Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Divadlo

Vo veku 88 rokov zomrel dramatik Ján Solovič, posledná rozlúčka s umelcom bude v sobotu
11.7.2022 (Webnoviny.sk) - Vo veku 88 zomrel v nedeľu (10. júla) dramatik Ján Solovič. Na sociálnej sieti o tom informoval jeho syn, lekár Ivan Solovič. Posledná rozlúčka s umelcom bude v sobotu (23 júla).

Prvú odvysielal ešte ako gymnazistaJán Solovič sa narodil 8. marca 1934 v Pliešovciach vo Zvolenskom okrese. Vyštudoval dramaturgiu na Vysokej škole muzických umení, kde neskôr pôsobil ako pedagóg a od roku 1978 ako docent. Bol vedúcim tajomníkom a predsedom Zväzu slovenských spisovateľov. V rokoch 1971 až 1990 bol poslancom SNR.

Ešte ako gymnaziálnemu študentovi mu rozhlas odvysielal hru Torunský génius (1953) o Mikulášovi Kopernikovi. V Slovenskom rozhlase pracoval v rokoch 1957 až 1971.

Počas tohto obdobia sa pričinil o obrodu slovenskej rozhlasovej hry a spolupracoval so známymi dramatikmi, spisovateľmi a autormi rozhlasových hier, medzi inými napr. s Petrom Karvašom, Hanou Zelinovou, Jánom Kákošom či Jánom Poničanom.

S hrou Polnoc bude o päť minút (1958) zvíťazil v súťaži o najlepší scenár rozhlasovej hry. Ján Solovič bol tiež autorom ďalších rozhlasových hier, napr. Ruky pre Luciu, Prvý dialóg s vami, Druhý dialóg s vami, Rekomando alebo Krvavý trón.

Autor viacerých divadelných hierPatrí mu tiež autorstvo viacerých divadelných hier - Nepokojná mladosť, Súhvezdie Draka, veselohra U nás taká obyčaj, Veža nádeje, Meridián, Strieborný jaguár, Zlatý dážď, Pozor na anjelov, Právo na omyl, Kráľovná noci v kamennom mori či Príliš odvážny projekt.

Jeho hru Žobrácke dobrodružstvo z roku 1970 prepracovali na muzikál Lasica so Satinským. Rovnako prepracovali aj hru Strašne ošemetná situácia (1968) na S. O. S. Písaval tiež historické hry, napr. Peter a Pavel alebo Zvon bez veže.

Pokiaľ ide o jeho knižnú tvorbu, napísal spomienkovú knihu Moje radosti. Polstoročie s ochotníkmi 1956 – 2006, ktorá vyšla v roku 2007. Vydal tiež drámu Krvavý trón aj komédiu Maharadža z Royalu.

Na základe jeho scenárov Československá televízia odvysielala televízne seriály aj filmy, napr. Kar na konci roku či Zhasnuté slnko, ale aj Traja z deviateho poschodia I. – III. časť, Straty a nálezy I. – V. časť alebo Dobrí ľudia ešte žijú I. – III. časť. Agentúra čerpala informácie zo stránky RTVS.

Jeho pamiatku si pripomenie aj RTVS. V utorok (12. júla) odvysiela na Dvojke televíznu inscenáciu Kráľovná noci v kamennom mori o 10:00 a v sobotu 23. júla o 15:20 odvysiela hru S.O.S. - Strašne ošemetná situácia.

Viac k témam: Umelec, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 88 rokov zomrel dramatik Ján Solovič, posledná rozlúčka s umelcom bude v sobotu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia