Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

17. september 2012

Hlohovčania: Skládka je časovaná bomba!

Smetisko Vlčie hory obyvateľov Hlohovca desí. Mobilizujú sa na protest.

Hlohovčania: Skládka je časovaná bomba!

Plány spoločnosti Plastic People, ktorá zamýšľa rozšíriť skládku Vlčie hory, pobúrili aj Hlohovčanov. Napätie sa stupňuje, obavy narastajú a ľudia vyčítajú vedeniu mesta laxný prístup k problému. Primátor Peter Dvoran sa bráni, že mu kompetencie zväzujú ruky. Pod tlakom občianskej nespokojnosti nakoniec prisľúbil verejné stretnutie s prevádzkovateľom.

Nie je to tak dávno, kedy sa v podobných súvislostiach hovorilo o Pezinku. Ľudia vyšli do ulíc a postavili sa proti plánom miestneho podnikateľa, ktorý vlastní smetisko v susedstve ich domovov. K protestujúcim sa pridal aj tamojší primátor Oliver Solga. Hlohovec je na tom inak. Peter Dvoran proti rozšíreniu skládky, ktorú pravidelne ratujú hasiči, zatiaľ žiadnu iniciatívu nevyvinul. Naopak, prvý muž mesta podpísal súhlasné stanovisko k zámeru.

Ľudia z okolitých obcí sa spojili a zahájili otvorený protest. S výnimkou lokálnej televízie zaznamenali napätú situáciu regionálne aj celoplošné médiá. O Vlčích horách sa opäť začalo hovoriť. Iniciatívy sa chopili aj Hlohovčania. Predzvesťou bola už augustová petícia, ktorú rozbehla Lívia Borčányová. Najnovšie sa obyvatelia postavili zoči-voči samotnému vedeniu mesta a žiadali, aby hájilo ich záujmy.

Miloslav Baránek z Pánskej nivy spochybnil postoj úradov, podľa ktorých je so smetiskom všetko v poriadku. „Vyzývam vedenie, aby zaujalo nové stanovisko,“ apeloval na ostatnom verejnom zasadnutí. Podľa Dvorana môže mesto vychádzať iba z podkladov od kompetentných orgánov. „Vyjadrujeme sa k predloženému projektu a pokiaľ je dobrý, niet tam čo dať,“ argumentoval primátor s tým, že voči investorovi nemá nijaké páky.

„Je vám úplne jedno, čo sa deje za našimi humnami,“ vytkol Dvoranovi Miro Kollár. V porovnaní s ostatnými obcami totiž zo strany mesta nezaznamenal ani náznak úprimnej snahy, aby skládka neohrozovala ľudí z okolia. Nesúhlas vyjadrila aj Edita Baránková. „Vytvárame časovanú bombu pre ďalšie generácie!“ uviedla a odvolala sa na programové vyhlásenie vlády, ktorá chce skládkovanie obmedziť. V súvislosti s rozšírením úložiska nebezpečného odpadu upozornila, že Hlohovec ani okolie takýto druh odpadu neprodukuje.

Primátor sa k predneseným argumentom nedokázal vyjadriť: „Nie som odborník. Keby sme sa rozprávali o ústrednom kúrení, mohol by som odpovedať fundovane, v tom som dobrý. Toto neviem.“ Pod tlakom nespokojnosti nakoniec prisľúbil verejné stretnutie s investorom.

Pozor! Miestni aktivisti chystajú proti rozširovaniu skládky ďalšiu petíciu. Ich snahou je zmobilizovať čo najširší okruh verejnosti. O pripravovanom proteste vás budeme informovať. 

Dotknuté orgány aj verejnosť sa môžu k aktuálnemu rozsahu hodnotenia Ministerstva životného prostredia SR k „Dobudovaniu areálu odpadového hospodárstva Vlčie Hory Hlohovec“ vyjadriť ešte do 25. septembra. 
Diskusia k článku (14)


Podobné témy
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Radnica reaguje na článok „Odpad na Vlčie hory voziť môžeme. Primátor zavádza.“

Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
U niektorých pacientov v Hlohovci dýchacie problémy neustupujú. Vyplynulo to z vyjadrení alergológa na verejnom prerokovaní o skládke.

Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Hlohovčania bojovali proti rozšíreniu smetiska Vlčie hory. Primátor odišiel venčiť psov.

Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Aktivisti apelujú: Príďte vyjadriť svoj názor k rozšíreniu smetiska!

Poženie Plastic People mesto pred súd?
Poženie Plastic People mesto pred súd?
Mesto už s ďalším rozšírením skládky nepočíta. Prevádzkovateľ sa zrejme bude domáhať náhrady škody.


Diskusia k článku (14 komentárov) »

14 komentárov


 1. gravatar

  Ked primator Hlohovca nieje "fundovany" v tejto veci ako sam povedal, preco sa neporadil s niekym pri podpise zameru rozsierenia skladky?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Primátor už určite dostal dobrú radu ako má rozhodnúť. Otázka by skôr mala znieť, že prečo Dvoran keď sa rozumie do kúrenia robí primátora? Jeho fundované rozhodnutia má každý možnosť vidieť na parkovisku pred poliklinikou. Teda prepytujem, poloklinikou. Sám priznal, že ani nevedel čo podpisuje. Načo je nám takýto primátor?

   Príspevok je reakciou na "Tabasco"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  mal by ist robit niekde na družstvo ked nevie čo podpisuje nedrži s občanmi ale spodnikatelmi čo niečo znamenaju a ma niečo s nich

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Ved viete všetko je to o peniazoch kto dá ten aj má v Hlohovci to tak funguje veď všetci vieme že náš primátor je tam len umelo nasadený a musí poslúchať druchých ktorý mu to tam vybavili tak to bolo aj to tak bude a sú viaceré takéto miesta v našich úradoch napríklad domová správa ...atď

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Tak už vieme, že je tu zemepán, ktorý sem prišiel ...... Povedz, kto sú tí druhí, ktorí mu to vybavili a je tam len umelo dosadený....... Pre nás ostatných, ktorí postupne spoznávame, hoci tu roky žijeme, ako to tu vlastne v Hlohovci roky funguje...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Pozrite si, prosím, kto je konateľom firmy a aké je prepojenie úradu životného prostredia v HC s firmou, ktorá pripomína Gomoru. :-)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Tak som sa prosím pozrel a mám pocit, že komolíš spolu niekoľko, iba zdanlivo súvisiacich, informácií. Konateľom firmy Plastic People, ktorá je majiteľom skládky odpadu a investorom plánovaného rozšírenia, je Rudolf Kubalák, Gunduličova 4, Bratislava. Vidíš tam nejakú súvislosť s OÚ ŽP TT, stále pracovisko Hc, ktoré má 4 pracovníkov. Ak narážaš na jedného z tých pracovníkov, tak ten nebol konateľom, ale zástupcom mesta Hc v dozornej rady firmy A.S.A. Hlohovec (do 9.12. 2010), kde je mesto Hc 50% vlastníkom. Táto firma zberá v meste Hc komunálny odpad, ale nevozí ho na skládku Vlčie Hory, ale na vlastnú skládku do TT (ak sa mýlim, oprav ma). Konateľom (jeden z dvoch) firmy A.S.A. je ako zástupca mesta Hc vedúci SOU Hc. Vysvetli mi teda konkrétne, to záhadné prepojenie. Alebo ten smajlík na konci znamená, že si robíš žarty. Poznámka: Všetky uvedené informácie sú z verejne dostupných zdrojov na internete.

   Príspevok je reakciou na "beba"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Ak kladieš tú otázku mne, tak odpovedám: Neviem. To nie je verejne dostupná informácia na internete a inak som po nej nepátral, lebo ma nezaujíma. Ale ak to Teba tak veľmi zaujíma, skús na to ísť podľa zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a možno sa dopátraš.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Vieš prečo vymenil BH a VaTS to sú ich ľudia ja som o tom vedel aj ostatný ako ho dali za primátor ako to bude nasledovať ktorých hneď vymenel a vedeli sa už aj mená kto to bude on o tom nerozhodoval musel tak spraviť mal takú dohodu mi s tým nič nespravíme len musíme dúfať že bude lepšie uvydíme ale komu.......

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Skládka nebezpečného odpadu na mieste, kde je každú chvíľu požiar, to je časovaná bomba pre obyvateľov mesta, okolitých obcí a tiež pre prírodu. Do protestnej akcie by sme sa mali zapojiť v čo najväčšom počte.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Co ste si zvolili to mate. :) To ze je to kurenar a robi sefa HC, to nic nieje, su aj horsie kombinacie (vid. posunovac Dzurinda). Skor by ma zaujimalo, komu sa upisal... Vplyvnych ludi je v HC dost.... (Vlcak a pod.) A na ludi, co s nim chodili pravidelne do Dublinu na pivec, ked nebol nic, zabudol.... Charakter to je ten nas primáš :)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Žasnem,keď sa dozvedám,že mesto vyváža domový a komunálny odpad do Trnavy. Fakt je to pravda ?Pamätám sa,keď sa skládka budovala a odovzdávala,v súčinnosti so Slovakofarmou / alebo už Zentivou?/,aká to bola sláva.No pamätám sa,že mala slúžiť aj Hlohovci.ČO sa teda udialo?Odpovie niekto zainteresovaný ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   To znamená, že nám občanom sa za komunálny odpad navyšuje cena za zbytočné dlhú dopravu na úložisko. To isté máme s pitnou vodou. Kupujeme ju od TAVOSu z Trnavy Pritom na území mestá máme dostatok studní s podstatne kvalitnejšou vodou. Je to o poslancoch ktorých sme si zvolili. Niektorí sú v mestskom zastupiteľstve už niekoľko volebných období. Vyrástli nám s nich pekné, riadne nenažraté hyeny. Viacerí sa vďaka nám voličom a platcom daní riadne nabalili.

   Príspevok je reakciou na "Sklmaný Hlohovčan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.