Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Zdravie

Na Slovensku sa infekcia HIV preniesla aj transfúziou krvi, viac chorých je medzi mužmi
BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) - Na Slovensku v roku 2018 zaznamenali historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku.

Lekári diagnostikovali 102 nových prípadov HIV infekcie, vyplýva to zo Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2017 – 2020 za rok 2018.

Podľa nej lekári zaznamenali medziročný vzostup prípadov HIV infekcie o 41,7 percenta a najvyšší výskyt v jednom kalendárnom roku.

Traja pacienti s HIV zomreliU občanov Slovenskej republiky minulý rok diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 82 nových prípadov HIV infekcie, z toho 77 prípadov u mužov a päť prípadov u žien.

V tomto období diagnostikovali desať prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

U cudzincov pri ich pobyte v SR hlásili 20 nových prípadov HIV infekcií. Správa tiež konštatuje, že základné aktivity národného programu v roku 2018 splnili. Ministri na utorkovom rokovaní vlády informatívny materiál, ktorý predložila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, vzali na vedomie.

Prenáša sa nielen sexuálnym stykomPodľa správy od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR v roku 1985 do konca minulého roku registrovali u občanov SR i cudzincov spolu 1 072 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

Z 904 prípadov u občanov SR sa 802 vyskytlo u mužov a 102 u žien. U 118 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenali 71 úmrtí HIV infikovaných osôb.

Väčšinu HIV infekcií v SR zaznamenali v skupine mužov majúcich sex s mužmi (64 percent), nasleduje prenesenie infekcie heterosexuálnym stykom (23 percent), injekčným užívaním drog (1,9 percenta) a transfúziou krvi (0,1 percenta). V ostatných prípadoch nestanovili spôsob prenosu.

Najviac ľudí s HIV žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Ochorenie AIDS sa na svete objavilo v roku 1981. Na Slovensku prvý prípad zaznamenali v roku 1985 a odvtedy sa aj v SR vykonáva epidemiologický a laboratórny dohľad nad HIV/AIDS.

Vzdelávali aj žiakov v školáchNárodný program vychádza zo špecifických charakteristík vo výskyte HIV/AIDS v Slovenskej republike. Je zameraný na celú populáciu s dôrazom na ohrozené skupiny obyvateľstva. Správa konštatuje, že v roku 2018 pokračovali aktivity národného programu zameraných na prevenciu HIV/AIDS, testovanie, poradenstvo, monitoring, liečbu a starostlivosť o osoby s HIV/AIDS.

Prevencia HIV/AIDS bola zameraná na celú populáciu SR s dôrazom na špecifické rizikové skupiny obyvateľstva. V rámci preventívnych aktivít bola zabezpečená prevencia u klientov vo výkone väzby alebo trestu odňatia slobody.

Zabezpečená bola aj prevencia u príslušníkov Ozbrojených síl SR a rovnako u hasičov, záchranárov a policajtov. Vzdelávacie aktivity formou prednášok v školách a besied vykonávali všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR.

Zabezpečená bola aj prevencia v skupine mužov majúcich sex s mužmi, osôb poskytujúcich platené sexuálne služby a injekčných užívateľov drog predovšetkým prostredníctvom aktivít občianskych združení. Realizované bolo testovanie v rizikových skupinách i anonymné testovanie. Osoby s HIV/AIDS mali podľa správy zabezpečenú adekvátnu liečbu.

Viac k témam: AIDS, HIV
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku sa infekcia HIV preniesla aj transfúziou krvi, viac chorých je medzi mužmi © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia