschopných, práve naopak. Ste pre nich nebezpečný, pretože sa veľa pýtate a na veci, o ktorých by sa podľa nich hovoriť nemalo. Rudá garda sa len strká najvyššiemu do kloaky a poslanec Domaracký už nevie, čo má komu sľúbiť. Ale táto hra je veľmi priehľadná. Práve on by si mal dobre memorovať všetky sľuby, lebo raz sa môže stať, že sa prídu ľudia pýtať, kedy ich splní. Trápne gestá so vzdaním sa odmien už na nikoho neplatia.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 25. gravatar

  Si presvedčený, že poznáš význam slovesa memorovať? Ak áno, potom Ti akosi pokrivkáva logická skladba príspevku. Navyše by som Ti odporučil za dlhých zimných večerov zopakovať predložky patriace k inštrumentálu a prípony prídavných mien patriace k plurálu. Malá pomôcka: S červenými je to ťažko, pretože červení majú červené myslenie a červený nos.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 26. gravatar

  Príspevok o 7:49 je reakciou na ukazovateľa - 18.12. - 23:47

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 27. gravatar

  Jano D. trojnásobný poslanec župy, dozadu volebné obdobie poslanec Národnej rady, dvojnásobný primátor, prečo on s troma dámami zo špecializovaného oddelenia regionlného rozvoja nezachránil polikliniku eurodotáciami? Mohol mesto spraviť bohatým. Namiesto toho poliklinika na čele s poslancom z jeho hnutia vyrábala dlhy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 28. gravatar

  Vazena redakcia, je v sulade so Zakonom, ze prispevky mazete?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 29. gravatar

  Áno, pán doktor Pestún je jeden mimoriadne inteligentný a vzdelaný človek. Je jasné, že svojim vystupovaním na verejnosti a na zastupiteľstvách sa stáva absolútne nepohodlným pre našich starcov a neschopákov, ktorí sedia na svojich stoličkách v zastupiteľstve a vo vedení mesta. Každému je jasné, že sa ho nielen boja, ale aj musia báť. Lebo keby bol zvolený za primátora, tak by spravil poriadky na Meste v takom rozsahu, že by sa mnohým 'zatočila' nielen hlava. Ja mu strašne fandím, a vyzývam ho: Pán doktor Pestún, toto prehnité Mesto Vás potrebuje a je NUTNÉ KANDIDOVAŤ NA PRIMÁTORA MESTA HLOHOVEC !!!! Keby som mal na Vás kontakt alebo vedel, kde Vás nájsť, normálne sa s Vami skontaktujem a podám Vám pomocnú ruku na tejto ceste. Držím palce. Myslím si, že najväčšiu brzdu, ktorá Vám mohla brániť v získaní veľkého počtu hlasov bolo to, že Vás vyhodili zo SMERU, buďte len rád, lebo to bolo jediné u mnohých, čo nám na Vás vadilo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 30. gravatar

  Mesto je hlavne potrebné vymaniť z pazúrov D+D. To sa podarí len niekomu, kto nie je naviazaný na ich sieť manipulátorov. Držím palce pánovi Pestúnovi, aby vydržal svoj beh na dlhú trať. Je nádejou tohto mesta a má môj hlas.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 31. gravatar

  Ak ho tak vychvalujete, bolo by dobré overiť si to aj medzi ľudmi, s ktorými prichádza do styku. Takí ho najlepšie vedia zhodnotiť a poznajú ho.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 32. gravatar

  Poznám pána Pestúna aj osobne ale pre mňa sú dôležité jeho názory a to, čo sa snaží presadzovať. Ak chceš vedieť ako sa správajú ľudia, ktorí prichádzajú do styku s Domarackým, choď sa pozrieť do Fotofóra.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 33. gravatar

  Neviem kto je fY MAYNET,ale už často o nej počúvam. Ako vznikla? A kto je to? Je to vôbec hlohovčan?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 34. gravatar

  [email protected] /Oliver,sorry/ ale toto si nezavesil Oliver, som jeho obdivovateľ a držím mu palce, len nech sa už hlohovčanom ozve.Je najvyšší čas a voľby sa blížia

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.