Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Julian Assange dostal možnosť odvolať sa voči vydaniu do USA na najvyššom súde
24.1.2022 (Webnoviny.sk) - Vydanie Juliana Assangea do USA bude možno riešiť britský najvyšší súd po tom, čo zakladateľ portálu WikiLeaks dostal v pondelok možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu súdu nižšej inštancie. Najvyšší súd však tento prípad musí ešte prijať, aby mohol napredovať ďalej.

Zverejnil utajované dokumentyVyšší súd v Londýne prijal Assangeovo odvolanie voči jeho skoršiemu rozhodnutiu, že ho z Británie vydajú do USA, kde čelí obvineniam zo špionáže. Je to najnovší krok v jeho dlhom boji o to, aby sa vyhol procesu pre zverejnenie tajných amerických vojenských dokumentov na portáli WikiLeaks pred viac ako desaťročím.

Pred viac ako rokom okresný súd v Londýne odmietol vydanie Assangea do USA na základe toho, že by vzhľadom na jeho zdravotný stav mohol v prísnych podmienkach amerického väzenia spáchať samovraždu.

Americké úrady neskôr ubezpečovali, že Assange nebude vystavený najprísnejším opatreniam, ktoré by podľa jeho právnikov mohli ohroziť jeho telesné aj duševné zdravie. Vyšší súd minulý mesiac zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie s tým, že záruky zo strany USA sú dostatočné.

Assange skončil v britskom väzeníPäťdesiatročný Assange je od roku 2019 v londýnskom väzení Belmarsh, kde skončil preto, že sa nedostavil na súd v inom prípade.

Predtým strávil sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde žiadal o ochranu, aby ho nevydali do Švédska pre obvinenia zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia. Švédsko v roku 2019 od vyšetrovania v danom prípade upustilo.

Viac k témam: dokumenty, Súdy, Väzenie, WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk - Julian Assange dostal možnosť odvolať sa voči vydaniu do USA na najvyššom súde © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia