Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Zdravie

Kontrolóri varujú Slovákov pred kúpou samotestov na Covid-19, môžu ukazovať chybný výsledok
16.4.2020 (Webnoviny.sk) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neodporúča verejnosti kupovať samotesty na Covid-19. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Najmä na internete sa totiž objavuje množstvo samotestov alebo rýchlotestov na diagnostiku tohto ochorenia. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu.

Mnohé nemajú certifikát"Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje u všetkých tvorbu protilátok a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o Covid-19 negativite, čo môže mať nebezpečné následky," uviedla riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Viac o téme: Koronavírus

Baťová tiež upozornila, že testy dostupné na trhu v Európskej únii nie sú určené laickej verejnosti a mnohé z nich sú necertifikované. "V prípade ich použitia laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu a tiež nesprávnej interpretácie výsledku," uviedol štátny ústav.

Falošne negatívny výsledokŠÚKL poukázal aj na to, že senzitivita a špecificita rýchlotestov je nízka, takže najmä v prípade použitia v prvých dňoch po nákaze je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívneho výsledku.

Rýchlotesty protilátky odhaľujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky. Aj pri pozitívnom výsledku je potrebné výsledok ešte overiť metódou priamej detekcie.

Viac k témam: Koronavírus, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrolóri varujú Slovákov pred kúpou samotestov na Covid-19, môžu ukazovať chybný výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia