Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Hamas vypálil rakety na Jeruzalem a hrozí ďalšími útokmi, ak Izrael opäť napadne mešitu al-Aksá
10.5.2021 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 10. mája 20:45
Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Jedna raketa dopadla na západné predmestie, ľahko poškodila dom a spôsobila požiar krovia.

Izraelská armáda uviedla, že na Jeruzalem bolo vypálených sedem rakiet, pričom jednu zostrelili, ale raketový útok pokračuje.

Hovorca vojenského krídla Hamasu uviedol, že útok je odpoveďou na izraelské „zločiny a agresiu" v Jeruzaleme. „Toto je odkaz, ktorému musí nepriateľ dobre rozumieť," vyhlásil.

Stovky zranených po stretochZároveň pohrozil ďalšími útokmi, ak Izrael opäť napadne posvätnú mešitu al-Aksá alebo bude vyháňať palestínske rodiny z východného Jeruzalema.

Strety medzi protestujúcimi Palestínčanmi a izraelskou políciou v blízkosti mešity al-Aksá pred plánovaným izraelským nacionalistickým pochodom si vyžiadali stovky zranených.

Podľa agentúry AP utrpelo zranenia viac ako 305 Palestínčanov, pričom 228 z nich museli ošetriť v nemocniciach. Sedem z nich je vo vážnom stave.

Polícia informuje o 21 zranených policajtoch, pričom traja skončili v nemocnici. Podľa izraelských paramedikov utrpelo zranenia aj sedem izraelských civilistov.

Plány na vysťahovanieNajnovšie strety nasledujú po týždňoch rastúceho napätia medzi Palestínčanmi a izraelskými jednotkami v jeruzalemskom Starom meste.

Konflikty tentoraz prišli počas moslimského posvätného mesiaca Ramadán, ktorý býva aj zvyčajne časom zvýšeného náboženského napätia.

To však ešte znásobili najnovšie izraelské plány na vysťahovanie arabských rodín z východného Jeruzalema.

Deň JeruzalemaIzraelčania v pondelok oslavujú Deň Jeruzalema, ktorým si pripomínajú získanie kontroly nad Východným Jeruzalemom v roku 1967. Zvyčajne ho oslavujú pochodom s izraelskými vlajkami naprieč moslimskými časťami mesta.

Izraelská polícia v reakcii na intenzívne strety medzi svojimi príslušníkmi a moslimskými protestujúcimi v pondelok rozhodla o úprave trasy plánovaného pochodu ultranacionalistov tak, aby sa vyhol konfrontácii s Palestínčanmi.

Rozhodnutie podľa nich prišlo z popudu politických lídrov krajiny.

Mimoriadne konzultácieRada bezpečnosti OSN mala v pondelok mimoriadne konzultácie o eskalujúcich násilnostiach vo východnom Jeruzaleme a posudzovala návrh vyhlásenia vyzývajúceho Izrael, aby zastavil prípady realizácie súdnych vysťahovaní palestínskych rodín z východného Jeruzalema.

Návrh zároveň vyzýval na „zdržanlivosť" a žiadal rešpektovať „historický status quo na posvätných miestach".

Veľvyslankyňa Írska pri OSN Geraldine Byrne Nasonová, ktorá sa pripojila k iniciátorom mimoriadnych konzultácií, uviedla, že „Rada bezpečnosti musí ihneď prehovoriť".

Podľa diplomatov všetci 15 členovia Rady bezpečnosti vyjadrili znepokojenie pre zrážky a zintenzivňujúce sa násilnosti, ale USA, ktoré sú najbližším spojencom Izraela, uviedli, že vyhlásenie by tentoraz pravdepodobne nebolo prospešné.

Viac k témam: raketový útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Hamas vypálil rakety na Jeruzalem a hrozí ďalšími útokmi, ak Izrael opäť napadne mešitu al-Aksá © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia