Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Poisťovníctvo

Poberáte dôchodok a žijete mimo Slovenska? Nezabudnite na povinnosť voči Sociálnej poisťovni
10.1.2023 (Webnoviny.sk) - Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne s bydliskom mimo Slovenska majú v januári povinnosť doručiť poisťovni tzv. potvrdenie o žití. Ak ide o krajinu Európskej únie (EÚ), resp. Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Švajčiarska, toto tlačivo je potrebné zaslať jedenkrát ročne do 31. januára.

Ak ide o krajinu mimo EÚ, EHP a Švajčiarska, tlačivo treba doručiť štyrikrát do roka, najbližšie do 15. januára 2023. Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne žijúci v Českej republike túto povinnosť nemajú, Sociálna poisťovňa a Česká správa sociálneho zabezpečenia si údaje vymieňajú elektronicky. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Sociálna poisťovňa na základe tohto potvrdenia môže podľa hovorcu poisťovne naďalej bez prerušenia vyplácať poberateľovi dôchodok a predíde sa tak prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia. Tlačivá potvrdenia o žití Sociálna poisťovňa v súčasnosti zasiela dôchodcom spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Dôchodcom odporúča využiť práve tento formulár, keďže obsahuje čiarový kód pre zefektívnenie ich spracovania.

Viac k témam: Dôchodky, Penzisti, Vyplácanie dôchodkov
Zdroj: Webnoviny.sk - Poberáte dôchodok a žijete mimo Slovenska? Nezabudnite na povinnosť voči Sociálnej poisťovni © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia