Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

8. január 2013

Poplatná kontrola alebo zlodejina?

Kontrola v slobodárni odhalila pochybné praktiky. Milan Domaracký hovorí o tendenčnosti, Oliver Pestún o zlodejine.

Poplatná kontrola alebo zlodejina?

Hlavný kontrolór si posvietil na slobodáreň. Ján Kozák preklepol všetky dostupné doklady a zistil, že v predošlých rokoch (2010-2011) zariadenie nefungovalo v medziach zákona. Zdá sa, že klebety o zvláštnych praktikách v ubytovni, ktoré sa už dávno šírili po Hlohovci, neboli až tak ďaleko od pravdy.

Neexistovali žiadne smernice

Slobodáreň pri stanici, ktorá patrí pod bytový podnik, primárne slúžila ako zazmluvnená ubytovňa pre profesionálnych vojakov. V spomínanom čase šéfoval zodpovednej mestskej firme Milan Domaracký. Príslušníci pred štyrmi rokmi začali dostávať od armády príspevok na bývanie podľa vlastného výberu. Časť z nich uprednostnila prenájmy v bytoch a domoch. Zariadenie však pôvodný prevádzkový poriadok neaktualizovalo. „V podstate od roku 2009 neexistovali žiadne smernice, ktoré by ubytovanie na slobodárni riešili,“ uvádza v správe Kozák, ktorý zistil, že prevádzka dokonca nezaviedla ani knihu dlhodobo ubytovaných hostí.

Kozák preveril i zoznamy krátkodobých klientov. Odhalil, že ich počet v roku 2011 stúpol oproti predošlému zhruba o 80 percent. Zarážajúci je i mnohonásobný rozdiel v porovnaní s uplynulým rokom, keď už prevádzka fungovala výlučne pod novým vedením.

Podľa knihy ubytovaných na krátkodobé ubytovanie bolo zistené:

- v roku 2010 bolo zaevidovaných 87 klientov s prenocovaním 116 nocí

- v roku 2011 bolo zaevidovaných 141 klientov s prenocovaním 205 nocí

- v roku 2012 (do 1.9.2012) bolo zaevidovaných 887 klientov s prenocovaním 2 590 nocí

Prehľad odvedených tržieb v hotovosti:

rok 2009                                       32 891,56 €

rok 2010                                       48 111,90 €

rok 2011                                       90 593,42 €

rok 2012 (do 30.6.2012)            68 229,30 €


Všetko nasvedčuje tomu, že kompetentní neviedli evidenciu o ubytovaných tak, ako mali. Navyše, Kozák zistil i vážne porušenie zákona o účtovníctve, a preto nemohol objektívne preveriť tržby. V minulosti sa totiž pri hotovostných platbách v slobodárni neunúvali ani s vydávaním príjmových dokladov.   

Určite ľudský faktor zohráva nejakú úlohu

„Je to tendenčné!“ ohradil sa voči kontrole Milan Domaracký, ktorého zastihlo odvolanie z vedúcej funkcie v priebehu roka 2011. „Určite ľudský faktor zohráva nejakú úlohu a negatívnu úlohu aj v tomto prípade. Len bohužiaľ, ten človek už nie je medzi nami a nemá možnosť sa vyjadriť,“ pripustil s odvolaním sa na niekdajšieho pracovníka ubytovne, ktorý je už po smrti. Podľa neho je možné, že k niektorým materiálom sa kontrolór nedostal.

Vyjadril sa, že vtedajší pokles spôsobil odchod vojakov. Tí si našli iné bývanie a rodiny s deťmi v zariadení nechceli. Údajne, aby členov armády, ktorí tam ostali, po službe nerušili. Za nárastom klientov v ostatnom období vidí Domaracký i opätovný záujem vojakov o ubytovňu.

Obyčajná zlodejina!

„Je to obyčajná zlodejina!“ nedával si servítku pred ústa Oliver Pestún. Poslanec je presvedčený, že niekto na úkor mesta z ubytovacích služieb načierno profitoval. Prácu kontrolóra ocenil, v opatreniach mu však chýbalo trestné oznámenie.

„Za tým, čo som napísal, si stojím,“ vyjadril sa Kozák a dodal, že v slobodárni zlyhala vnútorná finančná kontrola podniku, ktorý to mohol odhaliť.
Diskusia k článku (18)


Podobné témy
Až 90% domácností dostane naspäť preplatok
Až 90% domácností dostane naspäť preplatok
Vyplynulo to z vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytov za rok 2014, ktoré v uplynulých dňoch doručilo do hlohovských domácností Bytové hospodárstvo.

Bytové reaguje na nespokojnosť stanoviskom
Bytové reaguje na nespokojnosť stanoviskom
Hlohovčania sa búria proti vysokým nedoplatkom. Bytové hospodárstvo prišlo s oficiálnym vyjadrením.

Vyúčtovanie sa vlastníkom bytov nepozdáva
Vyúčtovanie sa vlastníkom bytov nepozdáva
Viacerí obyvatelia sú nemilo prekvapení. Vyúčtovanie bytového podniku sa im zdá privysoké.

Mestský strašiak dostane novú fasádu
Mestský strašiak dostane novú fasádu
Dom služieb čaká rekonštrukcia. Podnikateľom hrozil poplatok za reklamné stojany, ktorý mohol dosiahnuť i desiatky eur.

Šéf bytového podniku prišiel o miesto
Šéf bytového podniku prišiel o miesto
Odvolanie Milana Domarackého prebehlo bez diskusie. Primátor rozpravu nepripustil.


Diskusia k článku (18 komentárov) »

18 komentárov


 1. gravatar

  Akože nebolo podané trestné oznámenie? To sú aké maniere? Keby som toto urobil svojmu zamestnávateľovi, tak bez pardonu výpoveď a trestná zodpovednosť. Ako chcete od ľudí aby dodržiavali zákony a pokutujete ich, keď vám pred nosom kradnú a nechávate to tak? Hanba a špinavosť najhrubšieho zrna. Kedy konečne začnete dávať tieto špinavosti a zlodejiny na políciu?

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Trestné oznámenia netreba.Tu išlo iba odstrániť už nechcených z dobrých flekov a dosadiť svojich.Keby boli podané trestné oznámenia,mohlo by sa to ujať a po zmene buď volbami, alebo odstúpením pod tlakom verejnosti,by mohol do trestného oznámenia padnúť aj on - hoci aj primátor.Primátor ako štatutár nekonal,nepodal žiadne trestné oznámenia.Stačilo, že kontrolór nechcených odrovnal,jemu dal primátor odmenu z našich peňazí,nie zo svojich a tým to haslo.Poslanci to ešte odsúhlasili.Lenže štatutár - tu primátor má výsledky kontrol a nekoná,čiže trestne zodpovedný je aj on.

   Príspevok je reakciou na "Občan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Presne tak. Kazdy na kazdeho nieco vie a vsetci maju za usami. Preto sa nedavali trestne oznamenia vo frastackej skolke, ani ked sa kradlo na matrike a ani na slobodarni sa nebude. Este by sa chcel niekto za to pomstit a nik nebude riskovat tu spinu, co by sa potom vyliala.

    Príspevok je reakciou na "Ad občan"

    Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Mať rád Hlohovec, nie je hriech. ,,Že Milanko"? Ani kradnúť nie je hriech? Veď ľudia zabudnú a odpustia. Koľko ľudí prišlo v bývalom Mieri o prácu aj tam kradol Milanko. To by sme mali primátora!!!!!

   Príspevok je reakciou na "Občan"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Skoda, ze sa nestal primatorom. To by bolo zlyhani ludskeho faktoru, az by tu zostala cierna diera.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Všetko proti Milanovi je tendenčné :-) Aj voľby boli určite tendenčné :-)))

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  dufam ze ziadny domoracky, sobotovic .........atd. uz nebudu nikdy viac sediet v ziadnej mestkej organizacii .... dufam ze sa ludia pri volbach trosku zobudia !!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Nie,nezobudia.KDHáci spia úspešne už 2000 rokov. Stádo je pokojné a vrchnosť spokojná,tak načo robiť rozruch nejakými zmenami. Dôchodci sú výnosným artiklom,sľuby nič nestoja a tí ostatni sú kričiaci zúfalci.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Smernice existovali ale tie Milánkove :)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Milanko sa nám pretŕča pri každej príležitosti.Chce kandidovať do VUC a vraj chce ukončiť svoju politickú kariéru ako primátor,čo sa mu nepodarilo pri posledných voľbách,pretože sa dostal do nemilosti Ivka.Dnes však sa vraj ich vzťahy zlepšujú. Ak milanka odvolali z predchádzajúcej funkcie konateľa byt.hospodárstva,bolo to iba kvôli fleku,alebo prišlo sa k nekalým jeho praktikám ?Ak poslaný kontrolór našiel závažne nedostatky až trestného charakteru,prečo štatutár nekonal a nekoná ?Veď vraj on na neho poslal kontrolu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Do ktorej strany prebehol?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Ako to že ak sa nájde nedostatok pri kontrole nič sa nedeje ,potom kontrolor je zbytočný

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   pozrite sa kto je vlastne mestský kontrolór, vojak s výsluhovým dôchodkom, ktorý za nemalé mesačné "euráčiky" šetrí susedské spory a poslúcha primátora, pozri kauza riaditeľka materskej školy a vtedajší zástupca primátora-teraz už šéfko

   Príspevok je reakciou na "Balu"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Veď sme v Hlohovci,nie ? Nedeje sa nič za stav NsP,byt.hospodárstva - tam sa vraj za ubytovanie v slobodárni oproti stanice platilo na keš,bez dokladov,platí sa právnicka firma,robia sa audity,generely - vďaka tomu sa doprava rapídne "zlepšila".Peniaze miznú, v meste výsledok nevidieť. Firma Plastic people nám na posmech zaželá všetko dobre - myslia asi viac smogu,dymu, jedov - to nám prajú a vďaka slepým,hluchým a nemým Hlohovčanom nám to aj prinesú, možno aj zo zahraničia.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Pridte sa niekedy pozriet na futbal do Sulekova.Ako sa pan Domoracky sprava.IQ hupacieho koníka? To ani zdaleka!Prec s takou spinou z HC

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.