Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Poľská centrálna banka nečakane zasiahla proti zvyšovaniu inflácie a zdvihla úrokové sadzby
6.10.2021 (Webnoviny.sk) - Poľská centrálna banka v stredu nečakane zvýšila úrokové sadzby. Krok prichádza v čase, keď krajina čelí zrýchľujúcej sa miere inflácie, ktorá je v súčasnosti najvyššia v Európskej únii.

V septembri poľské ceny zrýchlili tempo medziročného rastu na 5,8 percenta, čo je najviac za posledné dve dekády. Ekonómovia pritom predpokladajú, že v nasledujúcich mesiacoch sa inflácia pravdepodobne ešte zvýši.

Odborníci tento krok nečakaliPoľská národná banka zvýšila svoju referenčnú sadzbu o 40 bázických bodov z 0,1 percenta na 0,5 percenta.

Veľa odborníkov očakávalo zvýšenie sadzieb až v budúcom roku, keďže viaceré príčiny rastúcej inflácie, vrátane prudkého nárastu cien plynu, súvisia s krátkodobými šokmi, ktoré centrálna banka nedokáže ovplyvniť.

Ceny nehnuteľností vzrástliGuvernér centrálnej banky Adam Glapinski k tomu uviedol, že sprísnenie menovej politiky môže zabrániť ustáleniu inflácie na zvýšenej úrovni aj po tom, čo šoky pominú.

Historicky nízke úrokové sadzby sú v Poľsku, podobne ako v mnohých iných krajinách, jedným z faktorov, ktoré viedli k prudkému rastu cien nehnuteľností.

Viac k témam: Inflácia, úrokové sadzby
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľská centrálna banka nečakane zasiahla proti zvyšovaniu inflácie a zdvihla úrokové sadzby © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama


Diskusia