Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

29. máj 2013

Vyúčtovanie sa vlastníkom bytov nepozdáva

Viacerí obyvatelia sú nemilo prekvapení. Vyúčtovanie bytového podniku sa im zdá privysoké.

Vyúčtovanie sa vlastníkom bytov nepozdáva

V týchto dňoch doručuje Bytové hospodárstvo v Hlohovci vyúčtovanie za uplynulý rok. Viacerí Hlohovčania sa sťažujú na vysoké nedoplatky. Tvrdia, že oproti predošlému obdobiu rapídne stúpli. Podľa šéfa podniku vyúčtovanie ovplyvnilo viacero faktorov. Okrem iného i vyššia cena za nákup tepla a vody. Niektorí obyvatelia za tým vidia lobing zatepľovacích firiem.  

Bytové hospodárstvo v Hlohovci spravuje 2 800 bytov. Poplatky za služby spojené s ich užívaním hradia vlastníci zálohovými mesačnými platbami. Do 31. mája im podnik v zmysle zákona vystaví a doručí vyúčtovanie za uplynulý rok. To zahŕňa všetky položky počnúc dodávkou vody, teplom za jej ohrev, samotným vykurovaním, ako i napríklad poplatok za dažďovú vodu.

Zvažujem podnet na SOI

Terajšie vyúčtovanie sa však mnohým nepozdáva a ihneď rozprúdilo búrlivú debatu. „Každý rok sme mali pomerne vysoký preplatok, teraz, pri rovnakých pomeroch, zrazu rovnaký nedoplatok,“ sťažuje sa Stano. Podobne sú na tom i ostatní. „S tým vyúčtovaním nebude všetko v poriadku,“ myslí si čitateľka. „Ja zvažujem podnet na SOI,“ píše ďalší.

Konateľ mestskej spoločnosti Peter Ulík argumentuje tým, že výslednú čiastku ovplyvňuje viacero aspektov. Jedným z nich sú i ceny za nákup tepla z Jaslovských Bohuníc, ako i vody, ktoré v porovnaní s predošlým obdobím mierne stúpli. „Druhým faktom je, že od roku 2006 sa nerobili žiadne úpravy v zálohových platbách vlastníkov jednotlivých bytov,“ ozrejmuje konateľ.   

Do značnej miery sa na výslednej čiastke podpisuje samotná spotreba. Ako ďalej uvádza Ulík, tá je u jednotlivých vlastníkov rôzna: „ Niektorí majú 300 až 400-eurové preplatky, iní nedoplatok na úrovni 200-300 eur.“ K nedoplatkom môže dochádzať i v dôsledku nízkeho nastavenia záloh. Napríklad, ak vlastník prenajíma byt 3 až 4-člennej rodine a mesačné platby mal predpísané na jednu osobu.

Máme predpísanú maximálnu cenu

Podľa konateľa k štandardným položkám žiadne iné formy poplatkov nepribudli. Čo sa týka ceny, podnik má jasne stanovené pravidlá: „Keďže sme regulovaný subjekt, máme predpísanú maximálnu cenu určenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorú prekročiť nemôžeme.“ Nedoplatky za uplynulý rok predstavujú 72 tisíc a preplatky 298 tisíc eur. Výška nedoplatkov sa prejavila zhruba u 20 percent z celkového počtu bytov, čo je viac ako v predošlom roku.      

Obyvateľom sa zdá vyúčtovanie neprehľadné. Tabuľky s množstvom položiek a koeficientov považujú za nezrozumiteľné. Tvrdia, že pri porovnávaní dokonca zistili rôzne ceny za kubík studenej vody či za teplo i v rámci bytov jedného vchodu. Ulík takúto možnosť vylučuje. Vo vzťahu ku všetkým klientom spoločnosť narába s jednotkovými cenami tak, ako ich odsúhlasil URSO. V prípade pochybností je preto najlepšie, aby sa ľudia obrátili priamo na podnik. „Chodia k nám aj osobne a dajú si vysvetliť, v čom je problém. Niektorí  si už navýšili i mesačné platby,“ dodáva Ulík.

Nikomu som žiadne zateplenie nevnútil

Časť vlastníkov dokonca vidí za mastnými nedoplatkami istú formu nátlaku. Sú presvedčení, že stavebné firmy lobujú u bytového hospodárstva, aby sa zateplilo, z čoho má údajne profitovať i mestský podnik. Konateľ však takýto motív rázne popiera: „Za celú dobu, čo som tu, som nikomu žiadne zateplenie nevnútil. Je to slobodná vôľa každého jedného vlastníka bytu.“

Pravdou však je, že skeptickí sú aj vlastníci zateplených bytoviek. Tvrdia, že sľubované úspory zatiaľ nepocítili a poukazujú iba na estetický efekt. Podľa Ulíka je zateplenie iba jedným z opatrení slúžiacich pre energetické zhodnotenie celého objektu. To si však mnohí ľudia neuvedomujú. „Treba podniknúť ešte ďalšie kroky. Minimálne vymeniť v celom dome na všetkých vykurovacích telesách pôvodné ventily za termostatické a termoregulačné hlavice a vyregulovať celú hydraulickú sústavu,“ dodal konateľ Bytového hospodárstva v Hlohovci.        Článok bol zobrazený 10893x
Diskusia k článku (46)


Podobné témy
Až 90% domácností dostane naspäť preplatok
Až 90% domácností dostane naspäť preplatok
Vyplynulo to z vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytov za rok 2014, ktoré v uplynulých dňoch doručilo do hlohovských domácností Bytové hospodárstvo.

Bytové reaguje na nespokojnosť stanoviskom
Bytové reaguje na nespokojnosť stanoviskom
Hlohovčania sa búria proti vysokým nedoplatkom. Bytové hospodárstvo prišlo s oficiálnym vyjadrením.

Mestský strašiak dostane novú fasádu
Mestský strašiak dostane novú fasádu
Dom služieb čaká rekonštrukcia. Podnikateľom hrozil poplatok za reklamné stojany, ktorý mohol dosiahnuť i desiatky eur.

Poplatná kontrola alebo zlodejina?
Poplatná kontrola alebo zlodejina?
Kontrola v slobodárni odhalila pochybné praktiky. Milan Domaracký hovorí o tendenčnosti, Oliver Pestún o zlodejine.

Šéf bytového podniku prišiel o miesto
Šéf bytového podniku prišiel o miesto
Odvolanie Milana Domarackého prebehlo bez diskusie. Primátor rozpravu nepripustil.


Diskusia k článku (46 komentárov) »

46 komentárov


 1. gravatar
  aha

  tak pozorne som preštudoval vyjadenia pána konateľa a nič z toho rozhodne nie je pravda a osobne som porovnával ceny na vyúčtovaní na bytovke pri Váhu , potom na M.Bela a ešte na Podzámskej, všade iné tarify ....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Do ceny sa tiež premietli odmeny v BH za 11 360,90 € v minulom roku?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Zaujimave..Pan Ulík tvrdí, že vo vzťahu ku všetkým klientom spoločnosť narába s jednotkovými cenami tak, ako ich odsúhlasil URSO. Ak si pozrieme rozhodnutie URSO na rok 2012 http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/0/B1CD176ABCAF6FEAC125796D003CA8C3/$FILE/0234_2012_T.pdf tak v mojom vyuctovani je koeficient fixnej zlozka tepla ovela vyssi ako rozhodol URSO. Je totalna blbost aby pri rovnakej spotrebe mi vyletelo z vysokeho preplatku minuly rok nedoplatok.Zima bola normalna v roku 2012 a pocet osob v byte sa nam nemenil. Ja mam koeficient fixnej zlozky tepla 333,8825 eur ale podla URSO by mala byt jeho maximalna hodnota 285,7337 eur ( v rozhodnuti je cena bez DPH) .. No nie je to zaujimave ???

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  v nezateplenom byte na prvom poschodi na Sihoti stupli polozky na kurenie v porovnani s minulym rokom o 27 %, cena TV o 4 centy, ale cena za ohrev vody o 25 %... doba vykurovania by sa mozno dala vysvetlit dlhsou zimou, aj ked som neporovnaval meteorologicke zaznamy vykurovacich obdobi 2010/2011 a 2011/2012 (s tym si mohli dat pracu novinari, ked uz tak horlivo napisali clanok, v snahe byt aspon trochu objektivny), ale ako chce niekto vysvetlit tak vyrazne zvysenie nakladov na ohrev vody - tym istym? (to sa mi uz nezda az tak logicke) ze by sa po volbach menilo vedenie teplarni a niekto chce vyssie odmeny?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Vychádza to, že každý byt prispel na odmeny 4 eurá. Za to nám ešte zvýšili poplatky. ĎAKUJEME.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Veru aj mna vyuctovanie prekvapilo mal som sice preplatok ale po minule roky ovela vyssi . Veru chcelo by to lepsie vysvetlenie, presetrenie

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar
  aha

  no dobre teda,je nás veľa čo sa nám nepozdáva vyúčtovanie, ale čo s tým? dnes bolo v tv novinách príspevok dochodkyne,ktorá platí za jednoizbový byt 120 eur a stále má nedoplatky, hoci doma neperie, ale podrobnosti mi išli. redaktor na záver povedal, že dá vyúčtovanie uvedenej panej na prešetrenie kompetentnému odborníkovi . Budeme tu zasa okolo toho len písať a hnevať sa na virtuálnej línii, alebo máme "gule" aj skúsiť o nejaké šetrenie??,

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Vy hlohovčania " gule " nemáte a preto ste tam ,kde ste. A to myslím,že na kompletku a nie len s prešetrením nedoplatkov. Hojdajú si mestskí páni celé mesto ako sa im zachce a Vy len čmárate na fore a prd s toho. Konajte a bude sa Vám lepšie žiť a možno spokojne aj pomriete.

   Príspevok je reakciou na "aha"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  treba to dat presetrit!ved nas za chvilu zderu s koze.len odmeny sa vsade davaju a my to mame platit?toto je uz nehorazne!!!hanba celemu vedeniu mesta!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  My sme tiež nemilo prekvapení :( mali sme vysoký nedoplatok. A vôbec sa nám to nezdá - k tým tabuľkám - pozeráme, pozeráme do toho - ale je to neskutočne neprehľadné, nevieme, či tomu niekto rozumie - možno ani tí, čo to vyúčtovanie robili :) uvidíme ako to bude pokračovať ďalej...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  ludia,je tu niekto,kto býva na Nitrianskej ?dostali ste už vyučtovanie?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Píšete o nedoplatkoch z bytového hospodárstva, ale mňa by zaujímal pohľad na nedoplatky z bytového družstva. Je tu aj niekto taký?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  takže po preštudovaní.vo vyučtovaní uvádzajú cenu za fixnú zložku max.cena tepla 333,8828 eur/kW dľA regulačného úradu má byť max aj z ich ziskom kopirujem rozhodnutie:r o z h o d o l: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na základe § 14 ods. 5 v spojení s § 12 ods. 1 písm. m) zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v súlade s § 5 a § 6 Vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 10. júna 2011 č. 189/2011 Z. z. o rozsahu cenovej regulácie v sieťových odvetviach a spôsobe jej vykonania a Vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo 6. júla 2011 č. 219/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike, určuje pre regulovaný subjekt Bytové hospodárstvo Hlohovec, s.r.o., Za poštou 7, 920 01 Hlohovec, IČO: 36 235 130 na obdobie od 1. januára 2012 do 31. decembra 2012 túto: - variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 0,0077 €/kWh - variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre odberateľov a konečných spotrebiteľov okrem domácnosti 0,0077 €/kWh - fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 238,1114 €/kW Uvedené ceny sú bez DPH. s dph to je 285,73368 eur.ROZDIEL JE TEDA 48,14912 eur v nezákonný prospech BH. mne to robí skoro 75 eur rozdiel vo vyučtovaní v prospech mna o co sa ma snažia okradnúť,....a pochybujem ,že to bude omylom.tak sa začnite ludia odvolávať pretože od doručenia mate len 15 dní inak máte smolu. veľa štastia

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   s takto odovodnenym odvolanim sotva uspejes, nie som z BH, ale myslim, ze tu fixnu zlozku ma kazdy a ten zvysok je individualny podla toho-ktoreho bytoveho domu... s urso pohne len vlada, ktora sa chvali, ze nezdrazuje, ale zdrazuje... ako radovi obcania si mozme akurat strazit vodomery, t. j. zadokumentovat presny stav spotreby vody pri odpisoch a v pripade, ze cisla vo fakture za dane obdobie nebudu sediet, potom sa stazovat... dalsia vec su tie koeficienty, pretoze ja nemienim platit na ciernych odberatelov alebo premiantov z BH, ktori nezdovodnuju, ako tie koeficienty vyratuvaju (vyhovarat sa na derave potrubie je ubohost, pretoze za 40 rokov by bolo v HC asi uz podzemne jazero)

   Príspevok je reakciou na "zateplený vchod"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Preco by neuspel ? Ak bytove pouziva pri vyuctovani vyssiu fixnu cenu ako mu urcil regulacny urad je to porusenie zakona a regulacny urad za to dava mastne pokuty - citujem zo stranky : uradu pre regulaciu sietovych odvetvi...Sice tyka sa to elektriny, ale je to v konecnom dosledku ten isty pripad. ÚRSO udelil pokutu Energetickému centru, a.s. V Bratislave 16.5.2013 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví oznamuje, že ukončil správne konanie nadväzujúce na výsledky kontroly v regulovanom subjekte Energetické centrum, a.s. Na základe zistení o porušení zákona, z ktorých najvážnejším bolo účtovanie vyšších cien elektriny, ako úradom stanovených maximálnych cien, úrad rozhodol o udelení sankcie. Sankciou je pokuta vo výške 1 000 000 eur.

    Príspevok je reakciou na "zrkadlo"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   A takuto odpoved som dostal: Vyúčtovanie dodávky tepla na vykurovanie, na prípravu teplej úžitkovej vody ( TÚV), vodného a stočného a ostatných služieb spojených s užívaním bytu za rok 2012 je vykonané v zmysle vyhlášky 630/2005 Z. z., zákona č. 276/2001 Z. z., č. 657/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov a v súlade s rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a so Zmluvou o výkone správy. Cena tepla za rok 2012 sa riadi Vyhláškou č. 219/2011 Z.z. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo 6.júla 2011, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike. Rozhodnutím úradu je stanovená maximálna cena tepla, ktorá sa nesmie prekročiť a regulovaný subjekt fakturuje jednotlivým odberateľom nasledovne: a. skutočnú variabilnú zložku ceny tepla pre domácnosti vynásobenú nameraným množstvom tepla na odbernom mieste b. skutočnú fixnú zložku ceny tepla s primeraným ziskom vynásobenú regulačným príkonom na odbernom mieste, pričom určený objem fixných nákladov na dodávku tepla s primeraným ziskom je pre regulovaný subjekt záväzný a nemôže byť prekročený. V zmysle uvedenej vyhlášky bol po skončení regulačného roku prerozdelený objem fixných nákladov v zmysle par.2 bodu 13 podľa skutočne dodaného množstva tepla na odbernom mieste. Od roku 2012 platia nové pravidlá v kalkulácii cien tepla, ktoré určil svojou vyhláškou Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. V roku 2011 sa skončilo 3- ročné regulačné obdobie a od roku 2012 nastupuje nové 5- ročné regulačné obdobie, pri ktorom sa pri kalkulácii cien tepla neberie do úvahy priemerný regulačný príkon za predchádzajúce 3 roky, ale regulačný príkon z roku t-2, t.j. z roku 2010 pre rok 2012 . Ceny tepla na vykurovanie a prípravu TÚV pre Vás ako konečných spotrebiteľov sú ovplyvnené cenami vstupov (plyn, fixná a variabilná zložka nakupovaného tepla z Jaslovských Bohuníc, elektrická energia, vodné a stočné, technologická voda, revízie, opravy, odpisy majetku). Všetky náklady, ktoré vstupujú do cien tepla, sú oprávnenými nákladmi, ktoré musia byť zdokladované a presná metodika tvorby cien je určená v horeuvedenej vyhláške.

   Príspevok je reakciou na "zateplený vchod"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Ak je pravda ze sa zdrazovala TUV, preco neboli navysene zalohove platby?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   No asi preto, že ste si ich nenavýšili.... Kto iný by to mal akože urobiť za vás???

   Príspevok je reakciou na "Rado2"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Akoze kto? BH predsa...ak mas nedoplatok navysia ti zalohove platby automaticky, rovnako ako elektrikari, plynari atd. Tak preco to neurobia aj ked zvysuju cenu za ohrev vody? Vedia predsa ze to je jedna z najvacsich poloziek. Alebo oni tu nie su pre ludi???

    Príspevok je reakciou na "tereza"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     navyšovanie platieb si neschvaluju vlastnici bytov? aj tak je to celé hlúposť, ja nepoznam nikoho kto býva na činžiaku a mal by problem s vyučtovanim... neviete si strážiť spotrebu, nevyznáte sa v tabulkách čo sú na vyúčtovaní, dáte si zatepliť činažiak a čakáte neviem-aké zníženie nákladov na vykurovanie.... a áno - na BH sú tu pre ľudí, ale každý by sa mal v prvom rade starať o seba sám a ustrážiť si svoje veci, nikto iný to za neho robiť nebude....

     Príspevok je reakciou na "hundros"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

     • gravatar

      Nepoznáte nikoho, kto býva na činžiaku a má problém z vyučtovaním ? A o čom tu všetci píšu? V priemere rodiny platia roky zhruba určité platby a zrazu im príde o 250E viac, za tú istú spotrebu? To nie sú problémy?

      Príspevok je reakciou na "tereza"


      • gravatar

       no asi to tá istá spotreba nebude... veď som zvedavá ako sa to vyrieši a kto bude nakoniec v práve. Ale neviem si predstaviť, kto by toto urobil - riaditeľ BH? alebo účtovníčky zodpovedné za vyúčtovanie údaje naschvál sfalšovali? alebo tí ľudia, čo chodili odpisovať stavy?

       Príspevok je reakciou na "maroš"


     • gravatar

      Asi si jedna z bytového hospodárstva, však? Tvoje vyúčtovanie je určite super.

      Príspevok je reakciou na "tereza"


      • gravatar

       áno - určite =D ...nie som z BH a nebývam ani na činžiaku, takže tak.... len sa mi zdá absurdné ako si ľudia nevedia ustrážiť svoje veci a všetko hneď berú ako komplot - a toto mi už vôbec nedáva zmysel kto by si takýmto spôsobom chcel ulievať peniaze....

       Príspevok je reakciou na "ajja"


    • gravatar

     To by si potom asi nestihli zaliať kávu,zapáliť cigaretku,hodiť pokec s kolegom a posťažovať si aký je život ťažký.Dobré je,že to zasiahlo pomerne veľa občanov HC a to sa len tak nezametie pod koberec,počul som už o viacerých odvolaniach,kde bola suma následne upravená.Otázka,prečo?Stala sa chyba?A čo ostatný,ktorých sa nečakané skoky v platbách dotkli?Hmm?

     Príspevok je reakciou na "hundros"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Mne tiež prišiel veľký nedoplatok. Minulý rok som mal preplatok vyše 100 eur. Teraz mi prišiel nedoplatok vyše 70 eur. Ako je to možné?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Minuly rok preplatok 250, teraz preplatok 100 Eur. Kazdeho z nas spravili v priemere o 150 eur co tu citam a co som pocul... Spravuju 2800 bytov.. Jednoduche pocty.. Ale to sa potreboval napakovat novy konatel hned takymto stylom??!! WTF Ako to podam na SOI?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Dnes to bolo aj na Markíze. Budú to asi tie sľubované Ficove istoty.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  Takze som zvedava po vsetkych staznostiach ako to cele dopadne, nejeden obcan podal odvolanie ci staznost, BH a BD ako sa zachovate?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.