Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

6. september 2012

Skládka Vlčie hory sa má rozširovať. Ľudia protestujú

Zo smetiska pri Pastuchove sa pravidelne šíri dym z častých požiarov a zápach. Plány investora naháňajú obyvateľom strach.

Skládka Vlčie hory sa má rozširovať. Ľudia protestujú

Pastuchovčania bijú na poplach. A nielen oni. K zástupu nespokojných sa pridávajú aj ľudia z okolitých dedín a Hlohovca. Dôvod? Vlastník skládky Vlčie hory plánuje zvýšiť kapacitu prevádzky. Investor zatiaľ našiel podporu aj u príslušných orgánov. Smetisko, ktoré je pravidelným zdrojom požiarov a zápachu, sa tak pre tunajších stáva ešte väčšou hrozbou. Miestni netaja hnev a sú presvedčení, že úradníci sa im otočili chrbtom. Rozhodli sa preto bojovať sami za seba.

Nemôžeme ani okno otvoriť

Skládku v katastri Hlohovca prevádzkuje spoločnosť Plastic People, ktorá sa, okrem iného, zameriava na zneškodňovanie nebezpečného odpadu. Ako ďalej uvádza na firemných stránkach, svojimi aktivitami chce vplývať na skvalitňovanie životného prostredia. Tunajší si však myslia opak. „Sú dni, kedy nemôžeme ani okno otvoriť,“ hovorí Štefan Huszár z Pastuchova ležiaceho neďaleko smetiska.

Toto majú dýchať moje deti?!

Fungovanie skládky sprevádzajú čoraz častejšie požiare. Okrem splodín horenia sa miestni obávajú aj iných nebezpečných emisií vo vzduchu a pôde. „Prisťahoval som sa z Bratislavy. V Pastuchove je väčší smrad ako tam!“ tvrdí ďalší. Neblahé dôsledky údajne postihujú aj okolie vrátane Hlohovca. „Pravidelne cítime nepríjemný zápach, akoby horeli umelé fľaše. Toto majú dýchať moje deti?!“ vyjadrila sa na búrlivom stretnutí s projektantmi zámeru Lívia Borčányová zo štvrte Pánska niva.

Plány vlastníka tunajších šokovali. Plastic People zamýšľa kapacitu smetiska, ktorá je momentálne 415 tisíc, zvýšiť o ďalších 264 tisíc metrov kubických. Nepokoje vyvoláva najmä fakt, že kapacita určená pre nebezpečný odpad má narásť o 21 tisíc kubíkov. Časť terajšieho úložiska chce spoločnosť zrekultivovať.

Postoj inštitúcií, ktoré hodnotili vplyv zámeru na životné prostredie, tunajších prekvapil. „Všetky oslovené úrady sú za, akurát obyvateľstvo celého regiónu je proti,“ konštatuje Huszár. Miestny aktivista považuje zámer za technicky dokonalý, avšak odtrhnutý od reality. Podľa ľudí totiž prevádzkovateľ potrebné nariadenia nedodržiava. Isté pochybenia dokonca pripustila aj spoluautorka zámeru Dagmar Hullová zo spoločnosti Enviconsult: „Môj názor je, že hutnenie skládky a prekrývanie inertným odpadom nie je také, ako by malo byť. Nie je to chyba technického riešenia, ale zádrheľ prevádzkovateľa.“ Dôsledky vidia tunajší najmä v početných požiaroch.

Projektant Ján Melúch investora bráni: „Podľa majiteľa z 95 percent nevznikajú tie požiare samovznietením, ale ich niekto založil.“ Ďalej dodáva, že nebezpečenstvo z priesakových kvapalín, vďaka izolačnej fólii a vrstve ílovitej zeminy, nehrozí. Miestni si o tom myslia svoje. „V noci tam vylievajú cisterny chemického odpadu do voľnej pôdy. Na vlastné oči som to videl!“ ozvalo sa z občianskych radov. Ľudia sa obávajú, že rozšírením smetiska sa situácia ešte zhorší.

Pre ilustráciu, hasiči tu len za ostatné tri roky zaznamenali 38 výjazdov. Rozpočet najviac zaťažil niekoľkodňový požiar počas minulej zimy. Ako uvádza poverený hovorca krajských hasičov Marián Bugár, náklady si vtedy vyžiadali 61 056 eur. Súhlas okresného riaditeľstva hasičského zboru preto ľudí zarazil. „Stanovisko je potrebné formulovať v polohe poukázania na možný problém, nie striktného nesúhlasu so správou o posúdení vplyvov,“ ozrejmuje hovorca. Takéto požiadavky konkrétne rieši až územné a stavebné konanie, ku ktorému sa budú úrady opäť vyjadrovať.

Počet dní, v ktorých zasahovali hasiči na skládke Vlčie hory

Podobný postoj zaujalo aj vedenie Hlohovca. Primátor Peter Dvoran, okrem potreby náhradnej výsadby drevín, so zámerom bez výhrad súhlasil. „Podľa našich doterajších informácií neboli v minulosti zaznamenané žiadne pripomienky k bežnej prevádzke skládky. Problémy boli len v prípade požiarov, ktoré riešil Obvodný úrad životného prostredia Trnava a polícia,“ uvádza Zuzana Nosková z oddelenia vnútornej správy. Radnica od 30.7. do 20.8.2012 zverejnila zámer na svojej webstránke a informačných tabuliach. „V tejto lehote nebolo doručené žiadne stanovisko.“ dodáva Nosková. Lívia Borčányová nesúhlasí: „Nie je pravda, že Hlohovčanom skládka neprekáža, boli len slabo informovaní.“

Zámer podporili aj inšpektori životného prostredia, ktorí na skládke počas nedávnej kontroly zistili nedostatky. Podľa Krajského úradu životného prostredia v Trnave, daná lokalita nezasahuje do chránených území a v blízkosti sa nenachádzajú ani žiadne prvky ochrany prírody a krajiny. Huszár oponuje: „Samotný zámer sa zmieňuje, že na mieste skládky hniezdil včelárik zlatý, druh národného významu.“

Odkedy horelo, kašlem

Ako ďalej uvádza, v závislosti od sily a smeru vetra môže byť ohrozená aj blízka chránená lokalita s výskytom rastliny európskeho významu poniklecu veľkokvetého. Rovnakému riziku sú vystavené aj neďaleké lesy. A nielen to. „Odkedy na skládke horelo, začalo ma dusiť. Odvtedy kašlem,“ sťažuje sa obyvateľka Pastuchova. Za pravdu jej dávajú aj štatistiky. Za ostatné roky počet úmrtí v dôsledku chorôb dýchacích ciest a nádorových ochorení v regióne stúpol.

Obyvatelia rozšírenie skládky zásadne odmietajú. Sú presvedčení, že by tak došlo k porušeniu ich ústavného práva na zdravé životné prostredie. Protest vyjadrili petíciou, pod ktorú sa podpísalo 1 056 ľudí nielen z Pastuchova, ale aj Merašíc, Dolných Otrokoviec, Dolného Trhovišťa a Koplotoviec. Domácich taktiež podporil starosta Pastuchova Ladislav Ištok. Samostatnú podpisovú akciu rozbehla v Hlohovci aj Lívia Borčányová, ktorá za 2 dni získala takmer 60 sympatizantov.

Nevzdáme sa. Budeme bojovať!

Stále nič nie je rozhodnuté. Momentálne prebieha ďalšie posudzovanie na envirorezorte. Najnovšie sa účastníkom konania stalo aj Občianske združenie Oko Pastuchova. Jeho zakladateľ Štefan Huszár v tom vidí veľkú šancu uspieť: „Nič sa neudeje za naším chrbtom, môžeme pripomienkovať všetky záležitosti a nevzdáme sa. Budeme bojovať!“

Pokúšali sme sa získať aj stanovisko vedenia spoločnosti Plastic People. Generálny riaditeľ Rudolf Kubalák, ani výkonný riaditeľ Matej Kubalák telefóny nezdvíhali a na zaslané otázky do uzávierky neodpovedali.

Verejné stretnutie občanov s projektantmi zámeru dobudovania areálu odpadového hospodárstva Vlčie hory Hlohovec.

Video: Štefan Huszár

Galéria k článku
Diskusia k článku (12)


Podobné témy
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Radnica reaguje na článok „Odpad na Vlčie hory voziť môžeme. Primátor zavádza.“

Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
U niektorých pacientov v Hlohovci dýchacie problémy neustupujú. Vyplynulo to z vyjadrení alergológa na verejnom prerokovaní o skládke.

Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Hlohovčania bojovali proti rozšíreniu smetiska Vlčie hory. Primátor odišiel venčiť psov.

Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Aktivisti apelujú: Príďte vyjadriť svoj názor k rozšíreniu smetiska!

Poženie Plastic People mesto pred súd?
Poženie Plastic People mesto pred súd?
Mesto už s ďalším rozšírením skládky nepočíta. Prevádzkovateľ sa zrejme bude domáhať náhrady škody.


Diskusia k článku (12 komentárov) »

12 komentárov


 1. gravatar

  Sú v tom veľké peniaze a lobby podnikateľov. Pozrite sa do Pezinka čo museli robiť aby skládku zastavili a to im pomáhal sám primátor. Ten náš ani nevie čo podpisuje, takže nedávam tomu veľkú nádej, že sa to podarí zastaviť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Musia si to všetci uvedomiť. Veď ide o zdravie nás všetkých.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  som sice "az z HC" ale plne podporujem Pastuchov. Vcera som isiel okolo a zdravo tam teda nesmrdelo :((. Pan primator by si mal ist tiez pricuchnut!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Za Dvorana rozhodujú iné nosy, takže si pričuchnúť nemusel. Predal nás rovnako ako parkovisko pred poliklinikou. Všetci čo ste volili Dvorana sa môžete hanbiť za svoju hlúposť. Nech tu napíše niekto, čo tento človek urobil pre mesto? Jednu jedinú vec, ktorú ako primátor s platom 4000 euro urobil pre ľudí?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Dnes bolo na zastupitelstve veselo, a pan primator verejne slubili, ze zorganizuju verejnu diskusiu aj so zastupcami plastic people. Tak som zvedavy, ci mu to pan velkomozny dovoli-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Bola som na zastupiteľstve,bolo.......Prosím, kto je ten pán veľkomožný, ktorý mu to má dovoliť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Pani Vierka, veď to vie každý. Je to pán V(eľkomožný), zemepán Hlohovca, bez ktorého súhlasu sa ani lístok na platane nepohne a slnko nad mestom nevyjde.

   Príspevok je reakciou na "VIERA BARDIOVSKÁ"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    A to nemyslíte vážne. Veď ste sa na svet Hlohovčania nenarodili, aby mestu Hlohovec zemepán v 21. storočí rozkazoval, aby mestu určoval, kedy slnko vyjde a súmrak zapadne. Veď ste slobodní ľudia, aj biblia tVám o tom hovorí. Iba, keď medzi Vami Hlohovčania boli judáši-udržbári, ktorí mu dopomohli k Vášmu šikanovaniu, lebo niektorí sú v tom majstri a popri ňom sa obohatili na úkor Vás a mestu. Najväčší nepriateľ človeka je strach. Viete, čo je to strach? Malé dievčatko ide do školy a prejde na druhú stranu, lebo na tej strane, po ktorej ide, idú deti, ktoré sa jej budú smiať....Po rokoch dievčatko dozrelo aj keď s bolesťami... Aj mesto tak dozrelo po 20 rokoch s bolesťami na zmenu, na krajší a radostný život pre všetkých, len sa musíte zbaviť strachu pred zemepánom a judášmi a začať znovu pracovať pre mesto, pre všetkých bez rozdielu. Vy ste Hlohovčania dovolili zemepánovi, aby rozhodoval, kedy sa platane pohnú? Ale tie platene nie sú zemepánove, ale Vaše, preto Vy musíte začať pracovať na tom, aby lístky platane sa pohli, kedy Vy obyvatelia mesta Hlohovec dáte na to súhlas. A možno ani gubernátor nevie, aký vplyv na počasie nad územím Hlohovca má zemepán.

    Príspevok je reakciou na "Občan"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Vybral som najmenšie zlo. Laco kandiduj na budúce aj ty.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Ked smetisko patrilo pod Zentivu bolo všetko OK, ale ako náhle sa zmenil majitel ten nezaváhal a začal ryžovať a voziť odpad aký tam dovtedy nebol! Skladka nebola vytvorená na komunálny odpad, ktorý teraz tvorý väčšinu skládky , taktiež pneumatiky čo sú tam a pri ceste hore k Pastuchovu pod stavebnou suťou je tekutý odpad, ktorý je cítiť ked idete po ceste, vo vinohrade ked tam strihajú alebo teraz oberajú vinič, ludia ani dýchať nemôžu. Já bývam v Pastuchove a chcem predať nehnuteľnosť a viete čo mi povedali z 3 realitiek nezávisle na sebe, že nemám šancu tu v tejto doline predať dom je to nepredajné, lebo síce les a okolie je romantické ale tie kopy smetia a zápach robí svoje. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum a skládka sa uzavrie a upraví tak že ju nebude ani vidieť ani cíťiť. Len neviem či podložie je bezpečné už pod tou skládkou ktorá teraz už existuje. Viackrát sa upozorňovali média, ale nikto nerobil asi kontrolu, lebo verejnosť nebola informovaná. občianka Pastuchov

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Nie je pravdou, že skládka nebola určená pre komunálny odpad. Keď sa skládka stavala, ako spoločná investícia mesta a Slovakofarmy, tak mala názov: STKO – skládka tuhého komunálneho odpadu. Bola tam vybudovaná aj triedička odpadov, úložné priestory pre TKO, aj oddelenie pre nebezpečné odpady a pod. Že sa to neskoršie všetko zvrtlo a možno sa aj nedodržiavajú technologické postupy pre skladovanie, navrhované pri projektovaní a výstavbe skládky, to je už iná kapitola.

   Príspevok je reakciou na "alena"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.