Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

19. apríl 2011

Zákonodarcovia chcú znížiť primátorom platy

Ak vstúpi novela do platnosti, zmenu pocíti aj Peter Dvoran.

Rozprávkové príjmy starostov a primátorov sa pravdepodobne už čoskoro stanú minulosťou. Okrem menšieho základného platu dostanú aj nižšie odstupné a definitívne sa môžu rozlúčiť s odmenami. Ak prezident novelu podpíše, účinnosť nadobudne už od mája tohto roku.

Neúnosné platy, kráľovské odmeny a na rozlúčku štedré odstupné. Takýto trend sa stal samozrejmosťou v mnohých mestách aj napriek vyšťaveným rozpočtom. O tom, že situácia by sa mala v krátkom čase zmeniť, rozhodli poslanci Národnej rady SR. „Nemožno opomenúť, že niektoré platy starostov a primátorov presahovali celospoločensky vnímanú únosnosť pri odmeňovaní verejných funkcionárov, a to aj vo vzťahu k členom vlády,“ píše sa v dôvodovej správe pripravovanej novely.

Po novom klesne nielen koeficient na stanovenie základného platu primátorov a starostov. Ten budú môcť poslanci navýšiť maximálne o 70, nie o 100 percent ako to bolo doteraz. Škrty sa dotknú aj výšky odstupného. Po ukončení celého funkčného obdobia dostane primátor či starosta nie päť, ale už iba tri mesačné platy. S odmenami, ktoré v mnohých prípadoch tvorili nemalú časť príjmov sa môžu rozlúčiť úplne.

Zmeny sa však nepáčia Združeniu miest a obcí Slovenska, ktoré avizovalo, že požiada prezidenta, aby novelu nepodpísal. „Nezohľadňuje vecné pripomienky, je neúplná, nekomplexná a nedokonalá,“ uvádza hovorca ZMOS Michal Kaliňák s tým, že združenie považuje novelu za zásah do princípu nezávislosti a suverenity samospráv.

Ak Ivan Gašparovič zákon podporí, účinnosť nadobudne od 1. mája tohto roku. Do 20 dní od jeho schválenia musí plat primátora prerokovať zastupiteľstvo, inak mu bude musieť postačiť iba jeho základ.

Zmenu na výplatnej páske by zaznamenal aj primátor Hlohovca Peter Dvoran. Na ustanovujúcom zastupiteľstve mu poslanci schválili plat vo výške mesačného základu navýšeného o polovicu. Aktuálny mesačný plat 3703 eur by sa tak znížil o 370 eur.

Aj keď pokles samotného primátorského platu nie je až natoľko výrazný, nemalé financie by sa mestskej kase ušetrili na zníženom odstupnom a najmä na odmenách. Dvoranov predchodca Ján Dlhopolček si za uplynulé obdobie takto polepšil o 16 platov, čo je v približne 50-tisíc eur. 
Diskusia k článku (6)


Podobné témy
Ústretový krok skĺzol do propagandy
Ústretový krok skĺzol do propagandy
Peter Dvoran prišiel s novou iniciatívou. Na pripomienky občanov sa rozhodol reagovať v Hlohovskej televízii.

Za chyby sa v Hlohovci neplatí! U primátora
Za chyby sa v Hlohovci neplatí! U primátora
Peter Dvoran opäť zarobí maximum. Jeho plat sa vyšplhal na 3 956 eur!

Poslanci rozhodnú o plate primátora
Poslanci rozhodnú o plate primátora
Vlani zastupiteľstvo odkleplo Petrovi Dvoranovi maximum. Dostane najvyšší plat i v tomto roku?

Primátor opäť zarobí maximum
Primátor opäť zarobí maximum
Čelní predstavitelia iných miest si vyslúžili kritiku a menšie platy. Peter Dvoran si polepšil na 3 862 eur.

Dvoran: Chcem toľko, ako môj predchodca
Dvoran: Chcem toľko, ako môj predchodca
Lepší plat primátorovi poslanci odklepli.


Diskusia k článku (6 komentárov) »

6 komentárov


 1. gravatar

  Aké odstupné? Sú tam na štyri roky a ak ich nezvolia znova, tak idú preč. Ani zamestnanci na dobu určitú nedostávajú odstupné, tak prečo by mal primátor? Okrem toho ten plat je neúmerný tomu, čo primátor - figúrka - robí,

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Súhlasím s Mirom.Teraz,keď treba všade šetriť si primátori vyplácajú vysoké platy,odmeny a odstupné.Nám zvyšujú poplatky napr.za vývoz smetí, tak by sa mohol aj primátor uskromniť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar
  Ja

  Plat primátora schvaľujú poslanci. Niektorí volali po zmene a aj tak hlasovali za rovnaký plat ako mal Dlhopolček. Všetko je to len divadlo pre voliča pred voľbami, ale hneď potom sa hrá úplne iná hra.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Pochybujem, že sa primátorom a starostom znížia platy. Tak to pekne zahrajú do autu, že blbý občan ani nezbadá, ako ho oklamali. Poslanci v Národnej rade tiež mali mať menšie platy a nakoniec sa im znížil len o pár desiatok eur, či o jednu stovku, čo pre nich fakticky neznamená nič, pretože si to vedia nahonobiť rôznymi inými ' nepredvídanými ' výdavkami (cestovné, rôzne iné náklady) a všetko je im vyplatené. Takže o čom to vlastne je ? ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  MM

  Celá samospráva je neskutočne predražená. Plat a odmeny primátorovi, zbytočné pracovné miesta ako mala bývalá vedúca sekretariátu primátora, rôzne novoročné čaše vína... Všetko sú to vyhodené peniaze za niečo, čo neprináša žiadny úžitok. Pokiaľ sa neurobí radikálna systémová zmena bude všetko po starom. Politici sa len predvádzajú pred kamerami a hrajú divadielko. Každý má v tomto kabarete svoju úlohu, aby naivný volič uveril scenáru. Negramotní starostovia so stotisícovými platmi sú len vrcholom ľadovca. Za komunistov bol nepriateľ presne zadefinovaný. Dnes sa všetko kamufluje a aj keď každý vie, aká je pravda, dovolať sa jej nie je možné. Lacno predané emisie boli vlastne najlepšie predané, logá za státisíce boli v súlade so zákonom, zodpovednosť za kurzové straty nemôže niesť nikto, predražené prenájmy sú vlastne šetrením... Modrá a červená sú na úrovni samosprávy tak premiešané, že je to už vlastne jedna špinavá farba, ktorá sa riedi iba pred voľbami.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Správne. Zákonodarcovia by mali začať od seba a končiť primátormi.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.