Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

18. marec 2013

Dobrovoľníci upracú okolie. Pridajte sa!

Okolie mesta sa topí v odpadkoch. Tak neváhajte, pridajte sa k aktivistom a príďte to zmeniť!

Dobrovoľníci upracú okolie. Pridajte sa!

Okolie Hlohovca bez odpadkov. Tak znie názov občianskej iniciatívy, ktorej nie je ľahostajná znečistená príroda v blízkosti mesta. K aktivite chcú dobrovoľníci podnietiť čo najviac Hlohovčanov.

Už majú toho dosť
„Táto iniciatíva je organizovaná skupinou mladých ľudí, ktorí už majú dosť toho, ako to v okolí mesta vyzerá,“ hovorí jeden z aktivistov Patrik Moravčík. „Všade sú kopy odpadkov, ktoré buď privial vietor z mesta, alebo ich tam nanosili arogantní ľudia,“ dodáva. Po zime je pohľad, ktorý sa naskytá na okolie Hlohovca ešte nekompromisnejší.

Dobrovoľníci sa preto rozhodli usporiadať niekoľko akcií s cieľom nelichotivú situáciu zmeniť. Pri každej z nich vyčistia konkrétnu lokalitu. „Chceme sa zamerať na oblasti mimo mesta, ako je okolie Váhu, priľahlé lúky a lesy,“ pokračuje Patrik. Na brigády sa posnažia zabezpečiť i potrebné kontajnery, vrecia  a odvoz odpadu. Touto cestou vyzývajú aj ostatných, ktorým nie je príroda ľahostajná, aby priložili ruku k dielu.

Šancu podporiť dobrú vec máte už túto sobotu (23. marca). Prvá zo série plánovaných akcií sa zameria na priestor medzi cestným a železničným mostom na oboch brehoch Váhu. Na hlohovskej strane pôjde najmä o menšiu oblasť popri rieke a park na Dilongovej ulici. Na opačnom brehu sa dobrovoľníci zamerajú na rozsiahlejšiu a viac znečistenú oblasť.

Všade sa povaľujú smeti
„Odkedy sa postavilo Tesco, všade sa povaľujú plastové obaly, fľaše a rôzne iné smeti, ktoré vietor rozfúkal až k Váhu,“ ozrejmuje dobrovoľník. Či je na príčine hypermarket, alebo samotní  zákazníci, ťažko povedať. Aktivisti sú však presvedčení, že tento odpad treba upratať skôr, ako skončí v rieke. Na brigádu zabezpečia dva kontajnery. Jeden umiestnia na šulekovskej strane pri hrádzi na úrovni Tesca. Druhý bude na opačnom brehu pri cestnom moste.  

Vítaný je každý, kto chce pomôcť
Zraz dobrovoľníkov je o 10:00 hod. pri štadióne Slovan, kde budú pripravené i vrecia. Odtiaľ začnú postupovať k cestnému mostu a potom sa presunú na šulekovskú stranu. „Pripojiť sa môže hocikto i v priebehu dňa. Vítaný je každý, kto chce pomôcť,“ dodáva aktivista.Diskusia k článku (22)Diskusia k článku (22 komentárov) »

22 komentárov


 1. gravatar

  Huráááá, už sa teším, dúfam, že dovtedy bude teplúčko.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Aj my Frastacania organizujeme na 23.3. brigadu (Frastacke noviny c. 5). Zraz 10:00 pred stadionom Slovana. Tesime sa, ze nas je viac. Koniec koncov, vsetci sme Frastacania.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Politický sa neangažujem . Nechcem byť nikde zaškatuľkovaný, t.j. neprišiel by som, ani keby brigádu organizovala SNS, ktorú volím. Prídem na brigádu pri inej, neutrálnej príležitosti. napr., keď to bude organizovať VM, alebo mestský, či okresný odbor životného prostredia . Dajte tam kameru, aby bolo vidieť kto špiní lokalitu a ten nech upratovanie zaplatí napr. ľudom na aktivačných prácach.

   Príspevok je reakciou na "lokalpatriot"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Co ma politika s upratovanim? Ved toto mesto je najviac zaspinene prave od nej. Ked nechces prilozit ruku k dielu a spojit sa pre spravnu vec, tak aspon nehan snahu inych, ktori bez postrannych umyslov chcu pomoct tomuto mestu. Inak ked clovek nechce, dokaze si najst milion vyhovoriek, preco sa to neda. A to je aj tvoj pripad.

    Príspevok je reakciou na "kuko"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Kuko,už si počul,aby odbory život.prostredia v Hlohovci,alebo i samotné mesto ,myslím jeho dobre odmeńované vedenie, niečo v tomto smere urobili?Prečo aj,veď odmeny už majú isté aj za tento rok.Pritom by stačilo trochu iniciatívy,vyzvať v mestskom rozhlase občanov,firmy,osloviť vedenia škôl / myslím že nič by sa nestalo keby aj školopovinné deti zbierali odpad z trávnikov,v okolí škôl a podobne - deti treba k poriadku vychovávať od malička/ .Miesto neustáleho ničenia život.prostredia v Hlohovci by bolo vhodné aby aj mestskí páni ukázali,že nie sú iba likvidátori toho,čo tu bolo vybudované pod vedením p.Snopku.

    Príspevok je reakciou na "kuko"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Kuko,nemusíš sa škatuľkovať.Brigádovať môžeš i sám,event.môžeš zorganizovať nejakú akciu,pozvať známych,priateľov a niečo dobre urobiť.To nemá nič spoločné s politikou. Vlani sa dal j primátor odfotiť ako že z brigády.

    Príspevok je reakciou na "kuko"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Vážené Hlohovecko. Volím si túto formu otvoreného listu, ako reakciu na skvelú iniciatívu „upratuj a pridaj sa!“. Oslovujem Vás s prosbou o pomoc, či by sa nedal tento spoločný event, ktorý je navrhnutý v článku, jemne vylepšiť a dať mu širší rozmer! Bolo by skvelé, keby presiahol individuálnu akciu a stal sa silnejšou inšpiráciou pre všetkých Hlohovčanov (nie len!). Navrhujem: vyzbierané smeti na „určitú (konsenzus)“ dobu vystaviť na pešej zóne s prispením a odobrením nášho zastupiteľstva a zároveň týmto požiadať primátora o spoluprácu a príhovor, od čoho očakávam náležitú medializáciu. Zámerom: je využiť úctyhodnú prácu dobrovoľníkov (ideálne aj pracovníkov aktivačných prác) aj na edukáciu nás všetkých.. Verím, že príhovor primátora alebo iných na tejto „vernisáži“ by mal motivujúci efekt v zmysle: „nie je zmyslom upratovať, ale nerobiť neporiadok!“ V apatii a všeobecnej občianskej frustrácii, s ktorou sa väčšina borí, by bolo inšpiratívne postupne uchopiť náš spoločný životný priestor a začať ho aj reálne formovať a nie len pasívne prijímať to, s čím mnohokrát nie sme a nemôžeme byť spokojní.. Chcem sa s najlepšími úmyslami spýtať, kto stojí za iniciatívou a zároveň ponúknuť svoj čas, do služieb dobrej veci.. S úctou Juraj Garaj

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  škoda, nedobrý dátum. máme brigádu na štrkoviskách v Leopoldove, Maduniciach , Drahovciach a na brehu Vážskeho kanála. snáď v druhom kole, ale tak nech počasie vyjde a nech sú ľudia spokojný, že sa dobrá vec podarila.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  naco kontajneri?vrecia s odpadom nanosit do mu

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  to je vsetko od Tesca ten bordel.chodim tade kazdy den.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Brigáda bola,Zišlo sa tam asi 5O dobrovolníkov,teší hlavne to,že prevažne mladých,až veľmi mladých ľudí.Boli to skupiny asi okolo p.Moravčíka a okolo Fraštačanov.V družnej atmosfére vyčistili od obrovského množstva odpadu priestory od železničného mosta až po bývalý starý most pri zám.záhrade.Vďaka p.Šiškovi bolo dosť vriec,kontajner aj prie - bežný odvoz bordelu,ktorí spôsobili a spôsobujú arogantní,neslušní a málo vychovaní občania.Kto neverí,plný kontajner stojí pod cestným mostom,môžete sa presvedčiť,čo sa pozbieralo.Na brigáde neboli žiadne politické agitačné reči ani sa nemodlilo,ale praco - valo.Nebola tam ani všade zbytočne prítomná HCTV ,ktorá však ani nikomu nechýbala, keďže vieme,že tá plní dôležitejšie funkcie a úlohy / hlavne obhajoby neobhájitelného/. Na brigáde bolo vidieť ľudí zapálených,ktorí to nerobili pre televízne kamery,ani sa nechceli pretŕčať pred obecenstvom,ako to robí jeden p.poslanec / ten tu nebol ,našťastie, lebo by ľuďom asi odpadla chuť niečo robiť / Vidieť,že v Hlohovci je dosť slušných ľudí,opakujem,teší,že hlavne mladých,ktorým nie je ľahostajný stav Hlohovca,ale sú tu aj ľudia ktorí to dokážu zorganizovať / takí by mali viesť aj mestské organizácie,ktoré sa starajú,event.by sa mali starať o vzhľad mesta a zelene/ Úplne tu absentuje mesto,ktoré by malo podobné akcie propagovať aj v mestskom rozhlase,navodiť atmosféru,že ľudia radi prídu.Táto akcia dokazuje,že mladí chcú / aj niektorí starší /.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Brigáda pokračovala aj na pravom brehu Váhu. Bože,toho bordelu,čo tam bolo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Tí ktorí sa neradi zúčastňujú takých organizovných akcií,môžu pokračovať,podľa nich akože bez politiky.Dobrý tip . od železničného mostu po Peter, cirkevníci môžu pod schod mi smerom k novej fare a kostolíku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Veľa špiny od slušných hlohovčanov / zbavujúcich sa svojho odpadu/ je aj na Zábraní, smerom k železničnému podchodu a pozdĺž železničnej trate smerom k mostu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  DNES som osobne videl ako krmili kačice starým chlebom v igelitke, po návrate po tej iste ceste tam nechali 3 igelitky, tak tomu hovorím ozaj demencia. pritom to neboli ani deti, ani mladí, ale DOSPELÍ ľudia s deťmi!!! tak ked tu bude na Sk a extra v HC takáto sedlač nemá význam nič!!! 1000 eur pokuty bych im za to dal!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Zaviest povinne brigady (rozumej zber bordelu) pre zakladne a stredne skoly dvakrat rocne (jar, leto). Treba podchytit uz mladez, neviem, ci maju environmentalnu vychovu, ale nech vidia na vlastne oci a nech si aj ohmataju ten bordel.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  To je veľmi pekné, ale bola by som zvedavá, čo robia ľudia, ktorí berú aktivačný príspevok z úradu práce??? Zase nič a dávajú im peniaze zadarmo???

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Sme zvedaví,ako sa prejaví k čistejšiemu hlohovcu MÚ.Nie k už prebehnutej akcii,ale do ďalších dní.Pasivitou,preń tak typickou ?Ako sa prejavia školy ?Pasivitou ?Ako ostatné rôzne spolky,kluby ?Pasivitou ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.