Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

MOTOR šport

Svitko na Rely Dakar zaostal za víťazom presne o 15 minút. Desiata etapa bola fakt zabijak, povedal Varga
12.1.2023 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 12. januára, 15:56
Slovenský motocyklista Štefan Svitko na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii obsadil vo štvrtkovej 11. etape 22. priečku a v celkovom poradí zostal na 14. pozícii. Jazdci absolvovali spolu 427 km zo Shaybah do Ardah, súčasťou etapy bolo 274 km meraných úsekov.

Najlepší čas dosiahol BenavidesV stredu dosiahol najlepší čas Argentínčan Luciano Benavides, druhý skončil s mankom 98 sekúnd Austrálčan Daniel Sanders a tretí bol jeho krajan Toby Price (+1:56 min). Svitko zaostal za víťazom presne o 15 minút. Na čelo celkového poradia sa vrátil Američan Skyler Howes, ktorý bol v 11. etape štvrtý.

Price sa posunul z tretej na druhú priečku a na Howesa stráca 28 sekúnd, Argentínčan Kevin Benavides skončil vo štvrtok až desiaty a klesol z prvej na tretiu pozíciu (+2:44 min). Svitko stráca na lídra 1:32:06 h, na trinásteho Čech Martina Micheka má 9-minútové manko. Za prvou desiatkou zaostáva už o viac ako 45 minút.

Varga sa drží v popredíMedzi jazdcami na štvorkolkách sa stále v popredí drží Juraj Varga. Vo štvrtok obsadil piatu pozíciu, v celkovej klasifikácii si polepšil a patrí mu už štvrtá priečka. Na tretieho Američana Pabla Copettiho stráca viac ako 72 minút a pred piatym Čiľanom Giovannim Enricom má viac než dvojhodinový náskok.

V 11. etape opäť triumfoval Brazílčan Marcelo Medeiros pred Francúzom Alexandrem Giroudom (+6:09 min) a tretím Argentínčanom Franciscom Floresom (+8:36 min). Giroud si udržal post lídra, pred Floresom vedie o 1:20:23 h a tretí Copetti zaostáva o 2:07:18 h. Varga stráca na Francúza už 3:19:32 h.

Andujarovi vybuchol motor"Desiata etapa bola fakt zabijak. Najskôr 500 km prejazd a potom síce krátky, ale náročný terén meranej časti. Dnes to už bolo lepšie, aj keď na nás čakali neskutočne vysoké duny a strmé zjazdy. To som už zažil na podujatí Abu Dhabi Desert Challenge 2022, takže som bol istejší. Najskôr som trochu bojoval s výjazdami, ale potom som sa rozbehol a bolo to fajn. Priznám sa, ani som nevedel, ako som skončil. Vedel som však, že asi sa posuniem v priebežnom poradí. Priamo pred mojimi očami totiž Manuelovi Andujarovi doslova vybuchol motor. Ale podrobné výsledky som nevedel, keďže tu nie je ani signál. Mám so sebou iba stan a niekoľko potrebných vecí. Výsledok som sa dozvedel iba cez satelitný telefón, keď mi to oznámili zo Slovenska. Som rád, že som došiel na piatom mieste," uviedol Varga po 11. etape v tlačovej správe od Miroslava Majlátha.

Súťaž automobilovV súťaži automobilov aj vo štvrtok zvíťazil Francúz Sébastien Loeb, v cieli mal pred druhým krajanom Guerlainom Chicheritom náskok 2:16 min a ďalších 10 sekúnd stratil tretí Švéd Mattias Ekström.

Post lídra celkového poradia si udržal Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý finišoval piaty s mankom 6:42 min. Druhý je Brazílčan Lucas Moraes, ktorý bol vo štvrtok štvrtý a stiahol stratu na prvého o 30 sekúnd na 1:21:04 h. Tretí Loeb znížil manko o 7 minút na 1:30:41 h.

Slovenská dvojica ešte nedorazilaMedzi kamiónmi prišiel do cieľa 11. etapy ako prvý Holanďan Martin van den Brink s náskokom 18:08 min pred Čechom Martinom Macíkom, len o 10 sekúnd viac stratil ďalší Holanďan Pascal de Baar. Štvrtý skončil jeho krajan Janus van Kasteren (+21:29 min), ktorý je po stredajšom odstúpení Čecha Aleša Lopraisa na čele celkového poradia.

Momentálne vedie o 72 sekúnd pred Van den Brinkom, tretí Macík na lídra stráca 47:46 min. Slováci Róbert Kasák s Tomášom Kazarkom a Čechom Jaroslavom Kolářom aj Ľubomír Palčo s Maďarom Zsoltom Darázsim a Francúzom Pierrom Calmonom sú stále na trati.

V triede Classic súťaží slovenská dvojica Juraj Ulrich s Ľubošom Schwarzbacherom, ktorí tiež ešte neprišli do cieľa 11. etapy.

Viac k témam: Rely Dakar 2023
Zdroj: Webnoviny.sk - Svitko na Rely Dakar zaostal za víťazom presne o 15 minút. Desiata etapa bola fakt zabijak, povedal Varga © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia