Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

MOTOR šport

Rely Dakar: Svitko si vylepšil pozíciu v celkovej klasifikácii, v 5. etape skončil jedenásty. Varga je v priebežnom poradí šiesty
5.1.2023 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 5. januára 16:26
Slovenský motocyklista Štefan Svitko sa na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii opäť posunul nahor v celkovom poradí. Vo štvrtkovej 5. etape obsadil 11. priečku a v priebežnej klasifikácii kategórie motocyklov sa posunul zo 16. na 15. pozíciu.

Jazdci vo štvrtok absolvovali 646 kilometrov so štartom aj cieľom v Ha'il, súčasťou etapy bolo 375 km meraných úsekov. Najlepší čas v stredu dosiahol Francúz Adrien van Beveren, ktorý triumfoval pred Čiľanom Josém Cornejom (+13 s), tretí skončil Američan Mason Klein (+5:13 min).

Zmena na pozícii lídra pretekovNa poste lídra celkového hodnotenia nastala zmena. Dostal sa naň iný americký jazdec Skyler Howes, keď využil zaváhanie vedúceho jazdca Austrálčana Daniela Sandersa. Ten vo štvrtok zaostal za víťazom o takmer 27 minút a v priebežnom poradí klesol až na 8. miesto. Howes vedie s náskokom 44 sekúnd pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom, tretí je spomenutý Klein (+1:40 min).

Svitko skončil jedenástySvitko prišiel do cieľa jedenásty s mankom 12:47 min na víťazného Van Beverena, v celkovom poradí zaostáva za Howesom o 1:03:53 min. Vo štvrtok sa skúsený slovenský motocyklista dostal v klasifikácii pred Španiela Toshu Schareinu.V súťaži automobilov vo štvrtok triumfoval Katarčan Nasser Al-Attiyah a upevnil si post lídra celkového poradia. Druhý bol Španiel Carlos Sainz (+1:57 min) a tretí Francúz Stéphane Peterhansel (+3:44 min). Katarský jazdec vedie o viac ako 22 minút pred Peterhanselom, z druhej na tretiu priečku klesol Yazeed Al-Rajhi zo Saudskej Arábie (27:01 min).

Varga ukazuje výborný výkonMedzi jazdcami na štvorkolkách pokračuje vo výborných výkonoch Juraj Varga. Slovenský pretekár vo štvrtok skončil rovnako ako deň predtým šiesty a v celkovom poradí sa posunul zo 7. na 6. pozíciu. V 5. etape zaostal za jej víťazom Argentínčanom Franciscom Floresom o 12:57 minúty, v celkovom poradí stráca na suverénneho lídra Francúza Alexandreho Girouda už takmer dve hodiny (+1:59:07 h).

Giroud v tohtoročnej edícii Rely Dakar našiel prvýkrát premožiteľa, keď predtým ovládol úvodný prológ aj všetky štyri etapy. V piatej však finišoval "" piaty s mankom 7:16 min na Floresa. Jeho ambíciu obhájiť vlaňajšie prvenstvo to však neznížilo, v celkovej klasifikcáii má totiž práve pred Argentínčanom náskok takmer 40 minút (39:48 min).

Medzi kamionistami víťazný Čech LopraisMedzi kamionistami vo štvrtok zvíťazil Čech Aleš Loprais pred Holanďanmi Martinom van den Brinkom (+16 s) a Janusom van Kasterenom (+3:24 min). Loprais si štvrtkovým triumfom upevnil post lídra celkového poradia, druhý je M. van den Brink (+15:22 min) a tretí Van Kasteren (+51:58).

Róbert Kasák s Tomášom Kazarkom a čechom Jaroslavom Kolářom aj Ľubomír Palčo s Maďarom Zsoltom Darázsim a Francúzom Pierrom Calmonom sú stále na trati. Do cieľa ešte neprišli ani Ján Ulrich, Ľuboš Schwarzbacher v kategórii Classic.

Viac k témam: Automobil, Motocyklista, Preteky, Rely Dakar, Rely Dakar 2023, Štvorkolka
Zdroj: Webnoviny.sk - Rely Dakar: Svitko si vylepšil pozíciu v celkovej klasifikácii, v 5. etape skončil jedenásty. Varga je v priebežnom poradí šiesty © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia