Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

2. jún 2013

Okolo zámku je opäť ticho

Záujemca o kúpu sa doteraz neozval. Zachránia si pamiatku Hlohovčania sami?

Okolo zámku je opäť ticho

Katastrofa. Asi nenájdeme iný výraz, ktorý by lepšie vystihoval súčasnú situáciu tunajšieho zámku. S projektom na získanie dotácií pre jeho záchranu mesto zatiaľ neuspelo. Zahraničný investor, ktorý prejavil záujem o kúpu, sa doteraz neozval a ticho je i okolo sľubovaných nórskych fondov.

Záujemca sa doposiaľ neozval

Paradoxom je, že Hlohovčania sa najviac hanbia za to, čo by malo byť pýchou mesta. Zámok viditeľný už diaľnice neraz oklame aj zraky potenciálnych investorov. Majestátnym prvým dojmom sa zrejme nechala uniesť aj zahraničná spoločnosť, ktorá prejavila záujem nielen o kúpu barokovej stavby, ale i priľahlej záhrady. Zdá sa však, že počiatočné nadšenie vyprchalo. „V rokovaniach ohľadom získania investora, ktorý by zabezpečil rekonštrukciu zámku, neprišlo k žiadnej zmene. Záujemca, s ktorým  primátor rokoval, sa doposiaľ neozval,“ informovala prednostka Eva Lukáčová.

Nič to ale nemení na fakte, že mnohých správa o predaji zahraničnej firme pobúrila. Sú presvedčení, že zámok vrátane záhrady by mal zostať výlučne v domácich rukách. „Keď si už predáme najväčšiu pamiatku a doménu Hlohovca, potom sem už ozaj nepáchne nikto,“ zareagoval v diskusnom fóre Peter Ulík.

Tak to teda urobme

Naopak, iní zastávajú názor, že mesto by nemalo s predajom otáľať a klásť záujemcom rôzne podmienky. Tvrdia, že iba solventný investor dokáže postaviť zámok na nohy a Hlohovec by tým len získal. Z občianskych radov taktiež zaznel nápad zorganizovať verejnú zbierku či záchranné aktivity na dobrovoľníckej báze: „Tak to teda urobme. Žije tu veľa ľudí, rôzne profesie. Najdrahšia na všetkom je práca, materiál sa dá zohnať. Stačí dať tomu koncept a všetko môže fungovať.“  

Mesto sa už pred časom uchádzalo o finančnú injekciu na opravu zámku z európskych zdrojov. Projekt počítal s takmer 2,5-miliónovými celkovými nákladmi, pričom výška požadovanej dotácie predstavovala zhruba 2,360 milióna eur. Žiaľ, nepochodil. „Tomu projektu sa nedalo po žiadnej stránke nič vytknúť,“ obhajoval  materiál počas rokovania zastupiteľstva jeho autor Miloslav Drgoň.

Peniaze nakoniec odklepli obciam, ktoré ich na záchranu pamiatok využili iba v čiastočnej miere. Ako príklad uviedol poslanec Hrad Beckov, kde peniaze poslúžili i na vybudovanie občerstvovacích a sociálnych zariadení či rôzne historické repliky. To však podľa Drgoňa súvisí skôr s podporou cestovného ruchu. Je presvedčený, že úspech projektu je do veľkej miery závislý aj od mediálnej prezentácie. Vyzval preto lokálnu televíziu, aby sa chopila iniciatívy.

„My točíme, vyrábame a dávame to ďalej. X vecí sme už urobili v rámci propagácie zámku,“ reagoval riaditeľ Hlohovskej televízie Ján Libant, ktorý dodal, že práve oni sa odvysielaním dokumentu o zámockej kaplnke pričinili o jej záchranu. Reportáž totiž videl i mecenáš, ktorý prispel na obnovu. Primátor Peter Dvoran tvrdí, že mesto sa snaží reagovať na všetky výzvy. „Zámok je na prvom mieste,“ zdôraznil. Čo sa týka prezentácie, spomenul reportáž, ktorú o pamätihodnostiach Hlohovca natočili zahraniční tvorcovia: „Bola tu maďarská televízia, kde sa nachádzajú baróni, grófi a tie šľachty.“  

Koncom apríla mal Dvoran znovu rokovať i so spoločnosťou, ktorá prišla s ponukou podpory z nórskych fondov. Radnica však aktuálne informovala iba o dotácii vo výške 6 400 eur na opravu víchricou poškodenej strechy barokovej stavby. O tento príspevok požiadalo mesto Ministerstvo kultúry SR. V prípade výzvy je pripravené opäť predložiť i spomínaný projekt.

Môžu hocikedy skolabovať

Otázne ale je, ako dlho ešte dokáže zámok odolávať nekompromisnému zubu času. „Aby sme ešte mali čo zachraňovať. Určité časti sú už v takom stave, že môžu hocikedy skolabovať. Viem o čom hovorím,“ vyjadril sa Jozef Hviezdarek, ktorý je povolaním statik.             Článok bol zobrazený 4581x
Diskusia k článku (25)


Podobné témy
Ekoučebňa na Hlohovskom zámku získala prestížnu cenu
Ekoučebňa na Hlohovskom zámku získala prestížnu cenu
Cenu odpadového hospodárstva získalo Občianske združenie Zámok Hlohovec.

Aktivisti zverejnili komunikáciu s mestom
Aktivisti zverejnili komunikáciu s mestom
Členovia OZ chceli v apríli odprezentovať výsledky svojej práce. Mesto ich podujatie na zámku stoplo.

Jarný tábor Cech malých remeselníkov sa vydaril
Jarný tábor Cech malých remeselníkov sa vydaril
Občianske združenie Zámok Hlohovec pripravilo pre deti jarný tábor plný zaujímavých aktivít.

Aktivisti o obnove zámku: Mesto nás ako partnera odmietlo
Aktivisti o obnove zámku: Mesto nás ako partnera odmietlo
Po nezhodách s mestom aktivisti na zámku končia. Idú zachraňovať kaštieľ v Chtelnici.

Vianoce na zámku si Hlohovčania tento rok neužijú
Vianoce na zámku si Hlohovčania tento rok neužijú
Tretí ročník obľúbeného podujatia mesto nepovolilo. O aktuálnej situácii sa rozhodli informovať aktivisti z Občianskeho združenia Zámok Hlohovec.


Diskusia k článku (25 komentárov) »

25 komentárov


 1. gravatar

  Keď o zámku rokuje primátor so svojím vystupovaním, tak sa ani nemôžme čudovať, že sem nikto nepríde.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Keď spadne, tak sa pozemok predá razdva. Čaká sa len na to.......

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Veľmi smutný pohľad na niečo, čo by z Hlohovca urobilo známe mesto. Vo vedení by mal byť manažér, ktorý dokáže využiť potenciál, históriu a polohu. Najjednoduchšia je výhovorka na nedostatok peňazí, ale hlavný problém je niekde inde.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Keby ročne vyhradia aspoň 70-100 tisíc eur na rekonštrukciu už to mohlo byť.. nie oni dajú HTV ktorú nik nepozerá a ani neviem že také niečo posledné roky funguje 70 000.. Hlohovec úplne naopak.. Čo má byť pýcha mesta je hanba mesta.. Len zháňajú zháňajú toho či toho a pritom sa nič nedeje..

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar
   ewa

   presne tak..... zrusit nepotrebnu htv a dat peniaze tam kde chybaju...... nik by si nevsimol ze skoncila.......

   Príspevok je reakciou na "lool"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar
    KDH

    by si všimlo i Františkáni. Desiatka zamestnancov a dodávateľov by možno išlo na úrad práce. Študenti by nemali kde praxovať a protežovaní na aktivačných prácach sa aktivovať. Jedno občianske združenie by veľmi ťažko zúčtovávalo dotácie. Možno stačí vymeniť senilnú redakčnú radu a valnú hromadu posilniť o ďalších ľudí. Majú príjmy aj z predaja CD, reklám a tak prečo nemajú dozornú radu? Mestské komisie majú zástupcov podľa politických strán. Treba to spraviť i v tomto prípade. Po voľbách s a menia komisie, prečo nie aj redakčná rada? Nerušiť TV, ale dodržovať zákon o konflikte záujmov - mestská rozpočtová organizácia nemôže mať konateľa poslanca mestského zastupiteľstva.

    Príspevok je reakciou na "ewa"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  ... nezachrania a nespravia nic....pretoze nevedia nic ine ,len si podavat ruky a debilne sa usmievat ...ved toto zastupitelstvo nevie ani ,ze tu mame uz ohrozene platany,ktore tiez mali zacat zachranovat ,nikdy nevideli ako maju zahrady obnovovat a ako sa o ne starat ...este v 90.r dokoncili redukacne centrum vedla empiroveho divada l!!!!! ...pre boha ..co su to tam za ignorantov ????... toto nie je chyba len Dvorana ,ale p.Tassy a P.Dlhopolcek si tiez neplnili svoje povinnosti a stale maju stolicku na postoch ...za čo ????.....keby sa im davali pokuty za ich vysledok ....tak tato trojka je uz davno pod mostom s bezdomovcami ....hamba aj nam hlohovcania ,ze si to nechame a nechranime pamiatky ,ktore nam tu prenechali ...nieje dovod nestarat sa o to ...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Chyba je aj ľudí, ktorí volia stále tých istých aj napriek tomu, že vedia, že nič nespravili. Chyba je aj tých, ktorí nejdú voliť vôbec. Nie je predsa možné, aby sa tam držali ako kliešte a nik ich nedokázal odtrhnúť od žily. Myslím si, že mnohým sa už otvorili oči a najbližšie voľby príde zmena.

   Príspevok je reakciou na "silvia"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    ..mam pocit ,ze je uz neskoro ...kto ma ich hluposti napravovat ???..a v zastupitelstve nemame dalsieho cloveka ,ktory by sa na to hodil ....ved vsetci tam cusia a nic nerobia ...alebo ...riesia veci velmi neskoro (poliklinika atd.) a nikdy nedoriesia ....kulturna a historicka charakteristika Hlohovca je vdaka neschopnosti tychto ludi znicena .

    Príspevok je reakciou na "Volič"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   čo chcete od doterajších primátorov - len tak na okraj o obnove zámku:môj dedo hovoril, že človek, ktorý sám nezhotovil psiu búdu, nič nevie a ani nebude vedieť. Už x-krát som si tieto slová overil v praxi a vždy boli pravdivé

   Príspevok je reakciou na "silvia"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Súhlasím s tebou. Pán Dlhopolček bol vtedy poslanec NR a nedokázal so zámkom urobiť nič. Veď na čo aj? Z toho sa nedal postaviť dom. Už by mala fungovať aj nejaká tresno- právna zodpovednosť.

   Príspevok je reakciou na "silvia"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Presne tak. Dokedy nebude zodpovednosť, tak si budú robiť, čo chcú. Zodpovednosť im musia schváliť iní politici, takže to nebude nikdy. Mňa najviac prekvapuje, že môžu chodiť po ulici a pozerať sa ľuďom do očí. Bežný človek môže o takom plate snívať celý život. Každý je rád, že má akú takú prácu a oni nič neurobia a prídu si na hotové. Taký Dvoran, čo urobil pre Hlohovec? Otvorí ústa a všetci sa na seba pozeráme, že to čo je preboha? Veď on sa vyjadruje ako dedinský pomocný robotník a on má s niekym jednať o investíciách? Kde je zodpovednosť za to, že spoplatnil parkovisko pred poliklinikou? To je pre mňa záhada, ako tento človek môže chodiť medzi ľudí a ešte sa usmievať. Všade inde by mal na hodinu výpoveď. Tu mu ešte zvýšia plat. Klop, klop... Je toto normálne?

    Príspevok je reakciou na "Peter 23"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar
  KAT

  Na zamok by som prestahoval poslancov mesta a všetok personál. Tam by vosli vsetci aj s VUC.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Zákon o obecnom zriadení nepripúšťa možnosť vykonávať funkciu poslanca aj zamestnanca mesta,v ktorom bol zvolený.Ako je možné v hlohovci byť aj poslancom aj viceprimátorm,ako viceprimátor navrhovať navýšenie platu primátorovi,tým však aj sebe, potom za to aj hlasovať ako poslanec? Pýtam sa ako hlupák,ktorý nevie,že v hlohovci je všetko možné.Je to možné aj vďaka tupým štatistom z MZ.Ak už nič iné,nie je to konflikt záujmov ?Podľa právnika z Transparency Internationale z vecného hladiska tam konflikt záujmov / ak nie aj niečo iné / existuje.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Keby si Libant a Tassy vybrali zamestnanie pred poslancovaním. Kto by ich ako poslancov nahradil? A ako by sa zmenil pomer politických síl v mestskom zastupiteľstve?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.