Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

9. február 2014

Nasadí vrchnosť Hlohovčanom náhubky?

Prejavy občianskej nespokojnosti sa stupňujú. Novelou rokovacieho poriadku chce vedenie mesta kritikov umlčať.

Nasadí vrchnosť Hlohovčanom náhubky?

„Cítim sa, akoby som bol nejaký komparz kabaretného predstavenia Mestského úradu v Hlohovci.“ Takto počas ostatného zasadnutia poslancov okomentoval výberové konanie na post náčelníka mestskej polície Ľuboš Richter. Po novom by ale Hlohovčan nemusel svoje kritické vyjadrenie dorozprávať až do konca. Radnica totiž prichystala novelu rokovacieho poriadku, ktorá vystúpenia občanov obmedzuje. O tom, či dodatok prejde, rozhodnú na svojom najbližšom zasadnutí poslanci.

V tomto prípade nejde o prvú spornú úpravu. Tá predošlá, ešte z čias primátora Jána Dlhopolčeka, rozdelila novinárov na dva tábory. Oficiálne neprizvané médiá posadili na miesta, kde sa môžu počas zasadnutia zastupiteľstva výhradne zdržiavať. Hlohovskej televízie, ktorá pracuje na žiadosť mesta, sa obmedzenia nedotkli. Diskriminačné nariadenie sa i napriek kritike Slovenského syndikátu novinárov stalo skutočnosťou a platí dodnes.

Môže odňať slovo

Momentálne je na stole ďalší, nemenej prekvapivý návrh. Tentoraz si vedenie mesta posvietilo na občanov. Ak by tunajší parlament dodatok odklepol, predsedajúci by im mohol: „...odňať slovo v prípade, že príspevok dehonestuje primátora, poslancov MsZ, zamestnancov Mesta Hlohovec, resp. iných občanov mesta alebo prednášané skutočnosti sú zrejme nepravdivé, zavádzajúce, predstavujúce rozporuplné, ťažko overiteľné skutočnosti alebo neobjektívny názor občana na veci verejné.“ Ako sa ďalej píše v podkladoch, vyjadrenia občanov sú ohraničené 10-minútovým limitom a vo verejnej diskusii môžu vystúpiť iba raz.

Sú povinní nás počúvať

Reakcie nenechali na seba dlho čakať. „Touto absurdnou zmenou rokovacieho poriadku dalo vedenie mesta jasne najavo, čo si myslí o svojich občanoch. Nepotrebuje ich, obťažujú ich, treba im zavrieť ústa,“ napísal vo svojom blogu aktivista Miroslav Kollár, ktorý sa, podobne ako ďalší prispievatelia diskusného fóra, odvoláva i na ústavou garantovanú slobodu prejavu. „Primátor aj celý mestský úrad sú platení z našich daní a sú povinní nás počúvať,“ reagoval iný čitateľ. „Toto je už vážne koniec,“ rozhorčil sa ďalší. Pobúrení Hlohovčania sa pýtajú, kto vlastne posúdi, čo ešte je a čo už nie je objektívny názor na veci verejné.

Stalo sa pravidlom, že primátor Peter Dvoran na otázky verejnosti počas zastupiteľstva nereaguje. Odpovedá až prostredníctvom lokálnej TV s časovým odstupom a bez možnosti konfrontácie. Zastaviť občiansky prejav ako neobjektívny však bude oprávnený ihneď. V jednom zo svojich pamätných prejavov povedal, že chce ľudí spájať, nie rozdeľovať. Zásahmi do verejných vystúpení sa mu to ale určite nepodarí.       

Treba si položiť otázku, prečo sa vedenie k tomuto kroku odhodlalo. Strohá dôvodová správa prezrádza len toľko, že sa tak deje na základe požiadaviek poslancov. Je evidentné, že silnejúce prejavy občianskeho nepokoja začali ležať niekomu v žalúdku. Olej do ohňa prilieva aj ich následná medializácia. Tak čo s tým? Voľby sa blížia každým dňom, a preto jednoducho treba kritické hlasy umlčať.

Ak návrh prejde, primátor dostane do rúk silný nástroj, ktorý bude môcť bez ďalšieho vysvetľovania použiť. Tendencie skrotiť vystúpenia verejnosti sa už objavili aj pred touto iniciatívou. Dvoran, neraz i s podporou spriazneného poslanca Jána Libanta, zvykne ľudí upozorňovať najmä na časový limit. Právomoci využil aj pri schvaľovaní prvej úpravy svojho platu či počas odvolávania bývalého šéfa bytového hospodárstva, kedy nepripustil žiadnu diskusiu.

Príďte vyjadriť nesúhlas

Určite bude zaujímavé sledovať, ako sa k aktuálnemu návrhu postavia poslanci. Postoj uvedomelých obyvateľov je jasný. Jeden z nich apeluje aj na ostatných Hlohovčanov: „Vyzývam všetkých, ktorí si ctia ÚSTAVU SLOVENSKEJ REPUBLIKY a ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY, aby prišli na zasadnutie mestského zastupiteľstva dňa 13. 2. a tam vyjadrili svoj nesúhlas s týmto nezmyslom.“Článok bol zobrazený 6850x
Diskusia k článku (29)


Podobné témy
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Interaktívny wikibudget pre Hlohovec
Od apríla môžu Hlohovčania sledovať rozpočet mesta aj v online interaktívnej forme.

Novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude v Šulekove
Novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva bude v Šulekove
Pozvánka na rokovanie Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec.

Mestské zastupiteľstvo opustil poslanec 1. volebného obvodu
Mestské zastupiteľstvo opustil poslanec 1. volebného obvodu
Juraj Frydecký nastúpil ako náhradník na uprázdnený mandát poslanca.

Výzva poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec verejnosti
Výzva poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec verejnosti
Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Hlohovec sa rozhodli rozšíriť počet členov komisií mestského zastupiteľstva o ďalších dvoch zástupcov verejnosti.

Mestské zastupiteľstvo bude opäť v priamom prenose
Mestské zastupiteľstvo bude opäť v priamom prenose
Prenos budú môcť občania vidieť vo štvrtok 19. marca 2015 od 14:00.


Diskusia k článku (29 komentárov) »

29 komentárov


 1. gravatar

  Nuž, velili ich občania...je to obraz obyvateľov... mladí sa k urnám nehrnuli a starí volia celý život tých istých lebo veď tak sú naučení ešte z pred roku 89...a nám čo záleží na tom, aby sa v Hlohovci žilo lepšie zostáva čo? Odsťahovať sa? Alebo sa pokúsiť o revolúciu v Hlohovci a zhodiť starých a nekompetentných darmožráčov, ktorí potrebujú už len tých pár rokov dožiť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Prejaviť svoj názor sa dá aj slušne bez urážania a osočovania. Nikomu sa nepáči, keď ho druhí urážajú a osočujú nadávkami. Aj o tom je zákon o ochrane osobnosti. Prejaviť svoj názor a ukázať na chyby poslancov, vedenia mesta sa dá aj slušne bez urážania. Arogancia v našom meste vám neprekáža, to sme tu už tiež mali za vládnutia hnutia HZDS

   Príspevok je reakciou na "Saša"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Najväčší problém Hlohovca je dĺžka vystúpenia občana na MsZ. Gratulujem pán primátor. Môžete si zatlieskať aj s celým komparzom na tom vašom slávnom úrade.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  pevne dúfam, že november bude pre Vás posledný klinec do vašej rakvy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Tento človek nemá morálne právo, aby ho niekto oslovoval primátor. Treba ho dostať do celoštátnej televízie ako Ivana, aby všetci videli čo tu máme za inteligentov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  oci

  A bolo by dobre keby mi môj príspevok ešte predtým ako ho prednesiem schválila kompetentná osoba. Toto sa môže zrodiť len v hlave primitíva. Asi sa pôjdem pozrieť na ten kabaret do kulturáku, ved na to bol postavený

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Ja by som navrhoval zriadiť zvláštnu komisiu, ktorej by sa dopredu písomne predkladali výstupy každého občana. Dovolené by bolo iba to vystúpenie, ktoré by bolo schválené a odobrené okrúhlou pečiatkou. Týždeň pred zastupiteľstvom by sa robila generálka, kde by sa prizvali kompetentní a zástupcovia ÚV. Účinkujúci by musel porotu presvedčiť, že jeho výstup bude prospešný pri budovaní našej socialistickej vlasti. Do komisie navrhujem prizvať aj zástupcu ľudu, najlepšie z radov ľudovej milície, aby sa zabránilo nežiadúcej infiltrácii kapitalistických živlov, ktoré by mohli narušiť pokojný priebeh zasadnutia. Pre prípad neočakávanej situácie by v blízkosti vystupujúceho občana mali byť pripravení príslušníci ČSĽA, prípadne civilne oblečení príslušníci Zboru národnej bezpečnosti, alebo Štátnej bezpečnosti. Ďalej navrhujem každoročne usporiadať súťaž o najlepší prednes, kde by boli prizvaní zástupcovia Revolučného odborového hnutia. Víťazi by boli ocenení pred nastúpeným národným výborom, prípadne pred rozvinutou zástavou. Česť vašej práci, súdruhovia.

   Príspevok je reakciou na "oci"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Ďakujem vám súdruhovia za podnetné návrhy. Obávam sa však, že po starostlivom zvážení podnetov občanov, dospeje vedenie tohoto Kocúrkova zvaného Hlohovec, k rozhodnutiu, že sa vystúpenia spoplatnia sumou 100 EUR/občan/vystúpenie a získané prostriedky si podľa princípu zásluhovosti rozdelia pán primátor a páni poslanci. Veď oni sú tí chudáci, čo si musia vypočuť a odsedieť a odtrpieť tie žvásty otravných súdruhov občanov. Aby inovácia bola dokonalá, dávam ešte zlepšovací návrh, aby sa z mestskej kasy uvoľnili prostriedky v rovnakej výške ako bude suma vybraných prostriedkov a pretransformovala sa na tzv. motivačný fond, ktorý by sa podľa princípu zásluhovosti rozdelil medzi zúčastených. Najlepšie v pomere 90% súdruh primátor, 5 % súdruh podprimátor, 4% súdružka prednostka a 1% súdruhovia poslanci. Okrem toho by sa malo zvážiť, či sa nezavedie tzv. vstupný príplatok za kabaret, ktorý by platili záujemci a návštevníci MsZ, ktorí by si chceli vystúpenia súdruhov spoluobčanov vypočuť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Ja by som navrhoval zaviesť ešte extra príplatok pre tých, ktorí budú mať tú česť a budú si smieť vypočuť vrcholné číslo programu MsZ - vystúpenie pána súdruha primátora.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Opätovne sa pýtam,kto bude mať tú odvahu a drzosť predniesť návrh náhubkového zákona na zasadnutí MZ 13.2.2014 ? Kto ho vôbec navrhol a kto ho skoncipoval ?Ak prejde, môžeme sa čo nevidieť dočkať aj šibeníc alebo upaľovania nepohodlných / čo rada v stredoveku realizovala svätá inkvizícia /.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Obraciam sa na poslancov Smeru v MZ - dobre sa vám spolupracuje s poslancami za KDH ? Nevadí vám,ako osočujú predsedu strany Smer v predvolebnej prezidentskej kam - pani - pozrite si ich vývesné skrinky pri oboch kostoloch.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Nevieme, kto je autorom myslienky "nahubkovej" novely rokovacieho poriadku MsZ. To by snad bolo este aj nepodstatne, vsetci mavame obcas slabe chvilky... Ale fakt, ze navrh presiel mestskou radou v tejto podobe, tak to uz je INE KAFE! Vazeni spoluobcania, tito osvieteni pani nezdedeli mandat rozhodovat o nas bez nas ani po praslici ani po meci! Zdvorilo ziadam vsetkych, ktorym aspon trochu zalezi, aby sa Hlohovec nestal turistickou atrakciou s nazvom - "chranena uzemna rezervacia socializmu - s aquaparkom", aby sa aktivne zapojili do diania v nasom meste a svoj nazor vyjadrili v komunalnych volbach!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Samozrejme mu unikla pointa.Já nemám výhrady proti komunistom,keď som mal,som ich vyjadril počas ich vládnutia.Mám výhrady proti ich spolčovaniu sa s tmárstvom a nemilo ma prekvapilo premierove vyznanie sa .Aspoň mám po probléme,nemusím sa rozhodovať koho voliť.Nebudem voliť ľudí,ktorým stačí odkázať cez média voličom voľte ma,to znamená že nemám koho voliť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  blížia sa voľby,tlak sa stupňuje,strach zo straty fleku narastá.čoraz viacej ľudí z hlohovca sa odváži skritizovať pomery ktoré tu vládnu.ičkov poskok s údržbárskou brašňou nie je už v tomto meste vítaný.jeho posledným útočiskom sú len kluby dôchodcov.jeho koniec sa blíži a preto sa chystá zatvárať nám papule.nedovoľme to,občania hlohovca!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Je to pravda ? Ičo nemá koho postaviť,tak chce repete s Dvoranom.Kam to ten šikovný opilec doviedol Smer v Hlohovci ?ˇUstrediu to nevadí ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Prepáčte,myslel som Ivana,televíznu hviezdu z parlamentu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím