Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

19. september 2013

Lokálna televízia leží Hlohovčanom v žalúdku

Šéf Hlohovskej televízie čelil tvrdej kritike. Nespokojný občan vyzval poslancov, aby zvážili ďalšie zotrvanie Jána Libanta vo funkcii.

Lokálna televízia leží Hlohovčanom v žalúdku

Pranie peňazí, posluhovanie a cenzúra. Aj takéto ostré slová zazneli počas ostatného rokovania poslancov na adresu Hlohovskej televízie (HTV). Kritika z občianskych radov sa dotkla i chabej úrovne vysielania v porovnaní s mestskou televíziou v Pezinku. Riaditeľ HTV sa bráni. Tvrdí, že fakty boli použité účelovo.

Septembrové zasadnutie zastupiteľstva prinieslo Jánovi Libantovi krušné chvíle. Dlhoročného šéfa lokálnej TV zasypala paľba kritiky. V priestore pre občanov sa postavil pred mikrofón i Rasťo Hauliš. Mladý Hlohovčan spochybnil financovanie akcií v rámci projektu Via Hlohoviensis, na ktoré dostalo mesto dotáciu z eurofondov. Patrila medzi ne aj súťaž vo varení gulášu a futbalový turnaj. Podujatia organizačne zastrešilo Mestské kultúrne centrum v Hlohovci.

„HTV vyfakturovala MsKC 448 eur za reklamu v Živote v Hlohovci, výrobu a vysielanie spotu v televízii a reklamu v infotexte o akcii futbal,“ uviedol Hauliš. Dodal, že rovnakú sumu si televízia vyfakturovala i za podujatie „guláš“, pričom obe podujatia prebiehali paralelne. Navyše, ďalších 900 eur získala za reportáže a 20 DVD z týchto akcií.

Prostriedky vyplatené duplicitne

Hlohovčan poukázal na skutočnosť, že HTV je mestskou spoločnosťou dotovanou z mestskej kasy, ktorá bola zriadená práve na takéto účely: „Takže, podľa môjho názoru, jej boli tieto prostriedky vyplatené duplicitne.“ Hauliš je presvedčený, že lokálna TV už dávno neslúži občanom a začala skôr posluhovať. V súvislosti s nedávnym zostrihom zo zasadnutia o skládke „očisteného“ od vyjadrení týkajúcich sa primátora tvrdí, že sa v nej objavujú i znaky tvrdej cenzúry.

Zvážte zotrvanie riaditeľa

Rozhorčený občan preto apeloval na poslancov, aby zvážili zrušenie tejto TV a ušetrené prostriedky použili napríklad na zriadenie detskej pohotovosti. „Ak sa vám zdá tento návrh pritiahnutý za vlasy, skúste aspoň zvážiť ďalšie zotrvanie súčasného riaditeľa na tomto poste,“ uviedol a dodal, že jeho miesto by mal vystriedať človek s patričným vzdelaním, ktorý sa žurnalistike rozumie.

Kritikou nešetril ani Miro Kollár. Niekdajší šéf Rady RTVS porovnal tunajšiu televíziu s TV Pezinok (TVPK), ktorá je takisto mestskou spoločnosťou. „Päťkrát do týždňa prináša hodinové programy rôznych žánrov aj tematiky. Okrem toho robí zostrihy zastupiteľstva a denne aktualizovaný videotext,“ vyjadril sa k tvorbe TVPK. Tá okrem káblového rozvodu vysiela i terestriálne a samozrejme prostredníctvom internetu, kde okrem archívu ponúka i live streaming. „A navyše aj vyzerá, že je to televízia z 21. storočia,“ dodal.

Pre porovnanie, na základe výročnej správy 2012 HTV (momentálne vysiela len cez káblové rozvody a na internete) vlani vyrobila 31 premiér magazínu, 15 rozšírených reportáží, 6 zostrihov MsZ a jedno tematické vysielanie. Kollár zároveň informoval, že TVPK ročne stojí mestskú kasu 96-tisíc eur, čo je asi len o 10 percent viac ako je tomu v prípade tunajšej televízie.

Ján Libant sa snažil ujať slova už po vystúpení Rasťa Hauliša. Primátor mu to však neumožnil. „Janko, ukončime túto debatu. Ja som povedal, ako zareaguješ,“ snažil sa ho utíšiť Peter Dvoran, za čo si ihneď vyslúžil smiech publika. Mikrofón Libantovi nakoniec predsa len zapojili.

Účelové narábanie s faktami

„Keď sa tak vehementne dožadujete niečoho, naštudujte si systém,“ obhajoval položky, ktoré pritiekli do HTV v rámci projektu Via Hlohoviensis. Ako ďalej uviedol, keby mesto peniaze nepoužilo, muselo by ich vrátiť. Libant je presvedčený, že nemožno spochybňovať niečo, čo už raz bolo schválené. Taktiež reagoval i na vyjadrenia Kollára, ktorého obvinil z účelového narábania s faktami. „HTV má momentálne schválenú dotáciu 75-tisíc eur. Okrem toho, že robí televíziu, vydáva aj časopis. TVPK je len televízia,“ hájil farby mestskej spoločnosti. Z Libantových vyjadrení je zrejmé, že hlavný problém vidí v nedostatku financií. Podľa neho, okrem spomínanej dotácie, išli do TVPK i ďalšie prostriedky na stavbu štúdia, vysielača a do techniky.

Veľa vypovedá i pohľad na webstránky týchto dvoch spoločností. Na málo aktualizovanej a nevábnej stránke HTV nájdete len strohé správy a základné údaje. Gro činnosti, ktorou je vysielanie, sa v skutočnosti nachádza na súkromnej stránke Libantovho straníckeho kolegu Romana Drgoňa. Elektronická podoba časopisu Život v Hlohovci je zas umiestnená na oficiálnom mestskom portáli. Naopak, webstránka TVPK je doslova nabitá dynamicky spracovanými správami, denne aktualizovanými článkami i servisom praktických informácií. To všetko v atraktívnom vizuáli.

Pre doplnenie treba dodať, že kreslo riaditeľa TV nie je jedinou Libantovou funkciou. Okrem tohto postu je i dlhoročným poslancom mestského zastupiteľstva, čo mnohí považujú za možný konflikt záujmov. A to stále nie je všetko. Sedí taktiež v mestskej rade a je zároveň členom komisie kultúry a vzdelávania i komisie na ochranu verejného záujmu.

Pred voľbami ich budeme potrebovať

Ako je možné, že televízia v dvoch porovnateľne veľkých mestách je tak rozdielna? Ako je možné, že reportáže HTV sú stále akoby vystrihnuté z budovateľského žurnálu? Ako je možné, že vo vedení už roky sedí človek, ktorý ju neposunul významnejšie dopredu? Väčšina Hlohovčanov je presvedčená, že okrem príspevkov historika Jozefa Urminského a archívu Viliama Kvašňáka sa táto televízia, ktorú si navyše sami platia, nedá pozerať. Za mnohých hovorí názor jedného z divákov: „Prečo by sa aj snažili. Keď sa nedarí, tak im v meste pridajú. Strata sem, strata tam. Veď ich budeme pred voľbami potrebovať.“Článok bol zobrazený 7270x
Diskusia k článku (25)


Podobné témy
Mestská polícia bude mať nového šéfa
Mestská polícia bude mať nového šéfa
Poslanci sa stretnú poslednýkrát v roku. Na programe je rozpočet, televízia i finančný stav nemocnice.

Poslanci si podali miestnu televíziu
Poslanci si podali miestnu televíziu
Nedostatok peňazí alebo nezvládnutý manažment? V mestskom parlamente opäť rezonoval problém Hlohovskej televízie.

Televízia požiadala o navýšenie dotácie
Televízia požiadala o navýšenie dotácie
Poslanci prerokujú i návrh na úpravu rozpočtu. Napriek nedávnej kritike Hlohovská televízia požiadala o viac peňazí z mestskej kasy.

Peniaze od mesta televízii nestačia
Peniaze od mesta televízii nestačia
Hlohovskej televízii sa príspevok od mesta máli. Vyplýva to z výročnej správy spoločnosti.

Televízia spolieha na pomoc zhora
Televízia spolieha na pomoc zhora
Samolepky a modlitby. Aj takto chce získať riaditeľ Hlohovskej televízie fanúšikov.


Diskusia k článku (25 komentárov) »

25 komentárov


 1. gravatar

  Som za zrušenie tejto zbytočnosti. Život v Hlohovci som čítal naposledy pred piatimi rokmi a televíziu som videl náhodou minule. To bolo niečo tak amatérske, až som sa hanbil, že som z Hlohovca. Neviem pre koho máme platiť toľko za tie hlúposti, ktoré sa tam vysielajú.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  ja by som zmenil názov HTV na Lokaj TV.ivanovi lokaji cecajú naše peniaze na ivanovu prezentáciu v tlači a tv,poprípade v hláseniach rozhlasu. je načase zrušiť túto zbytočnú inštitúciu!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Servilná televízia naviac na čele s poslancom MsZ nikdy nebude robiť objektívne spravodajstvo. Poslanec schvaľuje rozpočet a teda aj to, koľko potečie do spoločnosti, ktorú sám riadi. Je to konflikt záujmu ako vyšitý. U nás to nikomu nevadí, lebo Kubko sa rozumie možno kúreniu a riaditeľ vždy rád nechá zostrihať vysielanie tak, aby mu to vyhovovalo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Mam si nastudovat system? Myslite system prania spinavych penazi? Chcete tym snad povedat pan "riaditel", ze vy ste si ho nastudovali a osvojili?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   system toku penazi... na eurofondy sa pouziva dobra vyhovorka, ze keby sa nepouzili, resp. nepouzili ucelne, museli by sa vratit... keby sa tu zratalo vsetko, co sa zaplatilo z €-fondov, dosli by sme k zaujimavemu cislu... ide o polozky ako rekonstrukcie zakladnych skol a mozno inych zariadeni, divadlo, rozne "podujatia", ale tiez "kulturne podnikanie" cestou pekne znejucich nazvou obcianskych zdruzeni... BA ma okraslovaci spolok, HC zas hovadiensis... nejaka pumpa na cerpanie eurofondov sa vzdy najde, ked s anenajde, tak sa vymysli a zalozi, ktovie, ci by za tie peniaze uz nebola stala aj polovica obchvatu okolo HC, ibaze to by bolo pod drobnohladom a nabalilo by sa velmi malo ludi, takto sa nabali par stovak a rozpusti sa to na tolko veci, ze ludia to nie su schopni odsledovat a stracaju prehlad... co oci nevidia, srdce netrapi... a potom sa cuduju, ze su rozbite cesty, osvetlenie, odpadkove kose atd.... a ze nie su peniaze (hlavne, ze su na odmeny zamestnancov mesta a jeho organizacii) ... obchvat sa ma zacat stavat 2023-2025 - budu vtedy vobec nejake eurofondy?

   Príspevok je reakciou na "Rasto Haulis"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Pán riaditeľ J.L. je aj člen výboru EX LIBRIS AD PERSONAM, tam sa využívajú najmä Vyšehradské fondy. Aj Urminský publikuje pod EX Libris ... a nie pod Vlastivedným múzeom odkiaľ mu ide plat. (Vraj tento neustály spolupracovník HCTV ide kandidovať do VÚC.) Na čerpanie EÚ f treba vykázať aj aktivity, najlepšie za peniaze aspoň z dvoch zdrojov a za to, čo je aj v pracovnej náplni. Toto sa netýka pani riaditeľky knižnice a vychovávateľa - karikaturistu a ďalších z rodiny zakladateľa ELAP. Tým treba ďakovať za zviditeľnenie cez Fraštacký tŕň a EX LIBRIS.

    Príspevok je reakciou na "riaditel asi myslel"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  AAA

  Pán riaditeľ z televízie pozná systém veľmi dobre. Dobre slúžiť hocikomu vo vedení bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Robí to dobre, keď sa tam toľko udržal.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  tá fotka tohoto fraštackého televízneho lokaja a prisluhovača je perfektná!!!skvelý záber!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Čo poznám Jana,tak on bol vždy pichnutý v tej správnej diere. Najprv bol zvazákom o dušu, potom kandidátom KSS a možno aj úderným členom. Po nežnej sa aj on stal nežným katolíkom s presvedčenia. Vždy bol vo vedúcej sile spoločnosti vopchatý až po paty. Nortonom sa stal čírou náhodou,veď keď pili šéfovci on tam nesmel chýbať. Ak by sa k moci dostali ufonci,tak on bude prvý behať s anténkami za ušami a pípať čo mu nakážu. Taký vždy bol a zmeniť sa nikdy nezmení. O odbornosti na šéfa televízie sa nedá ani len uvažovať,pretože on je čistý mgr - rýchlokvas pre potreby mocných tohoto mesta a zemepána IV.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Netrafil si. Aj Ty triafaš na slepo. .

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  len aby

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  To by si mal dať otázku jankovi brezovskému.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Spomínaný archívu Viliama Kvašňáka, je archív z bývalej "Osvety" (Kltúrne stredisko, či oddelenie na bývalom Národnom výbore.) On ako zamestnanec "Osvety" to natáčal v rámci svojho pracovného času. Ako sa k nemu dostal nech si každý domyslí ... A predseda (teraz primátor), ktorý je na záberoch a nevedia mu dôjsť na meno sa volá Ľudovít Režný. Vďaka nemu Hlohovec dostal meno "mesto ruží".

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Tiež viem, že o titul "Mesto ruží" sa významne pričinil p. SNOPKA, ktorý organizoval práce s tým súvisiace. Ja som si za brigády na skrašlovaní Hlohovca v rokoch 1966-69 zarobil na sovietsky tranzistor SPORT, vzduchovku Slavia 621, a bicykel Favorit. To som mal 12-15 rokov.

   Príspevok je reakciou na "Tomáš"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.