Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

11. máj 2011

Vodovodné potrubie je časovanou bombou Hlohovca

Stav mestskej vodovodnej siete je alarmujúci. Skoro tretina vody vyjde nazmar.

Vodovodná sieť v meste dožíva. Z vyše polstoročných potrubí unikne ročne takmer tretina vody. Ak vedenie mesta nezačne problém čoskoro riešiť, situácia môže dopadnúť dramaticky. 

Ako muzeálny exponát. Presne tak vyzerá potrubie, ktorým každodenne pretečú hektolitre vody do hlohovských domácností. O dezolátnom stave siete svedčia obrovské úniky. Konateľ vodárenských a technických služieb Jozef Sobotovič už o probléme otvorene hovorí ako o časovanej bombe: „Vodovodná sieť bola budovaná v 50. – 60. rokoch a teraz dožíva. Straty vody sú takmer jedna tretina.“ V prepočte je to vyše 230-tisíc eur.

Situácia sa každým rokom zhoršuje, straty rapídne narastajú a Hlohovčania sa sťažujú na odstávky. Vážny stav navyše komplikuje skutočnosť, že pod mestom sa tiahne aj zhruba 6 kilometrov dosluhujúcich azbestocementových potrubí. „Už sú milimetrové. Keď sa dávali do zeme, mali centimeter,“ uvádza Sobotovič na margo rúr vyrobených z umelého stavebného materiálu, zásobujúcich vodou Novú štvrť, Bernolákovu, Hurbanovu, Radlinského a Rázusovu ulicu. V katastrofálnom stave sú aj prípojky, ktoré boli zvárané a všetky tečú.

Podľa vyjadrení konateľa technických služieb je dôležité, aby sa radnica aj poslanci začali problémom zaoberať, kým nebude neskoro: „Stačí možno 5 – 10 rokov a tie náklady budú potom obrovské.“   Sobotovič zároveň navrhol zlúčenie technických služieb s čističkou odpadových vôd. Ich spojením by sa ušetrila časť prostriedkov a spoločnosť by sa mohla uchádzať o vyššiu čiastku z dotácií.

Primátor Peter Dvoran uznal vážnosť situácie s tým, že je teraz na meste, ako sa so zlúčením právne vyrovná. Komplikáciou je totiž 18,5-percentný podiel Zentivy v čističke. Ako uviedol jeho predchodca Ján Dlhopolček, požiadavka na odkúpenie podielu je aktuálna už niekoľko rokov. Doteraz však bez výsledku.

Galéria k článku
Diskusia k článku (11)


Podobné témy
Voda naša každodenná
Voda naša každodenná
Aktívny občan už dva roky poukazuje na vážny problém v Hlohovci.

Hlohovčania sa obávajú vody z azbestových potrubí
Hlohovčania sa obávajú vody z azbestových potrubí
V meste je takmer 6,5 kilometra potrubí vyrobených z azbestu. Môže voda, ktorá nimi preteká, škodiť?

Vodovody v meste dožívajú. Straty dosahujú státisíce eur!
Vodovody v meste dožívajú. Straty dosahujú státisíce eur!
Ročne zaznamenáva Hlohovec obrovské úniky pitnej vody. Časť potrubí je ešte z azbestu. Pozrite si zoznam ulíc, kde je situácia kritická.


Diskusia k článku (11 komentárov) »

11 komentárov


 1. gravatar

  hlavne že na vodovody nie je peňazí.niet sa čo čudovať-za posledných pár rokov sa budovali v meste peňazovody ktoré odčerpávali peniaze potrebné na nutné opravy a rekonštrukcie do iných vreciek.nech sa súdruh doktor netvári že o ničom nevedel a len on bojoval za nové potrubia apod.tento človek mal byť už dávno odvolaný zo svojho postu!neviem na čo nový primátor čaká!?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Prečo by ho nový primátor odvolával? Treba v článku hľadať čarovné slovíčko - dotácie...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Peňazí bolo dosť. Ako príklad pozri: http://www.vub.sk/pre-firmy/mesta-obce/moznosti-financovania/specialne-financovanie/strukturalne-fondy/hlavne-oblasti-vyuzitia-fondov-eu/, http://stvsservising.sk/referencie.php

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Tiež by ma zaujímalo, prečo sa o tom začína hovoriť až teraz? To potrubie vyzerá otrasne a ešte platíme vodu o tretinu drahšie, lebo sa z nej toľko stratí? Toto predsa nie je normálne!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  tá výstava 'úspechov' nášho vodárenského všemajstra-súdruha dochtora-v podobe hrdzavého potrubia v kulturáku,je výsmechom zo strany prevádzkovateľa vodovodnej siete do tvárii občanov nášho mesta ktorí platia dane a rôzne poplatky!kde sú naše obrovské a stále sa zvyšujúce poplatky za vodu-v tých prehnitých rúrach?dúfam že nové vedenie mesta/primátor a poslanci/ zasiahne a začne riešiť túto alarmujúcu situáciu!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Euro fondy.... dotacie........ kým sa však naši (ne)kompetentný preberu bude aj po eurofondov..odporúčam ísť niekomu do Maduníc ...rekonštruované namestíčko ............. Leopoldov........vybudovanie krááásneho námestia .............Leopoldov-Červeník.........budovanie kanalizácie....... Bojničky .........budovanie kanalizácie............mohol by som pokračovať asi do rána ............odkiaľ tieto malé dedinky berú financie ???? ........jááááááááj šak eurofondy ....dotáácie........... oukej lenže tam sú ľudia ktorý vedia niečo spraviť, ktorý sa vedia rozhýbať,,,,,,,,,,,,tu len pre seba nahrabať.... ok politici nahrabte si pre mňa za mňa aj do vrecák ale spravte už konečne aj niečo pre Hlohovec........ známa cestuje po celom slovensku jej slová? : horšie mesto som nevidela .... najmä doprava ...prostredie ......a z môjho pohľadu .....som mladý človek .....ak sa osamostatním sťahujem sa preč..tu sa nedá žiť preberte sa milý naši (ne)kompetentný

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  príspevok veľmi dobrý, ale s takou gramatikou asi z HC neodídeš.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Ak nieco je, treba sa o to starat. Co robili doteraz? Kam isli peniaze? Eurofondy - ktory uradnik by vypracoval projekt ? J e to ostuda vystupit s takymto niecim na zastuputelstve. Ukazal kvalitu svojej roboty. Za co bral doteraz plat? Ked sa gazda nestara o dom padne na neho. V Hlohovci sa nic neriesi, iba sa konstatuje.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Ja som sa konečne odsťahoval z Hlohovca do Leopoldova. Fakt sa tam už nedá žiť. Nonstop zápchy, kamiónov viac jak na diaľniciach, kultúra prostredia nula bodov a fakt Bohom zabudnuté mesto.ˇMám Hlohovec rád žil som tu 30 rokov ale už mi došla trpezlivosť a musel som zmeniť prostredie lebo sa na to nedalo pozerať. Námestie-betónové parkovisko, kino-bieda, policia na pošte bez parkoviska, autobusi majú z Hlohovej ulice parkovisko, z Panskej záhrady je cvičisko pre psov, kúpalisko úbohé a dalo by menovať ďalej. Jediné pozitívum je slušne zrekonštruovaná športová hala, cyklodráha po hrádzi a ako tak zrekonštruovaná ulica M.R.Štefánika. P.S. Musím súhlasiť s autorom ABC, že horšie mesto na Slovensku neexistuje

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Všeobecne VATS Hlohovec sú jedna veľká hamba dožívajúcich úradníkov. Žiadny progres žiadna inovácia. Zo správcu vodovodov sa stal správca zelene.Investuje sa len do projektov ktoré financuje mesto a môžu s nich ťažiť jednotlivci. Z fondov EU ešte nešiel ani cent pretože nemá kto spracovať projekty. Pán dochtor je čas isť do dôchodku a pustiť na to ľudí ktorí rozumejú správe vodovodov a kanalizácii.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Urobili VaTS kontrolu čiernych odberov, vedia koľko ich je?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.