Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

V Českom Švýcarsku sa podarilo uhasiť požiar, domov sa po takmer troch týždňoch vrátia aj slovenskí hasiči (foto)
12.8.2022 (Webnoviny.sk) - Hasiči v piatok dohasili požiar v Národnom parku České Švajčiarsko. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámili ústeckí hasiči. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Na mieste zostáva niekoľko hasičovPo takmer troch týždňoch od vypuknutia lesného požiaru sú podľa hasičov všetky nebezpečné ohniská uhasené. Na mieste však ešte zostáva 72 dobrovoľných a 40 profesionálnych hasičov.

Celkovo sa pri zásahu v národnom parku vystriedalo okolo šesťtisíc hasičov a každý deň ich bolo v teréne najmenej tisíc. Rozsah zásahu začali obmedzovať až na začiatku tohto týždňa.

Je hotovo, dnes to všetko zbalíme,“ povedal v piatok generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Českej republiky Vladimír Vlček.

Podľa hasičov už nikde viditeľne nehorí. V teréne sa už môžu vyskytovať len skryté horúce ložiská, napríklad v koreňových systémoch stromov. Ich dohasenie by však už mohli zvládnuť dobrovoľní hasiči.

Hasiči zostanú v pohotovostiPočas dňa sa skončí aj likvidácia požiaru zo vzduchu, vrtuľníky zhodia posledné tisíce litrov vody a najneskôr popoludní sa vrátia na základne. Hasiči však zostanú v pohotovosti a kedykoľvek bude ich zásah potrebný, okamžite vyrazia na miesto, vrátane vrtuľníkov.

V sobotu sa podľa TN.cz budú môcť vrátiť domov aj ľudia z okolia Hřenska, ktorých evakuovali.

O tretej popoludní celé územie Národného parku České Švajčiarsko odovzdali a bola oznámená likvidácia požiaru.

Nadväzuje fáza takzvanej technologickej pomoci, ktorú koordinuje štáb HZS Ústeckého kraja,“ uviedli ústeckí hasiči na Twitteri.

Na mieste zostáva 112 hasičov, z toho 40 profesionálnych a 72 dobrovoľníkov. K dispozícii majú aj 35 kusov techniky.

Najdlhšie trvajúca zahraničná pomocSlovenskí hasiči sa majú v sobotu 13. augusta vrátiť z Českej republiky, kde 18 dní bojovali s lesným požiarom v Národnom parku České Švýcarsko.

Ako informovalo komunikačné oddelenie Prezídia hasičského a záchranného zboru, ide o najdlhšie trvajúcu zahraničnú pomoc, na ktorú boli hasiči vyslaní. V boji s požiarom im pomáhala aj posádka vrtuľníka Mi-171 z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR.

Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na českú žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu," pripomenulo Prezídium HaZZ.

Dodalo, že modul pozemného hasenia je financovaný z projektu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesný požiar v Českom Švýcarsku (fotografie)

Viac k témam: Európsky fond regionálneho rozvoja, Hasiči, Lesné požiare, Požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - V Českom Švýcarsku sa podarilo uhasiť požiar, domov sa po takmer troch týždňoch vrátia aj slovenskí hasiči (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia