Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Disciplinárne konanie s bývalou jednotkou na špecializovanom súde presunuli, pre možnú zaujatosť sa postaví pred komisiu
16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Pojednávanie disciplinárnej komisie s bývalým predsedom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michalom T. sa na Najvyššom správnom súde SR začne až 17. októbra.

Ako informoval hovorca súdu Michal Hajtol, predsedníčka senátu zrušila pôvodný termín 21. septembra na základe žiadosti disciplinárne obvineného.

Sudcu zatiaľ presunuliNávrh na disciplinárne stíhanie podali ešte v októbri 2020 súčasný šéf ŠTS Ján Hrubala a šéf Súdnej rady SR Ján Mazák.

Dôvodom je, že sa sudca nenamietol pri rozhodovaní o väzbe podnikateľa Norberta Bödöra pre možnú zaujatosť. V rámci podania dvojica navrhla, aby Michala T. preložili na súd nižšieho stupňa.

Podľa Hrubalu a Mazáka bola sudcovi známa výpoveď svedka v kauze Dobytkár Mareka K., ktorý vypovedal o ďalšej podozrivej osobe v tomto konaní. Išlo o advokáta Jána G., ktorý mal mať kontakty so sudcom.

„Naš názor je ten, že kvalita tých informácií, ktoré mal sudca Michal T. k dispozícii po prečítaní spisového materiálu, ho mala primäť k tomu, aby sa vylúčil,“ zdôraznil Hrubala. Ako doplnil, ten kontakt mu podľa ich názoru nedovoľoval byť vo veci nezaujatý.

Chybný právny názorStíhanie sudcu nesúvisí s tým, že Norberta Bödöra v roku 2020 nevzal do väzby. „Indície môžme mať rôzne, ale sudca nie je stíhaný za to, ako rozhodol. Právny názor, pokiaľ nie je podložený zlým úmyslom, sám o sebe, i keď je chybný, nemôže byť dôvodom na disciplinárne stíhanie,“ vysvetlil Hrubala. Najvyšší súd SR v tomto prípade potvrdil chybný právny názor sudcu a Norberta Bödöra neskôr vzal do väzby.

Návrh podľa predkladateľov nevylučuje podozrenia o korupčnom správaní sudcu Michala T. „My sme podali návrh na disciplinárne konanie a v tomto návrhu nevylučujeme, že vec by mohla mať aj trestnoprávny rozmer. Ale my na toto pole nevstupujeme. Pretože to je pole, na ktorom musia vykonať potrebné úkony iba orgány činné v trestnom konaní,“ dodal k veci Mazák. Michal T. bol na čele Špecializovaného trestného súdu od roku 2015 do júna 2020.

Viac k témam: Disciplinárne konanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Disciplinárne konanie s bývalou jednotkou na špecializovanom súde presunuli, pre možnú zaujatosť sa postaví pred komisiu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia