Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

2. október 2012

Zachránia zámok nórske fondy?

Mesto ide rokovať s neznámou firmou o dotácii na opravu zámku. Rozhodli o tom poslanci.

Zachránia zámok nórske fondy?

Finančná injekcia na záchranu zámku. S takouto možnosťou prišiel najnovšie Peter Dvoran. Peniaze z nórskych fondov má na opravu barokovej pamiatky získať spoločnosť, ktorej meno primátor neprezradil. Poplatky spojené s projektovou prípravou zaplatí mesto. Rozhodli o tom poslanci na svojom ostatnom zasadnutí.

Mestu sa už roky nedarí nájsť investora, ktorý by pamiatku prebudil opäť k životu. Odvážne plány niekoľkých záujemcov zlyhali na financiách. Získať eurofondy sa pokúšala aj samospráva, ktorá má objekt vo vlastníctve. Bezúspešne. Zámok naďalej chátra. Ľady sa pohli v lete tohto roku, kedy mesto opäť začalo ponúkať pamiatku prípadným záujemcom. Na výzvu zareagovala spoločnosť, ktorá prišla s možnosťou získať financie z nórskych fondov až do sumy 200 tisíc eur.

Som za každú korunu, ktorá sa tam investuje

„Som za každú korunu, ktorá sa tam investuje,“ vystúpil primátor. Ako uviedol, nešlo by o predaj ani prenájom, ale opravu. Nemenovaná firma má údajne veľkú šancu peniaze získať. Tie by v prvom rade išli na záchranu strechy, potom by nasledovala obnova kaplnky. Od mesta spoločnosť očakáva úhradu poplatkov za prípravnú dokumentáciu projektu.

Chlapci vyskúšajú, mesto zaplatí

Poslanci návrh uvítali. „V zámku prebieha neustála devastácia. Časti stropov sú už popadané,“ vyjadril sa hlavný architekt mesta Miloslav Drgoň. Novú možnosť ocenil aj Jozef Hviezdarek, ktorý k pamiatke spracovával statické posudky. Oliver Pestún však upozornil na riziko: „Prekáža mi, že máme garantovať poplatky. Chlapci vyskúšajú, neprejde to a mesto nakoniec všetko zaplatí.“ Šulekovský zástupca vychádzal z minuloročnej skúsenosti samosprávy s nemocnicou. V zásuvke vtedy skončil neúspešný projekt na jej modernizáciu za vyše 70 tisíc eur.     

Podľa primátora sú obavy neopodstatnené. Výsledkom ďalšieho stretnutia so sprostredkovateľom fondov má byť zmluva, o ktorej sa chystá poslancov informovať. Napriek tomu, že pred voľbami sa Dvoran hlásil k princípom transparentnosti, meno spoločnosti ostalo zatiaľ tajomstvom. Dotyčný subjekt si to vraj neželal. Zástupcovia občanov, okrem Pestúna, nakoniec s rozbehnutím spolupráce s inkognito firmou súhlasili.

Kliknutím na obrázok spustíte video

Galéria k článku
Diskusia k článku (24)


Podobné témy
Ekoučebňa na Hlohovskom zámku získala prestížnu cenu
Ekoučebňa na Hlohovskom zámku získala prestížnu cenu
Cenu odpadového hospodárstva získalo Občianske združenie Zámok Hlohovec.

Aktivisti zverejnili komunikáciu s mestom
Aktivisti zverejnili komunikáciu s mestom
Členovia OZ chceli v apríli odprezentovať výsledky svojej práce. Mesto ich podujatie na zámku stoplo.

Jarný tábor Cech malých remeselníkov sa vydaril
Jarný tábor Cech malých remeselníkov sa vydaril
Občianske združenie Zámok Hlohovec pripravilo pre deti jarný tábor plný zaujímavých aktivít.

Aktivisti o obnove zámku: Mesto nás ako partnera odmietlo
Aktivisti o obnove zámku: Mesto nás ako partnera odmietlo
Po nezhodách s mestom aktivisti na zámku končia. Idú zachraňovať kaštieľ v Chtelnici.

Vianoce na zámku si Hlohovčania tento rok neužijú
Vianoce na zámku si Hlohovčania tento rok neužijú
Tretí ročník obľúbeného podujatia mesto nepovolilo. O aktuálnej situácii sa rozhodli informovať aktivisti z Občianskeho združenia Zámok Hlohovec.


Diskusia k článku (24 komentárov) »

24 komentárov


 1. gravatar

  O čom ide náš primátor rokovať? Kúrenie je to posledné, čo zámok potrebuje.

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  „Som za každú korunu, ktorá sa tam investuje,“ vystúpil primátor. - tak nech dá aj zo svojho, jasné, že je rád za každé euro, pokým to nejde z jeho peňazí...

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  1. moznost: niekto ma uprimny zaujem dat zamok do poriadku a 200 000 je len zaciatok 2. moznost: klasicki "vybavovaci" europenazi, ktori maju kontakty, si nasli vhodny objekt, na ktory sa to da ziskat. som zvedavy, kolko z tych 200 000 realne skonci na zamku. a kolko to bude stat mesto. a preco je to vlastne taka "tajna" firma?

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  ... A čo sa stalo ,že to nekupuju kapustari ...Varga ,Sobotovič ???? ....či už maju svoje ukradnute peniaze dobre investovane ????

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  joe

  Nakoniec to vypáli ako v Senci! Nórske fondy sú prísne kontrolované a už len jedna jediná aj maličká chyba, ktorá sa urobí, bude mať za následok to, že sa peniaze budú musieť vrátiť! A zacvaká to mesto, teda my všetci daňoví poplatníci....

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Dá sa očakávať klasický HŔŔ scenár: Vyžmýchanie peňazí z mestskej pokladnice a úžitok žiadny. Smutné je to, že 22 gašparov, ktorí si hovoria Mestské zastupiteľstvo (sic!), s tým súhlasilo, pokývalo hlavami ako oslíci na jarmoku a dvihlo za ten pofidérny návrh ruky, bez toho, aby požadovalo jasné a otvorené informovanie občanov. Ako si ich po tom všetkom môžu občania vážiť?

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Treba začať zverejňovať tváre a hlasovania našich skvelých poslancov, aj s adresami a telefónnymi číslami. Nech im občania volajú a pýtajú sa.

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Kde je uverejnený zoznam poslancov aspoň s emailami a ich obvody aj s ulicami, ktoré tam patria?

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Ďakujem Vám.

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Nehorázna arogancia, ktorú zas predviedol Dvoran. V podstate verejne priznal, že je ovládaný súkromníkmi, ktorí určujú, ako sa bude narábať s peniazmi a majetkom. Je to oklamanie všetkých voličov, ktorým sľuboval transparentnosť. Nerozumiem, ako si môže vôbec dovoliť žiadať poslancov o povolenie rokovať s firmou o zámku a zatajiť všetkým jej názov. Nerozumiem, ako vôbec môžu poslanci niečo také povoliť. Je to obraz toho, ako si robia z verejného majetku a financií súkromnú firmu, kde určujú pravidlá oni sami. Podľa toho, ako to dopadlo v Senci, sú nórske fondy veľmi prísne kontrolované a keď to začína zatajovaním, môžme si domyslieť ako to skončí. Toto nie sú európske peniaze prideľované a kontrolované známymi na ministerstve. Nakoniec sa to všetko bude musieť vrátiť, ale všetci si potľapkajú po pleci, že veď to aj tak išlo na dobrú vec a zámok to potreboval. Naoko sa nič nestalo a všetci môžu byť spokojní. Presne pre takéto špekulácie je zámok v takom dezolátnom stave akom je. "Investori" a špekulanti nad ním poletujú ako supy nad mršinou, aby si uštipli aspoň posledné kúsočky, ktoré tam ešte zostali. Peniaze skončia v rôznych posudkoch, štúdiách, projektoch a zámok reálne uvidí iba zlomok. No a primátor si bez hanby pripíše ďalší bodík k dobru pred nasledujúcimi voľbami a tí, čo do toho nevidia mu to zjedia aj s navijákom.

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  posudky-projekty....zaujímavé je vedieť, kto ich vypracovával a ...kto teda vlastne už veľmi slušne zarobil.

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Tak urcite pojde o nejaku kapusto-vargovsku firmu. Primator sa nejako netaji sympatiami s tymito skupinami. NIeje problem ho stretnut na obede s Krajcovicom. Je to hnusne ked 1.muz mesta sa kamosi s ludmi ktory znicili vsetky restiky v Hlohovci, podpalili Jaster tuturovy, vyhrazaju sa mnohym obchodnikom. Ludia sa ich "boja", a pritom zvolia ich cloveka za primatora. Myslite si ze normalny clovek s tym nic nemoze? Ale moze pri volbach zvolit ludi ktory vytlacia tych starych komunistov co su stale v zastupitelstve a za primatora cloveka ktory bude hajit zaujmi obcanov a nie zopar mafianskych zbohatlikov ktory sa teraz maju ako prasce v zite, aj ked mnoho obcanov ma existencne problemi. Rozpredaj Hlohovca sa zacina. Dufajme ze nieco zostane:))

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Ľudia takýmto spôsobom a systémom ten zámok nebude nykdi zrekonstruovany,nakoniec to skončí tak že sa nakoniec sám zosype a Hlohovec nebude mat ani ten chátrajúci zámok ktorí ma. nie že je pýchou Hlohovca ale hanbou Hlohovca. Ten zámok ma bohatú históriu ktorú by mohli závidieť Ine zámky a hrady na Slovensku.Kym ony budú čakať kým nájdu neakeho investora zostanú stať už iba hole mury, aj tak keď nájdu investora sa iba pekne niekto nabalí a postaví si novu vilu ,kúpi nove auto a budú sa mat ako prasce v žite. Viem že sa to ľahko hovorí lepšie povedané píše, zoberme to do vlastných rúk keby len každý Hlohovčan keď prispel neakym tým eurom mame tu veľa firiem ktoré by mohli prispieť sponzoring alebo 2% s dani,na okolí Hlohovca je veľa iných firiem napr:klampiary,kurenari,murarske firmy,vyroba plastových okien a mnoho ďalších mohol by som ich menovať minimálne pol dna. Máme tu veľa odborníkov na svoje remeslo ktorý bi mohli čí už neakymi zľavami neakimi darmi prispieť pomôcť na obnovu nášho zámku ,takisto prácne sily nenašiel by si každý z náš raz mesačné jednu sobotu voľnu ktorú by venoval prace a prišiel pomôcť pri prácach každý človek ovláda neaku inú pracú každý je v niečom najlepší čo mu ide čomu sa rozumie. Poviem príklad je moc ak by človek daroval trebarz nejaké 2 éčka mesačné človek keď si to zráta koľko je len obivatelov v Hlohovci a vyráta si to sú to celkom pekne sumy viem neprispeje každý človek pretože sociálna situaci je mizerná nie je prace ľudia nemajú peniaze, ale zároveň sú tu ľudia ktorý môžu dať aj viacej ako 2 éčka dajú 10 ecek zaplatia za 5 ľudí verte mi mame tu veľa ľudí ktorý bi prispeli na obnovu nie takýmto systémom čakať kým nájdu investora. Človek sa musí nad tým zamisiliet. Mame tu aj historikov ktorí sa tomu rozumia takisto aj projekty vypracovať len sa treba toho chytiť a musíme to zobrať do vlastných rúk a postaviť sa tomu.Ludia neboli by ste radi ak by ste v nedeľu šli so svojimi deťmi naprechadzku poprechádzať sa po zámockom parku a navštíviť zámok dať si kávičku v zámockej kaviarne nebolo bi to super geniálne prostredie spoza chrbta na vás dýcha veľký kus histórie. Keď ľudia chcú všetko sa dá len ako vravím treba chcieť a postaviť sa k tomu. pozrite sa nato Rómovia v jednej nemenovanej obci si svojpomocne postavil kostol vyzbierali na realizáciu kostola a kostol stoji splna vsetki požiadavky ktoré ma mat takisto spĺňajú revízne správy takisto im to aj statik schválil a vcom to je že treba chcieť a chytiť sa toho.

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  prec s dvoranom a jeho komplicmi,hamba

  Hodnotenie (-100%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.