Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

2. marec 2012

Podpora turizmu alebo divadlo?

Výberové konanie na webstránku bolo zmanipulované. Aktérov prezradila školácka chyba.

Podpora turizmu alebo divadlo?

Až tristotisíc eur na oživenie cestovného ruchu v okrese. Túto možnosť ponúkla radnica za exprimátora Jána Dlhopolčeka (ĽS-HZDS, SNS) poslancom zastupiteľstva v apríli 2010. Lákavou príležitosťou mala byť výzva Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorá prišla tesne pred koncom funkčného obdobia predchádzajúcej vlády. Dobrý úmysel podporili všetci prítomní a tak nič nebránilo o finančný príspevok požiadať.

Napriek otázkam poslancov kompetentní akosi "pozabudli" pripomenúť, že okrem 5-percentnej spoluúčasti mesta bude potrebné k žiadosti priložiť aj projekt, ktorý bude niečo stáť. Ten za 19 500 eur vypracovala Hlohovecká regionálna rozvojová agentúra (HL RRA).

Projekt na ministerstve uspel a mesto mohlo začať hľadať dodávateľov na zákazky v celkovej hodnote 234-tisíc eur. Pre výber firiem si nezvolilo elektronickú aukciu či iný transparentný spôsob, do ktorého by sa mohli zapojiť rôzni uchádzači. Naopak. Mesto využilo formu, ktorú umožňuje zákon pri zákazkách s nízkou hodnotou. V praxi to znamenalo, že komisia na čele s Kornéliou Žákovou z oddelenia regionálneho rozvoja oslovila iba tri konkrétne firmy a vybrala spoločnosť, ktorá prišla s najlacnejšou ponukou.

Súčasťou projektu je aj vytvorenie webovej stránky zameranej na propagáciu cestovného ruchu v okrese. Do výberu na jej spracovanie mesto zaradilo firmu z Nitry, Oravskej Polhory a HL RRA. Prvé dve ponuky boli veľmi podobné. S najlepšou cenou nakoniec uspela agentúra z Hlohovca, ktorá zároveň primárny dokument pripravovala. Inak povedané, firma, ktorá mala z prvej ruky všetky informácie o sumách vyčlenených na jednotlivé časti projektu.

Rovnaký scenár sa zopakoval aj pri ďalšej zákazke. S ponukou na vytvorenie koncepcie cestovného ruchu mesto znovu oslovilo firmu z Nitry, Oravskej Polhory a HL RRA. Výsledok? Rozdiel prvých dvoch ponúk minimálny, víťaz opäť domáca agentúra. Naviac, všetky neúspešné ponuky presahovali rozpočtované možnosti.

Na prvý pohľad nezávislí uchádzači, rôzne firmy aj sídla pôsobenia. V skutočnosti vzájomne prepojené spoločnosti. Podnikatelia Michal Strnál a Zuzana Herudová z Oravskej Polhory hrajú v celom procese iba sekundantov. Vzájomne sa poznajú a spájajú ich aj aktivity pod hlavičkou občianskeho združenia Obviam regio, kde figurujú aj ďalší uchádzači.

Miriam Ácsová, ktorá prišla s ponukou na vytvorenie webstránky, je manželkou Daniela Ácsa. Práve Ács sa stal začiatkom tohto roku predsedom predstavenstva firmy Prounion. Firmy, ktorá sa pri druhej zákazke neúspešne uchádzala o vytvorenie koncepcie cestovného ruchu.

Dôležitým momentom celej genézy je fakt, že v čase vyhlásenia výzvy projektu Ács pracoval ako štátny tajomník ministerstva výstavby (nominant ĽS-HZDS). Teda toho istého rezortu, ktorý aj projekt zastrešovalo. Aby bola skladačka kompletná, treba doplniť ešte posledný chýbajúci článok. Ácsovým poradcom na ministerstve bol Marek Lietava - riaditeľ HL RRA.

Kľúčovým dôkazom, že aktéri sú vzájomne prepojení, je ale školácka chyba v cenovej ponuke. Je zrejmé, že dokumenty vznikli súčasne a nepozornosťou došlo k omylu. Vo všetkých troch ponukách uchádzačov na vytvorenie webstránky je totiž skopírovaný text z ďalšieho výberového konania, ktorým v tomto prípade bolo spracovanie koncepcie cestovného ruchu.

Cenová ponuka

Cenová ponuka

Je preto namieste poukázať na zmysluplnosť a doterajšie výsledky práce agentúry, do ktorej mesto nalieva peniaze. Výstupy spoločnosti totiž sprevádza neprofesionalita, pochybenia a dokonca porušenie zákona.

Zmluva na webstránku, pôvodne stanovená na 33-tisíc eur, sa ukázala ako nesprávna. Na nedostatky dokumentu sme opakovane poukazovali aj v magazíne. Po medializácii vznikol dodatok s upravenou sumou, ktorá bola predtým bezdôvodne navýšená o DPH. Taktiež došlo k úprave predmetu zmluvy, kde pôvodne chýbali elementárne náležitosti.

Ďalšou zákazkou, za ktorú agentúra zinkasovala takmer 28-tisíc eur, je stratégia cestovného ruchu. V riešiteľskom tíme figuruje aj meno Kornélie Žákovej, členky komisie zodpovednej za výber uchádzačov. V podstate ide o materiál v prevažnej miere zostavený z citácií dávnejšie publikovaných informácií. Oveľa závažnejšie však je, že v dokumente sa objavili fotografie bez platnej licencie, čím došlo k porušeniu autorského zákona. Keď sme agentúru na túto skutočnosť upozornili, Lietava chybu priznal s tým, že k nej došlo omylom a fotografie vymenil.
 
O nezákonnom konaní sme informovali aj primátora Petra Dvorana. Zaujímalo nás, či mesto bude aj napriek pochybeniam s firmou naďalej spolupracovať. Vedenie sa odpovedi vyhlo a na verejnom zasadnutí celú záležitosť zľahčilo, čím v podstate konanie agentúry ospravedlnilo. Nie je preto vylúčené, že pri ďalších zákazkách vyplývajúcich z projektu sa bude táto spoločnosť opäť angažovať. Ide o vytvorenie tisícok propagačných brožúr, DVD či organizovanie rôznych podujatí.

Meno Marek Lietava pritom nie je tunajšiemu zastupiteľstvu neznáme. Neúspešný kandidát (ĽS-HZDS, SNS) do miestneho parlamentu, požiadal koncom predošlého volebného obdobia o zmenu územného plánu v lokalite Chríby s cieľom premeniť ornú pôdu na stavebné pozemky. Schvaľovanie sprevádzali zvláštne okolnosti. Odborníci z úseku územného plánu a urbanistiky so zmenou nesúhlasili. Komisia a väčšina poslancov na čele s vtedajším primátorom ju však podporili. Ján Dlhopolček hájil výstavbu ako krok smerujúci k spojeniu mesta s Koplotovcami. Na jeho stranu sa pridal aj Milan Domaracký (toho času ĽS-HZDS, SNS) či Ladislav Fajtl (Smer). Ten označil postoj odborníkov za nezmyslel, ktorý nebude ľuďom diktovať ako majú stavať. Lietava nakoniec uspel a na internete začal ponúkať ornicu ako stavebné parcely.

Galéria k článku
Diskusia k článku (21)


Podobné témy
Pomôže 120-tisíc brožúr zviditeľniť región?
Pomôže 120-tisíc brožúr zviditeľniť región?
Na propagáciu pôjde 70-tisíc eur. Toľko mesto zaplatí za brožúry, film a obaly na prezentačné materiály.

“Miliónová“ webstránka je stále nedokončená!
“Miliónová“ webstránka je stále nedokončená!
Webový portál stále neponúka to, čo agentúra sľubovala. Gulášpartiu a futbalový turnaj si mesto objednalo za 20-tisíc eur.

Zabudnutý región má presláviť film
Zabudnutý región má presláviť film
Dvadsaťtisíc DVD a niekoľko akcií má prilákať turistov. Ktoré firmy získajú zákazky?

Agentúra zneužila i foto najčítanejšieho denníka
Agentúra zneužila i foto najčítanejšieho denníka
Oliver Pestún spoluprácu s miestnou agentúrou spochybňuje. Od matky šéfa dotknutej firmy sa dočkal nepríjemného telefonátu.

Drahá webstránka je stále nedostupná
Drahá webstránka je stále nedostupná
Predražený portál o cestovnom ruchu by sa mal objaviť už v najbližších dňoch. Pomôže turizmu v regióne?


Diskusia k článku (21 komentárov) »

21 komentárov


 1. gravatar

  Krásny skandál velebnosti. Ukážkový príklad ako sa to robí. Alebo nerobí??? ;-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Vedia v tom chodiť. Plus7dní 22.11.2006, 13:00h: FIRMA manželky štátneho tajomníka na ministerstve výstavby si príde na svoje. Miriam Ácsová získa štátnu zákazku za 12 miliónov korún. Daniel Ács, ktorého nominovalo na teplý flek HZDS, pritom rodinnú firmu Pro Elit opustil len dva dni pred menovaním do funkcie. O dva týždne nato vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva verejnú súťaž, ktorej víťaz má zhodnotiť čerpanie eurofondov v rezorte za minulé roky. Takto Ács formálne predišiel tomu, aby mohol byť podozrivý z konfliktu záujmov. Túto súťaž vyhrali, pochopiteľne, Ácsovci. Pripomeňme, že rezortu šéfuje Ácsov stranícky kolega Jureňa. ,,Nebol to projekt mojej manželky ale medzinárodného konzorcia, ktorého súčasťou je aj firma mojej manželky,“ vykrúca sa Ács.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Teraz to budú musieť všetko vrátiť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Jednoduchá odpoveď: Divadlo. A po tom všetkom, čo doteraz títo scenáristi, režisér a herci predviedli na javisku menom Hlohovec, sa dá očakávať, že to nebolo posledné dejstvo. Veď publikum MsÚ + MZ im rado zatlieska. Možno sa dočkáme aj standing ovation.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  MBA

  Celý príbeh je zrkadlom arogancie HZDS. Ani si neprečítali, čo podpisovali. Načo? Hlavne aby sa na oko niečo vyprodukovalo, čo sa dá zaplatiť za štátne. Som zvedavý ako to celé skončí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Web stránky, koncepcie, štúdie, analýzy, projekty, odmeny....... potom zvyšovanie daní a poplatkov... Potom voľby a sľuby, že my to zmeníme, my máme čisté ruky, my vieme čo treba... a zas dooklola. Je mi z toho zle. Nik nemá zodpovednosť iba občan. Keby ste robili aspoň polovicu z toho pre ľudí, čo robíte pre seba.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Keď si v správnej strane, tak sa dejú zázraky. Dokážeš zmeniť územný plán a dostať 33 tisíc za stránku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar
  Dea

  Na vine je primátor. Je možné, že sa s nimi vezie. Aké spravil personálne zmeny? Pozrite sa na usídlené rodinné klany - priamych i vzdialenejších príbuzných. Dlhoročných usídlencocv na funkciách. Politické prostitútky a úplatní. Problémy neriešia, len si privyrábajú. Eurofondy sú najokatejšie spolu s odborom spoločenských vecí. Nerieši sa, ani sa dokonca dôkladne nemapujú potreby škôl. Na písanie básni a potom za odmenu umelca v SND ju ísť recitovať, na to je čas. Kroniku nám píše dedinčanka. Úradníčka, s informáciami až tretej ruky lebo 7,5 hodiny musí sedí v úrade. Bez vkusu a nadhľadu svätý muž -architekt mesta, treba bočiť, aby sa človek neušpinil...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Ja som len zvedavý, kto za to bude niesť zodpovednosť? Keď dokáže primátor obhájiť nenormálne odmeny, tak by mal aj vyvodiť zodpovednosť za tieto machinácie. Inak je celý mestský úrad iba jedna fraška na vyciciavanie ľudí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Po prečítaní článku som zostala v šoku. Jeden deň prednostka vyhlási, že si môžme dovoliť vianočný stromček za 11 000. Druhý deň sa dozvieme, že nám zvyšujú dane. Potom sa dozvieme, že si dali odmeny za 50 000. Teraz zase stránka za 33 000 a nejaký papier 28 000. Potom to budú brožúrky a dvd. Vy ste na tom úrade už úplne na hlavu? To vám z tých cifier načisto preskočilo? Choďte žiť za 300 eur na mesiac a potom sa ukazujte. Mesto je samá špina, kolóny,nič sa nestavia, nezamestnaní a Vy si idete robiť brožúrky a dvd? Myslela som si, že nič horšie ako Dlhoplček nemôže mesto postihnúť, ale som sa zmýlila.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Mali by ich všetkých povyhadzovať. Niekto musí byť za to zodpovedný a mal by vrátiť peniaze.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Treba ísť voliť, aby nikto za nás nerozhodol. U nás úroveň komunálnej politiky spôsobili dôchodcovia. Oni chodia voliť. Potom mám život ovplyvňujú na hlavu padnutí a negramotní fešáci. Ako stojí v inštrukcií pre budúcich birmovancov, cit. mestský samozdat:"keď ukradneš väčšiu vec, musíš sa z toho vyspovedať"a potom sa lepí na prsty podľa teórie relativity.

   Príspevok je reakciou na "Jojo2"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Máš pravdu mali by niesť zodpovednosť všetci zúčastnení: Lietava, Žáková, Dlhopolček veď dúfam, že mestské zastupiteľstvo nebude mlčať sú to zástupcovia nás občanov.

   Príspevok je reakciou na "Jojo2"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Ukázalo sa koho ste volili. Kšeftárov bez hanby a ešte im nestačí a nadelia si odmenya Dvoran sa bude tvárit ako sa stará o mesto. Babky mu všetko odpustia lebo sa im postaví do cesty do kostola. Babky nevedia čo je internet tak im to je jedno. Nach si len má hlavne že je taký milučký.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Ja som si naozaj myslela, že doba takýchto praktík je už za nami a nikdy by som neverila, že sa to deje takto okato. Čakala by som asi väčšiu sofistikovanosť. Ako môžme od týchto ľudí očakávať, že robia niečo pre nás? Ako si vôbec dovolia predstúpiť a prikazovať nám platiť dane, keď sú schopní robiť tieto veci? Kde sa podela morálka a česť? Čím sa zapíšu do dejín nášho mesta? Web stránkou alebo brožúrkami? Každé voľby nás dostanú na tie isté sľuby o lepšej budúcnosti. A každé voľby im to zjeme aj s navijákom. Pred voľbami sľuby a po nich výhovorky. Som sklamaná z toho, kam smeruje naše mesto. Chcem, aby sa to vyšetrilo a chcem, aby sa vyvodila zodpovednosť. Musíme pomenovať všetkých, ktorí sú za to zodpovední.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Za akú stranu, hnutie je tam Žáková?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Prečítaj si PLUS 7 dní z 12.04.2012 pod názvom TRAFIKA, tam ti všetko vysvetlia. Je to parádne,, špinavosť, tak ako všetko okolo HZDS.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar
  KAT

  Tento štát sa tuneluje vo všetkych politických funkciách.Vo veci tunelovania eurofondov by orgány činné v trestnom konaní mali začat konať. Ale správna osoba to stopne na jeden telefonát. My všetci voliči sme len naivný degeši a pred volbami nas politici oklamú za dva týždne. Prežit a normalne zarobiť v tomto štate je z roka na rok horšie a horšie. Hlavne, že šikmookým a zahraničným firmam poskytujú stimuli. Domáci podnikatelia možu zamestnávat maximálne tak na dohodu ak nečerpali eurofondy. Prestáva ma to tu baviť. V tomto štáte je etika v riti. PROTEST !!!!!!!!!!!!!!! Som zhnusený ! Neznášam to tu ! Asi to tu zabalím!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.