Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Zdravie

Interrupcia je neúspechom spoločnosti, tvrdí hlavný odborník ministerstva pre gynekológiu
BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) - Akékoľvek umelé prerušenie tehotenstva (UPT) vníma hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský ako neúspech spoločnosti. Reagoval tak na správu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o potratoch na Slovensku v roku 2018. Borovský však hodnotil pozitívne dlhodobý trend poklesu UPT.

Počet potratov sa znížilPodľa informácií, ktoré zverejnilo NCZI, sa počet potratov na Slovensku vlani medziročne znížil o 655, čo zodpovedá štyrom percentám. V roku 2018 NCZI zaznamenalo v zdravotníckych zariadeniach 15 274 potratov. Z toho 1 350 sa týkalo žien bez trvalého pobytu v SR, z ktorých 98 % tvorili UPT.

"Najväčší pokles sme pritom zaznamenali pri spontánnych potratoch, ktorých bolo o 550 menej, čiže o 10 percent,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Počet UPT klesol o dve percentá, u žien bez trvalého bydliska v SR z 1 394 na 1 326 (o 5 %) a u žien s trvalým bydliskom v SR z 6 102 na 6 024 (o 1,3 %).

Lepší prístup k plánovanému rodičovstvuNajvyšší podiel zo všetkých potratov tvorili UPT (48 %), po nich nasledovali spontánne potraty (32 %), ostatné potraty (17 %) a mimomaternicové tehotenstvá (3 %).  "Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet UPT výraznejšie klesá,“ dodal Blaškovitš.

"Pokladám za potrebné zabezpečiť lepší prístup k plánovanému rodičovstvu aj ekonomicky znevýhodneným ženám ako sú študentky, ekonomicky oslabené ženy," uviedol Borovský. Podľa neho je tiež potrebné zlepšovať ich informovanosť o možnostiach plánovaného rodičovstva a rizikách sexuality.

Viac k témam: NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií, potrat, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Interrupcia je neúspechom spoločnosti, tvrdí hlavný odborník ministerstva pre gynekológiu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia