Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

5. jún 2013

Bytové reaguje na nespokojnosť stanoviskom

Hlohovčania sa búria proti vysokým nedoplatkom. Bytové hospodárstvo prišlo s oficiálnym vyjadrením.

Bytové reaguje na nespokojnosť stanoviskom

Vyúčtovanie Bytového hospodárstva v Hlohovci za uplynulý rok vyvolalo vlnu nepokoja a množstvo otázok. Mnohí Hlohovčania ostali nepríjemne zaskočení vysokými nedoplatkami. V súvislosti so spotrebou, obyvatelia poukazovali na nezrovnalosti v porovnaní s predošlým obdobím.

Po prvotnej medializácii problému sme konateľovi podniku Petrovi Ulíkovi ponúkli i ďalší priestor v Magazíne. Malo ísť o formu on-line dialógu s čitateľmi, ktorí by mohli klásť kompetentnému otázky. Šéf bytového túto možnosť odmietol. „My sme v ničom nepochybili, za tým si stojím,“ vyjadril sa na margo vyúčtovania.

Zároveň informoval, že spoločnosť vydá k problému oficiálne stanovisko. Vyjadrenie sa na webstránke podniku objavilo v priebehu dnešného dňa. V stanovisku konateľ, okrem iného, uvádza i fakt, že od roku 2012 platia nové pravidlá v kalkulácii cien tepla. Nespokojným odporúča i možnosť osobného stretnutia.

Stanovisko spoločnosti Bytové hospodárstvo Hlohovec, s.r.o k vyúčtovaniu nákladov spojených s bývaním za rok 2012.

Vyúčtovanie dodávky tepla na vykurovanie, na prípravu teplej úžitkovej vody (TÚV), vodného a stočného a ostatných služieb spojených s užívaním bytu za rok 2012 je vykonané v zmysle vyhlášky 630/2005 Z. z., zákona č. 276/2001 Z. z., č. 657/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov a v súlade s rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a so Zmluvou o výkone správy.

Cena tepla za rok 2012 sa riadi Vyhláškou č. 219/2011 Z.z. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo 6.júla 2011, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike. Rozhodnutím úradu je stanovená maximálna cena tepla, ktorá sa nesmie prekročiť a regulovaný subjekt fakturuje jednotlivým odberateľom nasledovne:

a. skutočnú variabilnú zložku ceny tepla pre domácnosti vynásobenú nameraným množstvom tepla na odbernom mieste

b. skutočnú fixnú zložku ceny tepla s primeraným ziskom vynásobenú regulačným príkonom na odbernom mieste, pričom určený objem fixných nákladov na dodávku tepla s primeraným ziskom je pre regulovaný subjekt záväzný a nemôže byť prekročený.

V zmysle uvedenej vyhlášky bol po skončení regulačného roku prerozdelený objem fixných nákladov v zmysle par.2 bodu 13 podľa skutočne dodaného množstva tepla na odbernom mieste, resp. skutočný regulačný príkon, ktorý bol nižší ako dohodnutý.

Pomer medzi dohodnutým regulačným príkonom a skutočným regulačným príkonom je za rok 2012 – 1,1744523 (koeficient prepočtu fixnej zložky). Uvedeným koeficientom treba prenásobiť skutočný regulačný príkon alebo cenu. Skutočná cena fixnej zložky za rok 2012 je 236,9065 € bez DPH, čiže nižšia ako maximálna cena schválená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (schválená cena fixnej zložky za rok 2012 je 238,1114 € bez DPH). Vo Vašom vyúčtovaní služieb spojených s bývaním máte uvedenú prepočítanú cenu povýšenú o DPH a koeficient prepočtu (236,9065x1,1744523x1,2), t.j. spolu 333,8825 € s DPH.

Od roku 2012 platia nové pravidlá v kalkulácii cien tepla, ktoré určil svojou vyhláškou Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. V roku 2011 sa skončilo 3- ročné regulačné obdobie
a od roku 2012 nastupuje nové 5- ročné regulačné obdobie, pri ktorom sa pri kalkulácii cien tepla neberie do úvahy priemerný regulačný príkon za predchádzajúce 3 roky, ale regulačný
príkon z roku t-2, t.j. z roku 2010 pre rok 2012.

Ceny tepla na vykurovanie a prípravu TÚV pre konečných spotrebiteľov sú ovplyvnené cenami vstupov (plyn, fixná a variabilná zložka nakupovaného tepla z Jaslovských Bohuníc, elektrická energia, vodné a stočné, technologická voda, revízie, opravy, odpisy majetku). Všetky náklady, ktoré vstupujú do cien tepla, sú oprávnenými nákladmi, ktoré musia byť zdokladované a presná metodika tvorby cien je určená v horeuvedenej vyhláške.

Ďakujeme za pochopenie. V prípade nejasností je možné dohodnúť osobné stretnutie za účelom podrobnejšieho vysvetlenia.

S pozdravom

Ing. Peter Ulík
konateľ spoločnosti

V Hlohovci dna 5.6.2013.

Vybavuje: Ing. Križanová, 033/7301534, e-mail: [email protected]Článok bol zobrazený 6402x
Diskusia k článku (25)


Podobné témy
Až 90% domácností dostane naspäť preplatok
Až 90% domácností dostane naspäť preplatok
Vyplynulo to z vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytov za rok 2014, ktoré v uplynulých dňoch doručilo do hlohovských domácností Bytové hospodárstvo.

Vyúčtovanie sa vlastníkom bytov nepozdáva
Vyúčtovanie sa vlastníkom bytov nepozdáva
Viacerí obyvatelia sú nemilo prekvapení. Vyúčtovanie bytového podniku sa im zdá privysoké.

Mestský strašiak dostane novú fasádu
Mestský strašiak dostane novú fasádu
Dom služieb čaká rekonštrukcia. Podnikateľom hrozil poplatok za reklamné stojany, ktorý mohol dosiahnuť i desiatky eur.

Poplatná kontrola alebo zlodejina?
Poplatná kontrola alebo zlodejina?
Kontrola v slobodárni odhalila pochybné praktiky. Milan Domaracký hovorí o tendenčnosti, Oliver Pestún o zlodejine.

Šéf bytového podniku prišiel o miesto
Šéf bytového podniku prišiel o miesto
Odvolanie Milana Domarackého prebehlo bez diskusie. Primátor rozpravu nepripustil.


Diskusia k článku (25 komentárov) »

25 komentárov


 1. gravatar

  tieto bláboly a stanoviská si môže pán ulík nechať pre toho údržbára z mestského úradu. hlohovčania boli enormne okradnutí BH a BD a všetko sa schováva za nejaké koeficienty! naša rodina bola okradnutá tak že BD jej naúčtovalo teplo v radiátore ktoré vraj bolo odmerané v júli a auguste!!!vtedy nie je vykurovacie obdobie a radiátory sú studené!!! celú vec posúvame na SOI-ku!!! hlohovčania bráňte sa!!!volajte do TV aby prišli nakrútiť tých našich fraštackých "odborníkov" v mestských podnikoch,otravujte zodpovedné inštitúcie,apod.!!! a nezabudnite v budúcich voľbách zvoliť konečne zmenu k lepšiemu a nie túto bandu diletantov!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Na odmeny si to rozdelili. Ako je mozne, ze si daju odmeny a hned dalsi rok nam vsetkym zvysia platby? Toto je najvacsie svinstvo ake som tu zazil. Pekne sme sa im poskladali.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  to je ozaj velka spinavost kurenie zvyšuju ale ani nekuria v zime mame zimu

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Rozdeľovať si odmeny za naše peniaze a pri tom zvyšovať všetkým poplatky tomu hovorím chrapúňstvo najhrubšieho zrna.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Chcel by som sa spýtať pána Ulíka, či medzi oprávnené náklady patria aj odmeny 11 360,90 € za minulý rok v BH?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Ved vravia že cena elektrickej energie šla dolu ako môže zdražiet vykurovanie z Jaslovskych Bohunic a dodavka teplej vody tam niečo smrdi ...mame najlepšie MU aj pana primatora treba zaplatat všetko čo kde všade sa dlhuje ...kto zaplati dohodnute veci ako je poliklinika nezmyselne projekty parkoviska

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Nie je mozne aby dvaja ludia v byte mali za rok 2011 preplatok 140 eur a za rok 2012 pri rovnakom uzivani bytu nedoplatok 45 eur. To by sa muselo teplo na ohrev vody a UK zdvihnut o kolko, 300 nasobok???? Nieco tu poriadne smrdi. Nech sa kompetentny zamyslia. Ako mozu taky ludia v noci kludne spavat... A to je v Hlohovci takto zo vsetkym. Primator si zdvihne plat, cesty su rozbite, dopravne kolony cez cele mesto, autobusova stanica na zaplakanie, vianocne odmeny na mestskom urade take, ze je z toho reportaz az na markize, vianocny stromcek asi najdrahsie osvetlenie na Slovensku, a vela dalsich veci ako fontany, zle prechody pre chodcov pre rodiny s kocikmi s malymi detmi- vysoke obrubniky, na lavickach v parkoch asociali- kde je PM?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Tam kde je zavislost je najlahsie vytiahnut peniaze od ludi. Tí co byvaju na domoch, maju el. vod. a plynovu pripojku a platia za m3, kWh... my na bytoch dostaneme vyuctovanie, ktore je tak vyborne spravene, ze clovek sa v nom uplne "vyzna" ... ak by vo vyuctovani na prvu stanu napisali, minuli ste xxx m3 teplej vody, cena za 1m3 teplej vody je ...., minuli ste xx MJ enrgie na vykurovanie, 1 MJ stoji ... vedeli by sme si to medzirocne porobnat, to vravi zdravi sedliacky rozum ... Co myslite, preco tak nieje, ale vo vyuctovani mate asi 30 tabuliek na 1 A4rke, zo 20 indexov atd. ... :D

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Je to banda okrádačov,všetci ty ktorí sú tam!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Mna osobne zaujala nasledovna veta: Vo Vašom vyúčtovaní služieb spojených s bývaním máte uvedenú prepočítanú cenu povýšenú o DPH a koeficient prepočtu (236,9065x1,1744523x1,2), t.j. spolu 333,8825 € s DPH. Osobne som si pozeral viacero vyuctovani a v kazdom je napisane, ze k sume 333,8825 EUR sa dostaneme vypoctom - Celk.naklad (EUR) (A) / Faktr.spotr. (kW,kWh) (B), cize A/B=D. Zaujimave je vsak to ze kazdy sa dostal na sumu D = 333,8825 EUR a prave toto mi pripada, ze to bolo pocitane odzadu, cize aby to tak aj vyslo a dopracovali sa k sume 333,8825 EUR. Urad pre regulaciu sietovych odvetvi vydal rozhodnutie c. 0234/2012/T, cislo spisu: 6399-2011-BA, kt je platne aj pre regulovany subjekt BH HC a tu sa uvadza fixna zlozka max. ceny tepla s primeranym ziskom na obdobie od 01.01.2012 - 31.12.2012 v sume 238,1114 EUR bez DPH. Ked si porovnavam minule roky, tak je to vporiadku, ale teraz... mam pocit, ze to mozno snad doriesi iba SOI.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Niekto našiel dieru v zákone+lobing mocných HC,okolie a myslí si,že ludia sú tak sprostý,že zasa skolpia hlavy a poslušne budú platiť.Omyl BH!To čo sa deje v tomto meste od posledných volieb je hnus.Nechutné geto ľahostajnosti a podvodov...

   Príspevok je reakciou na "Odpoved"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  ktorí sa cítia okradnutí BH a BD aby tie nedoplatky neplatili a počkali kým sa kompetentné orgány na to pozrú-už sa na tom pracuje! zároveň vyzývam p.ulíka aby odstúpil z funkcie! hlohovčania,nenechajme sa okrádať!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   možno by tvoj komentár mal väčšiu váhu, keby si sa pod neho aj podpísal =D Ale pod vlastným menom by si už také gule asi nemal =D

   Príspevok je reakciou na "výzva hlohovčanom"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Nezaplatit nedoplatky nevyriesi vobec nic. Je to iba platba, ktora sa vam zobrazi na ucte, ktory vam vedie BD/BH. Teda, ak si tam neposlete nic, budu vam tam vykazovat minus- neplatic. Ak tam peniaze (hociaku sumu) poslete, zohladni sa Vam to ako plusova hodnota (alebo v pripade nedoplatku nula). Zhrniem to- ak nedoplatok vyrovnate, nebudete vedeny ako neplatic. Pri moznom preuctovani Vam vami uhradeny nedoplatok musia vratit, alebo inak vykazat na Vasom osobnom ucte u BD/BH ako platbu..

   Príspevok je reakciou na "výzva hlohovčanom"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Spravte si bytovú schôdzu, spočítajte ovečky,zistite si počty ovečiek zapísané ako osoby prihlásené,skontrolujte počty na meračoch a skutočné hodnoty na vyúčtovaniach jednotlivých bytov. Zistíte rozdiel medzi počtom bývajúcich a prihlásených,paradoxne zvláštne hodnoty meračov a hlavne počet neplatičov. Ak to nebude sedieť a 2/3 obyvateľov vchodu požiada o prepočítanie a kontrolu skutočného stavu ja BH aj BD povinné toto uskutočniť a prípadné chyby opraviť a vyúčtovanie prerobiť. Mám skúsenosť s BD a ich vyúčtovavaním 28rokov a preto som "očan bývalec". Náš vchod to takto urobil a s nedoplatkov boli razom preplatky, 7členná rodina neminula za rok 1,5kubíka teplej vody a tých 6 čiernych duší si to muselo doplatiť.

    Príspevok je reakciou na "jozef"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  čo im d*be??? takto špinavo vyberať peniaze?? ved ja bývam v 4 izbovom dome, a za všetko mi prišiel preplatok (nie velký, ale hlavne že som nedoplácala)!!! a chudáci tí, čo bývajú na bytoch...ešte som sa nestretla s nikým, kto by nedoplácal!!! gratulujem vedeniu BH, BD a MÚ, že vedia takto o*ebať ludí!! už sa teším, ako budem v zime čítať v novinách článok o nehoráznych odmenách...congratulation KDH!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Pan Ulik a vy ste vobec tu vyhlasku č.219/2011 citali ??? Paragraf č, odsek 6 jasne hovori, ze variabilna zlozka maximalnej ceny tepla sa fakturuje za namerane mnozstvo tepla na odbernom mieste a za namerane alebo vypocitane mnozstvo tepla v teplej uzitkovej vode na odbernom mieste.Fixna zlozka tepla maximalnej ceny tepla sa fakturuje za regulacny prikon odberneho zariadenia. Vy sa vsak odvolavate na to, ze Vam tato vyhlaska umoznuje v paragrafe 2 odseku 13 robit vyuctovanie aj inym sposobom, ale co ste zabudli vo svojom vyhlaseni stanovisku povedat, ze vyhlaska to umoznuje iba v tom pripade, ak by sme sa na tom dohodli. Alle v zmluve o vykone spravy ziadne taka dohoda nie je !!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Urcite sa nenehame okradat!!! Nikomu odmeny platit nebudeme ani na ne prispievat, toto bol vrchol vsetkeho. BH sa tentokrat popalilo evidentne obcania konecne zacali aj spolupracovat aspon v odvolaniach, ci uz podnetoch na SOI. Posielam opat podnet na SOI spolu s vyjadrenim s ktorym sa mame "uspokojit" myslim ze som neni prva ani posledna, treba poriesit aj TV.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Pripájame sa ku skupine sťažujúcich sa, patríme pod BD a kompetentní z BD v Hlohovci ani nevedia vysvetliť ako sa ku koeficientu prišlo. Spojili sme sa viaceré bloky a posielame hromadnú žiadosť o prešetrenie, čím viac nás bude tým viac zmôžeme. Ľudia nebojte, zasypme ich papiermi. Nech nám na BH láskavo vysvetlia prečo objednali na r.2012 za 2.274.110,551 € (aj spolu s ich ziskom)- 9599,19kW a my Hlohovčania sme tak dobre šetrili na kúrení a ohreve TV, že sme spotrebovali o - 1 425,8565 kW menej - keďže Jasl. Bohunice nezúčtovávajú výdaj, tak im ten plánovaný zisk predsa musí niekto zaplatiť - vymyslia si koeficient a je zažehnané.Spomínajú vzorec t-2 - kde uvádzajú, že vychádzajú z roku 2010 a prognóz tuhosti zimy.... a na to zabudli, že keď avizovali zvýšenie ceny nákladov na bývanie vzhľadom na zvýšenie cien tepla zo 119 na 139€, sa ľudia asi budú snažiť šetriť a že toľkých namotivovali na zateplenie činžiakov v uplynulých rokoch- z čoho sa tiež dalo usudzovať, že bude spotreba tepla nižšia? To je neskutočné, oprú sa o §2 ods. 13 - čo to je za somarinu vo vyhláške, že "môžu"... to ako môžu z nás robiť somárov a my si tu môžme len pobúrene iákať .... ? Pokúsme sa s tým niečo spraviť vážení...

   Príspevok je reakciou na "Paulina"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Prave o tom to je oni objednali viac tepla a my sme setrili zateplili sa cinziaky a spotrebovali sme menej tepla.. Takze si nasli vyhlasku ale v tej vyhlaske si si dobre vsimla to slovo mozu. Ano mozu ale len po dohode s odoberatelmi teda nami a ziadna zmluva o tom, ze suhlasime s takymto sposobom vyuctovania nie je .A dovod preco objednali viac tepla aj ked vedeli, ze ho nespotrebujeme lebo sa zacali zateplovat cinziaky ? Lebo prachy, treba sa nabalit ved my im to zaplatime..

    Príspevok je reakciou na "zuzka"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Choďte sa pozrieť do vchodu,kde býva primátor.Ten má ešte a z chodby - schodišťa, odpojku z chodbového radiátora do svojho bytu.V žiadnom inom poschodí také niečo nepozorovať.Čiže on vykuruje aj chodbu v svojom byte,so spoločných nebyt.priestorov.To, čo platia všetci bývajúci v tomto vchode,/ za vykurovanie spoločných nebyt.priestorov / využíva iba on.Podľa môjho názoru nás ostatných okráda,lebo na vyhrievanie mu platíme my ostatní.Ak neveríte,´prídite sa pozrieť na vlastné oči.To je typický kresťan katolík.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Kto vyčistí upchaté vpusty povrchovej prevažne´dažďovej vody do kanalizácie v Hlohovci ? Dvoran bohato zaplatí.Hláste sa na MÚ.Bude to chvíľu trvať,pretože najprv dá vypracovať drahý projekt.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  je pekné, že sa pán Ulík oháňa paragrafmi, ale je smutné že nevie akými, veľmi odborne a múdro hájil nezákonne navýšenú cenu, ale pán Ulík si asi neuvedomil , že Vyhláškou č. 219/2011 Z.z. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa má riadiť Bytové hospodárstvo pri stanovovaní výšky ceny a jej zdôvodnení vo svojom Návrhu, ktorý predkladá na schválenie ÚRSO. asi tak. V tomto prípade pán Ulík možno toto navýšenie ceny považovať za bezdôvodné obohatenie...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.