Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

13. december 2010

Hlohovčania si za odpad priplatia

Zastupiteľstvo sa rozlúčilo schválením pôžičky, vyšším poplatkom za smeti a odmenami.

Posledné rokovanie poslancov v starom zložení prinieslo slávnostné momenty, bilancie aj tradičné výmeny názorov. Niekde sa štedro nadeľovalo, inde sa uťahovali opasky. Poslanci schválili ďalšiu pôžičku nemocnici, rozhodli o vyššom poplatku za odpad a čelným predstaviteľom odklepli odmeny.

Počas dôstojného úvodu si zástupcovia mesta pripomenuli výročie Základnej školy Arpáda Felcána a ocenili Viliama Kvašňáka, dlhoročného nestora kultúrneho diania v Hlohovci. Živú diskusiu rozpútalo schvaľovanie pôžičky nemocnici s poliklinikou na ďalšie náklady súvisiace s modernizáciou. Oliver Pestún označil financovanie za netransparentné a koncepciu rozvoja zdravotníctva za nespravodlivú. Poslanec zároveň poukázal na zúfalú situáciu lekárskej služby v miestnej časti Šulekovo.

Potom, ako sa mesto vzdalo väčšinového podielu v nemocnici, odpredalo jej časť majetku, odpustilo dlh za nájom a poskytlo nemalú pôžičku, ide o ďalšiu finančnú injekciu do spoločnosti, ktorá doteraz nevykázala žiaden zisk. Podľa primátora Jána Dlhopolčeka však možno príjmy predpokladať vďaka modernému vybaveniu, ktoré budú využívať nielen domáci, ale aj cezpoľní pacienti. Poslanci nakoniec odklepli, že k takmer 240-tisícom, ktoré doteraz mesto do nemocnice nalialo, pribudne ďalších 48-tisíc eur.

Zástupcovia občanov taktiež rozhodli, že v novom roku si Hlohovčania priplatia za odpad. Namiesto terajších 18,17 eur siahnu do peňaženiek hlbšie. Po novom ročne zaplatia 25,19 eur, čo je o 38 percent viac. Dôvodom nárastu bola vysoká čiastka, ktorú muselo mesto na tieto účely doplácať. „Nedoplatky sa nabaľujú každý rok. V slovenských korunách je to okolo 10 miliónov,“ vyjadrila sa prednostka Eva Lukáčová.

Tešiť sa môžu učitelia a žiaci základnej umeleckej školy, ktorej časť odborov momentálne sídli na Koperníkovej ulici. Kompetentní rozhodli, že peniaze, ktoré mesto získalo predajom pozemkov, pôjdu na výstavbu nového pavilónu školskej budovy. „Táto akcia by sa zrealizovala v roku 2011 a všetky deti by sa presťahovali na Pribinovu,“ uviedol primátor. Naopak, hlavu v smútku má opäť vedenie knižnice, keďže v rozpočte je na nákup kníh vyčlenených iba 500 eur. 

Záver stretnutia sa niesol v znamení schvaľovania odmien. S návrhom udeliť Jánovi Dlhopolčekovi prémiu vo výške dvoch mesačných platov vystúpil tentoraz Miroslav Začko. V rámci výstavby vyzdvihol najmä budovanie bezdrôtového rozhlasu, kanalizácie v m. č. Šulekovo, skate-parku či cyklotrasy. Poslanec taktiež pripomenul primátorove zásluhy pri rekonštrukcii empírového divadla a oprave škôl. „Ako krajský poslanec aktívne pristupoval k riešeniu problematiky subjektov, ktorých zriaďovateľom na území mesta je vyšší územný celok,“ dodal Začko.

O jeden mesačný plat si na konci roka polepšili aj obaja viceprimátori Ján TassyPeter Dvoran, uvoľnená poslankyňa m. č. Šulekovovo Silvia Rybnikárová a hlavný kontrolór mesta Ján Kozák. Novozvolení poslanci pod vedením Petra Dvorana, ktorý zasadne na kreslo primátora, zložia sľub 27. decembra.

Galéria k článku
Diskusia k článku (24)


Podobné témy
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Od apríla môžu Hlohovčania sledovať rozpočet mesta aj v online interaktívnej forme.

Novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude v Šulekove
Novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude v Šulekove
Pozvánka na rokovanie Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec.

Mestské zastupiteľstvo opustil poslanec 1. volebného obvodu
Mestské zastupiteľstvo opustil poslanec 1. volebného obvodu
Juraj Frydecký nastúpil ako náhradník na uprázdnený mandát poslanca.

Výzva poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec verejnosti
Výzva poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec verejnosti
Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec sa rozhodli rozšíriť počet členov komisií mestského zastupiteľstva o ďalších dvoch zástupcov verejnosti.

Mestské zastupiteľstvo bude opäť v priamom prenose
Mestské zastupiteľstvo bude opäť v priamom prenose
Prenos budú môcť občania vidieť vo štvrtok 19. marca 2015 od 14:00.


Diskusia k článku (24 komentárov) »

24 komentárov


 1. gravatar

  Je nehorázne, keď v období krízy niekto navrhne odmenu primátorovi, ktorý nič naviac za celý rok neurobil. Keby Začko navrhol takúto odmenu pred voľbami, ani jeden z nich by sa nemusel dostať do zastupiteľstva. V iných mestách už majú ustanovujúce zasadnutie nových poslancov za sebou, ale Hlohovec si to musí nechať na posledný deň. Ktovie, čo ešte Dlhopolček na úrade podpisuje? A ešte pred tým upravovať rozpočet a schváliť si odmeny. Môžete sa hanbiť!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Je to absolútna nehoráznosť ! ! ! Chýba im chrbtová kosť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Nie všetkých by som hádzala do jedného vreca. Autor článku sa akosi zabudol zmieniť o dlhej rozprave, ktorá sprevádzala prijatie VZN o odpadoch. Ja viem, že pani Miklovičová tvrdo bránila navýšeniu, žiaľ nepodporili ju ani už nezvolení poslanci. To je smutné, že hlasovali za zvýšenie, za odmeny a všetku tú špinu aj tí, čo už na to nemali morálne právo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Ja osobne dávam každý druhý týždeň smetnú nádobu vyprázdniť,pretože ju nestihneme naplniť.Ideálne bolo,keď sa smetie vážilo,asi pred 4rokmi.Tak by si každý rozmyslel,čo narve do koša.Pekné sviatky všetkým na fore.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  je mi z toho na niče, čo sa tu už robí .nech sa majú dobre svine nenažraté.Na tri mesiace by som si to s nimi vymenila a nech mi ukážu ako má normálny ,pracujúci človek,starajúci sa aj o dieťa vyžiť z normálneho platu.Môžeu sa všetci hambiť na čele s Dlhopolčekom, Žačkom,Tassym ,Domorackým a spol.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  No, moja, myslím, že si vynechala pána Dvorana, on najviac obhajoval zvýšenie poplatku za smetie. Pekné od neho, že? Zapamätajte si všetci, že nikto Vám nemôže tľko dať, ako Dvoran sľúbiť. Nech žije KDH skrížené so SMEROM!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Prosím Vás - prečítajte si najskôr zákon o nakladaní s odpadmi a potom sa pozrite na poplatky iných miest (platia omnoho viac ako hlohovčania). Veď ak mesto doplatí zo svojho rozpočtu za smetie, ktoré mali zaplatiť občania, tak potom nemôže robiť iné veci. A to nehovorím o tom, že mnohí hlohovčania miesto toho, aby zaniesli veľkorozmerný odpad na zberný dvor - tak ho kydnú pri smetiaky a tak mesto zase za spoločné - peniaze nás poplatníkov, musí vyviezť odpad pár lenivých jednicov. Zastupiteľstvo sa zo zákona môže konať do 30 dní od konania volieb a tak 27.12 je termín v poriadku. Ak by ste sa zase pozreli na to, ktoré obce a mestá už ustanovujúce zastupiteľstvo mali, tak by ste zistili, že väčšinou len tie, kde je opätovne zvolený ten istý starosta alebo primátor. Niekedy tu fakt kritizuje a neviete ani čo - asi je hlavné heslo 'že všetci sú zlí a Vy tí dobrí' - ve´d ste mohli kandidovať za poslancov a primátorov a zmeniť tento svet, priniesť oslíka potras sa a všetko vybudovať. Nepoznáte zákony, možnosti ... a to môžem povedať, že ani mne sa všetko nepáči.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Podľa Tvojho príspevku si máme 'prečítať najskôr zákon o nakladaní s odpadmi' , 'nepoznáme zákony a možnosti' a 'kritizujeme a nevieme ani čo'. Možno nás budeš vedieť informovať aj o tom, akým spôsobom prebehlo výberové konanie na výber spoločnosti na odvoz odpadu a či bol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar
  iva

  ...co som sa informovala v okolitych obciach platia menej na osobu ako v HC.......okrem pastuchova........ale to je samozrejme.......tam ani vrany nedoletia........

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Spýtajte sa v mestách koľko za odpad platia. AMyslím si, že kavlita odvozu a čistoty okolo kontajnerov sa zlepšila - hoci ľudia sami si robia bordel. Ako môžete chcieť, aby mesto dokázalo vyvážať odpad za ceny spred 8 rokov, ke´d všetky náklady idú hore. Sme na tom naozja tak zle .. pozrite sa ľu´dom do košíkov v kauflande ako nakupujú plné vozíky 'žraniceô, ktorú po sviatkoch vyhodia do košov a koľko zbytočností ... nie sme na tom stále tak zle. Mnoho ľudí vozí do mesta odpadky z vlastnej chalupy a nie je mu trápne to vyhadzovať tu resp. drobných podnikateľov, ktorí si nezaplatia kontajner ta v takom počte ako potrebuje a potom vozia smetia do kontajnerov na sídlisko ... nekomentujem.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Nie si ty jeden z tých, čo hlasovali za zvýšenie poplatkov?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  myslim ze mesto tiez nie je na tom tak zle.......porovnaj hlohovec a madunice......v maduniciach sa za odpad plati menej a dedina je priam v rozkvete......hlohovec?......mizerna pesia zona,ziadne kulturne ci sportove vyzitie,ladove klzisko tak ako sa postavilo pred 30rokmi stale je rovnake.......chodniky mizerne,mhd mizerne spoje,v sulekove vobec......a to hlohovec poziera peniaze ziskane vdaka sulekovu........kam sa investuju peniaze?kam?......ked nie je na nic........

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Vo svojom príspevku píšeš: 'Ako môžete chcieť, aby mesto dokázalo vyvážať odpad za ceny spred 8 rokov, keď všetky náklady idú hore. ' Pre Tvoju informáciu spoločnosť .A.S.A. Hlohovec, ktorá vyváža odpad vznikla podľa Obchodného registra 16.02.2006. Tých 8 rokov ako píšeš mi od roku 2006 do 2010 nevychádza.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Mesto Hlohovec ' oslíka potras sa ' o ktorom píšeš nepotrebuje. Je to bohaté mesto. Len bohaté mestá si môžu dovoliť: 1) Mať v čase krízy 2 zástupcov primátora na plný úväzok. Mnohé veľké mestá aj niektoré krajské majú iba 1 zástupcu primátora. 2) Mať takmer maximálny počet poslancov na počet obyvateľov. Taký počet poslancov ako je v Hlohovci nemajú ani niektoré veľké mestá. 3) Rozdeľovať si v čase krízy odmeny bez primeraných výsledkov. 4) Nezískať z eurofondov takmer žiadne finančné prostriedky na rekonštrukcie námestia, ulíc, ver. osvetl. a revitalizácie mesta. Mnohé aj menšie obce, ktoré nemajú oddelenie regonálneho rozvoja získali oveľa viac. 5) Zadávať zákazky poslancom - členom MsR priamo bez výberového konania za ceny, ktoré si sami určia. 6) Nechávať ráno zbytočne dlho svietiť verejné osvetlenie v meste v čase, keď to už nie je potrebné.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Mohol by nám pán poslanec Začko ozrejmiť, prečo navrhuje odmeny primátorovi za to, že nič neurobil ako poslanec VÚC? Je to nehorázna drzosť, lebo žiadny z poslancov vo VÚC neurobili pre Hlohovec zhola NIČ!!! Kedy bude kruhová križovatka v Šulekove? Keď sa tam niekto znova zabije? Toto je výsmech občanom a môžete sa hanbiť!!! Okrem toho je predsa nezmysel navrhovať odmeny primátorovi za 'prácu' poslanca VÚC.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Predpokladám, že pán Začko na otázku neodpovie. Odmeny primátorovi možno navrhol z vďačnosti, že v rokoch 2007 - 2008 mohol vyrábať nábytok pre mestský úrad bez výberového konania (spolu 10 faktúr za 305 342,- Sk) a v súčasnosti si má možnosť privyrábať ako člen dozornej rady .A.S.A. Hlohovec, kde zastupuje Mesto Hlohovec o dozerá aj na ceny za odpad.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  To už ste vážne bez chrbtovej kosti,na čom ďalšom ešte chcete ľudí zdierať?Dávať eurá do Ruža atď,je plytvaním,taktiež Šulekovčan a mnoho ďalších organizácii.Na toto sme Vás volili,teda ja osobne nie,ale toto je silná káva pre mňa.Čo ešte mienite zvyšovať,som bez práce,rada prídem za primátorom,nech mi dá aspoň na nájom.Pán Dvoran po sviatkoch som u Vás a dúfam,že mi nejaký flek nájdete,inak.........

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar
  cha

  povyzliekat do naha,vyvalat v smole a potom v peri a hnat ich von z mesta ....aj primatora a jeho zastupcov aj ich clenov rodiny......aj to tu v Hc ide od desiatich k piatim

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Najhoršie na tom je, že nielen v HC. Osobné kšefty s posadené nad rozvoj mesta(obce)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar

  Začko sa nabalil aj u pána poslanca Libanta v Mestskej televízií Hlohovca. Tam tiež robil nábytok. Čo sa týka odpadu niektoré veci, ako nábytok, kov, papier sa predávajú zamestnancami zberného dvora. Many idú do ich vrecka a nie do mestského rozpočtu,... Paták k patáku a bude aj na Vianočné trhy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar
  ja

  http://www.cas.sk/clanok/128003/zufali-hlohovcania-zijeme-na-smetisku.html

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  Tak veľmi sa mi páči, smeti treba zvýšiť, jasne komu siahnuť na peniaze keď nie občanom. Ale na plat, ktorý bol schválený pre primátora 3.000.-€ nikto nepozrel, či to nieje trošku prehnané

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar

  Naozaj mi je ľúto občanov toho mesta ' ruží ', ktoré kedysi prekvitalo. Dnes však zahníva a hnilobou začína smrdieť nie však nízkymi poplatkami za odpad,ale od hlavy. Za zvýšením poplatkov treba hľadať lobby z MsU. Skladba poslanco tvoriacich parlament mesta o tej hnilobe svedčí až kričí. Ale to ste si hlohovčani zvolili sami,bola to Vaša voľba. Teraz nariekať je zbytočné. Ruža, Šulekovčan,Peterskí dôchodci -- to je istota,tam treba sľubovať,prispieť a potom zinkasovať hlasy. Aže v meste nie je kultúra, čo na tom. MsKC ovláda prepitý človek,ktorý prehajdákal AXA CLUB šmahom ruky.HCTV ovláda podobné červeno-katolícke čudo,športu veli rodinný klan a maynet. Sú to tzv.'mestské celebrity', čo tam potom že historické tradície mesta sú už v ri--ti.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 24. gravatar

  ...Peniaze, ktoré mesto získalo predajom pozemkov... Myslia tým pozemky v Šulekove? Tak prečo z toho my Šulekovčania nič nevidíme? Ach pardón, zabudla som na kanalizáciu. Len som zvedavá, kedy a či vôbec niekedy uvidíme normálne cesty a chodníky. A tie odpadky, no nehnevajte sa. Nemalo by mesto podporovať recykláciu? Plne súhlasím s príspevkom od autora ja mama.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.