Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Aj Slovenská pošta chce minimalizovať obeh jedno a dvojcentoviek. Platby začne zaokrúhľovať, ale budú aj výnimky
27.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta bude od 1. júla 2022 zaokrúhľovať výslednú sumu hotovostných platieb na 5 eurocentov. Cieľom novely zákona o cenách je minimalizovať obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku pri platbe v hotovosti, pričom tieto mince naďalej zostanú zákonným platidlom.

Dôchodky sa zaokrúhľovať nebudúSlovenská pošta o tom informovala v pondelok s tým, že výnimku pri zaokrúhľovaní budú tvoriť výplaty sociálnych a dôchodkových dávok, sumy zaslané poštovými poukazmi, resp. e-poukazmi na výplatu a služby poskytované bankami (operácie na poštách vykonávané pre Poštovú banku).

Celkový zvyšok nezaokrúhlenej platby platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nahor," uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Zaokrúhľovať sa bude výsledná suma v hotovostiAk je podľa nej platba platená v hotovosti súčtom cien, resp. platieb za viac služieb, zaokrúhľuje sa takto až výsledná suma platená v hotovosti. Pri platbách za služby Slovenskej pošty platobnou kartou sa platby nebudú zaokrúhľovať.

Zmeny v dobierkových sumáchSlovenská pošta bude prijímať bez obmedzení od 1. júla 2022 zásielky s dobierkovou sumou, ktorá nie je zaokrúhlená na 5 eurocentov. Pri úhrade dobierkovej sumy v hotovosti sa táto zaokrúhli podľa platných pravidiel na účet Slovenskej pošty," priblížila Dorčáková.

Odosielateľovi zásielky Slovenská pošta prevedie na účet dobierkovú sumu, ktorú zadal pri podaní zásielky (nezaokrúhlená), v prípade výplaty dobierkovej sumy v hotovosti (dobierka na adresu), bude táto suma zaokrúhlená podľa platných pravidiel.

Viac k témam: Dvojcentové euromince, Jednocentové euromince
Zdroj: Webnoviny.sk - Aj Slovenská pošta chce minimalizovať obeh jedno a dvojcentoviek. Platby začne zaokrúhľovať, ale budú aj výnimky © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia