Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Film a TV

Zomrel Josef Abrhám, herec a manžel zosnulej Libušky Šafránkovej
17.5.2022 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 17. mája, 13:53
Vo veku 82 rokov zomrel český herec Josef Abrhám.  Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz, ktorému správu denníka Blesk potvrdila Alice Bláhová z Činoherného klubu.

Mal inteligentný humorSilnou stránkou zosnulého herca Abrháma bol podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej inteligentný humor, ktorým obdaril svoje postavy vo filmoch a komédiách. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti a pripomenula, že hercove korene sa spájali so Slovenskom.

Umelcová matka bola totiž Slovenska a jeho predkom bol evanjelický farár a spisovateľ Jozef Hollý. Dodala, že Abrhám získaval herecké skúsenosti na Vysokej škole múzického umenia v Bratislave pod vedením Andreja Bagara. Bol aj nositeľom vysokého štátneho vyznamenania SR, ktoré mu udelil Čaputovej predchodca.

„Napriek tomu, že divadelný a filmový svet stráca v Josefovi Abrhámovi veľkú osobnosť, jeho herecké umenie pre nás ostáva naďalej živé,“ napísala prezidentka.

Pripútaný na invalidný vozíkAbrhám, ktorého životná a herecká partnerka Libuše Šafránková zomrela vlani v júni vo veku 68 rokov, bol v poslednom čase pre choré srdce a ďalšie zdravotné problémy pripútaný na vozík.

Zlínsky rodák po štúdiu na DAMU strávil tri sezóny na vinohradskej scéne, ale svoje domovské javisko našiel až v pražskom Činohernom klube, kde zažil najslávnejšiu éru. Odišiel odtiaľ až v roku 1992 a po krátkej epizóde v Národnom divadle sa stáleho angažmánu vzdal, uvádza iDNES.

Stvárnil asi dve stovky úlohPred filmovú kameru vstupoval s generáciou českej novej vlny. Objavil sa už v študentskom filme Strop (1961) Věry Chytilovej, v Čiernom Petrovi (1963) Miloša Formana, Kriku (1963) Jaromila Jireša alebo dráme Každý deň odvahu (1964) Evalda Schorma. Zahral si aj v tituloch ako Transport z raja (1962), Veľká cesta (1962) alebo Človek proti skaze (1989), kde stvárnil Karla Čapka.

Abrhám si úlohy starostlivo vyberal a mnohé odmietol, no i napriek tomu ich stvárnil asi dve stovky, ak sa započítajú i tie televízne, pripomína iDNES.

Legendárny lekár aj čašník-podvodníkZnámy je napríklad z filmov Marečku, podejte mi pero! (1976), Guľový blesk (1978), Vrchní, prchni! (1980) či Jára Cimrman ležící, spící (1983), po roku 1989 účinkoval napríklad v muzikáli Šakalí léta (1993), ktorý mu vyniesol Českého leva. Nominovali ho aj za úlohy v snímkach Kráska v nesnázích (2006) a Odcházení (2011).

Ženy očaroval aj v Konci starých čias (1989), ako legendárny lekár Arnošt Blažej z Nemocnice na kraji města (1977 - 1981), poručík Rudolf Macháček z Partie krásného dragouna (1970), Josef Hrabě zo seriálu Hraběnky (2007), Alexandr Slavík z Návsi (2006), barón z Cirkusu Humberto (1988) alebo Paris Nerudný zo seriálu Byl jednou jeden dům (1974).

Spomenutého lekára Blažeja stvárnil aj v novších pokračovaniach Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) a Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008).

Hral aj po boku manželkyV posledných rokoch prijímal najmä úlohy po boku svojej manželky Libuše Šafránkovej, napríklad v romantickej komédii Dočkáme sa Ježiška? (2013) alebo rozprávke Kúzla kráľov (2008). Obaja účinkovali aj v dokumentoch, ktoré nakrúcal ich syn Josef Abrhám mladší, vrátane osobných portrétov pre cyklus Neobyčejné životy.

V roku 2020 mu udelili Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v činohre.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Josef Abrhám, herec a manžel zosnulej Libušky Šafránkovej © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia